KNOWLEDGE HYPERMARKET


Органи рослин, тварин. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 6 клас. Повні уроки>>Природознавство: Органи рослин, тварин. Повні уроки


Тема . Органи рослин, тварин.

Содержание

Мета уроку:

  • познайомитися з будовою органів рослин і тварин.

Задачі уроку:

  • вивчити органи рослин і тварин.

Основні терміни:

  • орган, система органів.

Хід уроку

Частина 1. Органи рослин.


Орган - частина організму, що має певну будову і виконує певні функції. Залежно від виконуваних функцій у рослин розрізняють вегетативні і генеративні органи. Діти, на малюнку 1 зображена класифікація органів рослин.
 Priroda6 3 1.jpg
Мал. 1 Класифікація органів рослин
Функція вегетативних органів - підтримка життя цієї конкретної особини, генеративних - участь в розмноженні.
Вегетативні органи - органи, що становлять вегетативне тіло рослини. Їх основна функція - підтримка життя цієї конкретної особини.
Вегетативне тіло дорослої рослини вищих спорових рослин, голонасінних і покрытосеменных складається з двох систем : системи пагонів і кореневої системи. Це ділення відповідає первинній диференціації тіла наземних рослин. Система пагонів здійснює повітряне живлення, а коренева система - грунтове живлення. Учні, подивіться на малюнок 2. Що ви бачите?
 Priroda6 3 2.jpg
Мал. 2 Вегетативні органи рослин

Пропоную Вам відео 1 «Вегетативні органи рослин»

Елементом системи пагонів є пагон, який, у свою чергу, складається із стебла, бруньки і листа. Коренева система складається з коренів рослини.
Стебло - вегетативний орган рослин. Діти, подивіться на малюнок 3, щоб зрозуміти будову стебла.
Priroda6 3 3.jpg              
Мал. 3 Будова стебла
У стебла, так само як і біля кореня, нижче конуса наростання в зоні зачаткового листя відбувається диференціація клітин первинної меристемы і утворюється первинна будова. У голонасінних і більшість дводольних покрытосеменных услід за цим з'являється латеральна меристема - камбій, у вигляді суцільного камбіального циліндра, утворює вторинні тканини, що проводять, і ріст стебла, що обумовлює таким чином, в товщину.
Корінь - це осьовий орган рослини. Він має верхівковий ріст, має позитивний геотропізм, тобто росте у напрямку до центру Землі.
Основні функції кореня :
-    поглинання води і розчинених в ній мінеральних солей,
-    прикріплення рослин до субстрату,
-    в корені синтезуються деякі органічні речовиниможе виконувати запасаючі функції.
В грунті корінь взаємодіє з мікроорганізмами різних систематичних груп : ціанобактеріями, бактеріями, водоростями, грибами.
Основні відмінності кореня від побігу:
-    позитивний геотропізм,
-    не має метамерної будови,
-    не утворює бруньок і листя,
-    апикальная (верхівкова) меристема прикрита кореневим чехликом.
 Priroda6 3 4.jpg
Мал. 4 Типи коренів
Типи коренів. Діти, погляньте на малюнок 4. Що ви там бачите? Головний корінь - складає основну вісь рослини, розвивається із зародкового корінця. Додаткові корені - відходять від втечі і його частин. Бічні корені - корені галуження, відходять від головного або додаткових коренів.
Лист - вегетативний орган рослин. Складається з листової пластинки і черешка. Іноді черешок відсутній, і листова пластинка прикріпляється прямо до стебла, сидить на нім, тому і листя називається сидячим. Листя дуже різне за формою і розмірам, товщині і забарвленню.
Основна функція листя в рослині - фотосинтез (синтез органічних речовин, таких як цукру, крохмаль з вуглекислого газу і води при використанні сонячного світла). Таким чином, листя забезпечує усю рослину органічними поживними речовинами. Щоб ефективно ловити сонячну енергію, листя на рослині зазвичай розташовується так, щоб не перекривати і не затінювати один одного - це так звана листова мозаїка.
Інші, не менш важливі функції листя - дихання і транспірування.
Дихання - поглинання рослинами кисню і виділення вуглекислого газу.
Транспірування - випар води з поверхні листа.
Пагон - осьовий орган необмеженого росту, наростаючий верхівкою. До складу побігу входять стебло, листя і бруньки.
Розрізняють пагони: 1) вегетативні і 2) генеративні або спороносні.
Головну функцію вегетативних пагонів - фотосинтез - здійснюють листя. Вегетативні пагони також іноді служать для розмноження рослин; генеративні втечі - забезпечують статеве розмноження (генеративну функцію).
Генеративні (репродуктивні) органи - це органи, що беруть участь в розмноженні. У нижчих рослин і мохоподібних до них відносяться гаметангии - органи, в яких утворюються гаметы (статеві клітини). До генеративних органів відносять квітку, сім'я і плід. Друзі, подивіться на малюнок 5. Що там зображено?
Priroda6 3 5.jpg
Мал. 5 Генеративні органи рослин

Квітка - видозмінений пагон. З точки зору більшості учених справжню квітку мають тільки покритосеменні. Хоча деякі дослідники вважають, що шишка голонасінних теж є квіткою. Квітка у покрытосеменных служить для утворення спор, гамет і для перехресного запилення, тобто орган статевого і безстатевого розмноження. На нім відбувається статевий процес, після якого утворюється насіння, і розвивається плід. В наступному відео ви побачите види квіток. Відео 2 «Розпускання квітки» Типова квітка закінчує собою головну або бічну втечу. Він виходить з пазухи листа, що називається приквітком, приквітковим, або криючим, листом. У більшості рослин це дуже просте за формою невелике верхівкове листя.
Сім'я - орган розмноження рослин.
Плід розвивається із зав'язі після запліднення, складається з насіння і околоплодника (перикарпія), що оточує їх.
Партенокарпічні плоди утворюються без запліднення і тому не містять насіння.
Околоплодник до дозрівання насіння захищає їх від висихання, від механічних ушкоджень, у їстівних плодів від поїдання до дозрівання (накопичує отруйні, терпкі, кислі речовини).
У ньому розрізняють три шари:
- зовнішній шар - екзокарпій,
- міжплідник - мезокарпий,
- внутрішній шар - ендокарпій.
Крім того, при плоді можуть зберігатися і розростатися зазвичай обпадаючі частини околоплодника, а іноді і присунене до плоду верхівкове листя.
Прості плоди утворюються з одного товкачика або плодолистка, складні - з декількох. Супліддя - плід, який розвивається з цілого суцвіття в результаті зрощення його частин. Наприклад, супліддя розвивається у ананаса, хмелю, інжиру.

Контролюючий блок №1


1.    Що таке орган у росилн?
2.    Як класифікуються органи рослин?
3.    Які органи рослин відносять до репродуктивних? Наведіть приклади.

Частина 2. Органи тварин.


Тварини мають набагато складнішу систему внутрішніх органів, кожен  з яких виконує свою окрему і важливу функцію в організмі тварини..
Скелет підрозділяється на череп, хребет, пояси кінцівок і кістки самих кінцівок. Череп влаштований простіше в порівнянні з черепом плазунів і складається з мозкової коробки, що захищає головний мозок, і лицьової частини, що включає зрощену з черепом верхню щелепу і нижню щелепу, що зчленовується з лускатою кісткою. Діти, на малюнку 6 детально зображений скелет голови тварини на прикладі кролика.
Priroda6 3 6.jpg 
Мал. 6 Скелет голови кролика
В лунках (альвеолах) на щелепах знаходяться зуби: різці, ікла, передкорінні і корінні. Різні типи зубів виконують різну функцію (так, ікла розривають здобич, а корінні зуби змізерніють і перетирають їжу). Впродовж життя усі зуби, окрім корінних, змінюються один або кілька разів. Першим шийним хребцем (атлантом) череп кріпиться до хребта. Наступне відео доглядно розкаже нам про будову органів тварин.

Відео 3 «Будова і дія внуьрішніх органів тварин»


Хребет складається з шийного, грудного, поперекового, крижового і хвостового відділів. Хребці (окрім хрестового відділу) з'єднуються, залишаючись вільними, що забезпечує гнучкість тіла. Ребра утворюють разом з грудиною грудну клітку, що захищає серце і легені. Учні, на малюнку  7 на прикладі собаки ви краще зрозумієте скелет тварин.
 Priroda6 3 7.jpg
Мал. 7Скелет собаки
Пояс задніх кінцівок (таз) складається із зрощених між собою і з крижовими хребцями сідничих, лобкових і клубових кісток. Скелет кожної із задніх кінцівок складається із стегна, кісток гомілки (великою і малою гомілкових) і стопи.
Мускулатура розвинена добре. Велика кількість різних за призначенням м'язів забезпечує складні рухи ссавців.
Ссавці дихають легенями. Повітря в них потрапляє через ротову порожнину або ніс, далі через гортань, трахеї і бронхи. Самі легені складаються з легеневих бульбашок - альвеол; завдяки цьому значно збільшується поверхня газообміну. Роль шкірного дихання дуже невелика.
Замкнута система кровообігу складається з великого і малого кругів. По малому кругу кров рухається до легенів і від них; по великому кругу кров розноситься до голови, внутрішніх органів і кінцівок. У чотирикамерному серці, що складається з двох передсердя і двох шлуночків, артеріальна і венозна кров повністю розділені. Частота сердечних скорочень залежить від інтенсивності обміну речовин і може складати десятки і сотні ударів в хвилину. Еритроцити в зрілому стані позбавлені ядер, що збільшує кількість переносимого ними кисню. Завдяки досконалій системі кровообігу і вовняному покриву ссавці здатні підтримувати постійну температуру тіла : 36-38 °C.
Механізм дихання пов'язаний зі зміною об'єму грудної клітки в результаті руху ребер і діафрагми (перегородки, що розділяє грудну і черевну порожнині). Чим менше розміри тіла, тим більше здійснюється дихальних рухів. Подивіться на малюнок 8, щоб зрозуміти систему дихання різних тварин.
Priroda6 3 8.jpg 
Мал. 8 Система дихання тварин: 1 – зябра, 2 – трахеї, 3- легені.
Захисні функції організму покладаються на кров і імунну систему, що складається з лімфатичних залоз і великої кількості лімфатичних проток.
Травний тракт починається ротовою порожниною. У ній розташована мова, яка допомагає переміщати їжу у роті і заковтувати її, і зуби. Їх число і форма залежить від того, якою їжею живиться тварина. Протоки слинових залоз, що відкриваються в ротову порожнину, виділяють слину, що змочує їжу. Учні, на малюнку 9 зображена система травлення і внутрішні органи тварини на прикладі кішки.
Priroda6 3 9.jpg 
Мал. 9 Система травлення і внутрішні органи кішки
1-енцефаліт, 2-легені, 3-спинний мозок, 4-шлунок, 5-почка, 6-пряма кишка, 7-тонка кишка, 8-яєчко, 9-сечовий міхур, 10-селезінка, 11-печінка, 12-серце, 13-трахея, 14-стравохід, 15-язик, 16-ротова порожнина, 17-носові пазухи, 18-гортань.

З ротової порожнини по стравоходу їжа потрапляє в шлунок, іноді розділений на декілька відділів. У шлунку і в наступному після нього кишковику їжа перетравлюється, поживні речовини всмоктуються в кров. Неперетравлені залишки через пряму кишку і анальний отвір виходять назовні.
Органи виділення - парні почки, що знаходяться в черевній порожнині. Сечоводами вони з'єднуються з сечовим міхуром; у нім накопичується сеча. У звірів сечостатеве і анальне отвори розділені; клоака є тільки у однопрохідних.
У ссавців функціонують дві системи контролю: ендокринна і нервова. Ендокринна система за допомогою гормонів, що виділяються залозами, регулює багато внутрішніх процесів організму. Нервова система регулює як внутрішні процеси (серцебиття, перистальтичні скорочення шлунку і т. п.), так і вищу психічну діяльність. Великі півкулі головного мозку покриті корою, саме в ній відбуваються основні процеси вищої нервової діяльності. У найбільш високоорганізованих ссавців кора утворює звивину і борозни, що різко збільшують її площу. Багато звивини має і мозочок, що забезпечує координацію складних рухів.
Міра розвитку органів чуття залежить від способу життя ссавця. Так, кити не розрізняють запахів, а у мешканця підземних ходів крота недорозвинені очі.
Наземні ссавці мають дуже хороший, тонкий нюх. Тварини по запаху виявляють один одного, отримують сигнали небезпеки, вистежують здобич.
У більшості ссавців, особливо тих, які ведуть нічний спосіб життя, добре розвинений слух; цьому сприяють рухливі зовнішні вушні раковини. Довге волосся (вібриси, "вуса"), розташоване, як правило, біля носа і очей, допомагають тваринам відчувати простір навколо себе. У мавп головним органом дотику є кінчики пальців. Великої досконалості у ссавців досягли очі.

Контролюючий блок №2

1.    Чим саме відрізняється система органів тварин від органів рослин?
2.    Назвіть основні системи органів у тварин.
3.    Яку роль в організмі тварини виконує система виділення?
4.    Що таке система органів?

Завдання


Скласти кросворд з 10 слів на тему «Органи тварин».

Список використаної літератури


1) Урок на тему «Рослини та їх органи» Дишарев Д. В., вчителя біології, м. Херсон, сш №2.
2)  Урок на тему «Органи тварин» Духова В. І., вчителя біології,  м. Канів, сш №3.
3) Урок на тему «Органи рослин і тварин»  Мещенкова І.П., ,  м. Дніпропетровськ, сш №4.
4) Плешаков А.А., “Мир вокруг нас”, Москва. “Просвещение”, 2008.
5) Зотов В., “Лесная мозаика”, Москва. “Просвещение”, 2008.
6) Петров В.В., “Растительный мир Земли”, Москва. “Просвещение”, 2008.


 Відредаговано та вислано Чепець Т.П.


Над уроком працювали:

Дишарев Д.В.

Духова В.І.

Мещенкова В.І.

Чепець. Т.П.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Природознавство > Природознавство 6 клас