Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 10 клас. Повні уроки>>Біологія: Неклітинні форми життя. Повні уроки
Тема уроку
Мета уроку
Задачі уроку
Хід урокуВіруси - неклітинні форми життяРазом з одно- і багатоклітинними організмами в природі існують й інші форми життя. Такими є віруси, що не мають клітинної будови. Вони є перехідною формою між неживою і живою матерією. Діти, давайте подивимося на малюнок 1, щоб побачити якої форми можуть бути ці організми.
Кожна вірусна частка складається з РНК або ДНК, поміщеної у білкову оболонку, яку називають капсидом. Повністю сформована інфекційна частка називається вирио-ном. У деяких вірусів (наприклад, герпесу або грипу) є ще і додаткова ліпопротеїдна оболонка, що виникає з плазматичної мембрани клітини хазяїна. Учні, давайте подивимося будову вірусів на малюнку 2.
Відео 1 «Вірус»
Переважна більшість вірусів відносяться до РНК-типу. Віруси здатні розмножуватися тільки в клітинах інших організмів. Поза клітинами організмів вони не проявляють ніяких ознак життя. Багато хто з них в зовнішньому середовищі має форму кристалів. Розміри вірусів коливаються в межах від 20 - 300 нм в діаметрі. Діти, на малюнку 3 ви можете побачити різні види вірусів за розмірами і формою.
Друзі, давайте подивимося на цей вірус на малюнку 4.
БактеріофагиДо особливої групи належать віруси бактерій - бактеріофаги, або фаги, які здатні проникати в бактерійну клітину і руйнувати її.
Бактеріофаг за допомогою відростків прикріпляється до поверхні кишкової палички і в місці зіткнення з нею розчиняє за допомогою ферменту клітинну стінку. Після цього за рахунок скорочення голівки молекула ДНК фага упорскує через канал стержня в клітину. Під дією цієї ДНК перебудовується увесь метаболізм бактерійної клітини, і вона починає синтезувати ДНК бактеріофага, а не власну. При цьому синтезується і фаговий білок. Завершується процес появою 200- 1000 нових фагових часток, внаслідок чого клітина бактерії гине. Бактеріофаги, що утворюють в заражених клітинах нове покоління фагових часток, що приводить до лізису (розпаду) бактерійної клітини, називаються вірулентними фагами. Деякі бактеріофаги всередині клітини хазяїна не репліцуються. Замість цього їх нуклеїнова кислота включається в ДНК хазяїна, утворюючи з нею єдину молекулу, здатну до реплікації. Такі фаги дістали назву помірних фагов або профагов. Походження вірусів в процесі еволюції доки неясне. Їх залежність від інших організмів, в клітинах яких вони ростуть і розмножуються, дає основу вважати, що вони з'явилися не раніше клітинних організмів. Учні, пропоную вам наступне відео про віруси.
Відео 2 «Віруси та імунітет» Передбачається, що віруси є сильно дегенерованими клітинами або їх фрагментами, що втратили в процесі пристосування до паразитизму усе, без чого можна обійтися (клітинну стінку, цитоплазму з органелами), за винятком свого спадкового апарату у вигляді нуклеїнової кислоти (РНК або ДНК) і захисного апарату у формі білкової капсули. Вірусні хворобиВ клітинах живих організмів віруси викликають небезпечні захворювання багатьох сільськогосподарських рослин (мозаїчну хворобу тютюну, огірків, томатів; скручування листя, карликовість, жовтяницю та ін.) і домашніх тварин (ящур, чуму у свиней і птахів, інфекційну анемію у коней, рак та ін.). Вказані хвороби різко знижують врожайність культур, призводять до масової загибелі тварин. Віруси викликають також багато небезпечних захворювань людини : грип, кір, віспу, поліомієліт, свинку, сказ, жовту лихоманку та ін. Порівняно недавно до їх списку включили ще одну хворобу - СНІД.
Відео 3 «ВІЛ: найкрупніша медична афера ХХ століття»
ВІЛ має унікальну мінливість, яка в п'ять разів перевищує мінливість вірусу грипу і в сто разів більше, ніж у вірусу гепатиту В. Безперервна генетична і антигенна мінливість вірусу в людській популяції призводить до появи нових віріонів ВІЛ, що різко ускладнює проблему отримання вакцини і утрудняє проведення спеціальної профілактики СНІДУ. Один з проявів зараження людини вірусом СНІДУ - поразка центральної нервової системи. Типових симптомів, характерних саме для СНІДУ, не виявлено. Для СНІДУ характерний дуже тривалий інкубаційний період (обчислюється з моменту поразки до появи перших ознак хвороби). У дорослих він складає в середньому 5 років. Дізнатися про це людина може випадково або після спеціального аналізу на СНІД. Учні, давайте поглянемо на цей аналіз на малюнку 7.
Можлива також передача інфекції через кров і деякі лікарські препарати, при пересадці органів і тканин, використанні донорської сперми та ін. Зараження може відбуватися і при виношуванні плоду, під час народження дитини або в період сто огрядного вигодовування матір'ю, інфікованою ВІЛ або хворою СНІДОМ. Гарантією безпеки від СНІДУ є здоровий спосіб життя, міцність шлюбних уз і сім'ї, негативне відношення до статевих збочень і розбещеності, випадкових статевих зв'язків. В якості особливої міри профілактики слід виділити використання фізичних контрацептивів - презервативів.
Контролюючий блок
Список використаної літератури
Відредаговано та вислано Чепець Т.П.
Чепець Т.П. Мишков І.В. Усачова В.М. Ляльковін Р.І. Лоренко Л.П.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: