Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Криза мисливства. Виникнення рільництва і скотарства. Перші землероби та скотарі. Повні уроки
Тема уроку: Криза мисливства. Виникнення рільництва і скотарства. Перші землероби та скотарі.
1. Засвоєння учнями знань про основні заняття первісної людини (мисливство, рибальство, перехід до відтворювального господарства).
Хід уроку: Зникнення великих стадних тварин, збільшення населення, значне винищення дичини через використання лука зі стрілами зумовили кризу мисливського господарства. У пошуках альтернативних засобів існування людина жвавіше береться за рибальство. Очевидно, спершу воно було схожим на полювання зі списом, гарпуном чи луком, але пізніше техніка рибальства стала довершенішою: людина винайшла гачки, сіть із поплавками, ефективну систему перегородок на річках та озерах, блешні з річкових черепашок. Окрім того, людина винайшла плоти зі зв'язаних стовбурів, човни, видовбані з деревини, та інші засоби пересування на воді. Такі човни, видовбані зі стовбурів дерев, люди використовували ще 10.000 років тому.
Рибалки центральноафриканського народу Бака, більш відомого у світі як «пігмеї», досі виловлюють рибу стародавнім способом.
Первісна людина приручила собаку
Наскельний живопис, який доводить появу скотарства в первісному суспільстві Перші землероби
Позаяк м'ясо складало приблизно третину раціону давніх людей, вони були змушені пересуватися за стадами тварин, від стоянки до стоянки з-за будь-якого сезону. Близько 10 тисяч років тому люди навчилися вирощувати зернові культури та розводити свійську худобу. Це призвело до появи двох форм відтворювального господарства — землеробства й скотарства. Тепер замість того, щоб брати необхідне в природи, людина сама змогла це виготовляти. Перші археологічні факти, які це підтверджують, віднайдено в Передній Азії. Звідти нові форми господарювання поширилися і в Європу. Винайдення землеробства й скотарства, на думку науковців, визначило майбутнє людства. Відтепер з'явилися небачені раніше можливості для збільшення необхідних для життя людини запасів харчів. Землеробство давало людям постійну кількість потрібних продуктів. Скотарство ж було не лише джерелом м'яса, шкіри й жиру, але, з часом, коли людина навчилася доїти худобу, і молочних продуктів. Окрім цього, худобу почали використовувати під час оранки, для перевезення вантажів і верхової їзди. Нові форми господарювання дозволили людині вести осіле життя. Внаслідок цього з'явилися селища з міцними оселями й спорудами для господарювання.
Відтворення помешкань людей, що жили в епохи неоліту й палеоліту в заповіднику Аркаім.
В часи неоліту людина здійснила ще декілька не менш важливих за значенням відкриттів. Вона навчилася використовувати глину. Спочатку первіні мешканці обмазували нею стіни будинків, пізніше — почала зводити їх із сирої цегли, а пізніше — з випаленої. Великим досягненням стала поява кераміки, яка фактично стала першим штучно винайденим людиною матеріалом. Цей винахід спричинив зміни в раціоні людини. Відтоді з'явилася можливість їсти варені, смажені та печені харчі. Зразок первісного посуду
Ткацтво
Поширення відтворювального господарства в добу неоліту зробило можливим значне зростання населення на планеті: за цей час воно збільшилося з 5 до 80 мільйонів осіб. Значна його частина перейшла до осілого способу життя. Таким чином, доба неоліту стала початком поширення землеробства й скотарства в різних регіонах Європи. Це був революційний крок в історії стародавніх поселень усього світу.
1. Коли людина почала приручати диких тварин і як їй це допомогло в житті? 2. В якій місцевості знайдено перші археологічні докази того, що людина перейшла на відтворювальне господарство? 3. Як і для чого первісні люди почали використовувати глину? 4. Перелічіть основні заняття людини після кризи мисливства. 5. Що зробило можливим зростання населенняна планеті в добу неоліту?
Домашнє завдання: 1. Намалюйте картину з життя давніх землеробів чи скотарів. 2. Виліпіть із лини посуд (робота у класі).
Список використаних джерел: 1. Урок на тему «Виникнення землеробства і скотарства», Пилипенко А. В., м. Чернігів. 2. Охредько О. Е. Всесвiтня iсторiя. 6—7 класи: Нестандартнi уроки.— Х.: Веста: Вид-во «Ранок», 2008. — 192 с. — (Бiблiотека творчого вчителя). 3. С. О. Голованов, С. В. Костирко. Iсторiя стародавнього свiту 6 клас. 2006 р. 4. ebk.net.ua
Над уроком працювали Пилипенко А. В. Бидрін Л.О. Сич Д. Д.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: