- Дати поняття про особові займенники; - Вчитись вирізняти особові займенники у тексті; - Розвивати логічне мислення; - Збагачувати словниковий запас учнів; - Виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: Навчально-виховний
Хід уроку:
Особові займенники
Ти вже знаєш, що займенник – це частина мови, що вказує на предмет, але не називає його. Особові займенники - це: Я – особа, що говорить про себе; МИ – багато осіб, включаючи розповідача; ТИ – особа, до якої звертаються; ВИ – особи, до яких звертаються або шанобливе звертання до 2-ї особи однини; ВІН, ВОНА, ВОНО – особа або предмет, про який іде мова; ВОНИ – особи або предмети, про які розповідають. Всі ці займенники відповідають на ті ж самі питання, що й іменники: хто? що? кого? чого?
Особові займенники змінюються за особами й числами, а в ІІІ особі – за родами.
ОСОБА ОДНИНА МНОЖИНА 1-а я ми 2-а ти ви 3-а він(ч.р.) вона(ж.р.) воно (с.р.) вони
Займенник iменi не скаже, Натомiсть пальчиком покаже На те, на се, на вас, на нас... Тепер знайомитися час!
Я буду їсти апельсин, А ти бiжи у магазин. Ми будем цiлий день гуляти, А ви iдiть собi до хати. Вiн пiде зранку на базар, Вона нагрiє самовар. Воно повинне всiм свiтити, Повинне землю всю зiгрiти. Вони зростають в полi рясно, Якщо воно їм свiтить ясно.
Вправи
Прочитай текст, знайди в ньому особові займенники. Є на світі дуже багато цікавих професій. Одна з них – вихователь дитячого дошкільного закладу. Вихователь працює з дітьми, яких цікавить все, через це він повинен знати відповіді на багато питань. В яслах дітки плачуть, як тільки-но мама виходить з приміщення садочка. Старші діти із задоволенням ідуть в садок, бо там їх чекають друзі, добрий вихователь, ігри, заняття, живий куточок (папуга, рибки в акваріумі, їжачок, миша). З моменту народження дитина виховується в сім`ї, в колі батьків та рідних, які її люблять. І коли дитина приходить до садочка, вихователь намагається допомогти дитині призвичаїтися до нової обстановки, навчає дітей дружити, допомагати один одному, не ображати. Розпорядок дня в дитячих дошкільних закладах спрямований на те, щоб дитина росла і розвивалась здоровою, розумною. На протязі дня діти харчуються, сплять, граються, займаються на заняттях, гуляють на свіжому повітрі. В цей час дуже активно розвивається мова дитини, вихователь допомагає їй в цьому інтонацією свого голосу, посмішкою, ласкою, прихильним ставленням до дитини. В дошкільних закладах великого значення надають фізичному розвитку дитини, рухливі ігри приносять малюкам велику радість. На музичних заняттях діти вчать пісні, слухають музику, грають на дитячих музичних інструментах, грають в ігри. Професію вихователя можна отримати в середніх та вищих навчальних закладах, вона дуже цікава та корисна. Який це тип тексту? Чому?
Порахуйте кількість іменників, прикметників та займенників у наступному реченні. Майбутня письменниця закінчила тільки початкову школу, але потім вона навчалася самостійно, читала багато книг і в майбутньому стала високоосвіченою жінкою.
Прочитай текст. Спиши його, вибираючи з дужок потрібний займенник або іменник. ''Багатоликий степ Широкий степ. (Степ,він) завжди був і залишається загадкою. Вночі огортає (степ, його) хвилюючий важкий морок. Але як тільки визирне з-за обрію сонечко, як тільки барвистий промінь торкнеться землі – пробуджується (степ, він). Пильно вдивляється (степ, він) у блакить неба. В цей час нагадує (степ, він) немовля, яке тільки починає пізнавати світ. А вдень підійметься вгору пекуче сонце, і (степ , він) перетворюється на розжарену, важку, спекотну пустелю. Стомлено гойдаються хвилі трав. Навіть птах-вітер згортає свої могутні крила. Тільки духмяний медовий запах гречки прокочується над (степом,ним) долітаючи з далеких полів. Буває, звідки не візьмись – налетить шалений буревій, збаламутить темна роса припорошений пилом степ – і проллється на спраглу землю злива. Виблискує після всього росяний (степ, він) прохолодною свіжістю. Непомітно підкрадається вітер, приносячи з собою неспокійну тишу. Поступово затягується (степ, він) темрявою. Дрімота охоплює все навкруги. (Степ-красень, він) засинає.
'
Об`єднай групи слів за змістом та випиши окремими групами. Щелепа, школа, березень, олівці, підборіддя, лоб,квітень, пенал, проліски, сонечко, ручка, фарби, волосся, ніс, весна, підручник, уроки, навчання, парта, дзвоник, фізкультура, вчитель, струмочок, квіточки, бруньки.
Заміни займенники, вжиті в реченнях, на іменники. Ми (друзі; хлопці; однокласники; Антон та В`ячеслав) ходили провідувати хворого товариша. Ми (Олеся, Софія та Віра; дівчата; третьокласниці) допомагали вчителю саджати квіти на подвір`ї школи. Вони (птахи; горобчики та синички) задоволено клювали зерно у годівничці. Вони (письменники та поети; українські патріоти) розвивали та зберігали рідну мову для прийдешніх поколінь. Вони (лікарі, медсестри; медичний персонал) працюють в малих та великих містах, допомагаючи людям та рятуючи їх життя.
Вірші про гриби
Прочитай вірші про гриби та знайди в них особові займенники. В теплий дощ я народився. Парасолькою накрився. Може б, з лісу пострибав, Якби другу ногу мав.
Білий гриб-боровик, Він до свого бору звик. Грибника злякався – В глицю заховався. Ні очей, ні вушок – Сам лиш капелюшок (О.Орач)
Ми, лисички, жовті личка, Ростом зовсім невеличкі. Не червиві, дуже чисті, Не ховаємося в листі. (О.Підсуха) У бору грибів багато – Сироїжки, маслюки, Жовті рижики, й лисички, І товсті боровики. (К.Перелісна)
Я моховик, я чарівник, Вохристо-жовтий цілий вік. Хоча м`який і бархатистий, Але не з тих, щоб в очі лізти. (О.Підсуха)
Я мухомор, я людомор, Червоний, наче помідор. Кашкет цяцькований, розлогий, А сам – стрункий і довгоногий. Серед уро́чища грибного Не знайдеш красеня такого. Та я отруйний, пам’ятай! Мене побачиш – обминай! (О.Підсуха)
Ми опеньки. Ніжки тоненькі. Шиї, мов цівки. Круглі голівки. І на пні, й коло пня Нас велика рідня. (О.Підсуха)
По-нашому я – печериця, А по-французьки – шампіньйон. Хоч куцонога, блідолиця, Але витримую фасон. Мене шукайте на світанні У лісі, полі у садку. (О.Підсуха)
Я – підберезник, Гриб чудесник, Люблю я дух березняка. Хто покуштує, Не пожалкує, Не гірший від боровика. (О.Підсуха)
Мовна вікторина «Дай відповідь на жартівливе запитання»
1.З чого починається день? (із звука д.) 2.Чим вечір кінчається, а ранок починається? (звуком р.) 3.Що стоїть між небом і землею? (звук і.) 4.Яке слово об’єднує 33 букви? (алфавіт) 5.Який займенник не має форми Н.в.? (себе) 6. Що знаходиться в середині школи?(звук о) 8.Що стоїть між підлогою і стелею? (звук і) 9. Чим закінчується зима і весна?(звуком а) 9. Які два займенники, написані поруч, псують дороги?(ями)
1.Два скельця, три дужки: на ніс і за вушки. ↓ По рецепту на базарі Дятел вибрав окуляри, Натягнув собі на ніс, Полетів трудитись в ліс. (М.Стельмах)
2.А що то за коні в гаю на припоні: Довгасті, голчасті, зеленої масті, нікого не возять, лише солі просять. ↓ Дуже хитрі огірочки – Поховались під листочки. Огірочки ми збираєм, Під листочки заглядаєм (П.Мостовий)
3.Хто ховає під кущі наші супи та борщі. ↓ Я картополя-бараболя, Розкошую серед поля. А в землі росте моя бараболяна сім`я. (Г.Черівнь)
4.Сидить Марушка в семи кожушках, хто її роздягає, той сльози проливає. ↓ Ось часник, а он цибулька. Що за горді та сердиті! Золотими кожушками Аж по саму шийку вкриті. (О.Журлива) '
Завдання до теми
1.Склади розповідь на тему «Грибна пора». 2.Намалюй малюнок на тему «Дощик». 3.Склади розповідь на тему «Моя майбутня професія».
Запитання до теми
1.Що таке займенник? 2.Як змінюються займенники ІІІ особи? 3.Який займенники не має форми Н.в.? 4.На які питання відповідає займенник? 5.Яку частину мови може заміняти займенник?
Список використаних джерел
1.Навчальні програми: учбово-методичне видання.-Київ, 1993.-94 с. 2.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с. 3.Рідна мова: Підруч. для 4 кл./М.С.Вашуленко, С.Г.Дубовик, О.І.Мельничайко, Л.В.Скуратівський; За наук.ред. акад. АПН України М.С.Вашуленка.-К.: Освіта, 2004.-Ч.ІІ.-126 с. 4.Словниковий дивосвіт./Авт.-упоряд. Ісаєнко О.В.-Х.:Країна мрій, 2009.-352 с. 5.Урок на тему: «Займенник як частина мови» Сірченко О.В., вчителя української мови та літератури Маньківської школи №1 Черкаської області.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
Над уроком працювали
Пучко Л.В. Сірченко О.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.