KNOWLEDGE HYPERMARKET


Неклітинні форми життя. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 10 клас. Повні уроки>>Біологія: Неклітинні форми життя. Повні уроки

Содержание

Тема уроку

  • Неклітинні форми життя

Мета уроку

  • познайомитися із неклітинними формами життя.

Задачі уроку

  • вивчити неклітинні форми життя.

Хід уроку

Віруси - неклітинні форми життя

Разом з одно- і багатоклітинними організмами в природі існують й інші форми життя. Такими є віруси, що не мають клітинної будови. Вони є перехідною формою між неживою і живою матерією.

Діти, давайте подивимося на малюнок 1, щоб побачити якої форми можуть бути ці організми.


 Неклітинні форми життя           


Мал. 1 Неклітинні форми життя


Віруси (лат. virus - отрута) були відкриті в 1892 р. російським ученим Івановським Д.І. при дослідженні хвороби тютюнового листя.

Кожна вірусна частка складається з РНК або ДНК, поміщеної у білкову оболонку, яку називають капсидом. Повністю сформована інфекційна частка називається вирио-ном. У деяких вірусів (наприклад, герпесу або грипу) є ще і додаткова ліпопротеїдна оболонка, що виникає з плазматичної мембрани клітини хазяїна. Учні, давайте подивимося будову вірусів на малюнку 2.


 Будова вірусу


Мал. 2 Будова вірусу


Оскільки в складі вірусів є присутнім завжди один тип нуклеїнової кислоти - ДНК або РНК, віруси ділять також на ті, що містять ДНК і ті, що містять РНК. Друзі, давайте розглянемо наступне відео, щоб краще зрозуміти, що таке віруси.


Відео 1 «Вірус»


Переважна більшість вірусів відносяться до РНК-типу.

Віруси здатні розмножуватися тільки в клітинах інших організмів. Поза клітинами організмів вони не проявляють ніяких ознак життя. Багато хто з них в зовнішньому середовищі має форму кристалів. Розміри вірусів коливаються в межах від 20 - 300 нм в діаметрі. Діти, на малюнку 3 ви можете побачити різні види вірусів за розмірами і формою.


 Порівняльні розміри вірусів


Мал. 3 Порівняльні розміри вірусів


Добре вивчений вірус тютюнової мозаїки, що має паличкоподібну форму і порожнистий циліндр, що є. Стінка циліндра утворена молекулами білку, а в його порожнині розташована спіраль РНК. Білкова оболонка захищає нуклеїнову кислоту від несприятливих умов зовнішнього середовища, а також перешкоджає проникненню ферментів клітин до РНК і її розщепленню.

Друзі, давайте подивимося на цей вірус на малюнку 4.


 Вірус тютюнової мозаїки


Мал. 4 Зліва: вірус тютюнової мозаїки під мікроскопом. Справа: схема будови віруса; червону нитку РНК оточують молекули білка


Молекули вірусної РНК можуть самовідтворюватися. Це означає, що вірусна РНК є джерелом генетичної інформації і одночасно іРНК. Тому в ураженій клітині відповідно до програми нуклеїнової кислоти вірусу на рибосомах клітини хазяїна синтезуються специфічні вірусні білки і здійснюється процес самосборки цих білків з нуклеїновою кислотою в нові вірусні частки. Клітина при цьому виснажується і гине. При поразці деякими вірусами клітини не руйнуються, а починають посилено ділитися, часто утворюючи у тварин, у тому числі і людину, злоякісні пухлини.

Бактеріофаги

До особливої групи належать віруси бактерій - бактеріофаги, або фаги, які здатні проникати в бактерійну клітину і руйнувати її.


 Класичний бактеріофаг                 


Мал. 5 Класичний бактеріофаг


Тіло фага кишкової палички складається з голівки, від якої відходить порожнистий стержень, оточений чохлом із скорочувального білку. Стрижень закінчується базальною пластинкою, на якій закріплені шість ниток. Усередині голівки знаходиться ДНК. Учні, подивіться на малюнок 5. Так виглядають бактеріофаги.

Бактеріофаг за допомогою відростків прикріпляється до поверхні кишкової палички і в місці зіткнення з нею розчиняє за допомогою ферменту клітинну стінку. Після цього за рахунок скорочення голівки молекула ДНК фага упорскує через канал стержня в клітину. Під дією цієї ДНК перебудовується увесь метаболізм бактерійної клітини, і вона починає синтезувати ДНК бактеріофага, а не власну. При цьому синтезується і фаговий білок. Завершується процес появою 200- 1000 нових фагових часток, внаслідок чого клітина бактерії гине.

Бактеріофаги, що утворюють в заражених клітинах нове покоління фагових часток, що приводить до лізису (розпаду) бактерійної клітини, називаються вірулентними фагами.

Деякі бактеріофаги всередині клітини хазяїна не репліцуються. Замість цього їх нуклеїнова кислота включається в ДНК хазяїна, утворюючи з нею єдину молекулу, здатну до реплікації. Такі фаги дістали назву помірних фагов або профагов.

Походження вірусів в процесі еволюції доки неясне. Їх залежність від інших організмів, в клітинах яких вони ростуть і розмножуються, дає основу вважати, що вони з'явилися не раніше клітинних організмів. Учні, пропоную вам наступне відео про віруси.


Відео 2 «Віруси та імунітет»

Передбачається, що віруси є сильно дегенерованими клітинами або їх фрагментами, що втратили в процесі пристосування до паразитизму усе, без чого можна обійтися (клітинну стінку, цитоплазму з органелами), за винятком свого спадкового апарату у вигляді нуклеїнової кислоти (РНК або ДНК) і захисного апарату у формі білкової капсули.

Вірусні хвороби

В клітинах живих організмів віруси викликають небезпечні захворювання багатьох сільськогосподарських рослин (мозаїчну хворобу тютюну, огірків, томатів; скручування листя, карликовість, жовтяницю та ін.) і домашніх тварин (ящур, чуму у свиней і птахів, інфекційну анемію у коней, рак та ін.).

Вказані хвороби різко знижують врожайність культур, призводять до масової загибелі тварин. Віруси викликають також багато небезпечних захворювань людини : грип, кір, віспу, поліомієліт, свинку, сказ, жовту лихоманку та ін. Порівняно недавно до їх списку включили ще одну хворобу - СНІД.


Хвороба СНІД 


Мал. 6 Хвороба СНІД


СНІД- синдром придбаного імунодефіциту - епідемічне захворювання, що вражає переважно імунну систему людини, яка захищає його від різних хвороботворних мікроорганізмів. Поразка системи клітинного імунітету призводить до інфекційних захворювань і злоякісних пухлин. Організм стає беззахисним до мікробів, які в звичайних умовах не викликають хвороби. Діти, давайте уважно розглянемо відеоролик про цю страшну хворобу.


Відео 3 «ВІЛ: найкрупніша медична афера ХХ століття»


Збудник хвороби - вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). Геном ВІЛ представлений двома ідентичними молекулами РНК, що складаються приблизно з 10 тис. пар підстав. При цьому ВІЛ, виділені від різних хворих СНІДОМ, відрізняються один від одного по кількості підстав (від 80 до 1000).

ВІЛ має унікальну мінливість, яка в п'ять разів перевищує мінливість вірусу грипу і в сто разів більше, ніж у вірусу гепатиту В. Безперервна генетична і антигенна мінливість вірусу в людській популяції призводить до появи нових віріонів ВІЛ, що різко ускладнює проблему отримання вакцини і утрудняє проведення спеціальної профілактики СНІДУ.

Один з проявів зараження людини вірусом СНІДУ - поразка центральної нервової системи. Типових симптомів, характерних саме для СНІДУ, не виявлено. Для СНІДУ характерний дуже тривалий інкубаційний період (обчислюється з моменту поразки до появи перших ознак хвороби). У дорослих він складає в середньому 5 років. Дізнатися про це людина може випадково або після спеціального аналізу на СНІД. Учні, давайте поглянемо на цей аналіз на малюнку 7.


 Аналіз на СНІД


Мал. 7 Аналіз на СНІД


Один з головних шляхів передачі ВІЛ і поширення СНІДУ - статеві контакти, оскільки збудник хвороби найчастіше знаходиться в крові, спермі і вагінальних виділеннях інфікованих людей.

Можлива також передача інфекції через кров і деякі лікарські препарати, при пересадці органів і тканин, використанні донорської сперми та ін. Зараження може відбуватися і при виношуванні плоду, під час народження дитини або в період сто огрядного вигодовування матір'ю, інфікованою ВІЛ або хворою СНІДОМ.

Гарантією безпеки від СНІДУ є здоровий спосіб життя, міцність шлюбних уз і сім'ї, негативне відношення до статевих збочень і розбещеності, випадкових статевих зв'язків. В якості особливої міри профілактики слід виділити використання фізичних контрацептивів - презервативів.


Контролюючий блок


1)    Що таке неклітинні форми життя?
2)    Як класифікуються віруси?
3)    Які вірусні хвороби ви знаєте?
4)    Яку хворобу називають чумою 21 століття?Які її основні ознаки?

Список використаної літератури


1) Урок на тему «Неклітинні форми життя» Усачова В.М., вчителя біології, м. Київ, сш №12.
2)Урок на тему «Віруси і їх види» Мишкова І.В., вчителя біології,  м. Дніпропетровськ, сш №3.
3) Урок на тему «Вірусні хвороби»  Ляльковін  Р.І., вчителя біології,  м. Херсон, сш №1.
4) Н.А. Лемеза, Л.В. Камлюк, Н.Д. Лисов "Пособие по биологии для поступающих в ВУЗы". М.: Дрофа, 2008.
5) Любшин К. О., Дегтярьов Ф. І. Біологічна природа вірусів, - М.:
Академия, 2008.



Відредаговано та вислано Чепець Т.П.



Над уроком працювали

Чепець Т.П.

Мишков І.В.

Усачова В.М.

Ляльковін  Р.І.

Лоренко Л.П.




Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Біологія 10 клас