KNOWLEDGE HYPERMARKET


Розвиток мистецтва в другій половині XVIIІ cт. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 8 клас. Повні уроки>> Історія України: Розвиток мистецтва в другій половині XVIIІ cт. Повні уроки

Содержание

Тип уроку

Засвоєння нових знань з елементами інтерактиву

Мета

Дізнатися про напрямки розвитку мистецтва у другій половині 18 століття.

Завдання

  • заохотити учнів до активної участі в уроці;
  • освоїти новий матеріал по темі;
  • навчитися використовувати відеоматеріал для досягнення учбових завдань;
  • записати у словнички основні поняття уроку.

Основні поняття уроку

"Історія Русів або Малої Росії", "Енеїда", балади, бандуристи, кобзарі, лірники, декоративне мистецтво, кахлі.

Хід уроку

І. Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)
ІІ. Мотивація, перевірка домашнього завдання. (5-7хв)

Учні діляться на дві команди та відгадують кросворди і ребуси, підготовані вдома (учитель попередньо ділить їх для двох команд порівну). Виграє та команда, яка раніше та правильно (!) виконала завдання. В кінці учні аплодують собі за ефективну колективну роботу.


ІІІ. Актуалізація опорних знань (3-5 хв)

Міні-дискусія на тему "Розвиток мистецтва українських земель першої половини 18 століття". Короткі тези один з учнів записує на дошці у вигляді таблиці:

Вивчення нової теми. (20 хв)

Література і усна народна творчість

У розвитку української літератури XVIII ст. з'явилися нові риси: вона поступово звільнялася від впливу церкви і набувала світського характеру. У цей же час з'явилися нові прозові твори, автори яких не просто реєстрували факти, а прагнули узагальнити, викласти свої погляди на події і т. д. В кінці XVIII ст. широкою популярністю користувалася "Історія Русів або Малої Росії" невідомого автора, де головна увага була зосереджена на висвітленні подій визвольної війни 1648-1654 рр.


І.Котляревський

І.Котляревський

У художні твори дедалі більше проникала жива народна мова. Творчість Г. С. Сковороди зробила помітний вплив на Івана Петровича Котляревського (1769 -1838) - родоначальника нової української літератури. Його знаменита поема «Енеїда», три частини якої були надруковані в 1798 р. в Петербурзі, відображала реальні картини життя тогочасного суспільства.


Енеїда


Історичні пісні та думи, балади й перекази зображували злиденне життя селянства і рядового козацтва, знущання над ними старшин-феодалів. З'явилося чимало дум і пісень, що викривали основні пороки феодально-кріпосницького ладу, які закликали народ знищити ненависних поміщиків. В усній народній творчості прославлялися ватажки повстанців – Олекса Довбуш, Іван Гонта, Максим Залізняк, оспівувалися Полтавська битва, звільнення земель Причорномор'я, возз'єднання Правобережної України з Росією. Серед народу широкою популярністю користувалися прислів'я, що мали гостро соціальне спрямування.


Олекса Довбуш

Олекса Довбуш


Іван Гонта

Іван Гонта


Максим Залізняк

Максим Залізняк


Обрядова пісня






Театр і музика

У процесі розвитку театру на Україну міцніли його зв'язки з народом. Новою формою мистецтва став балаган. Як правило, він влаштовувався в тимчасових дерев'яних приміщеннях, на ярмарках, базарах і збирав багато людей.

У XVIII ст. виник також кріпосний театр. У маєтках великих феодалів влаштовувалися видовища, в яких були зайняті кріпаки. Пізніше театри діяли переважно в містах. У 1789 р. у Харкові виник перший постійний театр на Україні. У ньому, крім місцевих акторів, виступали артисти з Москви та Петербурга.

Багато бандуристів, кобзарів, лірників виконували пісні про тяжке життя трудящих, їх героїчну боротьбу проти феодалів та іноземних загарбників.


Такий вигляд має ліра

Такий вигляд має ліра

Архітектура. Образотворче мистецтво


У XVIII ст. на Україні було споруджено багато палаців для вельмож, будинків для адміністративних установ і навчальних закладів, магістратів, ратуш, а також церков. Розширилися творчі зв'язки українських та російських зодчих, художників, скульпторів. У Києві тривалий час працювали російські архітектори Йоганн Шедель, Варфоломій Растреллі, Петро Неєлов. Вони побудували тут ряд споруд, які вражають досконалістю своїх форм і монументальністю. Справжніми перлинами будівельного мистецтва з'явилися палаци феодалів у Батурині та селі Лялічах на Чернігівщині, зведені за проектами російських архітекторів.


Варфоломій (Барталамео) Растреллі

Варфоломій (Барталамео) Растреллі

Кращі традиції попередників продовжили такі зодчі, як Степан Ковнір та Іван Григорович - Барський. За їхніми проектами побудовані прекрасні споруди в Києві, Золотоноші, Василькові та інших містах. На Правобережній Україні народні умільці звели чудові паркові ансамблі в Умані, Білої Церкви, Тульчині.




У скульптурі і живопису церковно-релігійні теми відступали на другий план. На полотнах художників часто з'являлися справжні історичні персонажі. Видатними живописцями того часу були Дмитра Левицький та Володимир Боровиковський, вихідці з України, вихованці Академії мистецтв у Петербурзі. Вони внесли значний внесок у загальноросійську культуру. Творча спадщина цих художників належить обом братнім народам – російському і українському.

У справжнє мистецтво перетворилася різьблення по дереву, виготовлення посуду, кахлів. Досягнення декоративного мистецтва збагачували культуру України.


Скульптура з дерева

Скульптура з дерева

Матеріальна культура. Побут і звичаї українського народу

Український народ протягом багатьох століть свого існування створив самобутню матеріальну культуру, побут і звичаї. При обробці землі селяни користувалися різними знаряддями праці (плуг, рало, соха, борони), які в різних районах України мали свої певні відмінності. Досить широким був асортимент знарядь праці і в ремісничому виробництві. Залежно від виду ремесла використовувалися як прості інструменти (сокири, молотки, ножиці та інші), так і досить складні верстати.

В елементах одягу та конструкції житла чітко простежувалася їх приналежність до певного майнового та соціального стану тих чи інших груп населення. Заможні люди одягалися в більш дорогу і добротну одяг, виготовлений часто з привізних тканин. Бідняки, як правило, не мали найнеобхіднішого. Це відноситься також до житла. Козацька старшина, шляхта, міська верхівка жили в справжніх палацах, при будівництві й оформленні яких використовувалися цінні породи дерева, дзеркала, шкіра, килими.

У харчуванні українців також яскраво проявлялося соціальну нерівність. Бідняки, як правило, харчувалися рослинною їжею, у той час як в меню заможних верств переважали м'ясні страви.

Яскраві самобутні риси характерні для сімейного побуту, звичаїв, традиційних свят та розваг українців. Барвистістю і в той же час глибоким внутрішнім змістом відрізнялася, наприклад, обрядовість, пов'язана з початком і закінченням жнив, весільною церемонією, народженням дитини, святкуванням нового року та інші.

Культура українського народу розвивалася в тісному зв'язку з культурою братнього російського та інших слов'янських народів, її успіхи у всіх областях були досягнуті під благотворним впливом кращих досягнень всієї європейської культури.

Сучасні жнива


Самостійна робота учнів (4-6 хв)

Учні записують основні поняття і терміни уроку у словнички.

Висновки та узагальнення (3-4 хв)

Учитель пропонує учням відповісти на питання:

1. Які риси з"явилися в українській літературі в другій половину 18 століття?

2. Який історичний твір про події визвольної війни користувався популярністю?

3. Кого називають родоначальником нової української літератури?

4. Який його основний твір?

5. Назвіть ватажків повстань, які прославлялися в усній народній творчості.

6. Які форми усної народної творчості.

7. Яка нова форма театрального мистецтва з"явилася у другій половині 18 ст?

8. Назвіть іноземних архітекторів, які довгий час працювали в Києві.

9. Назвіть видатних живописців того часу.

10. Якими інструментами користувалися селяни при обробці землі?

11. Що таке обрядовість?

12. У чому проявлялася соціальна нерівність серед українців?

Домашнє завдання (1-2 хв)

1. Підготуватися до уроку узагальнення, заповнити словнички.

2. Знайти та вивчити обрядову пісню. Можна навчитися декламувати її як вірш або заспівати її акапельно чи під фонограму.


Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Розвиток мистецтва у 18 столітті" Клюшника О. П., викладача історії та права Чернігівського професійного ліцею побуту

2. Урок на тему "Розвиток мистецтва" вчителів Міжнародного ліцею "Гранд" Васильєва В.С., Домарецької О.В.

3. Лановик Б. Історія України : Навчальний посібник. - К. : Знання-Прес, 2006

4. О. К. Струкевич, І. М. Романюк, Т. П. Пірус Історія України 8 клас, 2008

5. Новий довідник: Історія України: довідникове видання. - К.: Казка, 2005


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.



Над уроком працювали

Любименко В.В.

Васильєва В.С.

Домарецької О.В.

Клюшник О. П.

Король Б.Ю.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 8 клас