KNOWLEDGE HYPERMARKET


Речовини. Атоми і хімічні елементи. Молекули. Рух молекул. Дифузія.

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 5 клас>>Природознавство: Речовини. Атоми і хімічні елементи. Молекули. Рух молекул. Дифузія.

З чого утворені тіла

Як ти вже знаєш, тіл існує дуже багато і вони відрізняються між собою. Але спільною ознакою всіх тіл є те, що вони складаються з речовин. Точне визначення речовини ти зможеш дати після того, як опануєш різні науки про природу. Вивчаючи природознавство, ми називатимемо речовиною те, що входить до складу тіл.


Все, що існує в природі, - ліси і гори, тварини і рослини, сама людина -- складається з речовин. Тримаючи в руках цей підручник, ти тримаєш речовини, що входять до складу паперу, з якого виготовлено сторінки, клею, яким їх склеєно, фарб, якими надруковано літери. Речовин надзвичайно багато, і вони різноманітні. Ми живемо у світі речовин. Наш організм також складається з багатьох речовин.

Чому тіл більше, ніж речовин

Тобі добре відомі сніжинка, крига, краплі роси. Виявляється, що всі вони утворилися з однієї речовини - води. З речовини, яка називається алюмінієм, виготовляють дріт, кухонний посуд, місткості для зберігання інших речовин. З алюмінію також зроблено фольгу, в яку загортають шоколад тощо. Із срібла чи золота можна виготовити багато жіночих прикрас: ланцюжки, каблучки, сережки. Білий і солодкий на смак цукор тобі відомий у вигляді цукрового піску, рафінаду чи цукрової пудри. Подібних прикладів ти сам можеш навести чимало. Як бачиш, з однієї речовини можуть утворюватись різні тіла. Тому тіл існує більше, ніж речовин.

«Цеглинки», з яких утворюються речовини

Познайомимося з речовинами ближче. Своєрідним «будівельним матеріалом» речовин є атоми. Учені довели, що атоми дуже малі. Так, у крапці, поставленій на папері графітовим стрижнем олівця, атомів більше, ніж зірок на небі.
Нині відомо 110 різних видів атомів. Причому атоми одного виду можуть входити до складу різних речовин. Але важливо те, що атоми одного виду завжди мають однакову будову.

Хімічна азбука

Атоми одного виду - це хімічний елемент. Кожний хімічний елемент має свою назву та письмове позначення, яке називають хімічним символом. У таблиці наведено символи деяких хімічних елементів. За допомогою хімічних символів записують склад речовин так само, як з літер азбуки складають слова.


Чи однаково поширені в природі хімічні елементи?
Відповісти на це запитання тобі допоможе малюнок.

Хімічні елементи 


Як бачиш, за поширенням на Землі «чемпіонами» є Оксиген, Силіцій та Алюміній. Речовини, до складу яких вони входять, тобі відомі. Так, з атомів Алюмінію та Оксигену утворена глина. Річковий пісок складається з атомів Силіцію та Оксигену. «Абсолютний чемпіон» Оксиген є також у складі води, кисню та тіл живих істот.
Атоми, сполучаючись між собою, можуть утворювати молекули. Молекула - це найменша частинка речовини, що має її властивості. Багато речовин складаються саме з молекул, наприклад вода, азот і кисень повітря.

Що таке дифузія

Учені довели, що молекули перебувають у безперервному русі. Хаотично рухаючись, молекули однієї речовини заповнюють проміжки між найменшими складовими частинками іншої речовини. Це явище дістало назву дифузія.
Виконаємо дослід. Напевно, тобі відома речовина, яку в побуті називають марганцівкою. Акуратно вмістимо на дно двох хімічних стаканів невелику кількість цієї речовини.


Повільно по стінці стаканів додамо однакові об'єми води: у перший стакан - холодної, у другий - підігрітої. Ми побачимо, як вода в стаканах змінює забарвлення. Це відбувається внаслідок проникнення молекул води між часточками, з яких утворена марганцівка. Причому тепла вода забарвлюється швидше. Отже, нагрівання прискорило дифузію.

Підсумки

  1. Тіла складаються з речовин.
  2. Хімічний елемент - сукупність атомів одного виду. Нині відомо 110 хімічних елементів. Кожен із них має своє позначення - хімічний символ.
  3. Дифузія - явище проникнення (поширення) часточок однієї речовини між часточками іншої.


Сторінка природодослідника
Виконай завдання.


Завдання 1. З'ясуй, які речовини використовують твої мама і бабуся під час приготування їжі. Опиши декілька з них за таким планом: а) колір; б) здатність розчинятися у воді; в) запах.


Завдання 2. З'ясуй, які тіла використовують твої тато і дідусь у повсякденному житті. З яких речовин вони виготовлені?

Сторінка ерудита
У 1855 р. на одній зі світових виставок увагу відвідувачів привернув сріблясто-білий метал. Але не так своєю легкістю та легкоплавкістю, як тим, що всі 12 виставлених на розгляд шматочків металу було добуто зі звичайнісінької глини. Тому й називали його «сріблом із глини». Це був добре тобі знайомий алюміній.     На той час він коштував дуже дорого (майже як золото). А все тому, що виробництво алюмінію потребує великої кількості електричної енергії.


Минали роки, разом зі здешевленням електроенергії дешевшала вартість алюмінію. Нині його виробляють у великих кількостях і коштує він порівняно недорого. Принаймні тепер нікому не спаде на думку зробити цінний подарунок із алюмінію, як це було у позаминулому столітті.

Перевір свої знання
1. Наведи приклади різних тіл, виготовлених з однієї речовини.

2. Розкажи, що тобі відомо про склад речовин.

3. Поясни причину багатоманітності тіл і речовин.

4. Дай визначення дифузії. Чому вона можлива?

5*. Які найпоширеніші хімічні елементи ти вже знаєш? Наведи приклади речовин, до складу яких вони входять.


О.Г.Ярошенко, В.І.Баштовий, Т.В.Коршевнюк. Природознавство 5 клас

Прислано читателями из интернет-сайта


Вся шкільна программа онлайн, безкоштовні підручники, конспекти уроків, рефератів з природознавства, питання та відповідді.


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.