Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 7 клас>> Не і ні з прислівниками (7 клас)
Телефон: учора, сьогодні, завтра
268.1. Прочитайте текст, визначте тип і стиль мовлення.
Винахід століття Телефон... Така навдивовижу1 звична річ. Підняв трубку, крутнув диск чи натиснув кнопки — і почув знайомий голос друга. А за цією звичністю — низка цікавих винаходів і відкриттів.
Винахід телефонного апарата Олександром Грехемом Беллом не просто дав змогу передавати на відстань живу людську мову, а знаменував собою появу нового типу зв'язку. Сталося це 1875 року в американському Бостоні. Тепер неможливо повірити, що якихось 80 років тому розмова по телефону відбувалася лише за допо¬могою телефоністки.
Незабаром з'явився номеронабирач. Тепер з'єднання абонентів відбувалося на спеціальних автоматичних телефонних станціях за номерами їхніх телефонів.
Невпізнанно змінюються й самі телефонні апарати. На багатьох із них немає вже диска номеронабирача. Його замінили кнопки, які прискорюють набір номера. З'явились апарати з пам'яттю. Вони можуть зафіксувати зайнятий номер потрібного вам абонента і передавати його в мережу2 неодноразово3, доки абонент не звільниться. Впровадження4 електроніки дало змогу створити нові приставки до телефонних апаратів. Одна з них може запрограмувати 32 восьмизначних номери, а потім увести їх у довготривалу5 пам'ять, допоки вони знадобляться.
1 Навдивовижу — рос. на удивление.
2 Мережа — рос. сеть.
3 Неодноразово — рос. неоднократно,
4 Впровадження — рос. внедрение.
5 Довготривалий — рос. долговременный.
Коли нам треба зателефонувати якомусь абонентові, ми натискаємо лише одну кнопку навпроти його прізвища — і номер набирається автоматично.
Передбачається, що в майбутньому телефон зможе надавати нам ще більший вибір послуг. Наприклад, коли нас немає вдома, телефонні дзвінки автоматично переключатимуться на той номер, за яким нас неодмінно знайдуть. Спеціальні приставки дадуть змогу розмовляти не з одним, а з кількома абонентами одночасно.
Недалеко той час, коли телефон буде приєднано до квазіелектронних АТС із досконалішими каналами зв'язку. Уже успішно діє наддалекий міжміський телефонний зв'язок через штучні супутники зв'язку. Це означає, що новий розділ історії телефонного зв'язку матиме космічне продовження.
Нині найбільшого поширення набули мобільні бездротові телефони. Ними вже корис¬тується 40 відсотків населення Землі (С. Косар).
II. Що означав для людства винахід телефонного зв'язку? Яку роль у вашому житті відіграє телефон?
III. Поясніть правопис слів знайомий, звичністю, телефонного, американському, станціях, прискорюють, пам'яттю, створити. Складіть і запишіть речення зі словосполученням у рамці.
IV. Випишіть із тексту виділені прислівники, позначте в них префікс і корінь. Спираючись на здобуті раніше знання і подану схему, сформулюйте правило написання прислівників з не і ні.
Ні в прислівниках є префіксом, а тому завжди пишеться з ними разом: ніде, ніколи, ніяк.
Окремо ні з прислівниками пишеться в деяких фразео¬логічних зворотах: ні холодно ні жарко; ні туди ні сюди.
Українська мова 7 клас Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк, 2007 © Видавництво «Освіта», художнє оформлення, 2007 Надіслано читачами з інтернет-сайту
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
інтерактивні технології
акселеративні методи навчання
Практика
тести, тестування онлайн
задачі та вправи
домашні завдання
практикуми та тренінги
питання для дискусій в класі
Ілюстрації
відео- та аудіоматеріали
фотографії, малюнки
графіки, таблиці, схеми
комікси, притчі, приказки, кросворди, анекдоти, приколи, цитати
Доповнення
реферати
шпаргалки
фішки для допитливих
статті (МАН)
література основна та додаткова
словник термінів
Удосконалення підручників та уроків
виправлення помилок в підручнику
заміна застарілих знань новими
Тільки для вчителів
календарні плани
навчальні програми
методичні рекомендації
обговорення
Ідеальні уроки-кейси
Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, напишіть нам.
Якщо ви хочете побачити інші корективи і побажання до уроків, дивіться тут - Освітній форум.
|