Особливості процесів життєдіяльності та поведінки плазунів.
Мета уроку
сформувати в учнів уявлення про особливості процесів життєдіяльності та поведінки плазунів, ознайомити з відмінностями окремих видів плазунів.
Задачі уроку
ознайомити учнів з особливостями процесів життєдіяльності рептилій, відмінностями в поведінці представників даного класу, розвивати мислення на основі матеріалу уроку, виховувати дбайливе ставлення до природи.
План уроку
Організаційна частина.
Актуалізація опорних знань учнів.
Вивчення нового матеріалу
Закріплення знань.
Домашнє завдання.
Хід уроку
Організаційний момент
На дошці число, місяць, тема уроку.
Актуалізація опорних знань
1. Дати відповідь на наступні питання : а) особливості будови тіла плазунів; б) дихальна система плазунів; в) травна система плазунів; г) нервова система плазунів; д) кровоносна система; е) органи відчуття плазунів.
Вивчення нового матеріалу
Більшість представників класу Плазуни відноситься до рядів лускатих ( приблизно 6000 видів), черепахи (біля 300 видів) та крокодили (22 види).
Подивіться, будь ласка, відео про деякі ряди плазунів.
Відео №1. Плазуни.
Нервова діяльність рептилій більш складна в порівнянні з земноводними. В рептилій основу нервової діяльності складають безумовні рефлекси, пов’язані з пошуками та добуванням їжі, використанням укриттів та пошуком умов температурного комфорту, інстинктами розмноження та безпеки. Через безумовні рефлекси відбуваються добові та сезонні зміни в житті плазунів, навчання окремої особини грає невелику роль. Але складна будова головного мозку та органів відчуття обумовлює виникнення і більш складної поведінки. В рептилій легко можуть виникнути і умовні рефлекси.
Плазуни, на відміну від земноводних, заселили і пустелі через сприятливі температурні умови. Плазуни активні при оптимальній (високій) для кожного окремого виду температурі, тому більшість видів в зонах помірного клімату веде денний спосіб життя і тільки гекони нічний. В пустельних районах навпаки дуже багато нічних видів, оскільки вдень температура дуже висока. Особливість грунту утримувати денну температуру використовується нічними видами. Наприклад, сцинковий гекон, який полює уночі, час від часу закопується в теплий пісок.
Мал.№1. Сцинковий гекон.
Більш рухливі в порівнянні з земноводними, рептилії мають кращі здібності до просторової орієнтації. Більшість видів не здійснює далеких міграцій і навіть при переселенні молодих особин вони не долають відстань більшу, ніж декілька кілометрів. В цих межах всі плазуни здатні знаходити шлях до своєї ділянки навіть з незнайомих місць, використовуючи при цьому не тільки зір, а й слух та нюх. Наприклад, південноамериканські болотяні черепахи, яких віднесли в незнайоме місце за 2км від місця, де вони жили, поверталися додому. Лише морські черепахи з метою розмноження здійснюють далекі міграції на відстань до 2 тис. км, використовуючи зір та органи хімічного відчуття. На наступному відео ми можемо побачити, як велика кількість морських черепах виходить на берег для відкладання яєць.
Відео №2. Морські черепахи.
Популяційна організація плазунів більш складна, ніж в земноводних. Більшість рептилій в активний період веде самотній спосіб життя, що не виключає спілкування з сусідами. В наслідок цього встановлюється груповий зв’язок і на його основі встановлюється певна впорядкованість користуванням територією, виникають індивідуальні та групові ділянки. В багатьох видів такі зв’язки неміцні, через що збільшується кількість сутичок між тваринами. В самців хамелеонів дорослі самці мають невелику дільницю для полювання, звідки виганяються всі інші дорослі самці, але можуть жити декілька самок.
В період розмноження ділянка і самки на ній пильно охороняються.
Мал.№2 Хамелеон .
Подібна організація популяції існує в більшості ящірок. Охорона ділянки полягає не стільки в залишенні хімічної мітки, скільки в активному захисті, який супроводжується демонстрацією погрозливих поз, в крокодилів та деяких ящірок – погрозливими звуками. На відео, яке я вам пропоную подивитись, можна почути, які звуки видає крокодил.
Відео №3. Крокодил.
Сезонний цикл в плазунів виражається в зміні активного періоду в теплий час року та заціпеніння (сплячки) в несприятливі періоди (в зонах з помірним кліматом це зима, літня посуха в інших зонах). В активний період відбувається розмноження, ріст та розселення молодих осіб, накопичення поживних речовин, необхідних для переживання несприятливого періоду. Сезонні зміни помітні в зонах помірного клімату, слабше виражені в субтропічних зонах і майже непомітні в тропіках. Але й в теплому кліматі період розмноження змінюється періодом спокою. Лише деякі види ящірок можуть відкладати яйця в різні місяці.
Біологічні цикли в плазунів можуть суттєво відрізнятися не тільки в різних видів, але й в окремих популяцій певного виду. Час розмноження залежить від місцевих умов та припадає на оптимальні періоди. Тривалість активного періоду залежить від температурних умов, кількості опадів, наявності їжі та можливості виносити несприятливі умови. Наприклад, звичайна гадюка пізніше за інших змій впадає в заціпеніння, а навесні раніше стає активною.
Мал.№3. Гадюка звичайна.
Живородна ящірка в Північній Європі активна 9 місяців, на півдні значно менше. В теплі зими на Кавказі і Середній Азії деякі змії та ящірки виходять з зимових сховищ в теплі дні. Агами і гекони, які мешкають в теплих будівлях, взагалі не впадають в сплячку. В тих же місцях степові черепахи, які харчуються рослинною їжею, активні лише навесні та на початку літа внаслідок того, що трава в степу висихає. Зимують плазуни в укриттях – під корінням дерев, в норах гризунів, рідко у власних норах, куди можуть ховатися групами (гадюки, наприклад, часто зимують поодинці, але зустрічали і групи в 200-300 змій).
Мал.№4. Змії у сплячці.
Болотяні черепахи зимують на дні водойм, зарившись у мул. Після виходу з зимових сховищ статевозрілі особини починають розмножуватися. Яйця запліднені самки відкладають в місця, які називають гніздовими камерами. Це можуть бути ямки під камінням, інші місця, добре прогріті сонцем. Більшість плазунів відкладає великі яйця, які містять запас корисних речовин (жовток). В деяких видів яйця затримуються в статевій системі самки до часу виходу молодих особин (яйцеживородження). В деяких видів плазунів добре виражена турбота про нащадків. Наприклад, самки деяких крокодилів та сірого варана охороняють яйця від хижаків до часу вилуплення нащадків.
Мал.№5. Самка крокодила охороняє кладку.
Нільські крокодили спілкуються з нащадками за допомогою звуків ще до їхнього вилуплення. Дитинчата в шкарлупі починають видавати голосні звуки, що слугує для їх матері сигналом для відкопування крокодильчиків, які вилуплюються. Потім крокодилиха переносить дитинчат в пащі до води. Батьки пильнують маленьких крокодильчиків під час їх перших самостійних полювань. При появі хижаків мати попереджає маленьких крокодильчиків про небезпеку, викликаючи м’язами тіла хвилювання води, яке вони відчувають. Це слугує для крокодильчиків сигналом зануритися та причаїтися. Коли небезпека минає, мати заглиблюється у воду і подає сигнал малюкам залізти до неї на спину, щоби виплисти на поверхню.
Мал.№6. Нільський крокодил з малюками.
Закріплення знань
1. Яких представників класу Плазуни ви знаєте? 2. Якими факторами обумовлюється поведінка плазунів? 3. Які зміни відбуваються в житті плазунів?
Домашнє завдання
Відповісти на питання тесту :
1. Основу поведінки плазунів складають :
а) умовні рефлекси б) безумовні рефлекси в) індивідуальне навчання
2. Плазуни більш розповсюджені в :
а) зонах з помірним кліматом б) пустелях в) в південних широтах.
3. Міграції на далекі відстані здійснюють :
а) ящірки б) змії в) морські черепахи
4. Плазуни ведуть :
а) самотній спосіб життя б) живуть групами
5. Головним природним фактором для плазунів є:
а) вологість б) температура в) світло
6. Чи турбуються плазуни про нащадків :
а) так б) ні в) залежно від виду.
2. Підготувати повідомлення про особливості поведінки окремих видів плазунів.
Література
1. Урок на тему «Загальна характеристика класу Плазуни. Особливості процесів життєдіяльності і поведінки.» Павленко Т.І., вчитель біології, м. Київ, СШ №273. 2. Урок на тему «Річний цикл життя земноводних.» Попович В.В., вчитель біології, м. Вінниця, СШ №27. 3. В.В. Серебряков, П.Г. Балан .Біологія, 8 клас – К.: Ґенеза, 2008. 4. Задорожний К.М. Усі уроки біології. 8 клас. - Х.: Вид. група «Основа», 2008.
Відредаговано та вислано Горбатко С.М.
Над уроком працювали Павленко Т.І. Попович В.В. Горбатко С.М.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.