KNOWLEDGE HYPERMARKET


Події 1917-1918 роках. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 10 клас. Повні уроки>>Всесвітня історія 10 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія:Події 1917-1918 рр.Повні уроки


Тема:   Події 1917-1918 роках

Мета: Описати хід війни у 1917-1918 роках та визначити вклад та позиції кожної з воюючих країн, основні бої та події.

 Структура уроку:
1. Опитування по домашньому завданні
2. Бесіда. Перегляд відео по темі.
3. Запис основних термінів і понять
4. Домашнє завдання. Питання учнів та відповіді



1.1     Бойові дії у 1917 році

Навесні 1917 року, блок Антанти планував наступ всіх країн-союзниць на всіх фронтах одночасно.  Англо-французьке військо вчинило спробу атакувати ворога в районі Реймса. Бої тривали сім тижнів, та результату не принесли.
Франція втратила більше ста тисяч своїх солдатів. Тим часом на сході російські війська атакували у напрямку Львову. На всіх фронтах воювали неохоче, війна набридла і не виправдовувала покладених надій.
Німецькі війська наступали на півночі. Була захоплена Рига та Ризька протока.
Жахливим ударом для Італії стала поразка біля села Капоретто в жовтні 1917 р. Італійську оборону було зруйновано австрійською артилерією.  Італійські солдати готові  були рятувались панічною втечею, більше 300 тис. потрапили в полон і 130 тис. померли.
 Було прийняте рішення перекинути з Ніцци на автомобілях англійські й французькі дивізії для підтримки становища і тим самим не допустити, щоб Італія  вийшла з війни. Керівники урядів воюючих держав Англії, Франції, Італії та США для координації всіх воєнних дій, в листопаді 1917 року утворили Вищу воєнну' раду.


Сбитий пілот Антанти та його літак
Сбитий пілот Антанти та його літак  


До 1917 року жодному з воюючих блоків, ні Антанті, до якої входили Франція, Англія, Росія, Італія, ні Четвертинному союзу, у складі якого були Німеччина, Австро-Угорщина, Болгарія, Туреччина, не вдалося отримати таку жаданну вирішайльну перемогу. Переломним був вступ до союзу Антанти США, що покращило стуацію на її користь.
Натомість стала реальною загроза виходу з війни Росії, що автоматично б означало зникнення Східного фрорту та збільшення чисельності німецьких сил на Західному фронті. Отже союзники Антанти всіма силами намагалися утримали Росію у війні.


Німецький солдат

Німецький солдат



1.2     Вплив на хід війни Лютневої революції

Стан в середині воюючих країн був складним: давалась в знаки відсутність палива, одягу, їжі. Люди, доведені до межі жахливої бідності, почали страйки та антивоєнні рухи. В Росії, до всенародної бідності додалася економічна та політична криза, недовіра до Уряду.



Використовуючи голод і розруху в державі більшовики настроювали населення проти влади, звинувачуючи в нездатності закінчити війну. Соціальні повстання в Росії загострювалися і переростали в революцію.У лютому 1917 року правління монархії було підірвано, а в березні влада повністю перейшла до Тимчасового уряду. Ставши республікою, Росія  продовжувала вести війну, незважаючи на хвілі протесту населення.
На прикінці 1917 року всі країни-учасники будували потаємні плани. Німеччина зайняла оборонну позицію, а Антанта перейшла у наступ.
Ще в грудні 1916 р. Німеччина виступила з пропозицією розпочати переговори про мир. Вона разом з союзниками прагнула укласти мир, залишивши собі всі завойовані території. Країни Антанти відхилили невигідну пропозицію миру.


Болгарсткі Артилерісти
Болгарсткі Артилерісти 


1.3     Вихід Російської імперії з війни

Тимчасовий  уряд дотримувався політики, монархії і продовжував вести воєнні дії і цим прирік себе на смерть.
В Петрограді 25 жовтня 1917 року відбувся Жовтневий переворот, Тимчасовий уряд позбавили повноважень і  влада перейшла до Рад робочих і солдатських депутатів.
У Смольному, 25 жовтня, скликали II Всеросійський з'їзд Рад робочих. Країна перетворилась на республіку на чолі з В. І. Леніним.
Наступного був прийнятий «Декрет про мир». У цьому документі російський уряд радив всім воюючим країнам подумати про демократичний мир, без приєднання загарбаних територій, та виплачування контрибуцій.
Антантанта ж прагнула підтримувати контреволюцію в Росії, щоб утримало ераїну у війні. Щоб цьому запобігти Росія починає вести самостійно переговори з Німеччиною, для швидкого виведення військ і підписання повного мируБула створена  і направлена за кордон мирна делегація на чолі  Л.Д.Троцьким, яким «провалив» переговори, а Німеччина почала виступати  з ультиматимами, на що Троцький відповів, що Росія припиняє воєнні дії, але миру на такій основі підписувати не буде і відразу покинув Брест, де зустрічалися делегації.
Підступна Німеччина давно мріля про захоплення Росії і тепер отримала привід для розриву відносин. 18 лютого німецька армія розпочала  наступ від Рижської затоки до річки  Дунаю. Німці планували блискавично захопити Москву, Петроград, знищити Ради, та підписати мир на своїх умовах х «новим» урядом. Війська Росії втратили свою боєздатність і відступали вглибину країни, що дало змогу німецькій армії безперешкодно йти в напрямку Петрограду. Сили були не рівними, тому 19 лютого В.І. Ленін надіслав телеграму німецькому уряду зі згодою на підписання миру на продиктованих умовах
В той же час В.І. Ленін написав акт «Соціалістична Батьківщина в небезпеці!» і розпочав кампанії запису до Червоної армії  у великих містах.
На території  Пскова і Ревеля, у Латвії. Білорусії, Україні продовжувалися  бої з німецькими військами. У напрямку Петрогру війська Червоної армії зуміли  призупинили наступ ворога.
 Німецький уряд не очікував на такий опір. Для нього була ще лдна загроза атак  англо-американських і французьких військ із Заходу. Тому Німеччина погоджується укласти мир на Сході, хоча умови  мирної угоди були ще важчими, ніж першого разу. Росія, в хиткому положенні погоджується на все. Радянська республіка повинна була повністю демобілізувати армію, укласти невигідні угоди з Німеччиною і т. д.
1 березня 1918 року у Бресті дві сторони підписали мирний договір, під назвою Брестського миру.  Російського фронту, на Сході більше не існувало, що дало змогу Німеччині повністю зосередити свої сили на Заході.

Періодизація російської революції:

23 лютого - 3 березня 1917р.- повалення монархії;
березень - липень 1917 р.- двовладдя;
липень - жовтень 1917 р.- революційна криза;
жовтень 1917 р.- червень 1918 р.- встановлення диктатури більшовиків;
червень 1918 р. - березень 1921 р. - громадянська війна.




1.4     Приєднання до блоку Антанти США

Напротязі війни в Америці не було підвищеного інтересу до бойових дії у Європі.  Американці не вникали в причини  далекої і чужої для них війни. Підприємці, дуже збагачувалися за рахунок поставок зброї країнам Антанти та Троїстому союзу. Президент В. Вілсон також виступав за нейтралітет країни і неодноразово засуджував тих, хто закликав стати на бік Антанти.
   Такі настрої зберігалися до травня 1915 року, коли німецький підводний човен аткував американський танкер «Галфлайт», а пізніше сталася трагедія з мирним короблем «Лузитанією». Загибель величезної кількості мирних жителів, американських жінок та дітей, поміняла думку населення. Поки політики вирішували які заходи повинна вжити Америка, у серпні німецькі підводні човни торпедами погубили англійський пароплав «Арабик», а у березні 1916 р. - французький пароплав «Сассекс»; серед загиблих знову були мирні американські жителі. Започаткована Німеччиною «необмежена» підводна війна,  схилила американців до думки, що на кінцевій стадії війни США варто увійти в війну з Троїстим союзом.
Президент В.Вільсон в лютому 1917 році розірвав дипломатичні відносини з Німеччиною, але на початок воєнних дій шукали формальний привід, яким стало затоплення п’яти торгових кораблів США. Крім того, розвідка Британії передала перехоплену депешу, надіслану Мексиці, про створення військового союзу проти США. В квітні 1917 року Вільсон отримав згоду парламенту офіційно оголосити війну Німеччині, як позаблокова країна.


Канадський стрілок

Канадський стрілок післе вдалого "полювання" на німецьких солдат 

1.5     Західний  фронт

Американська допомога обіцяла вселити оптимізм союзникам, та відразу помітного ефекту від вступу США не було, оскільки, солдати не мали належної військової підготовки і мали пройти навчання.


Огномети та полі бою

Огномети та полі бою 


Тому для Німеччини основним шансом перемогти стало розбити війська Англії, чим вивести її з війни і зробити це до того як американська армія почне наступ.
    Щоб послабити Німеччину, британський командувач Хейґ розпочав нову атаку біля Іпру. Це була одна з найбільш жорстоких битв  у лоб оборони противника за всю війну. Бомбардування, проведене раніше, зруйнувало дренажну систему, що осушувала низину. Сильні дощі, зробили з поля битви  море багнюки, крізь яку, по пояс у воді, кидалися вперед британські вояки. «Це взагалі не було життям», - писав Людендорф, - «це було просто бридке страждання».В бою загинуло  265 тис. чоловік, британці зайняли близько шести миль заболочених сільськогосподарських угідь.   Переломною подією для союзників, за весь 1917 рік, стало прибуття на допомогу перших американських підрозділів. На Сході у 1917 році  скориставшись Арабським повстанням, яке охопило більшу частину Аравійського півострова, британські війська наступали на Баґдад. Тоді вже не існувало німецької імперії.



У липні 1915 року  німецька колонія Південно-Західна Африка (тепер Намібія) капітулювала перед південноафриканськими військами, у той час як у лютому 1916 року припинив опір Камерун.
У грудні 1917 року союзні війська зайняли Єрусалим, чим поклали край господарювання тут турків. Усі колонії, за винятком Німецької Східної Африки (Танґаньїка), зупинили опір і оголосили про вихід з війни на третій день після підписання Німеччиною перемир'я.  У 1917 році, Німеччинна мала на своєму озброєнні понад 300 підводних кораблів. Вона заявила, що безжально топитиме судна союзників Антанти та нейтральні судна.
  У квітні 1917 року Німеччина потопила флот із британських. Кожен четвертий корабель, що відпливав від берегів Британії, уже ніколи додому не повертався.
   Проти дій німецьких Підводних човнів, які безрозбірно атакували  всі кораблі, була одна ефективна зброя - це конвой, коли кораблі зосереджувалися у групу і пливли в супроводі потужних військових крейсерів, а також британських та французьких підводних човнів.
    Америка та Британія спільно почала будувати та виводити у моря більшу кількість субмарин, які були кращі німецьким за технічними характеристиками, і тепер вже Велика Британія повільно вводила Німеччину у блокаду. Крім того на Німеччину насувався голод. Споживання м'яса населенням у країні зменшилося в чотири рази порівняно з рівнем споживання в 1914 році, а темпи смертності серед новонароджених і маленьких дітей зросли на 50 %.1918 рік, славився важливою політичною полією: В.Вільсон оприлюднив у Конгресі США «14 пунктів», які закладали основи післявоєнного миру. Ця подія суттєво вплинула на події на фронтах і на післявоєнне облаштування світу.



Німецький снайпер

Німецький снайпер 


  Тим часом Е. Людендорф, командувач німецького Західного фронту і фактичний диктатор країни, вирішим завдати найсильнішого удару по Антанті. Потужній наступ розпочався у березні 1918 року. привів німців. Готуючись до захисту союзники обрали єдиного командувача всіх їхніх сил - французького маршала Ф. Фоша. Лінія оборони  прогнулася, але не прорвалася.   Німеччина боролася з останніх сил. Блокада з моря, змушувала страждати не лише німецьких солдатів, що не мали харчів і набоїв, а також їхні сім'ї на батьківщині. Дух  німців помітно спав, а головнокомандуючий Е. Людендорф не міг змусити своїх вояків, з допомогою військової поліції, з останніх сил прорватися до Парижа. Німецький наступ захлинувся в крові.   8 серпня названо «чорним днем» для німецької армії, коли союзники завдали могутнього контрудару. У бій було кинуто 450 танків, німці відступали до Ам'єна. Американська армія висаджувалася на узбережжях Франції цілодобово. У жовтні 1918 р. у Франції вже було розгорнуто американську армію чисельністю понад 1 млн 750 тис. чоловік. Німці вже розуміли про свою поразку, але ще сподівалися укласти мир на прийнятних для Німеччини умовах.
Найкращим для них варіантом було здатись на умовах, викладених у «14 пунктах», тому ще влітку німецький уряд звернувся з пропозицією про переговори на засадах, запропонованих американським президентом.


1.6    Кінець Першої світової війни

Солдати Австро-Угорської армії  також не захотіли більше вести війну. Австро-Угорська імперія розвалилася, на її території утворилося кілька незалежних національних держав. І вже 3 листопада 1918 року австро-угорське командування підписало перемир'я, яке було повністю продиктоване Антантою.
Також 3 листопада 1918 року у Кілі (Німеччина) відбулися масові демонстрації матросів, солдатів і робітників, що переросли в революцію. Імператор Німеччини втік, а новий уряд очолили соціал-демократи, Німеччина була проголошена республікою.
Німеччина змушена була підписати Комп'єнське перемир'я.
11 листопада 1918 року у Комп'єнському лісі, у вагончику для командуючого військами Антанти маршала Фоша, німецька делегація на чолі зі секретарем закордонних справ Ерцбергером, підписала перемир'я, яке було запропоноване союзним командуванням. Підписаним документом Німеччина визнала себе повністю переможеною. Перша світова війна закінчилася. У 34-х статтях цього документа було окреслено умови й термін перемир'я: союз Антанти вимагав звільнення захоплених Німеччиною територій, передачі рейхсвером  повного військового спорядження, вагонів, паровозів, вантажних автомобілів, повернення військовополонених, утворення нейтральної зони на правому березі Рейну. А також переможена країна зобов'язувалася віддати союзникам усі підводні човни, роззброїти усі надводні кораблі, а також у визначений термін виконати  інші вимоги.Того ж дня, об 11 годині ранку сурмач, який знаходився біля штабного вагона верховного головнокомандуючого, протрубив сигнал "Припинити вогонь". Сигнал передали на весь фронт. Одночасно були припинені бойові дії. Перша світова війна закінчилася.


Запис класом основних термінів і понять:

«імперіалізм», «нація», «технічний прогрес», «державне регулювання економіки», «соціалістичний рух», «профспілковий рух», «дуалістична монархія», «націоналізм», «національний рух», «традиційне суспільство», «латифундизм».

Домашнє завдання:

1. Бойові дії у 1917 році?
2  Вплив на хід війни Лютневої революції. Вихід Російської імперії з війни?
3. Приєднання до блоку Антанти США?
4. Західний  фронт?


Список використаної літератури:


Ладиченко Т.В., Осмоловський С.О. Всесвітня історія 2010 рік
Щупак І.Я., Морозова Л.В. Всесвітня історія 2010 рік
П.Б. Полянський  Всесвітня історія 10 клас
Рожик М.Є , Ерстенюк М.І., Пасічник М С., Сухий О М., Федик 1. Бірюльов І.М. Всесвітня історія. Частина перша. Нові часи
Е. Хобсбаум Вік крайнощів: Історія світу, 1914-1991

Скомпоновано та відредактовано Муха О.


Над уроком працювали

Білозерко Д.Т.

Муха О.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 10 клас