Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 3 клас>>Українська мова: Культура мовлення
Культура мовлення
Прочитай і візьми до уваги. Що таке культура мовлення? Культура мовлення — це правильність, точність, виразність мовлення. Пам'ятай: слова — це немовби одяг твоїх думок. Нехай же думки твої завжди будуть гарними і ясними, а слова — добрими й розумними. Щоб гарно говорити, треба знати мову, якою спілкуєшся з іншими. Краще говорить і пише той, хто багато читає і вміє уважно слухати.
Прочитай текст. Ти вже третій рік навчаєшся в школі. Як багато нового вдалося тобі дізнатися за цей час! А скільки ще пізнаєш за роки навчання! І все те, що стає твоїми знаннями, виражено словами. Відоме народне прислів'я Вік живи — вік учись стосується і твого власного мовлення. Випиши прислів'я. Пригадай і запиши інші прислів'я чи приказки про роль знань у житті людини. Склади і запиши звукову модель виділеного слова.
Попрацюйте групами! Прочитайте текст і перевірте себе. Однією з важливих ознак культури усного мовлення є вживання слів з правильним наголосом. Перевірте за словником, чи правильно ви наголошуєте такі слова: ознака одинадцять черговий предмет чотирнадцять листопад читання кілометр новий завдання сантиметр виразно запитання добуток посередині Спишіть слова в алфавітному порядку, беручи до уваги другу й третю букви. Поставте у них наголос, звіривши його за словником. Ще раз прочитайте слова, правильно їх наголошуючи.
Прочитай і поміркуй. — Петрику, ти бачив новий кінофільм, що йде зараз у нашому кінотеатрі? — Аякже, бачив! Сила! — А я не бачив. Розкажи мені, про що він. — Значить, так. Слухай. Він..., той..., ну, знаєш... зібрав військо — і на них. Вони їх оточили. Що там робилося! Він їх шаблею тільки р-раз, р-раз! А вони... то туди, то сюди. І п-побігли!.. А потім була ніч. Вони спали. Він підкрався. Ну, той..., знаєш! І р-раз! А другий — як свисне! Ух! І перемогли. Такий цікавий фільм, правда? — Але я нічого не зрозумів,— сумно відповів Павлик. Що можна сказати про культуру усного мовлення Петрика? Які недоліки є в його розповіді?
Перекажи уривок з кінофільму або мультфільму, який тобі найбільше сподобався. Врахуй помилки, яких припустився у своїй розповіді Петрик. П а м' я т а й! Під час розмови
треба: вдумливо добирати слова; послідовно викладати думки; чітко, виразно вимовляти кожне слово; передавати голосом запитання, здивування, різні почуття; доводити свою думку до кінця. не можна: пропускати слова; викрикувати; розмахувати руками; вживати зайві та грубі слова; неуважно слухати співрозмовника та перебивати його, не вибачившись; залишати розповідь незакінченою. Згадай українську народну казку «Дідова дочка і бабина дочка». Дай відповіді на запитання. Як поводилась дідова дочка, коли до неї зверталися з проханням яблунька, криничка, собачка, піч? Що можна сказати про мовлення дівчинки? А як відповідала бабина дочка? Чого вчить казка?
Пригадай, які слова ввічливості є в нашій мові. Зустрічаючись, кажемо: Доброго ранку!
Добрий день!
Добрий вечір!
Здрастуйте!
Прощаючись, говоримо: До побачення!
Бувайте здорові!
На все добре!
До зустрічі! А коли висловлюємо такі побажання? Щасливої дороги! Щасливого повернення! У щасливу путь! Коли і з ким можна привітатися так? Привіт! Здрастуй! Здоров!
Прочитай текст. Зверни увагу на слова ввічливості. Найвище щастя і радість для кожного з нас — спілкуватися з людьми. Ми говоримо один одному: «Здрастуйте!», «Доброго Вам здоров'я!» Цим ми висловлюємо своє ставлення до людей. Ми говоримо один одному: «Дякую!», «Спасибі!» У словах подяки виражається наше ставлення до зробленого нам добра. Звертаючись один до одного з проханням, ми говоримо: «Будь ласка». Цим простим, але таким чудовим висловом ми виражаємо нашу повагу до співрозмовника. За Василем Сухомлинським Спиши один абзац тексту (на вибір). Підкресли слова ввічливості.
Ввічливі звертання: добродію пане пані Ганно добродійко пані пане Юрію шановний панно панно Олено шановна юначе любий друже Склади і запиши три речення з поданими звертаннями (на вибір).
Прочитай текст. Ось і настав день народження Ніни. Мама накриває стіл білою скатертиною. Ніна подумала: це й бабуся за стіл сяде. А в неї ж руки тремтять. Подруги сміятимуться... Ніна тихенько сказала мамі: — Мамо, нехай бабуся сьогодні за стіл не сідає. — Чому? — здивувалася мама. — В неї руки тремтять. Капає на стіл. Мама зблідла. Не сказавши й слова, вона зняла зі столу білу скатерть і сховала її в шафу. Довго сиділа мовчки, потім сказала: — Іменинного обіду не буде. Поздоровляю тебе, Ніно, з днем народження. Моє тобі побажання: будь справжньою людиною. За Василем Сухомлинським Перекажи зміст прочитаного. Передай голосом незадоволення мами. Який висновок ти зробив з прочитаного? Як треба вимовляти слово народження? Поясни. Розглянь малюнок і прочитай діалог.Яка мета цього тексту? — Мамо, мамо! Я тобі квіточки приніс! — Я рада, синку, твоїй увазі. Але ще більше засмучена: ти не лише квіточки вирвав. Ти пошкодив коріння, забрав землю, в якій вони росли. І тепер на тому місці вже не виростуть нові квіти. А ти якої думки про вчинок хлопчика?
Прочитай і спиши прислів'я. 1. Погане слово краще проковтнути, ніж промовити. 2. Слово інколи пече дужче за вогонь. 3. Від щирого слова світ радіє. 4. Доброму слову ціни нема. Як ти розумієш кожне з цих висловлювань? Чого вони нас вчать?
Запитання і завдання для повторення 1. Назви вимоги до усного мовлення. 2. Яким має бути писемне мовлення? 3. Назви кілька слів ввічливості. 4. Які прислів'я про мову, слово ти запам'ятав? 5. Назви різні форми звертання до старших і молодших членів родини. 6. Назви слова, вимову і написання яких ти запам'ятав в 1, 2 і 3 класах.
Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова 3 клас, Ч.1
Надіслано читачами з інтернет-сайту
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
|