Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 10 клас. Повні уроки>>Біологія: Нуклеїнові кислоти: ДНК та РНК. Повні уроки
Тема
Мета уроку
Задачі уроку
Хід урокуНуклеїнові кислотиНуклеїнові кислоти - біополімери живих організмів із вмістом фосфору, що забезпечують зберігання і передачу спадкової інформації. Вони були відкриті в 1869 р. швейцарським біохіміком Ф. Мишером в ядрах лейкоцитів, сперматозоїдів лосося. Діти, подивіться на малюнок 1. Що ви можете розказати про виникнення нуклеїнових кислот?
Оскільки найбільш високий вміст нуклеїнових кислот виявлений в ядрах клітин, тому їх і стали називати від латинського "нуклеус" - ядро. Хоча тепер з'ясовано, що нуклеїнові кислоти є і в цитоплазмі, і в цілому ряду органоїдів - мітохондріях, пластидах. Нуклеотиди - структурні компоненти нуклеїнових кислот. До складу кожного нуклеотида входить азотиста основа, п'ятивуглецевий цукор (рибоза або дезоксирибоза) і залишок фосфорної кислоти. Існує 5 основних азотистих підстав: аденин, гуанин, урацил, тимін і цитозин. Назви нуклеотидів походять від назви відповідних азотистих підстав; і ті й інші позначаються заголовними буквами: аденин - аденілат (А), гуанин - гуанилат (Г), цитозин - цитидилат (Ц), тимін - тимидилат (Т), урацил - уридилат (У). Кількість нуклеотидів в молекулі нуклеїнових кислот буває різним - від 80 в молекулах транспортних РНК до декількох сотень мільйонів у ДНК. Учні, давайте розглянемо на малюнку 2, яку роль виконують нуклеїнові кислоти.
Відео 1 «Нуклеїнові кислоти в біосинтезі білка»
ДНКУ 1953 р. американський біохімік Дж.Уотсон та англійський генетик Ф.Крик запропонували модель просторової структури ДНК. Молекула ДНК складається з двох полінуклеотидних ланцюгів, сполучених між собою водневими зв'язками. Ці зв'язки виникають між двома нуклеотидами, які доповнюють один одного за розмірами. Згідно із запропонованою моделлю, два полінуклеотидні ланцюги ДНК обвивають один одного, утворюючи закручену праворуч спираль (вторинна структура ДНК). Учні, подивіться на малюнок 4 і 5, щоб зрозуміти, як саме виглядає ДНК. Мал.4 Молекула ДНК
Мал. 5 ДНК – особовий код людини
Відео 2 «Чудо-бібліотека ДНК»
ДНК знаходиться переважно в хромосомах клітинного ядра (99% усієї ДНК клітини), а також в мітохондріях і хлоропластах. РНК входить до складу рибосом; молекули РНК містяться також в цитоплазмі, матриксі пластид і мітохондрій. Хоча до складу ДНК входить 4 типи нуклеотидів, завдяки різній послідовності їх розташування в довгому ланцюжку досягається величезна різноманітність цих молекул. Учні, подивіться на малюнок 6.Які види будови ланцюгу молекули ДНК ви бачите?
Відео 3 «Золотий переріз в молекулі ДНК»
Функцією ДНК є зберігання, передача і відтворення у ряді поколінь генетичної інформації. У ДНК будь-якої клітини закодована інформація про всі білки цього організму, про те, які білки, в якій послідовності і в якій кількості синтезуватимуться. Послідовність амінокислот в білках записана в ДНК так званим генетичним (триплетним) кодом. Основною властивістю ДНК є її здатність до реплікації. Реплікація - це процес самоподвоєння молекул ДНК, що відбувається під контролем ферментів. Реплікація здійснюється перед кожним діленням ядра. Починається вона з того, що спіраль ДНК тимчасово розкручується під дією ферменту ДНК-полимеразы. На кожному з ланцюгів, що утворилися після розриву водневих зв'язків, за принципом комплементу синтезується дочірній ланцюг ДНК. Біологічний сенс реплікації полягає в точній передачі спадкової інформації від материнської клітини до дочорнимо, що і відбувається при діленні соматичних клітин. РНКБудова молекул РНК багато в чому схожа з будовою молекул ДНК. Проте є і ряд істотних відмінностей. У молекулі РНК замість дезоксирибози до складу нуклеотидів входить рибоза, замість тимидилового нуклеотиду (Т) - уридиловий (У). Учні, подивіться на малюнки 8 і 9, щоб зрозуміти, як саме виглядає молекула РНК. Мал. 8 Молекула РНК
Молекула тРНК складається в середньому з 80 нуклеотидів. Зміст тРНК в клітині - близько 15% усієї РНК. Функція тРНК - перенесення амінокислот до місця синтезу білку. Число різних типів тРНК в клітині невелике (20-60). Усі вони мають схожу просторову організацію. У клітині існує декілька видів РНК, які розрізняються за величиною молекул, структурою, розташуванню в клітині і функціям. Діти, подивіться на малюнок 10, щоб легше зрозуміти, які функції має РНК як одна з нуклеїнових кислот.
2.Рибосомна РНК входить до складу особливих органел клітин-рибосом. Взаємодіючи з білком, рРНК виконує структурну функцію і бере участь у синтезі білків. Це одноланцюгові нуклеїнові кислоти, що утворюють в комплексі з білками рибосоми - органелли, на яких відбувається синтез білку. Рибосомні РНК синтезуються в ядрі. Інформація про їх структуру закодована в ділянках ДНК, які розташовані в області вторинної перетяжки хромосом. Рибосомні РНК складають 80% усієї РНК клітини, оскільки в клітині є величезна кількість рибосом. Рибосомні РНК мають складну вторинну і третинну структуру, утворюючи петлі на ділянках комплементу, що призводить до самоорганізації цих молекул в складне за формою тіло. До складу рибосом входить три типи рРНК у прокаріот і чотири типи рРНК у еукаріот. 3. Транспортна РНК приєднує до себе амінокислоти і переносить їх до місця синтезу білкової молекули. Кожну амінокислоту транспортує специфічна тРНК. Транспортна РНК має постійну вторинну структуру, яка за формою нагадує листок конюшини. Така просторова структура зумовлена водневими зв'язками між комплементарними нуклеотидами. Біля верхівки такого листка розташовані три нуклеотиди, що визначають яку саме амінокислоту слід транспортувати. Діти, давайте подивимося наступне відео про таку важливу функцію РНК, як інтерференція, тобто захист клітин від паразитуючих генів.
Відео 4 «РНК інтерференція» Контролюючий блок№11) Що таке нуклеотиди?
Список використаної літератури1) Урок на тему «Нуклеїнові кислоти » Дикова І.К., вчителя біології, м. Луганськ, сш №3.
Дикова І.К. Чепець Т.П. Коваль Р.О. Басова А.М.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: