KNOWLEDGE HYPERMARKET


Передумови Національно-визвольної війни. Б. Хмельницький, його сподвижники. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 8 клас. Повні уроки>> Історія України: Передумови Національно-визвольної війни. Б. Хмельницький, його сподвижники. Повні уроки

Содержание

Тип уроку

Засвоєння нових знань

Мета

Дізнатися про передумови Національно-визвольної війни, проаналізувати різні версії приводу до війни.

Завдання

  • освоїти новий матеріал;
  • навчитися критично ставитися до різних історичних точок зору;
  • навчитися черпати інформацію з відеоматеріалу;
  • заохотити учнів до вивчення тематичного блоку.

Хід уроку

Початок уроку

І. Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)

ІІ. Мотивація, перевірка домашнього завдання. (5-7хв)

ІІІ. Актуалізація опорних знань (3-5 хв)

Давайте згадаємо значення термінів: повстання, війна, причини, привід, передумови, Річ Посполита.


Відеоматеріал на повторення

Запорожці. Художнє бачення.




Вивчення нової теми. (20 хв)

Початок Національно-Визвольної війни Хмельницького в 1648 році перевернув всю Річ Посполиту. На українських землях накопичилося багато проблем, які довгий час не вирішувалися і в кінці кінців вони розпалили початок війни.


[[Image:IstUkr8-povni-20-bogd1.jpg|350px|Богдан Хмельницький

Богдан Хмельницький


Привід повстання двоякий:
1) після смерті гетьмана Конецпольського настав конфлікт з підстаростою чигиринським - Даніелем Чаплинським, який відібрав у писаря війська Запорозького – Богдана Хмельницького Суботів, який він утримував без надання, а який був частиною волості Чигиринської. А права на Чигиринську волость належали Конецпольським. Богдан мав лише королівський привілей на володіння Суботовом. Але згідно з польським законодавством він повинен був бути затверджений сеймом. Привілей не був затверджений і цим скористався Чаплинський. Богдан програв судову тяжбу чигиринському старості Олександру Конецпольському, як компенсацію отримав лише 130 злотих - повернення вкладених в господарство. Чаплинський, виконуючи рішення суду на користь свого шефа, скоїв наїзд, під час якого загинула друга дружина (строго кажучи коханка, бо не був з нею одружений) Хмельницького, за іншими даними Чаплинський її спокусив і був убитий його син. Найбільш докладний опис історичного скандалу залишив Йосип Ролле, чий нарис під псевдонімом доктор Антоній опублікував в 1894 році журнал "Київська старовина". Чигиринці називали Олену Ляшко. Можливо, її батько походив з Польщі. Поза всяким сумнівом, вона залишилася сиротою, тому що знайшла притулок у будинку Хмельницького і виросла в нього на очах. Важко сказати, чим вона там, власне, займалася. Молодший син майбутнього гетьмана Юрась відчував до неї особливу симпатію - ймовірно, Олена доглядала за ним, коли він був дитиною. Дружина Хмельницького хворіла і потребувала помічниці.

Енергійна помічниця зуміла зайняти містечко і в серці її чоловіка. "Але законна дружина була жива, - пише Ролле, - доводилося чекати, і Богдан вичікував терпляче, втішаючись надією на більш-менш швидку розв'язку". А Чаплинський міг і не чекати! Він був уже вдівцем, який видав заміж дочку, і сам не мав жодних перешкод до вступу в законний шлюб і продовженню свого роду ще і по чоловічій лінії. Перспектива нудитися за піччю, поки помре дружина Богдана, не посміхалася степовій красуні – вона прийняла пропозицію підстарости.

Розлючений Хмельницький викликав суперника на поєдинок, але сам ледве врятувався від влаштованої тим засідки. Звернувся до Конецпольського – марно. Подав позов до суду – йому відмовили. Богдан понісся до Варшави. Слідом за ним кинувся Чаплинський. Обидва постали перед сенаторами як перед суддями. У списку образ уведеного дівчина красувалася, як макова квітка в городі. Її Хмельницький навіть називав своєю дружиною.


Перша дружина Б.Хмельницького

Перша дружина Б.Хмельницького


Друга дружина Б.Хмельницького

Друга дружина Б.Хмельницького


А Чаплинський переконливо це спростовував: "Він силою тримав її у себе, тому-то вона так поспішно і пішла від нього, а оскільки припала мені до серця, то я одружився на ній. Ніхто не примусить мене відмовитися від неї, а хоч би й так, то вона сама не погодиться і ні за що не повернеться до Хмельницького ". Присутні почали кепкувати: "Чи варто, пан сотник, шкодувати про таку особі! Світло клином не зійшовся! Пошукай іншу, а ця хай залишається при тому, що їй так сподобався". По суті, це була нудною провінційна історія. Повернулися з Варшави суперники продовжували гризтися, як пси. Чаплинський підмовив простого козака Песто звинуватити Хмельницького у зраді. У відповідь Богдан скаржився коронному гетьману Потоцькому: "Казна-звідки взявся руйнівник спокійного життя мого, Чаплинський, литовський Зайда, польський п'яниця, злодій і грабіжник український, підстароста Чигиринський, який, розпоряджаючись вісім років у Чигирині угіддями свого пана польського, коронного хорунжого, брехливими наклепами і доносами вкрай згубив багатьох наших братів і привласнив їх власність, і, звичайно ж, не пан хорунжий коронний, а слуга його, брехун, зрадник і п'яниця Чаплинський володіє Чигиринщиною".

Зять підстарости публічно обіцяв убити Хмельницького, час від часу його заарештовували і випускали під поручительство – ні до, ні після Чигирин не відав подібного скандалу. Іноді за Богдана вступала навіть сама пані подстаростіха, що він згодом з вдячністю зазначав в одному з листів: "Якби не ця цнотлива і жаліслива до невинно стражденним Есфір, не минути б мені помсти жорстокого тирана, її чоловіка". Після цього Хмельницький з сином Тимошем втік до Нової Січі Запорізької.


Хмельницький

2) Приводом повстання було недодержання королем обіцянок, які він так роздавав під час підготовки війни Туреччиною. Тоді Хмельницький збунтувався і втік на Січ. Запорізькі козаки проголосили його своїм ватажком і відразу ж стали будувати укріплений табір на острові Томаківка.

У пошуках союзників запорожці направили посланців до донських козаків, просячи їх про підтримку. Запорожці звернулися також до українського народу, переконуючи його піднятися проти гнобителів. Особливо прагнув Хмельницький отримати військову допомогу від кримського хана. Татари були природженими вершниками, і Хмельницький потребував їхньої допомоги проти польської кавалерії, в той час однією з найкращих в Європі. У лютому 1648 р. Хмельницький сам вирушив до Криму для переговорів з ханом Іслам-Гіреєм. Його супроводжували делегати запорізької армії і його старший син Тимофій. Хан погодився підтримати козаків і наказав мурзі Перекопу Тугай-Бею рухатися вперед з підрозділом татарського війська. Богдан змушений був залишити сина в хана в якості заручника.

19 квітня рада запорізьких козаків вибрала Хмельницького гетьманом свого війська. До цього часу поляки отримали інформацію про приготування козаків і вирішили діяти швидко, щоб придушити хвилювання перш, ніж воно пошириться по всій території Україні.


У Чигиринському музеї

У Чигиринському музеї

Самостійна робота учнів (4-6 хв)

1. За підручником роздивитися версію приводу, що ґрунтується на вбивстві сина Б.Хмельницького Чаплинським. Один з учнів доповідає перед класом, други - продовжує, інші - виправляють та доповнюють.

2. Матеріал про сподвижників Б.Хмельницького вивчають кілька учнів (паралельно з першим самостійним завданням), роблять театралізовану міні-сценку про розмову Хмельницького з ними.


Іван Виговський

Іван Виговський був сподвижником Б.Хмельницького


Висновки та узагальнення (3-4 хв)

Висновки учитель доручає зробити кільком учням (на оцінку). Учитель дякує всім за хорошу і продуктиву спрівпрацю, виставляю оцінки.



Домашнє завдання (1-2 хв)

1. Вивчити матеріал за підручником, заповнити словнички

2. Намалювати портрет Б.Хмельницького або одного з його сподвижників


Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Передумови й початок національно-визвольної війни українського народу проти польського панування.", автор: О.Яблонська (з сайту osvita.ua)

2. Урок на тему "Передумови і початок Національно-визвольної війни українського народу проти польського панування (круглий стіл)" з сайту i-kar-100.narod.ru

3. Сценарій уроку на тему "Передумови й початок національно-визвольної війни українського народу проти польського панування" з сайту referatfolder.org.ua

4. Яковенко Н. Нарис історії України. – К.: Критика, 2006

5. histua.co

6. community.livejournal.com/ua_travels/823883


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.



Над уроком працювали

Любименко В.В.

Король Б.Ю.

Яблонська О.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 8 клас