Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 3 клас>>Українська література: Народ-миротворець залишив нам безцінний скарб. Здрастуй, нова Читанко! "Наша мова". А. Коваль
Від слова – до книги Слово, мова, книга... Без них не можна уявити нашого життя. Вони несуть світло знань, дають людям можливість почути і зрозуміти одне одного.
Хоча слово, мова, книга з'явились у різний час, але вони міцно зв'язані між собою. Без слова немає людської мови, а без мови — книги.
У цьому розділі ти прочитаєш вірші та оповідання про те, як виникла і розвивалась наша мова, створювались книги, яка цікава і неосяжна книга Природи.
Мова— дивний скарб Похвала книгам! Цікава книга Природи
Мова - дивний скарб.
* * * Як нема без зірок небозводу, як блакиті без сонця нема, так і мови нема без народу, і народу без мови нема. Володимир Забаштанський
* * * Мова для нас явище звичне і, здається, вона існувала завжди. Але це не так. Українська мова, якою ми зараз розмовляємо, розвивалась протягом багатьох століть. Народ-мовотворець залишив нам безцінний спадок.
Дізнаватися про значення старих і нових слів, їх походження, мандрівки по різних мовах дуже цікаво і повчально. Інколи історія одного слова може розповісти про прадавні події, відкриття, зв'язки між народами.
Досліджуючи таємниці мови, вчені відкривають не лише історію слів, а й Життя народу, його душу. Плекайте, діти, рідну свою мову, вчіться складно говорити своїм рідним словом. Сидір Воробкевич
Наша мова Прислухайтеся: з ранку й до вечора навколо вас звучить мова. Ось у сусідній кімнаті з кимось розмовляє мама, віддалік чується голос диктора, з вулиці долітають ледь чутні голоси людей. Ми всі так звикли до цього, що майже не помічаємо звучання мови. Ми чуємо її лише тоді, коли вона звернена до нас безпосередньо.
А тепер припустімо на хвилинку, що мови нашої — та й інших мов на землі — ще нема. Якою була б земля? Якими були б ми? Навіть уявити важко, яка б це була сумна й похмура картина: немає великих міст, ба, навіть малих сіл, не ходять поїзди, не літають літаки, немає автомобілів, скрізь тихо, пусто й сумно.
А хто там боязко визирає з печери? Та то ж первісна людина! Скоцюрбилась від холоду й страху, щільніше натягає на голі плечі якусь шкуру, сторожко оглядається... Такими наші пращури були колись, такими б надовго вони зоставались, якби не зробили геніального відкриття: винайшли мову.
* * * Мова допомагала людям порозумітися між собою, ставала у нагоді нашим предкам у їхньому важкому житті. Разом, усім великим родом, легше булокорчувати ліс, звільняючи місце для посівів, разом приручати, а потім пасти худобу. І якщо раніше кожен сам повинен був додуматися до того, як зробити ту чи іншу роботу, то, маючи мову, можна було розповісти молодшим про все, передати їм свій досвід. І тепер кожному наступному поколінню людей не треба було розпочинати все з самого початку.
Мова первісних людей була дуже бідною. Вона складалася з небагатьох слів. Значення кожного такого слова було нечітким, його супроводжували жестами, які допомагали людям порозумітися. Жестами вказували: «Піди туди!», «Візьми оце!», «Допоможи підняти!» Та минали століття, змінювалися люди, вдосконалювалися й мови...
Безпосередньо — прямо. Геніальний — тут: надзвичайний, неперевершений.
Що для тебе було новим, несподіваним у цій розповіді? Чому мова первісних людей була бідною?
Поміркуйте разом! Чому винайдення мови докорінно змінило життя людей? *** А далі сталася подія величезної ваги: люди винайшли письмо. Уявіть собі школу, в якій немає зошитів, книжок, щоденників, класної дошки — нічого. Як ви думаєте: чи легко було вчитися в такій школі? Дуже важко. Учням доводилося зі слів^учителя все заучувати напам'ять. Ви знаєте самі, як важко одразу запам'ятати вірш. А тодішні учні заучували не легкі вірші, а складені як вірш важкі правила, довгі рецепти, способи обробки деревини й каменю, лікування різних хвороб та багато іншого. Тому винайдення письма полегшило навчання, відкрило дорогу для розвитку багатьох наук і мистецтв.
* * * Наше слов'янське письмо — знайомі й звичні літери абетки — пройшло довжелезний шлях, поки дійшло до нас. Поклав початок п,ьому один дуже давній і беручкий народ — фінікійці, які жили за 30 століть до нас. Їхнє письмо запозичили й вдосконалили стародавні греки. Слов'янська азбука була зроблена за зразком грецької. До 24 грецьких літер було додано ще 19. На наші українські землі ця азбука прийшла тисячу років тому. Увесь цей час вона змінювалась і вдосконалювалася, аж поки не стала такою, якою ми сьогодні й користуємося. Важко навіть сказати, скільки людей протягом століть доклали зусиль, шоб сьогодні ми з вами могли писати й читати.
Скільки мов на землі? Вважають, що приблизно 5 тисяч. Українською мовою розмовляють близько 45 мільйонів чоловік. Наша мова належить до високорозвине-них мов світу. Багато зробили для її вдосконалення письменники, вчені, видавці книг, газет і журналів, освічені люди різних часів. Почесне місце належить Тарасові Григоровичу Шевченку, який обробив, відшліфував і показав світові дорогоцінне каміння — мову простого, пригнобленого тоді народу України...
Багато нових слів ми запозичили у своїх близьких і далеких сусідів. Уся наша планета оповита невидимими шляхами, що ними мандрували й нині мандрують слова. Адже всі народи в усі часи навчалися один в одного. Навчаються й сьогодні...
Щоб вільно, невимушено, красиво розмовляти, треба вчитися... Вивчати правила, запам'ятовувати ¦ові слова й цілі речення (прислів'я та приказки), бо ще збагачує вашу мову, завчати вірші, бо це розвиває ашм'ять. І тоді, послухавши вас, кожний скаже: «Як прекрасно звучить українська мова!» За Аллою Коваль
Беручкий — дуже працьовитий. Що нового ти відкрив для себе у прочитаному тексті? Що сказано про слов'янське письмо? Які нові слова трапилися тобі в тексті? Запам'ятай поради автора.
Поміркуйте разом над виділеними реченнями. Як ви їх розумієте?Доберіть заголовки до частин тексту. Підготуйтесь удома до стислого переказу прочитаного. Перегляньте ще раз твір «Наша мова». Поміркуйте, що це — оповідання, казка? Що на вашу думку тут вигадане? А що — ні? Зверніть увагу: це оповідання, в якому йдеться про правдиві події і явища, що встановлені наукою. Такі твори належать до науково-популярної літератури.
О.Я.Савченко. Читанка 3 клас
Вислано читачами з інтернет-сайту
Домашнє завдання з української літератури, уроки української літератури, шкільний календарний план
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|