Біологічні науки, що вивчають організм людини. Значення знань про людину для збереження її здоров’я .
Мета уроку
розглянути біологічні науки, що вивчають організм людини.
Проаналізувати значення знань про людину для збереження здоров’я.
Задачі уроку
дати уявлення про біологічні науки, які вивчають організм людини;
ознайомити зі значенням знань про людину для збереження її здоров’я.
Хід уроку
Загальна біологія
Рис. 1 Загальна біологія
Різноманітні види тварин, що населяють землю, мають особливі, специфічними якостями, що відрізняють живі організми від неживої природи. Вивченням світу живих організмів у всьому різноманітті їх взаємовідносин з навколишнім середовищем займається наука про життя - біологія. Біологія поділяється на морфологію - науку про форму і фізіологію - науку про функції.
Морфологія. Анатомія людини
Морфологія вивчає будову організмів, фізіологія досліджує функціональні явища, які тісно пов'язані зі структурою. Ці науки вивчають різними методами один і той самий об'єкт - організм. Морфологія підрозділяється на ряд наук, до числа яких належить анатомія людини - наука, що вивчає форму і будову людського організму у зв'язку з його розвитком, функцією і навколишнім середовищем. Розрізняють анатомію систематичну, топографічну і пластичну. Систематична анатомія вивчає організм по системах (система органів опори та руху, система органів травлення та ін.)
Рис. 2 Анатомія людини
Топографічна анатомія вивчає взаємне розташування органів у окремих областях людського тіла, переважно з практичної точки зору. Пластична анатомія (анатомія для художників) пояснює закономірності будови і пропорції зовнішніх форм тіла.
Сучасна анатомія користується не тільки методом препарування (розсічення) трупів, а й іншими методами дослідження. Для вивчення будови людського тіла, особливо живої людини, широко використовують рентгенографію і рентгеноскопію. Методи анатомії дозволяють вивчати видимі оком без застосування збільшувальною техніки форму, будову, величину і положення окремих частин тіла. Деталі будови органів і тканин досліджують за допомогою різних приладів (лупа, оптичний мікроскоп). Це вже відноситься до області гістології. Тонка будова клітин, їх елементів та деяких неклітинних структур вивчають при дуже великих збільшеннях під електронним мікроскопом. Щоб мати чітке уявлення про будову людини, необхідно міцно засвоїти основні відомості з області як анатомії, так і гістології, що більшою мірою забезпечить синтез морфологічних та фізіологічних знань і приведе до повноцінного їх використання у медичній практиці.
Діти пропоную вам подивитися відео анатомія людини
Відео1. Анатомія людини
Сучасна анатомія людини прагне з'ясувати не тільки, як влаштований організм, але і чому він так влаштований. Організм кожної людини змінюється в процесі розвитку. При цьому найбільш бурхливі зміни відбуваються в утробному періоді (з моменту злиття жіночої і чоловічий статевих кліток і до народження дитини). Однак і в наступні періоди життя, від народження до старості, спостерігаються безперервні зміни в будові організму, що є предметом вивчення вікової анатомії. Людина є продуктом тривалої еволюції тваринного світу. Тому в його будові виявляються риси подібності зі стоять на нижчому ступені розвитку тваринами формами. Внаслідок цього анатомія вивчає будову людини в еволюційному плані, тобто з урахуванням даних про його розвиток у процесі еволюції тварин, а також даних антропогенезу, тобто останнього періоду його розвитку, коли відбулося виділення вигляду людини з вищих мавп. Всі тварини поділяються на типи, які в свою чергу поділяються на підтипи, класи і загони. Сучасна людина ставиться до типу хордових, підтипу хребетних, класу ссавців, загону приматів, вигляду. (Мисляча людина). На користь приналежності людини до ссавців та іншим хребетним тваринам свідчать дані порівняльної анатомії та ембріології (науки про розвиток зародка).
Анатомія є одним з основних предметів медичної освіти. Без міцних анатомічних знань неможливе вивчення клінічних дисциплін, неможлива практична медична діяльність. Тверде знання анатомії полегшить вирішення багатьох практичних питань, пов'язаних з діагностикою хвороб і лікуванням хворих, а також з попередженням різних захворювань.
Фізіологія людини
Рис. 3 Фізіологія людини
Фізіологія - наука про функції живого організму як єдиного цілого, про процеси, що протікають у ньому, і механізми його діяльності. Основне завдання фізіології - розкриття законів життєдіяльності живого організму і керування ними. До теперішнього часу фізіологія людини і тварин накопичила величезний фактичний матеріал. Це призвело до того, що від фізіології, цілісної науки про функції організму, відбрунькувалися і стали самостійними кілька наукових напрямків. Серед них самостійною гілкою фізіології стала вікова фізіологія (вивчає особливості життєдіяльності організму в різні періоди онтогенезу). Фізіологія, як наука про функції організму, расуривает закони діяльності головного мозку, обгрунтовує матеріальну природу найскладніших форм пристосування організму до умов середовища, показує матеріальну природу психічної діяльності людини, що має важливе значення у формуванні діалектико-матеріалістичного світогляду.
Гігієна
Рис. 4 Гігієна рота
Гігієна - наука про збереження та зміцнення здоров'я. Одним з найважливіших відмінностей людини від тварин є те, що людина не тільки адаптується до найрізноманітніших умов середовища, а й пристосовує її до себе, активно її перетворюючи. При цьому людині необхідно знати, що в навколишньому середовищі, будь то природна, незмінна, або перетворена їм середа, корисно для організму, а що шкідливо, які зміни середовища сприятливі для здоров'я і підтримки високої працездатності, а які - ні. Вивченням всіх цих питань займається наука, що отримала назву гігієни. Гігієна (від грец. «Hygieinos» - «здоровий») - галузь медицини, що вивчає вплив умов життя і праці на здоров'я людини і розробляє заходи щодо профілактики захворювань, забезпечення оптимальних умов існування, збереження здоров'я і продовження його життя. Походження терміну пов'язують також з ім'ям міфічної богині здоров'я Гігієї, дочки бога медицини Ескулапа. Учні, пропоную подивитися відео здоров’я
Відео 2. Здоров’я
Що ви зрозуміли з даного відео, розкажіть?
Зовнішнє середовище являє собою комплекс різноманітних факторів, які за своєю природою поділяють на три групи: фізичні, хімічні та біологічні. До фізичних факторів середовища відносять температуру, вологість і рух повітря; атмосферний тиск і атмосферну електрику; сонячне випромінювання тощо До хімічних чинників відносять різні речовини, що є основою навколишнього середовища (у складі повітря, води, грунту), або їх домішки (наприклад, в різних місцевостях у воді та повітрі можуть міститися різні хімічні сполуки). До біологічних факторів середовища відносять в першу чергу патогенні мікроби, віруси, грибки.
Відео 3. Бактерії
Гігієнічні рекомендації постійно з'являються в житті людей в результаті спостережень, узагальнення та передачі наступним поколінням життєвого досвіду, оцінки того, що шкідливо чи корисно для людини в навколишньому середовищі. Ще до зародження гігієни як самостійної науки люди навчилися правильно вибирати місце для колодязя, правильно топити печі і т. д. Здавалося б, просте запитання: коли слід закривати піч після топки? Якщо зробити це передчасно, можна смертельно отруїтися ("учадіти") оксидом вуглецю (II), який є продуктом неповного згоряння палива; якщо зробити це занадто пізно, тепло з печі піде в атмосферу, і топка буде неефективною. Гігієнічний характер носить і відомий народний звичай не давати молодятам на весіллі спиртного, тому що алкоголь згубно відбивається на потомстві.
Рис. 5 Гігієна людини
Найважливіші умова збереження здоров'я - правильна організація режиму праці та відпочинку.
Контролюючий блок
1. Що вивчає наука біологія? 2. Як потрібно доглядати за собою, щоб бути здоровим? 3. Що вивчає наука фізіологія?
Список використаних джерел
1. Урок на тему «Биологические науки» Самойленко Г.В., учителя биологии, г. Черкасы, сш №25 2. Урок на тему «Общая гигиена» Румянцева Г. И., учителя биологии, г. Суммы, сш №2 3. Хрипкова А. В., Колесов Д. В. Гигиена и здоровье школьника. М., 2009. 4. Зверев И. Д. Книга для чтения по анатомии, физиологии и гигиене человека. М., 2009.
Відредаговано та вислано Лісняк Аліна Валеріївна
Над уроком працювали
Самойленко Г.В.
Румянцева Г. І.
Лісняк А. В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.