KNOWLEDGE HYPERMARKET


Відмінність Євразії за геологічною будовою від інших материків. Формування рельєфу. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Відмінність Євразії за геологічною будовою від інших материків. Формування рельєфу.Повні уроки


Содержание

Тема

  • 51. Відмінність Євразії за геологічною будовою від інших материків. Формування рельєфу.

Мета

  • ознайомитися із геологічною будовою Євразії, формуванням її рельєфу.

План


1. Геологічна будова материка.
2. Формування рельєфу. Сейсмічно активні області.

Геологічна будова материка


Як і Північна Америка, Євразія  мільйони років тому була частиною прадавнього материка Лавразії. З-поміж інших континентів земної кулі вона вирізняється  надзвичайно складною будовою земної кори. Це – результат тривалої і складної геологічної історії її розвитку.

Гігантська за своїми розмірами Євразія займає не тільки всю Євразійську літосферну плиту, а й частину іншої – Індо-Австралійської. Уздовж лінії їх зіткнення земна кора зім’ята у складки – там утворився Альпійсько-Гімалайський складчастий пояс. Тому гори, що виникли в цьому поясі, розташовуються не на окраїнах уздовж узбережжя, як на інших материках, а у внутрішніх і південних частинах Євразії. Уздовж східного узбережжя материка простягнувся інший складчастий пояс – Тихоокеанський, що виник на стику з Тихоокеанською літосферною плитою.

 Геологічна будова Євразії

Формування рельєфу. Сейсмічно активні області

Поверхня Євразії більш різноманітна, ніж інших материків. Тут розташовані найбільші рівнини Землі ( Східноєвропейська, Західносибірська та ін.), найвищі гори ( Гімалаї), Найглибші западини на суходолі ( Мертве море). Це зумовлено складною історією розвитку материка.




Територія Євразії формувалася протягом сотен мільйонів років. Найдавніші частини - платформи - залишки колишнього материка Лавразії. Такими платформами є Східноєвропейська, Сибірська, Китайсько-Корейська, Південно-Китайська, а також ті, що приєдналися до Євразї пізніше - Аравійська та Індійська.

На півдні Євразійська плита, на якій розташовані платформи, стикається з Індо- Австралійською плитою, а насході - з Тихоокеанською. В резйльтаті рухів Євразійської та інших літосферних плит на території Євразії утворилися два велетенські пояси складчастих гір: Альпійсько - Гімалайський і Тихоокеанський.

До Альпійсько-Гімалайського поясу входять Піренеї, Апенніни, Альпи, Карпати, Памір, Гімалаї.




Тихоокеанський складчастий пояс тягнеться вздовж східних берегів Євразії від Камчатки до островів Малайського архіпелагу. Він збігається з Тихоокеанським сейсмічним поясом, що оточує Тихий океан. Для цього поясу характерні часті землетруси і вулканічні явища. Найчастіше землетруси бувають на Японських островах. Діючі вулкани на Камчатці (Ключевська сопка), Японських (Фудзіяма) і Великих Зондськх (Кракатау) островах.




Поверхня Євразії постійно змінювалася і змінюється під дією внутрішніх і зовнішніх сил Землі. Так, під дією похолодання що відбувалося в Північній півкулі, із Скандинавського півострова і островів Нова Землі на південь насувався льодовик. Період похолодання змінювався потеплінням і тоді льодовик танув - "відступав" на північ. Таких "наступів" і "відступів" льодовика було кілька. Останній - 10 тис. років тому.

Змінюється поверхня Землі і під дією повільних коливань земної кори. Так, Скандинавський півострів повільно піднімається, а Середньоєврпейськ арівнина - опускається. повільно опускається й узбережжя Кримського півострова у нас в Україні.

Znaliwo.jpg

А ви знали, що …?


•    Назви гір у перекладі з різних мов мають приблизно однакове значення. Порівняйте: Альпи – високі гори, Тянь-Шань – небесні гори, Піренеї – вершина, Карпати – скеля, Урал – височина;  Кавказ – білосніжна гора,  Гімалаї – оселя снігів. Найвищу гору планети – вершину Гімалаїв, що розташована на межі Непалу і Китаю, непальці називають Сагарматха – Володар неба, а тибетці – Джомолунгма – Богиня-мати світу. Цікаво, що місцеві мешканці обожнювали цю вершину, навіть не знаючи, що вона – найвища на Землі. Про це людство дізналося тільки в 1852 р., коли працівники топографічної служби Індії визначили її висоту. Вони ж і дали їй ім’я Еверест на честь Джорджа Евереста, який керував топографічним відомством.
•    Найнижче місце на суходолі на Землі – западина Мертвого моря, абсолютна відмітка якої становить –397 м. Западина є продовженням рифтів-розломів Східної Африки.

Testyou.jpg

Перевір себе


1. До молодих (альпійської складчастості) гір відносять …
1) Уральські
2) Гімалаї
3)Скандинавські


2. Найвища точка Євразії …
1) г. Ельбрус
2) г. Монблан
3) г. Джомолунгма


3. Межею між Європою та Азією є гори …
1) Уральські
2)Кавказькі
3) Альпи


4. Найбільшою рівниною Євразії є…
1)Західносибірська
2) Східноєвропейська
3) Велика Китайська.

Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладач Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.



Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.




Над уроком працювали

Мазуренко М.С.

Карпюк Г. І.

Біленька А.О.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 7 клас