В Євразії представлені майже всі типи кліматів. Крім географічної широти, від якої залежить кількість сонячної радіації, клімат визначають загальна циркуляція атмосфери, величезні розміри континенту, його складний рельєф. Значно впливають і Атлантичний океан із його теплою течією біля берегів Європи, і пануюче західне перенесення помірного морського повітря. Найбільші площі займає помірний пояс, адже саме у помірних широтах Євразія найбільше витягнута із заходу на схід. Кліматичні умови в цьому поясі різні. На заході клімат морський, при просуванні вглиб материка він змінюється від морського до помірно континентального, континентального, різко континентального в Сибіру, а на сході поясу — до мусонного з теплим вологим літом і холодною сухою зимою. Три кліматичні області виділяють у субтропічному поясі.
На заході поясу клімат середземноморський із сухим жарким літом при пануванні тропічного повітря і теплою, вологою зимою, принесеною помірними повітряними масами. На нагір'ях Передньої Азії й у ряді районів Центральної Азії клімат субтропічний континентальний із відносно холодною зимою (з температурами нижче 0 °С) і дуже сухим літом. На сході поясу клімат мусонний. Особливі кліматичні умови складаються біля північного тропіка. На заході тропічного поясу (Аравійський півострів. Месопотамська низовина, південь Іранського нагір'я і басейн нижньої течії Інду) весь рік панують континентальні тропічні повітряні маси, сухі і гарячі. У східній частині тропічних широт (басейн Гангу, південь Китаю), а також над півостровами Індостан та Індокитай формується субекваторіальний клімат з найінтенсивнішою у світі мусонною циркуляцією (біля південного підніжжя Гімалаїв випадає до 13 000 мм опадів).
Кліматотвірні чинники
Різноманіття кліматичних умов Євразії пов’язане з розмірами материка. На півночі і півдні, в його західній, центральній та східній частинах кліматичні умови помітно різняться. Причини цього криються в особливостях дії основних кліматотвірних чинників.
Кількість сонячної енергії, яку отримує земна поверхня, зменшується від екватора до полюсів. Унаслідок значної протяжності Євразії з півночі на південь, арктичні острови і північні райони материка дістають утричі менше сонячної енергії, ніж південні. Це обумовлює великі відмінності температури повітря. Наприклад, якщо середня температура січня на арктичних островах становить –30 0С, то на Аравійському півострові вона дорівнює +25 0С. Найнижчі температури повітря до –71 0С на материку були зареєстровані в населеному пункті Оймякон, що на північному сході Євразії. Його називають Полюсом холоду всієї Північної півкулі.
Оймякон
Циркуляцію повітряних мас визначають пануючі повітряні маси і вітри. Оскільки величезна територія Євразії розташовується в усіх кліматичних поясах Північної півкулі, то її кліматичні умови формуються під впливом холодних і сухих арктичних, морських і континентальних помірних, спекотних і постійно сухих тропічних, спекотних і вологих екваторіальних повітряних мас.
Над більшою частиною материка, яка лежить у помірному кліматичному поясі, дмуть постійні західні вітри. Вони переносять морські вологі повітряні маси, що сформувалися над Атлантичним океаном, на материк. Проте вплив атлантичних повітряних мас відчувається здебільшого в Європі. З просуванням на схід, у глиб Євразії, відбувається їх трансформація – перетворення, зміна властивостей: з вологих вони перетворюються на сухі, з теплих узимку – на холодні, з прохолодних улітку – на спекотні. На сході і півдні Євразії дмуть мусони, що виникають внаслідок різниці атмосферного тиску над океаном і суходолом. Узимку мусон, що дме із суходолу, формує теплу, суху з слабким вітром погоду. Влітку мусон, що дме з океану, формує спекотну і вологу погоду. Він дме значно сильніше, приносячи на материк грози, штормові вітри і величезну кількість опадів. Тому найбільша їх кількість – понад 1000 мм за рік – випадає саме на півдні материка. Різні частини м атерика перебувають під дією циклонів і антициклонів.
Підстильна поверхня впливає на властивості повітряних мас, які над нею формуються, і їх переміщення. Повітряні маси, що формуються над Атлантичним або Тихим океаном, насичуються вологою і приносять на материк опади. Атлантичні повітряні маси, що формуються над теплою Північноатлантичною течію, теплі і обігрівають взимку прибережні райони Європи. Тихоокеанські повітряні маси, що формуються над холодною Курильською течією, навпаки, охолоджують прибережні райони Азії.
Вплив рельєфу на переміщення повітряних мас так само значний. Гори – Альпи, Кавказ, Гімалаї, які простягаються із заходу на схід, – не дозволяють проникати на південь холодним повітряним масам. Крім того, на їх навітряних схилах випадає дуже багато опадів. Так, біля підніжжя Південно-Східних Гімалаїв, які стоять на шляху мусонів, що дмуть з океану, розташоване одне з найвологіших місць на земній кулі – селище Черапунджі. У середньому там щорічно випадає близько 12 000 мм опадів, а максимальна кількість, яка була зареєстрована, становила понад 23 000 мм за рік.
Черапунджі
Якщо ти хочеш більшедізнатися про найвологіше місце планети – дивись тут:
Перевір себе
1.Найбільшеопадів випадає… 1)В Європі 2)В Південно-Східній Азії.
2. Полюс холоду Північної півкулі знаходиться… 1)на Памірі 2) в Сибіру.
3. Поясніть, як географічна широта впливає на формування клімату. 4. Як змінюється клімат у помірному кліматичному поясі з віддаленістю від Атлантичного океану? 5. Який влив на клімат Євразії здійснює рельєф? 6. Як позначається на формуванні кліматичних особливостей вплив океанічних течій?
Список використаної літератури
1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.
2. Урок Карпюк Г. І. , викладач Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка
3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.
4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.
Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.
Над уроком працювали
Мазуренко М.С.
Карпюк Г. І.
Ржопецька М.Т.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.