KNOWLEDGE HYPERMARKET


Корисні копалини, особливості їх походження. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Корисні копалини, особливості їх походження.Повні уроки


Содержание

Тема

  • 53. Корисні копалини, особливості їх походження.

Мета

  • ознайомитися із розміщенням корисних копалин на найбільшому материку Землі – Євразії.

План


1 Вугілля
2 Нафта й газ
3 Рудні корисні копалини
4 Рудні корисні копалини Азії


Складна геологічна будова материка обумовила значну різноманітність його корисних копалин. На величезній території Євразії є всі види корисних копалин, які існують в природі. Проте розміщені вони нерівномірно. У їх заляганні простежується така сама закономірність, що й на інших материках – зв'язок з рельєфом та умовами його формування. Так, родовища різних руд пов’язані з магматичними породами, тому розміщуються у місцях виходу їх на земну поверхню (на щитах). На руди різних металів багаті й гори.

Поклади вугілля пов’язані з осадовим чохлом платформ, тому залягають на рівнинах. Найбільші у світі родовища нафти і природного газу утворилися як в осадовому чохлі платформ (Західносибірська платформа), так і на шельфі морів (Північне, Каспійське моря, Перська затока).

Вугілля


Серед паливних корисних копалин велике значення здавна має кам'яне вугілля.

Транспортування добутого вугілля

Транспортування добутого вугілля

Найбільші його поклади знаходяться в передгірських та міжгірських прогинах палеозойського віку. Це кам'яновугільні басейни у Великобританії, Німеччині (Рурський), Польщі (Верхньосілезький) та в Україні (Донецький).

Рурський басейн (Німеччина)

Рурський басейн (Німеччина)

Колосальні родовища вугілля супроводжують різні за віком геологічні структури Азії. Найбільші басейни відкриті в межах Індостанської та Китайської платформ, у Казахстані (Карагандинський) та в Росії (Кузнецький і Кансько-Ачинський).

Поклади бурого вугілля зосереджені здебільшого в молодих за віком прогинах.

Добування вугілля наземним способом

Добування вугілля наземним способом

Нафта й газ


Азія має найбільші серед інших частин світу запаси паливних корисних копалин. Тут знаходиться більше половини світових запасів нафти й газу. Два найбільших нафтогазоносних басейни відповідають Месопотамському прогину та Західносибірській молодій платформі. Значні поклади нафти є й на островах Малайського архіпелагу (острови Суматра і Калімантан).

Родовища нафти й газу утворилися в понижених ділянках фундаменту Східноєвропейської платформи і в передгірських прогинах (Волго-Уральська нафтогазоносна область).

У 70-ті роки XX ст. почалося промислове видобування нафти й газу на шельфі Північного моря.

Дещо про нові способи добування нафти:



Рудні корисні копалини


Процеси вулканізму та метаморфізації гірських порід створили умови для формування рудних корисних копалин. На платформах зосереджені родовища руд чорних металів світового значення: залізних - Курська магнітна аномалія, Криворізький та Лотарінґський басейни; марганцевих - Нікопольський басейн.

Криворізький басейн залізних руд

Криворізький басейн залізних руд
Криворізький басейн залізних руд

Рудні корисні копалини Азії


Рудні корисні копалини Азії здебільшого пов'язані з фундаментом давніх платформ та мезозойською складчастістю. Особливо великі запаси залізних руд на Індостані та в Північно-Східному Китаї. Поклади кольорових металів світового значення залягають уздовж східної окраїни материка. Тут простягається так званий здов'яний пояс , де, крім олова, трапляються цинк, ртуть, гзгнець, мідь, вольфрам тощо. Надра Казахського дрібносопковика і півдня Сибіру багаті на поклади: відомих металів на Землі, у тому  і дорогоцінних і радіоактивних.

Багата Євразія й на нерудні корисні копалини. Практично безмежні запаси калійної та кухонної солі утворили тут величезні куполи. Наприклад, у розсолах Мертвого моря містяться чи не найбагатші у світі запаси калійної солі. На Іранському нагір'ї залягають найбільші на Землі родовища сірки. Унікальними є родовища самородної сірки Передкарпатського сірконосного   басейну. Знайдено в Євразії й графіт, селітру, родовища різноманітних будівельних матеріалів, зокрема граніту, мармуру та ін. Широко відомі дорогоцінні камені Південної Азії. Всесвітньо відоме й уральське дорогоцінне каміння, як-от: смарагд, топаз, аметист, малахіт тощо.

 
Znaliwo.jpg

А ви знали, що …?


•    Найбільший самородок платини знайдено на території Середнього Уралу в Росії. Його маса становила 9,639 кг.


•    Найбільший у світі ювелірний сапфір знайдено в Бірмі. Його маса становила 12,6 кг.


Testyou.jpg

Перевір себе


1. Родовища руд пов'язані з ...

1)магматичними породами

2) осадовим чохлом платформ.


2. Вкажіть кам'яновугільні басейни:

1)Рурський

2)Криворізький

3)Донецький

4)Нікопольський.

3. Вкажіть басейн марганцевих руд:

1)Рурський

2)Криворізький

3)Донецький

4)Нікопольський.


4.Вкажіть басейн залізних руд:

1)Рурський

2)Криворізький

3)Донецький

4)Нікопольський.

Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладач Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.




Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.




Над уроком працювали

Мазуренко М.С.

Карпюк Г. І.

Довгобородець Д.Є.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 7 клас