Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Клітини тварин. Тканини тварин, їх функції. Повні уроки
Тема
Мета уроку
Хід урокуКлітини тварин
Клітина - елементарна одиниця живого, основна одиниця будови, функціонування, розмноження та розвитку всіх живих організмів. Клітини всіх одноклітинних і багатоклітинних організмів мають спільне походження і подібні за своєю будовою і хімічним складом, основним проявам життєдіяльності і обміну речовин. Розмноження клітин відбувається шляхом їх поділу. Нові клітини завжди виникають з попередніх клітин. У багатоклітинних організмах клітини спеціалізовані за виконуваної ними функції і утворюють тканини. З тканин складаються органи, які тісно пов'язані між собою і підпорядковані систем регуляції. Дрібні організми можуть складатися всього лише з сотень клітин. Організм людини включає в себе 1014 клітин. Найменша з відомих зараз клітин має розмір 0,2 мкм, найбільша - незаплідненої яйце епіорніса - важить близько 3,5 кг. Типові розміри рослинних і тваринних клітин становлять від 5 до 20 мкм. При цьому між розмірами організмів і розмірами їх клітин прямої залежності зазвичай немає. 70-80% маси клітини - це вода. Для того, щоб підтримувати в собі необхідну концентрацію речовин, клітина повинна бути фізично відокремлена від свого оточення. Разом з тим, життєдіяльність організму передбачає інтенсивний обмін речовин між клітинами. Роль бар'єру між клітинами грає плазматична мембрана.
Малюнок 1. Будова клітини тварин Видео 1. Внутрішнє життя клітин.
Відео 2. Загадки живої клітини. Контролюючий блок № 11. Дайте поняття клітини.
Тканини тварин, їх функціїВ організмі тварин розрізняють 4 типи тканин: епітеліальна, сполучна, м‘язова, нервова.
Епітеліальні тканини
- Клітини плоского епітелію тонкі і сплощені;протоплазматичними зв'язками вони щільно з'єднуються один з одним. - Високі й досить вузькі клітини циліндричного епітелію вистилають шлунок і кишечник. - миготливий епітелій схожий на циліндричний, але несе на своїй поверхні численні війки. Він вистилає яйцепроводи, шлуночки головного мозку, спинномозковий канал та дихальні шляхи. - Деякі клітини псевдомногослойного епітелію не доходять до вільної поверхні, проте всі вони прикріплені до базальної мембрани і утворюють таким чином єдиний ряд клітин.Цей тип тканини вистилає дихальні і сечові шляхи, входить до складу слизової оболонки нюхових порожнин. Сполучні тканиниСполучна тканина - головна опора організму тварини. Вона складає скелет, з'єднує між собою різні тканини і органи, оточує деякі органи, захищаючи їх від ушкодження. Сполучна тканина складається з клітин різних типів, розташованих звичайно далеко один від одного; їх потреби в кисні і поживних речовинах, як правило, невеликі.
Відео 3. Кров під мікроскопом. М'язові тканиниМ'язова тканина складається з високоспеціалізованих скорочувальних волокон. В організмах вищих тварин вона становить до 40% маси тіла.
Нервові тканини
Відео 4. Передача нервових імпульсів Контролюючий блок № 2
Список використаних джерел1. Урок на тему "Клітина. Її розвиток", вчителя ЗОШ №2, м. Ужгород
Борисенко І. М Савченко О. П.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: