Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Загальна характеристика типу кишковопорожнинні. Повні уроки
Тема
Мета уроку
Хід урокуOсобливості зовнішньої будови кишковопорожниннихКишковопорожнинні - самі низько організовані з кількості справжніх багатоклітинних тварин. Тіло кишковопорожнинних складається з двох шарів клітин - ектодерми і ентодерми, між якими є більш-менш розвинений Неклітинний шар, званий мезоглея. Свою назву ці тварини отримали у зв'язку з тим, що у них є всього одна порожнину, звана кишкової або гастральной порожниною. Всі кишковопорожнинні - водні, за винятком небагатьох видів, морські організми. Їх тіло побудовано за типом радіально-осьової симетрії.
Друга причина різноманітності зовнішнього вигляду кишковопорожнинних залежить від того, що у цього типу тварин окрема особина має форму або поліпа, або медузи. Тіло поліпа зазвичай циліндричне, на верхньому його кінці розташований рот, оточений щупальцями. Поліпи - малорухливі або навіть прикріплені тварини, часто вони утворюють колонії. Медузи - одиночні плаваючі, рухливі організми. Їх тіло має форму парасольки зі щупальцями по краях. Плавають медузи ротом вниз. Наявність у кишковопорожнинних двох форм, двох станів - поліпоідние і медузоідная, здатність цих тварин утворювати колонії різноманітної форми, а також притаманна їм яскраве забарвлення роблять кишковопорожнинних дуже різноманітною за формами групою тварин, незважаючи на те що їх внутрішню будову має єдиний, загальний план і влаштовані вони досить просто. В даний час відомо близько 9 тис. видів, що відносяться до цього типу. Найменші з них (наприклад, поліпи на колоніях гідроїди) ледь сягає 1 мм, найбільш великі, такі, як медуза ціанея (Cyanea arctica), мають парасольку до 2 м в діаметрі, а щупальця цієї медузи розтягуються на 30 м.
Незважаючи на велику різницю у зовнішній будові і розмірах тіла кишковопорожнинні мають загальні риси організації, найголовніші з яких наступні: 1. Тіло мешковидное, утворене двома шарами клітин: зовні - ектодерми, і внутрішнім - ентодермою, між якими знаходиться безструктурної речовина - мезоглея. 2. Радіальна, або променева, симетрія тіла, що сформувалася у зв'язку з прикріпленим чи малорухомим способом життя.
Відео 1. Гідра.
Oсобливості внутрішньої будови кишковопорожнинних4. Відсутність тканин у більшості видів (крім коралових поліпів). До складу зовнішнього і внутрішнього шарів тіла входять декілька видів клітин, різних за будовою і виконуваних функцій. Серед них є особливі жалкі клітини, що служать засобом захисту і нападу організму, які не зустрічаються у тварин інших типів. Таким чином, багато процесів життєдіяльності у кишковопорожнинних протікають на клітинному рівні.
Відео 2. Стрекательні клітини.
Відео 3. Травлення кишковопорожних. 7. Розмноження відбувається як безстатевим, так і статевим способом. Незавершене до кінця безстатеве розмноження - брунькування - наводить у ряду видів до утворення колоній. Багато кишковопорожнинні роздільностатеві тварини, але зустрічаються і гермафродити. Запліднення здійснюється у воді, тобто зовнішнє. У переважної більшості видів розвиток з свободноплавающей личинкою, що має вії. У невеликої кількості видів розвиток пряме (гідра). Тип Кишковопорожнинні (Coelenterata) поділяють на три класи: клас Гідроїдні (Hydrozoa), клас сцифоїдних (Scyphozoa), клас Коралові поліпи (Anthozoa). Розглянемо різноманітність кишковопорожнинних на малюнках.
Верхній ряд, зліва направо: атолу ван Хоффа, корнерот, медуза-качан, вухата медуза. Нижній ряд, зліва направо: таємнича хрізаора, молочна хрізаора, гігантська ціанея, фацеллофора.
Верхній ряд, зліва направо: мертві пальці, червоний корал, помаранчеве морське перо, дивовижна віргулярія. Нижній ряд, зліва направо: чорний корал, церіантус Ллойда, скляна троянда, гігантський карибський анемона. Контролюючий блок № 11. Назвіть основні елементи будови тіла кишковопрожніх. Список використаної літератури1. Акимушкин И.И. Мир животных: Беспозвоночные. Ископаемые животные. - М.: Мысль.
Борисенко і. Карпова Т.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: