Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 8 клас. Повні уроки>> Історія України: Розвиток мистецтва. Повний урок Тип урокуУрок-лекція з елементами самостійної роботи МетаВизначити та розглянути основні напрями розвитку мистецтва 16 століття на українських землях Завдання
Обладнання урокуВідеопроектор, диски або інші носії з презентаціями учнів (див. "Домашнє завдання" попереднього уроку), ілюстрації із зображенням архітектурних пам"яток, картки-смайлики до кінцевого етапу уроку. Хід урокуПривітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)Доброго дня, шановні учні! Сьогодні ми з вами будемо вивчати тему "Розвиток мистецтва 16 століття". Староста, доповідайте, будь ласка, про відсутніх на уроці. Мотивація, перевірка домашнього завдання. (5-7хв)1-2 учні демонструють презентації, створені вдома, інші учні коментують та висловлюють враження. Актуалізація опорних знань (3-5 хв)Формат актуалізації знань визначає вчитель. Вивчення нової теми. (16-18 хв)Народні виступи з кінця 16 ст. набули характеру масових козацько-селянських повстань. У середині 17 століття вони завершилися знищенням іноземного панування на значній частині території і возз'єднанням України з Росією.
Українські замки зазвичай зводили в зручних для оборони місцях, де раніше вже існували укріплення. У зв'язку з цим у їх плануванні, в архітектурних формах і в будівельних прийомах утворилася певна наступність, що сприяла збереженню традицій давньоруської архітектури. Нерідко в одному і тому ж споруді можна спостерігати нашарування різночасових форм, яке надає замку своєрідну живописність. Так, протягом кількох століть формувався архітектурний вигляд Кам'янець-Подільського замку: замикаючого подковообразную закрут річки Смотрич, з розташованим тут містом. Його численні вежі, відносяться до різних періодів, різній формою своїх об'ємів і завершень добре доповнюють загальний живописний характер планування замку, силует якого органічно пов'язаний з пейзажем. Особливо величне враження справляє висунута вперед колосальна Кармелюкова вежа, що має форму, характерну і для російської архітектури, - «восьмерик на четверику» з шатровим завершенням.
Замок 16 століття у Тернополі Знизу вежа Кармелюка
До завдань оборони були пристосовані культові будівлі. Так, п'ятиглава Богоявленська церква Острозького замку (15 ст.) Мала масивну північну стіну, одночасно була забезпечена бійницями. У цій церкві верхня частина приміщення в момент небезпеки перетворювалася на місце оборони.
Богоявленська церква Острозького замку
Видатним пам'ятником храмового оборонного зодчества на Україну є Сутковицька церква на Поділлі (початок 16 ст). Церква має форму равнокінечного хреста з округленими кінцями. Зовні чотири абсиди оформлені у вигляді потужних напівкруглих веж із зубчастими карнизами. Квадратний центральний простір будівлі, мабуть, був перекритий двосхилим дахом. Дзвіниця, яка знаходиться зараз над притвором, прибудована пізніше (українські дзвіниці звичайно будувалися відокремлено від церкви і часто використовувалися у військових цілях, виконуючи функції вежі або спостережної вишки).
Сутковицька церква на Поділлі
Будинок Корнякта
Самостійна робота учнів (6-10 хв)
Методичні примітки: доповнення не оцінюються як окрема відповідь. Оцінки виставляються за загальну роботу на уроці на кінцевому етапі уроку.
Виріб з дерева ХVІ століття Висновки та узагальнення (3-4 хв)Учитель підводить підсумки: Всі чудово попрацювали на цьому уроці. Давайте з"ясуємо враження від проробленої роботи. Рефлексія "Смайл-враження": учні по-черзі піднімають картку-смайлик, роздані вчителем. Смайлики можуть всміхатися, бути сумними або не виражати нічого. Домашнє завдання (1-2 хв)1. Підготуватися до уроку-узагальнення, повторити матеріал за підручником. 2. Створити презентацію на 10-15 кадрів за вивченою темою.
Список використаних джерел: 1. Урок на тему "Мистецтво 16 століття" учитель історії Костюченко О. В., школа №158 м.Київ 2. Урок на тему "Розвиток мистецтва у 16 столітті" вчителів Міжнародного ліцею "Гранд" Васильєва В.С., Домарецької О.В. 3. Історія українського мистецтва т. 1-3 /Т.В. Кара-Васильєва. - К., Видавництво ІМФЕ ім. М.Т. Рильського, 2007 4. Українська ікона ХІ-ХVІІІ століть (Серія «Державні зібрання України») / Л.С.Міляєва - К., 2007 5. Юдкін І.М. Формування визначників української культури / Інститут культурології НАМУ. – К., 2008 6. exlibris.org.ua/greathistory/r31.html
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Над уроком працювали Васильєв В.С. Домарецька О.В. Костюченко О.В. Любименко В.В. Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: