Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Реформа Ехнатона. Війни Рамзеса II з хеттами. Повні уроки
Тема уроку: Реформа Ехнатона. Війни Рамзеса II з хеттами. Мета Уроку: Засвоєння учнями нових знань.
1. Розповісти учням зміст реформ Єгипетського царя Ехнатона. 2. Окреслити школярам основні бої Рамзеса II з хеттами та їх завершення мирним договором.
Хід уроку:
Започаткований правлінням Тутмоса III, який провів на троні 54 роки (перші 22 з них фактично правила ненависна йому Хатшепсут), блискучий період політичної могутності імперського Єгипту тривав досить довго, а пов'язані з ним зовнішньополітичні успіхи і внутрішньополітичні зміни визначили серйозні зрушення у структурі країни, зокрема в традиційному співвідношенні соціально-політичних сил. Лейтмотивом змін було істотне переміщення центру ваги адміністрації і всієї опори влади фараонів на нетитуловані шари вихідців з чиновників, воїнів, хліборобів, тобто з немху, якщо навіть не з рабів. Результатом цього процесу було помітне ослаблення позицій вельможно-жрецької знаті. Правда, жерці і храми узагалі процвітали – досить пригадати, яким потоком йшло в храмові господарства, в тому числі в столичний храм Амона (Амона-Ра), награбоване в походах майно й раби. Але, по-перше, є підстави вважати, що казна все важче тиснула на храми і намагалася використовувати їх доходи для утримання чиновників і воїнів, а по-друге, майновий добробут не був адекватним політичній ролі жрецтва, яка все зменшувалася. Втративши вплив на поточну політику, храми все виразніше перетворювалися на опорні регіональні центри господарства, в низові бази державного сектора економіки. Зрозуміло, що ще вчора колишнє дуже впливове жрецтво не могло змиритися з цим. Назрівав серйозний соціально-політичний конфлікт. Бог Амон-Ра
Ехнатон Нефертіті
Тутанхамон
Амон і Хоремхеб
Війни Рамзеса II (1317-1251 рр. До н. е.) Наступник Сеті I - Рамзес II проводив свою завойовницьку політику вже в значно ширшому масштабі. Метою цієї військової політики було повернення Єгипту колишніх володінь в Сирії і відновлення єгипетського впливу в Азії у колишньому обсязі. Щоб повернути Єгипту колишнє панівне становище в Палестині, Фінікії і в Сирії, Рамзес II повинен був зламати головні військові сили хетів, розташовані в цих країнах. Одночасно з цим єгипетські війська повинні були завдати рішучого удару місцевим князям, які об'єдналися з хетами, основними ворогами єгиптян в Передній Азії. Перш за все Рамзес II зробив спробу зміцнитися на сірійському узбережжі, де на 4-му році свого царювання він наказав висікти пам'ятний напис, знайдений поблизу Бейрута. Почавши похід проти хеттів, Рамзес II зібрав досить значні для того часу військові сили, майже 30 тис. воїнів. Крім єгипетської армії, розділеної на чотири корпуси, у складі його військ перебували загони іноземних найманців (нубійців, куля дана та ін.) З півночі назустріч єгипетським військам рухалася велика хетська армія, зібрана хеттским царем Муваталом. До її складу входили крім хетських військ загони союзників, сирійських князів, і наймані загони різних малоазійських племен. Храм Рамзеса II в Абу-Сімбелі Голова кришки саркофага Рамзеса II. Нове Царство. XIX династія. Каїрський музей.
Другий похід до Сирії був проведений Рамзесом II значно обережніше. Протягом трьох років він вів повільну та наполегливу боротьбу за оволодіння Палестиною. Взявши Ашкелон та Дапур, зайнявши Галілею, повільно просуваючись уперед і ретельно закріплюючи за собою всі захоплені території і міста, Рамзес II дійшов до річки Оронта. Єгипетським військам, що просувалася на північ, вдалося проникнути в Північну Сирію і захопити ряд міст в долині Оронта. Успіхи єгипетських військ під час другої сирійської кампанії в деякій мірі пояснюються великими заворушеннями, які тоді відбувалися в хетській країні. Як відомо з хетських описів, в цей час сила Хетської держави була надламана навалою північного племені газгейцев, а також великою міжусобною боротьбою, яка розгорілася між двома претендентами на престол хітіті: Урхітешубом і Хаттушилем. У 1296 р. до н. е. хітітський цар Хаттушіль уклав з Рамзесом II мир. За мирним договором, текст якого зберігся, обидві сторони відмовлялися на майбутнє від всякого роду завоювань за рахунок другої сторони і навіть уклали між собою військовий оборонний союз проти будь-якого можливого ворога, який здійснить напад на одну з договірних сторін. Далі обидві сторони зобов'язувалися допомагати одна одній у покаранні злочинців і виганяти з меж своєї країни політичних емігрантів. Тексти цього мирного договору, що збереглися на стінах єгипетських храмів, а також в архіві хетських царів, не дають можливості визначити територіальну межу, встановлену після закінчення війни між двома найбільшими державами Передньої Азії. Судячи з хеттских документів, найпівнічніша частина Сирії залишилася під впливом хетів. Єгипетські написи дозволяють припускати, що в результаті війни Палестина, Південна Фінікія і Південна Сирія знову опинилися під владою Єгипту. Мирний договір був закріплений династичним шлюбом Рамзеса II з хетською царівною. Результатом війни і подальшого мирного договору було відновлення нормальних торговельних зв'язків Єгипту з азіатськими країнами.
Перевір себе: 1. Якої сфери життя суспільства стосувалися реформи Ехнатона? 2. Чи одразу Єгиптяни прийняли монотеїстичну форму релігії? 3. Розкажіть, як проходила війна Рамзеса ІІ з хеттами?
1. Підготуйте реферат про правителя Єгипту Тутанхамона. 2. Що таке «поетичні літописи», та яку роль вони відігравали в давньоєгипетському суспільстві? 3. На яких умовах у 1296 р. до н. е. хітітський цар Хаттушіль уклав з Рамзесом II мир?
1. Урок на тему “ Реформа Ехнатона та війни Рамзеса II з хеттами”. Вовк В. Р., м. Київ. 2. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009. 3.Мертц Барбара. Древний Египет. Храмы, гробницы, иероглифы / Пер. с. англ. Б. Э. Верпаховского. – М.: ЗАО Центрполиграф, 2007. – 363 с. 4. historic.ru
Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.
Над уроком працювали Вовк В. Р. Бидрін Л.О. Сич Д. Д.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: