KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку до теми «Легендарна історія Київської Русі як сюжетна основа билин»

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас>> Зарубіжна література: Давньоруська билина про Іллю Муромця «Ілля Муромець і Соловей-розбійник» Легендарна історія Київської Русі як сюжетна основа билин.


План-конспект уроку з курсу «Зарубіжна література 7 клас» з теми «Легендарна історія Київської Русі як сюжетна основа билин».






Тема:Легендарна історія Київської Русі як сюжетна основа билин. Втіленя в них уявлень про патріотизм, героїзм, ідеальних народних героїв.

Мета уроку: познайомити учнів з поняттям билина, характерними особливостями цього жанру, історичним підгрунтям його виникнення; актуалізувати знання учнів про історичне минуле Київської Русі,
розвивати навички виразного читання художнього твору, формувати вміння аналізувати текст;
виховувати патріотизм, почуття поваги до історичного минулого, до захисників рідної землі.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання:репродукції картин В.М.Васнєцова “Богатирі”, М.О. Врубеля “Богатир”; О.П.Бородин “Богатирська симфонія” (2-а симфонія 1ч.), виставка літератури.
           
                                      Зустріч з билиною сьогодні – це можливість    
                                  доторкнутися до вічної краси, яка непідвладна   
                                  безжальному часу.
                                                                      А.Налєпін


І.Актуалізація знань


7-07-6.jpg

 
  В.М. Васнєцова “Богатирі”
?- Хто зображений на цій репродукції ?
-    Які слова асоціюються у вас з словом богатир?
-    Що ви знаєте про богатирів? Де зустрічали розповіді про них?

ІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку та епіграфа
 Мета уроку – знайомство з творами, в яких розповідається про діяння богатирів, їх подвиги, битви з ворогами та чудовиськами, захист рідної землі.

Бесіда

-    Що ви знаєте про Київську Русь, її культуру, населення?
-    Які давньоруські пам’ятки вам відомі?
-    Кого з київських князів можете назвати?
Учитель
                          КИЇВСЬКА РУСЬ


Одна з найбільших країн середньовічної Європи X-XIIст. – Київська Русь. Неозорі степи, родюча земля, чисті ріки та озера повні риби, ліси та діброви, де багато звіра, борті, що пахнуть медом. Великі міста Київ, Новгород Великий, Псков, Чернігів, містечка та села. Саме Київ об’єднав князівства, став центром єдиної держави (882р.) Київський князь Володимир установив кордони держави, укріпляв південні руські рубежі. Найбільшого розквіту Київська Русь досягла за часів Ярослава Мудрого. В кінці XIIст. могутня держава розпалася на окремі князівства внаслідок феодальних міжусобиць.
Багата руська земля приваблювала степових кочівників, які здійснювали спустошливі набіги на поселення, вбивали та грабували, забирали людей в рабство. І князівські воїни, і трудівник-селянин списом та мечем захищали Русь від ворогів – розбійників. Саме тоді і з’являються героїчні пісні про захисників, які в народі називали билинами.

ІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

                            БИЛИНИ (СТАРИНИ)
Билини – це епічні пісні-сказання героїчного характеру, що розповідають про подвиги богатирів і життя Київської Русі.
Билини – епічні речитативні пісні, які в княжі часи виконували в Україні народні співці-музики. (Лтературознавчий словник-довідник)
Билини – епічні пісні, що складав народ в Древній Русі, які відображали історичну дійсність XI – XVIст. ( “Коротка літературна енциклопедія”)
Епос – (грецьк. слово, розповідь) оповідна поезія, зароджена в глибокій минувщині як форма зображення героїчних учинків певного пеонажа, важливих подій тощо.
                        ЦИКЛИ БИЛИН

7-07-10.jpg



                          ЗАВДАННЯ


 Прочитайте статтю в підручнику і дайте відповіді на запитання:
-    Від якого слова походить слово билина?
-    Про які часи розповідається в билинах? Як ці твори називалися в давнину?
-    Хто виконував героїко-патріотичні пісні про подвиги богатирів та про події Давньої Русі?
-    Хто такі богатирі? Які богатирі вам відомі?
-    Чи були богатирі вигаданими персонажами?
-    Чи можна вважати билини художньою історією народу?
           
                   БИЛИНИ ОЧИМА ХУДОЖНИКІВ


 В.М.Васнєцов працював над картиною “Богатирі” 17 років. Спочатку вона називалася “Богатирі руські на заставі богатирській дивляться, чи немає де ворога, чи не ображає хто народ православний”,  пізніше “ На Київській заставі”.
Серед неозорого степу, що розкинувся серед пагорбів, укритих лісом, – богатирська застава. В центрі картини на богатирському коні Ілля Муромець. Його зброя – спис та палиця в сорок пудів. Зліва від нього на білому коні – Добриня Микитович, який в будь-яку хвилину готовий битися з ворогом своїм булатним мечем. Справа від Іллі наймолодший з богатирів, вправний стрілець з лука Альоша Попович. 


7-07-8.jpg

 
Художник М.О.Врубель створив образ мужнього, впевненого в своїй силі руського богатиря, що черпає свою силу у матінки-природи.

Завдання: Порівняйте ці картини, що між ними спільного, чим вони відрізняються?

                          БИЛИНИ В МУЗИЦІ


Билинні богатирі, їх героїчні діяння приваблювали знаменитих композиторів, зокрема О.П.Бородіна (російського композитора та вченого-хіміка), для якого руський епос став основною темою музичної творчості. Яскраво ця тема звучить в 2 симфонії, яку ще називають “Богатирською”. Мужня та сувора мелодія розповідає про життя богатирів, їх подвиги, радощі перемог.
Композитор М.О.Римський-Корсаков написав оперу “Садко” за мотивами новгородських билин.
Прослуховування  Аллегро 2 симфонії Бородіна.

ІІІ. Підсумок уроку
        Складіть схему   Характерні ознаки билин

7-07-9.jpg
 

                                           ДОМАШНЯ РОБОТА


Прочитайте статтю підручника, складіть 6 запитань і відповіді до них.


Надіслано учителем зарубіжної літератури гімназії "Троєщина" Юсипович І.В.


Бібліотека з підручниками та книгами на скачку безкоштовно онлайн, Зарубіжна література для 7 класу скачати, шкільна програма зарубіжної літератури, плани конспектів уроків

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 7 клас > Давньоруська билина про Іллю Муромця «Ілля Муромець і Соловей-розбійник» > Давньоруська билина про Іллю Муромця «Ілля Муромець і Соловей-розбійник». Конспект уроку і опорний каркас