- Вчитись запам`ятовувати тексти; - Вчитись визначати тему та ідею тексту; - Розвивати вміння логічно мислити; - Розвивати пам`ять, увагу, уяву; - Виховувати бажання говорити грамотно; - Виховувати любов до української мови; - Спонукати бажання вчитися.
Тип уроку: Навчально-виховний
Хід уроку: Усний переказ – це відтворення змісту чого-небудь прочитаного або почутого. В українській мові є такі види усних преказів: а) докладний (близько до тексту); б) вибірковий переказ – це робота над вузькою темою. Це означає вибрати з тексту ту частину, що відповідає вузькому питанню, вузькій темі.
Письмовий переказ – це письмове викладення тексту. Види письмових переказів: а) докладний, близький до тексту; б) стислий; в)творчий (зі зміною особи розповідача, від імені одного з персонажів, з творчими доповненнями).
Переказ і складання плану (за прочитаним) 1.Прочитай твір. 2.Визнач головну думку, сформулювавши її кількома реченнями. 3.Розділи твір на частини. 4.Озаглав кожну частину. 5.Прочитай заголовки і перевір, чи передають вони текст достатньо точно; чи не випали з твоєї уваги якісь епізоди. 6.Перекажи твір за планом.
Прочитай текст. Визнач його тему та ідею. ТВОЄ ПРІЗВИЩЕ Майже кожне прізвище має свою давню історію. Віками воно мало слугувати людині, тому й обирали прізвище влучне, значу́ще, характерне для його власника. Чимало прізвищ пов`язано з різноманітними професіями. Згадаємо, що бондар виготовляв бочки, стельмах – вози, гончар – вироби з глини, швець шив взуття (шевчук – син шевця), шкляр склив вікна, мірошник перемелював зерно на борошно. От і маємо: Бондар, Бондаренко, Бондарчук, Стельмах, Стельмашенко, Гончар, Гончарук, Гончаренко, Шевчук, Швець, Шевченко, Скляр, Скляренко… Продовжити спробуйте самі. Є й такі прізвища, які нагадують село, місто, річку, звідки родом є предки: Дончак, Дончик, Славута, Остерський, Поліщук… Священна повага й любов українців до хліба загальновідома. Отож зрозуміла наявність прізвищ – Паляничко, Овсієнко, Житник, Пиріг, Корж, Бала́буха. Світ прізвищ надзвичайно цікавий, сповнений несподіваних знахідок.
Прочитай вірш. Коротко перекажи його зміст. ЧОРНИЛО От мені не зрозуміло, Хто це вигадав чорнило? І нащо писати нам, Як від нього стільки плям? Де беруться плями ці? Це ж подумать варто: У Мар`янки на лиці Ніби справжня карта. На одній щоці – ріка, А на другій – море: То чорнильниця така, Чисте з нею горе! От і спробуй тут – учись. Це ж нещастя прямо! Напишу рядок – дивись! – На сторінці пляма. Друга, третя…цілих п`ять. Вже немає де писать. А буквар хоч не бери, І читать несила – Ніби сипався згори дощик із чорнила. (М.Пригара)
Як готуватися до переказу 1.Уважно прочитай текст: з`ясуй значення незрозумілих слів. 2.Дай відповідь на питання, дані в посібнику або запропоновані вчителем. Якщо зазнаєш труднощів, перечитай відповідні частини тексту. 3.Визнач основну думку тексту. Знайди ті слова, словосполучення і речення, які особливо важливі для її розкриття. 4.Розділи текст на композиційні та змістовні частини відповідно до плану або склади план самостійно. 5.Прочитай текст знову, розділяючи змістові частини його значними паузами. 6.Переказуючи текст, слідкуй за послідовністю, намагайся передати всі основні факти. 7.Прочитай знову ту частину, переказ якої не вдався.
Потренуйся переказувати наступний текст. ХРАМ СВЯТОЇ СОФІЇ У КИЄВІ Софійський собор було збудовано князем Ярославом Мудрим у 1037 році на честь перемоги над войовничими печенігами. Храм було зведено на тому самому місці, де відбувалася битва. «Софія» грецькою мовою означає «мудрість». І справді, Софія Київська стала символом світла, розуму, перемоги над темними силами. Софійський собор був у давнину не лише головним митрополичим храмом Київської держави епохи її розквіту, а й головним політичним і культурним центром. Саме тут князем Ярославом було засновано першу на Русі бібліотеку, тут велося літописання, переписування і перекладання книг, відбувалися церемонії «посадження» князів на київський престол, прийоми іноземних послів. Храм чарував та дивував киян і численних гостей града-Києва. Крім фресок і мозаїк його прикрашали оздоблення з мармуру та шиферу. Свого часу єпископ Верещинський писав: «…В цілій Європі немає храмів, які за цінністю і вишуканістю оздоб стояли б вище за константинопольський і київський». Безцінні мозаїки і фрески й до сьогодні збереглися, незважаючи на численні перебудови й реставрації. Особливо вражає «нерушима стіна» Софії – Марія Оранта з піднятими руками. Цій мозаїці близько тисячі років, і кияни вважають, що вона береже наше місто..
Стоїть піп на копі, Копа під попом, Піп під ковпаком.
ВОСЬМЕ БЕРЕЗНЯ Юлія Нилівна роздала нам красиві листівки. -Через тиждень Міжнародний жіночий день Восьме березня. Напишемо привітання вашим мамам і відішлемо поштою. Важкі слова – ВІТАЮ, СВЯТО, ЩАСТЯ, ЗДОРОВ`Я – Юлія Нилівна написала на дошці. У всіх вийшло однаково, тільки адреси різні. Я написав «Цілую». Сергійко – «Міцно цілую». Тоді я зверху маленькими літерами дописав: «Міцно», а внизу – «Твій син Мишко». Сергійко зазирнув у мою листівку й теж написав: «Твій син Мишко». Довелося йому витирати й писати «Сергійко». Ледве ми з ним не посварилися. Юлія Нилівна попередила нас, щоб удома ми про листівки не розповідали. Нехай вони надійдуть несподівано. А розповісти мені так кортіло, як ще ніколи в житті. Я вештався по квартирі, намагався не потрапляти мамі на очі. То книжку читав, то паркет натирав - усе одно не забувалося! І тут я мало не закричав: роззява, ото роззява! Мамам ми листівки підписали, а хто підпише Юлії Нилівні? Адже їй так хочеться несподівано одержати на пошті листівку від свого учня. Наприклад, від мене, Мишка Соколова. Я перебрав свої листівки й жодної, яка підійшла б мені, не знайшов. Ті були підписані, ті «Із днем народження!». Я вирішив сам намалювати листівку. Вийшла не листівка, а ціла картина. Про те, як ми каталися з Юлією Нилівною з гори. Вона сідала на санчата й брала з собою котрусь із дівчат, хто сам з`їжджати боявся. Вони мчали з самого вершечка гори й кричали: «Із дороги, курячі ноги!» Усім було весело. Я намалював довгі сани. Юлія Нилівна сиділа на них на самому вершечку, а Наталка – її можна по окулярах впізнати- внизу, там, де гірка кінчається. Зате ми всі помістилися на одних санках – Юлія Нилівна й увесь наш клас. А як же з адресою? Адже адреси Юлії Нилівни я не знаю! Тоді я написав «Школа №9, перший клас, Юлії Нилівні». І того ж вечора вкинув листа до поштової скриньки. Нікому про нього не розповів, навіть Сергійку. Наперед уявляв, як зрадіє Юлія Нилівна, а всі будуть мені заздрити. Восьмого березня ми не вчимося. А наступного дня я дуже хвилювався, чи не встигне пошта. Я прислухався до кроків у коридорі – чи не несуть МОГО листа. Але ніхто не ніс. Я зовсім скис. Виходить, пошта запізнилася. Завжди приносять листівки після свята, а кому вони тоді потрібні? І раптом у двері постукали…
Подумай, як може закінчитися ця історія? Перекажи оповідання близько до тексту. Поясни, як ти розумієш вислів «Я зовсім скис»
Завдання до теми: 1.Напиши твір за темою «Пори року». 2.Склади розповідь за темою «Храми мого міста». 3.Намалюй малюнок за темою «Моя улюблена квітка». 4.Розкажи, яку книгу ти прочитав. 5.Розкажи про екскурсію, на якій ти побував зі своїми однокласниками. 6.Пригадай, як у твоїй сім`ї святкують Восьме березня.
Запитання до теми: 1.Що таке переказ? 2.Які бувають перекази? 3.Як треба готуватися до переказу?
Список використаних джерел: 1.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с. 2.Гурба О.В. Василькові таємниці .-Луганськ: Книжковий світ, 2009.-56с. 3.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с. 4.Навчальні програми: учбово-методичне видання.-Київ, 1993.-94 с. 5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с. 6.Світ професій: Людина-людина/Укладач. Р Каверіна.-М., 2006.-300 с. 7.Урок на тему: «Використання мовленнєвих ситуацій на уроках мови» Янковської Т.Г., вчителя української мови та літератури Антонівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №18 Херсонської міської ради.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
----
Над уроком працювали
Янковська Т.Г.
Пучко Л.В.
Балема Г.О.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.