Формування чітких знань в учнів про встановлення демократії в Україні та проголошення незалежності.
Завдання
вивчити зміст ключових понять теми;
засвоїти основні дати, що стосуються теми;
узагальнити вивчене;
дізнатися про сучасний стан зовнішньої політики України.
Очикувані результати
Після цього уроку учні знатимуть: 1. Коли і за яких умов Україна отримала незалежність. 2. Культурні досягнення нашої держави з часів незалежності. 3. Напрями міжнародної політики України.
Ключові поняття
Виборчий процес, демократія, державна символіка, діаспора, конституція, політика, ринкова економіка, політична криза, міжнародна угода, реформа, референдум.
Учитель пояснює дані поняття у ході уроку. Якщо деякі з них залишилися нерозглянутими – їх виносять на самостійне опрацювання.
Основні дати уроку
4 вер. 1991 р., 8 жовт. 1991 р., листопад 1991 р., 1 груд. 1991 р., січень-лютий 1991 р., черв-лип 1994 р., 1999 р., 2002 р., 2004 р.
Ці дати можуть бути не вказані у тексті уроку, але учитель обов′язково розглядає їх з учнями, використовуючи спеціальні картки. Дати обов′язкові для запам′ятовування – на вибір вчителя (слід зважати на рівень підготовки класу).
План уроку
1. Акт проголошення незалежності України. 2. Стан економіки незалежної держави. 3. Культурні досягнення України. 4. Міжнародна політика нашої держави.
Хід уроку
Почався розпад СРСР. Щоб врятувати Союз, партійно-державне керівництво на чолі з М. Горбачовим провело в березні 1991 референдум, на якому більшість громадян висловилися за збереження СРСР, але на умовах надання більшої самостійності союзним республікам.
М.Горбачов
Була проведена спроба державного перевороту 19 серпня 1991 року. Його мета - повернути суспільство назад до тоталітаризму. В Україні реакція на події в Москві була неоднозначною.
Вже 19 серпня 1991 р., в перший день путчу, всі партії і громадські організації Україні демократичного спрямування у своєму зверненні до народу засудили спробу державного перевороту і закликали не підкорятися розпорядженням путчистів. Іншу позицію зайняло керівництво Компартії України, яке підтримало змовників. Керівництво Верховної Ради на чолі з Л. Кравчуком зайняло очікувальну позицію. 24 серпня після провалу путчу зібралася позачергова сесія Верховної Ради УРСР. Верховна Рада засудила спробу державного перевороту і прийняла Акт проголошення незалежності України. 30 серпня 1991 Л. Кравчук підписав указ про заборону діяльності Компартії України. 4 вересня над будівлею Верховної Ради був урочисто піднятий синьо-жовтий прапор незалежної України.
Л.Кравчук
Офіційно синьо-жовтий прапор визнаний прапором України 28 січня 1992 року, 16 січня 1992 Гімном України була затверджена мелодія пісні «Ще не вмерла Україна», написана композитором М. Вербицьким на слова поета П. Чубинського в 1863 році. Остання, нині чинна редакція Гімну затверджено 6 березня 2003 року. У лютому 1992 р. був затверджений Малий Герб України-тризуб, конкурс на створення великого Герба триває.
Питання про підтвердження Акту про проголошення незалежності був винесений на Всеукраїнський референдум, який проходив 1 грудня 1991 року. У ньому взяли участь 84,2% виборців, внесених до списків для голосування. 90,3% від взяли участь у голосуванні, підтвердили прагнення до державної незалежності.
Одночасно з Всеукраїнським референдумом 1 грудня 1991 р. пройшли перші всенародні вибори Президента України на альтернативній основі. З шести кандидатів, які представляли різні політичні партії і течії, перемогу здобув Л.М. Кравчук, який набрав у 1 турі майже 62% голосів. Новим головою Верховної Ради був обраний І. Плющ. Таким чином, в результаті волевиявлення народу і при дотриманні норм демократії народилося незалежна Українська держава.
Україна має в своєму розпорядженні значний науковий потенціал у багатьох галузях. Головний державний науковий центр - Національна академія наук (НАН) України (з 1919), яка здійснює керівництво та організацію досліджень з провідних напрямів науки. Серед творчих надбань українських вчених - значні досягнення в техніці, молекулярної біології, фізики, фізичної хімії, в інформатиці, матеріалознавстві, фізіології і медицині, інших галузях знань. Варто згадати такі наукові досягнення і відкриття: розщеплення атомів літію та відкриття ізотопу гелію, створення теорії надтвердої зварювання під шаром флюсу та її впровадження в господарську практику, створення порошкової металургії, отримання важкої води, створення першого в світі лазерного накопичувача інформації на оптичних циліндрах з використанням явищ оптичної імерсії. Світове визнання отримали результати досліджень з визначення умов формування алмазоподібному вуглецю, гексагонального графіту та інших сумішей.
Великий внесок українські вчені внесли в освоєння космосу і створення ракетної техніки. Серед найважливіших результатів у цій галузі - створення серії складних універсальних орбітальних станцій, ракет-носіїв «Зеніт», «Циклон», нових ракетних двигунів, унікальних систем управління для ракетоносіїв і космічних апаратів, бортових систем охолодження в авіації і космонавтиці, унікального інструменту для монтажних і ремонтних робіт у відкритому космосі.
Важливе досягнення вчених НАН України - створення великих прозорих монокристалів синтетичних алмазів, оптичними можливостями яких можна управляти. Різноманітні інструменти із синтетичних алмазів і надтвердих матеріалів, виготовлені за власними технологіями, Україна експортує в багато країн світу. НАН України підтримує міжнародні зв'язки з науковими центрами, академіями та товариствами різних держав, бере участь у міжнародних проектах.
Велика наукова робота ведеться у галузевих НДІ, у вузах, особливо в університетах, в Академії будівництва та архітектури, в Академії сільськогосподарських наук. Великі наукові та університетські центри: Київ, Харків, Одеса, Львів, Дніпропетровськ, Чернівці. У столиці України працюють Національний університет, Києво-Могилянська академія, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. В університеті Т. Шевченка на 16 факультетах навчаються бл. 20 тис. студентів, працюють майже 2 тис. викладачів.
В Україні функціонують 21,6 тис. денних загальноосвітніх шкіл, з них: 366 гімназій та 331 ліцей. Середніх спеціальних навчальних закладів - 667 (їх число скоротилося в 1990-і рр..), Вищих навчальних закладів - 330 (зростання числа приблизно вдвічі за 1991 - 2002). У загальноосвітніх школах навчаються 6200 тисяч учнів, в гімназіях - 214,9 тис., в ліцеях - 122,6 тис. (спостерігається зростання популярності двох останніх типів загальноосвітніх установ і триразове збільшення кількості учнів у них за 1991-2002). У середніх спеціальних навчальних закладах кількість учнів знижується: з 739 до 583 тис. чол. (1991-2002), а у вузах зростає, збільшившись вдвічі за той же період - з 876 тис. чол. в 1991 до 1687 тис. чол. у 2002.
У роки реформ спостерігається відтік вчених із країни через недофінансування науки: у 2000 воно в реальному вираженні склало лише 16,1% до рівня 1990. Кількість наукових працівників, зайнятих основною діяльністю, зменшилася з 494,2 тис. чол. у 1990 до 191,3 тис. чол. у 2000. У структурі зайнятих науковою і науково-технічною діяльністю за той же період скоротилася частка допоміжного персоналу - в 3 рази і кандидатів наук - в 1,6 рази; частка докторів наук зросла в 1,3 рази. Науковий персонал старіє: середній вік кандидатів наук досяг 51 року (в 1991 - 47 років), докторів наук - 59 років (у 1991 - 55 років). Всього в наукових організаціях Україні працювали 191,3 тис. чол., З них вчений ступінь доктора наук мають 4,17 тис. чол., Кандидата наук - 18,1 тис. чол. Приблизно 105 тис. працівників сфери «наука і наукове обслуговування» трудяться в умовах вимушеної неповної зайнятості.
Політична сфера У числі перших - 2 та 3 грудня 1991 року - визнали Україну незалежною Польща, Канада і Угорщина. Протягом грудня 1991 Україну визнали 17 держав. У липні 1992 року був підписаний Договір про дружбу і співпрацю з Францією. Президент Л. Кравчук і Голова ВС І. Плющ здійснили візити в США, Канаду, Великобританію, Францію, Бельгію, Фінляндію, Туреччину, Польщу, Угорщину, Румунію, Китай з метою встановлення дипломатичних відносин, розробки правових засад співробітництва між новими суб'єктами міжнародних відносин, укладення угод про торгівельне, науково-технічне співробітництво, обговорення проблем прикордонних територій і т.д.
У 1992 році було укладено 35 міжнародних і 88 міжурядових угод на двосторонній основі. До початку 1993 року незалежність України визнали 132 країни, 106 встановили з нею дипломатичні відносини. Було підписано 26 міждержавних і 90 міжурядових угод.
У 1999 році дипломатичні стосунки пов'язували Україну з 154 державами.
Засади зовнішньої політики. 2 липня 1993 Верховна Рада затвердила "Основні напрями зовнішньої політики України". Ними стали: • співпраця в рамках СНД; • співпраця з державами Європейської співдружності та НАТО; • участь у діяльності ООН; • участь в процесі ядерного роззброєння; • участь у роботі європейських організацій з безпеки і співробітництва.
В їх основі були принципи: • миролюбності; • дотримання норм міжнародного права; • невтручання у внутрішні справи інших держав; • відкритості; • неприєднання до військових блоків та політичних союзів; • будівництва міжнародних зв'язків на основі двосторонніх угод з конкретними країнами.
Домашнє завдання
1. Опрацювання вивченого матеріалу за підручником та атласом. 2. Розповісти про культурні досягнення незалежної України. 3. Обрати історичну особистість періоду незалежності та розповісти про її внесок в історію України.
Список використаних джерел:
1. Урок на тему "Моя Україно, колиско-калино, пізнати тебе мені щастя дано!" учителів О. В. Крутенко, Н.М. Степанової Черкаської області.
2. Урок на тему "Перший урок, присвячений 10-й річниці незалежності України" учителів Кордик Н.І., Харьковскої Н.В. Лутугінської СШ №1
3. Лановик Б. Історія України : Навчальний посібник. - К. : Знання-Прес, 2006
4. Пасічник М. С. Історія України. Державницькі процеси, розвиток культури та політичні перспективи: Навчальний посібник. - К. : Знання, 2006
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Над уроком працювали
Король Б.Ю.
Крутенко О. В.
Кордик Н.І.
Любименко В.В.
Степанова Н.М.
Харьковска Н.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.