51. Відмінність Євразії за геологічною будовою від інших материків. Формування рельєфу.
Мета
ознайомитися із геологічною будовою Євразії, формуванням її рельєфу.
План
1. Геологічна будова материка. 2. Формування рельєфу. Сейсмічно активні області.
Геологічна будова материка
Як і Північна Америка, Євразія мільйони років тому була частиною прадавнього материка Лавразії. З-поміж інших континентів земної кулі вона вирізняється надзвичайно складною будовою земної кори. Це – результат тривалої і складної геологічної історії її розвитку.
Гігантська за своїми розмірами Євразія займає не тільки всю Євразійську літосферну плиту, а й частину іншої – Індо-Австралійської. Уздовж лінії їх зіткнення земна кора зім’ята у складки – там утворився Альпійсько-Гімалайський складчастий пояс. Тому гори, що виникли в цьому поясі, розташовуються не на окраїнах уздовж узбережжя, як на інших материках, а у внутрішніх і південних частинах Євразії. Уздовж східного узбережжя материка простягнувся інший складчастий пояс – Тихоокеанський, що виник на стику з Тихоокеанською літосферною плитою.
Формування рельєфу. Сейсмічно активні області
Поверхня Євразії більш різноманітна, ніж інших материків. Тут розташовані найбільші рівнини Землі ( Східноєвропейська, Західносибірська та ін.), найвищі гори ( Гімалаї), Найглибші западини на суходолі ( Мертве море). Це зумовлено складною історією розвитку материка.
Територія Євразії формувалася протягом сотен мільйонів років. Найдавніші частини - платформи - залишки колишнього материка Лавразії. Такими платформами є Східноєвропейська, Сибірська, Китайсько-Корейська, Південно-Китайська, а також ті, що приєдналися до Євразї пізніше - Аравійська та Індійська.
На півдні Євразійська плита, на якій розташовані платформи, стикається з Індо- Австралійською плитою, а насході - з Тихоокеанською. В резйльтаті рухів Євразійської та інших літосферних плит на території Євразії утворилися два велетенські пояси складчастих гір: Альпійсько - Гімалайський і Тихоокеанський.
До Альпійсько-Гімалайського поясу входять Піренеї, Апенніни, Альпи, Карпати, Памір, Гімалаї.
Тихоокеанський складчастий пояс тягнеться вздовж східних берегів Євразії від Камчатки до островів Малайського архіпелагу. Він збігається з Тихоокеанським сейсмічним поясом, що оточує Тихий океан. Для цього поясу характерні часті землетруси і вулканічні явища. Найчастіше землетруси бувають на Японських островах. Діючі вулкани на Камчатці (Ключевська сопка), Японських (Фудзіяма) і Великих Зондськх (Кракатау) островах.
Поверхня Євразії постійно змінювалася і змінюється під дією внутрішніх і зовнішніх сил Землі. Так, під дією похолодання що відбувалося в Північній півкулі, із Скандинавського півострова і островів Нова Землі на південь насувався льодовик. Період похолодання змінювався потеплінням і тоді льодовик танув - "відступав" на північ. Таких "наступів" і "відступів" льодовика було кілька. Останній - 10 тис. років тому.
Змінюється поверхня Землі і під дією повільних коливань земної кори. Так, Скандинавський півострів повільно піднімається, а Середньоєврпейськ арівнина - опускається. повільно опускається й узбережжя Кримського півострова у нас в Україні.
А ви знали, що …?
• Назви гір у перекладі з різних мов мають приблизно однакове значення. Порівняйте: Альпи – високі гори, Тянь-Шань – небесні гори, Піренеї – вершина, Карпати – скеля, Урал – височина; Кавказ – білосніжна гора, Гімалаї – оселя снігів. Найвищу гору планети – вершину Гімалаїв, що розташована на межі Непалу і Китаю, непальці називають Сагарматха – Володар неба, а тибетці – Джомолунгма – Богиня-мати світу. Цікаво, що місцеві мешканці обожнювали цю вершину, навіть не знаючи, що вона – найвища на Землі. Про це людство дізналося тільки в 1852 р., коли працівники топографічної служби Індії визначили її висоту. Вони ж і дали їй ім’я Еверест на честь Джорджа Евереста, який керував топографічним відомством. • Найнижче місце на суходолі на Землі – западина Мертвого моря, абсолютна відмітка якої становить –397 м. Западина є продовженням рифтів-розломів Східної Африки.
Перевір себе
1. До молодих (альпійської складчастості) гір відносять … 1) Уральські 2) Гімалаї 3)Скандинавські
2. Найвища точка Євразії … 1) г. Ельбрус 2) г. Монблан 3) г. Джомолунгма
3. Межею між Європою та Азією є гори … 1) Уральські 2)Кавказькі 3) Альпи
4. Найбільшою рівниною Євразії є… 1)Західносибірська 2) Східноєвропейська 3) Велика Китайська.
Список використаної літератури
1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.
2. Урок Карпюк Г. І. , викладач Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка
3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.
4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.
Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.
Над уроком працювали
Мазуренко М.С.
Карпюк Г. І.
Біленька А.О.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.