KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку на тему: Поняття про мультимедійні дані

Гіпермаркет Знань>>Інформатика 10 клас>>Інформатика>> Інформатика: Поняття про мультимедійні дані та їх опрацювання.


План-конспект уроку з курсу «Інформатика 10 клас» з теми «Поняття про мультимедійні дані. Додавання мультимедійних даних до слайдової презентації.»


                               Поняття про мультимедійні дані.  Додавання мультимедійних даних до слайдової презентації.

На цьому уроці ви вивчите:

-    формати аудіо- та відеофайлів, сумісні з PowerPoint 2007;
-    сумісні формати аудіофайлів;
-    сумісні формати відео файлів;
-    опис звуків;
-    додавання звуку;
-    попереднє прослуховування звуку;
-    вибір параметрів «автоматично» або «після клацання»;
-    безперервне відтворення звуку;
-    приховання піктограми звуку;
-    настроювання параметрів початку та припинення відтворення звуку.

                                           Формати аудіо- та відеофайлів, сумісні з PowerPoint 2007


У презентацію PowerPoint 2007 можна вбудовувати кілька типів аудіо- та відеофайлів або зв’язувати їх із презентацією.

Огляд аудіо- та відеофайлів

У поданих нижче таблицях наведено формати аудіо- та відеофайлів, які можна використовувати у програмі PowerPoint 2007. Якщо певного формату файлу немає у списку, його можна перетворити на підтримуваний формат файлу за допомогою інших програм, утиліт або надбудов, перелічених нижче.

•    Кодувальник Microsoft Windows Media Encoder.     Кодувальник Windows Media Encoder – це безкоштовна програма, яка перетворює деякі файли на сумісні з PowerPoint.
•    Медіапрогравач Windows.    Медіапрогравач Windows – це цифровий медіапрогравач і застосунок медіатеки, призначений для відтворення аудіо- та відеофайлів і перегляду зображень на персональному комп’ютері під керуванням операційної системи Microsoft Windows, а також на кишенькових ПК і пристроях на базі операційної системи Windows Mobile.

                                                          Сумісні формати аудіофайлів

  Формат файлу     Розширення     Додаткові відомості
  Звуковий файл AIFF     .aiff    Audio Interchange File Format     Цей звуковий формат спочатку використовувався на комп’ютерах Apple і Silicon Graphics (SGI). Ці звукові файли зберігаються у 8-розрядному монофонічному (моно- або один канал) форматі, який не стискається, тому файли можуть мати великий розмір.
  Звуковий файл AU     .au     UNIX Audio     Цей звуковий формат зазвичай використовується для створення звукових файлів для комп’ютерів з операційною системою UNIX або для Інтернету.
  Файл MIDI     .mid або .midi     Musical Instrument Digital Interface     Цей формат є стандартним для обміну музичною інформацією між музичними інструментами, синтезаторами та комп’ютерами.
  Звуковий файл MP3     .mp3
   MPEG Audio Layer 3     Це звуковий файл, стиснутий за допомогою кодека Кодек. Скорочення від компресор/декомпресор. Програмний або апаратний засіб, який служить для стискання та розгортання цифрових мультимедійних даних. МPEG Audio Layer 3.
  Звуковий файл Windows
   .wav
  Wave Form     Цей формат аудіофайлів зберігає звуки як форми хвиль. Залежно від різних факторів, одна хвилина звуку може займати від 644 кілобайт до 27 мегабайт.
Звуковий файл Windows Media     .wma
   Windows Media Audio     Це звуковий файл, стиснутий за допомогою кодека Кодек. Скорочення від компресор/декомпресор. Програмний або апаратний засіб, який служить для стискання та розгортання цифрових мультимедійних даних. Microsoft Windows Media Audio, схеми цифрового кодування звуку, розробленої корпорацією Майкрософт для розповсюдження записаної музики, зазвичай через Інтернет.



                                                                        Сумісні формати відеофайлів


Примітка. Відео у форматах .mp4, .mov і .qt можна відтворювати у програмі PowerPoint, якщо інстальовано програвач Apple QuickTime.


  Формат файлу
   Розширення
   Додаткові відомості
  Adobe Flash Media
   .swf
   Відео Flash     Цей формат файлу здебільшого використовується для передавання відео через Інтернет за допомогою програвача Adobe Flash.
  Медіафайл Windows     .asf     Advanced Streaming Format     Цей файл зберігає синхронізовані мультимедійні дані та може використовуватися для потокового відтворення через мережу аудіо- та відеовмісту, зображень і команд сценаріїв.
  Відеофайл Windows     .avi
   Audio Video Interleave     Цей мультимедійний формат файлу використовується для збереження звуку та відеозображення у форматі Microsoft Resource Interchange File Format (RIFF). Це один із найуживаніших форматів, оскільки звук і відеовміст, які стискаються за допомогою різноманітних кодеків Кодек. Скорочення від компресор/декомпресор. Програмний або апаратний засіб, який служить для стискання та розгортання цифрових мультимедійних даних., можуть зберігатись у файлі з розширенням .avi.
  Файл фільму
   .mpg або .mpeg
   Moving Picture Experts Group     Цей стандарт відео- й аудіокомпресії, який розвивається, було створено Moving Picture Experts Group. Цей формат файлу було створено спеціально для використання на мультимедійних пристроях, наприклад, на відеокомпакт-дисках і дисках CD-i.
  Відеофайл Windows Media     .wmv
   Windows Media Video     Цей формат файлу стискає звук і відео за допомогою кодека Кодек. Скорочення від компресор/декомпресор. Програмний або апаратний засіб, який служить для стискання та розгортання цифрових мультимедійних даних. Windows Media Video. Це дуже стиснутий формат, який потребує мінімальний обсяг дискового простору на жорсткому диску комп’ютера.



                                                                                         Опис звуків


Після вставлення в слайд звуку з’являється піктограма 3.09-6.jpg , яка представляє звуковий файл. Для відтворення звуку під час демонстрації презентації можна вибрати автоматичне відтворення звуку під час показу слайда, запуск після клацання мишею, автоматичний запуск із затримкою або відтворення в послідовності анімації. Можна також відтворити музику з компакт-диска або додати мовленнєвий супровід до презентації.

Додати звуки можна з файлів на комп’ютері, з мережі або з колекції кліпів (Microsoft). Також можна записати власні звукові ефекти для презентації або використати музичний компакт-диск.

Можна попередньо прослухати звукові ефекти, а також приховати піктограму звуку під час показу слайдів, приховавши її або перемістивши зі слайда в область сірого кольору.

Якщо звуковий ефект використовується для виділення, він відтворюється один раз — поведінка за промовчанням у Microsoft Office PowerPoint. Для відтворення звуку до його припинення користувачем або впродовж усієї презентації слід вибрати параметри припинення в області завдань Настроювання анімації або настроїти безперервне відтворення звуку. Якщо потрібні параметри припинення відтворення звуку не вибрано, його відтворення припиниться після клацання в слайді.

Вбудувати можна лише звукові файли wav — усі інші типи медіафайлів є зв’язаними. За промовчанням звукові файли wav більше 100 кілобайт (Кбайт) автоматично зв’язуються з файлом презентації, а не вбудовуються в нього.

Для вбудованих файлів wav можна вказати максимальний розмір до 50000 Кбайт, але через збільшення максимального розміру буде також збільшено загальний розмір презентації.

Після вставлення зв’язаного звукового файлу в PowerPoint створюється посилання на його поточне розташування. Якщо пізніше розташування файлу буде змінено, програмі не вдасться знайти файл для відтворення. Перед вставленням звукових ефектів рекомендовано копіювати їх у папку, де розташовано презентацію. Буде створено посилання на звуковий файл, і користувачі матимуть змогу відтворювати його, доки він зберігається в папці презентації (навіть якщо перемістити або скопіювати папку на інший комп’ютер). Щоб зв’язані файли залишалися в одній папці із презентацією, також можна скористатися засобом упакування для записування на компакт-диск. Ця можливість дає змогу скопіювати всі файли до одного розташування (компакт-диску або папки) із презентацією й автоматично оновити всі посилання на звукові файли. Якщо презентація містить зв’язані файли, потрібно скопіювати як ці файли, так і презентацію, якщо потрібно показати презентацію на іншому комп’ютері або якщо потрібно надіслати презентацію електронною поштою.

Якщо потрібно зберегти звуковий файл wav у самій презентації, збільште розмір вбудованого файлу до максимального розміру 50000 Кбайт (50 мегабайт). Проте через збільшення цього максимального розміру буде також збільшено загальний розмір презентації, внаслідок чого зменшиться її швидкодія.

                                                                                 Додавання звуку


Для запобігання можливих проблем із посиланнями перед додаванням звукових ефектів до презентації рекомендовано копіювати звуки в одну папку із презентацією.

1.    В області, яка містить вкладки "Структура" та "Слайди", клацніть вкладку Слайди.
2.    Клацніть слайд, до якого потрібно додати звуковий ефект.
3.    На вкладці Вставлення у групі Медіакліпи клацніть стрілку під елементом Звук.

3.09-7.jpg 
4.    Виконайте одну з таких дій:

Виберіть пункт Звук із файлу, знайдіть папку з потрібним файлом і двічі його клацніть.

Виберіть пункт Звук із колекції кліпів, за допомогою смуги прокручування знайдіть потрібний кліп в області завдань Графіка та клацніть його, щоб додати до слайда.

Порада. Для попереднього перегляду кліпу перед додаванням до презентації в області завдань Графіка в полі Результати, де відображено доступні кліпи, наведіть вказівник миші на ескіз кліпу. Клацніть кнопку зі стрілкою, яка з’явиться, а потім виберіть у меню команду Перегляд і властивості.

                                                                        Попереднє прослуховування звуку

На слайді клацніть піктограму звуку 3.09-6.jpg .
В області Знаряддя для звуків на вкладці Параметри в групі Перегляд виберіть пункт Перегляд або двічі клацніть піктограму звуку.

                                                       Вибір параметрів «Автоматично» або «Після клацання»


Після вставлення звуку відобразиться повідомлення із запитом про вибір способу відтворення звуку: автоматично (Автоматично) або після клацання (Після клацання).

Для автоматичного запуску звукового ефекту під час показу слайдів виберіть параметр Автоматично.

Під час показу слайдів звукові ефекти відтворюватимуться автоматично за умови, що слайд не містить інших медіаефектів. У разі їх наявності (наприклад, анімації) звуковий ефект відтворюватиметься після їх відтворення.

Для запуску звукового ефекту вручну після клацання слайда виберіть параметр Після клацання.

Після вставлення звукового ефекту буде додано ефект тригера паузи. Цей параметр називають тригером, оскільки для відтворення звукового ефекту потрібно клацнути певний об’єкт у слайді, а не просто сам слайд.

Примітка. У разі наявності кількох звукових ефектів їх буде додано один над одним. Вони відтворюватимуться в порядку додавання. Якщо потрібно, щоб кожен звуковий ефект запускався після клацання, після вставлення перетягніть піктограми звуку одну з однієї.

                                                               Безперервне відтворення звуку


Звуковий ефект може відтворюватися безперервно під час демонстрації як одного, так і кількох слайдів.

                            Безперервне відтворення звукового ефекту під час демонстрації одного слайда

Клацніть піктограму звуку 3.09-6.jpg .
В області Знаряддя для звуків на вкладці Параметри в групі Параметри звуку встановіть прапорець безперервне відтворення.


3.09-8.jpg 


Примітка. При циклічному повторенні звуку файл відтворюється безперервно до переходу до наступного слайда.

                                          Відтворення звукового під час демонстрації кількох слайдів

На вкладці Анімація в групі Анімація виберіть пункт Настроювання анімації.

3.09-9.jpg
 
В області завдань Настроювання анімації клацніть стрілку, розташовану праворуч від вибраного звукового ефекту в списку Настроювання анімації, а потім виберіть пункт Параметри ефектів.

На вкладці Ефект в області Закінчити виберіть пункт Після, а потім виберіть загальну кількість слайдів, під час показу яких потрібно відтворювати файл.
Примітка. Звуковий файл повинен мати таку саму тривалість, як і вказаний час показу слайдів. Тривалість звукових файлів відображається на вкладці Параметри звуку в області Відомості.

                                                                   Приховання піктограми звуку


Важливо. Цей параметр використовується лише, якщо звуковий файл настроєно для автоматичного відтворення або якщо було створено якийсь інший елемент керування, наприклад, тригер, після клацання якого відтворюється файл. (Тригер – це якийсь об’єкт на слайді, наприклад, рисунок, фігура, кнопка, абзац тексту або текстове поле, за допомогою клацання якого здійснюється певна дія.) Слід пам’ятати, що піктограма звуку завжди відображається у звичайному поданні, якщо її не перетягнуто за межі слайда.

Клацніть піктограму звуку 3.09-6.jpg .

В області Знаряддя для звуків на вкладці Параметри в групі Параметри звуку встановіть прапорець Приховувати під час показу.


3.09-10.jpg 

                                          Настроювання параметрів початку та припинення відтворення звуку


Щоб настроїти параметри відтворення або припинення відтворення звукового файлу, клацніть піктограму звуку  3.09-6.jpg.
На вкладці Анімація в групі Анімація виберіть пункт Настроювана анімація.

3.09-11.jpg
 
 В області завдань Настроювання анімації клацніть стрілку, розташовану праворуч від вибраного звукового ефекту в списку Настроювання анімації, а потім виберіть пункт Параметри ефектів.

Виконайте одну з таких дій:

Вибір часу початку відтворення звуку

На вкладці Ефект у групі Початок відтворення виконайте одну з таких дій:

•    Щоб почати відтворення звукового файлу відразу, виберіть параметр З початку.
•    Щоб почати відтворення звукового файлу з останнього запису, відтвореного на компакт-диску, виберіть параметр З останньої позиції.
•    Щоб почати відтворення звукового файлу із затримкою, виберіть параметр За часом, а потім введіть потрібний інтервал часу затримки в секундах.

Вибір часу припинення відтворення звуку

На вкладці Ефект у групі Закінчити виконайте одну з таких дій:

•    Щоб припинити відтворення звукового ефекту після клацання мишею на цьому слайді, виберіть параметр Після клацання (його встановлено за промовчанням).
•    Щоб припинити відтворення звукового ефекту після завершення показу слайда, виберіть варіант Після поточного слайда.
•    Щоб звук відтворювався безперервно під час показу кількох слайдів, виберіть варіант Після, а потім введіть загальну кількість слайдів, під час показу яких має відтворюватися цей звук.

Примітка.У разі вибору двох останніх параметрів звуковий файл повинен мати таку саму тривалість, як і вказаний час показу слайдів. Тривалість звукових файлів відображається на вкладці Параметри звуку в області Відомості.

Домашнє завдання: опрацювати матеріал, підібрати і вставити у вашу презентацію супроводжуючу пісню чи мелодію.




Надіслано учителем інформатики Міжнародного ліцею "Гранд" Чебаном Л.І.

Предмети > Інформатика > Інформатика 10 клас > Поняття про мультимедійні дані та їх опрацювання > Поняття про мультимедійні дані та їх опрацювання. Конспект уроку і опорний каркас