KNOWLEDGE HYPERMARKET


Загальна характеристика типу Хордові. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Загальна характеристика типу Хордові. Підтип Безчерепні. Повні уроки

Содержание

Тема

  • Загальна характеристика типу Хордові. Підтип Безчерепні.

Мета уроку

  • сформувати знання про особливості будови і життєдіяльності хордових тварин;
  • розглянути їх класифікацію;
  • познайомитися з ланцетниками як найбільш нізкоорганізованних тваринами типу хордових.

Задачі уроку

  • Познайомитися з особливостями будови і життєдіяльності типу Хордові;
  • Продовжити формування вмінь складати таблиці, вирішувати проблемні питання, узагальнювати;
  • Розкрити значення Хордових у природі і роль в житті людини.
  • Виховання дбайливого відношення до навколишнього середовища.

Хід уроку

Тип Хордові

Сніжний барс


Малюнок 1. Сніжний барс.


Тип хордові часто називають вищим типом тварин. Це не зовсім точно, тому що хордові вінчають лише гілку вторичноротих (Deuterostomia), тоді як вершину гілки первичноротих (Protostomia) займають типи: членистоногі (Arthropoda) і молюски (Mollusса). Розвиток обох гілок йшов різними шляхами і призвело до вироблення принципово відмінних, але біологічно високоактивних і складних типів організації живої матерії.

Існування типу Chordata було обгрунтовано відомим російським зоологом А. О. Ковалевським, який, вивчаючи розвиток (онтогенез) покривників (Tunicata) і безхребетних (Acrania), встановив принципове схожість їх організації з хребетними тваринами. Назва типу хордові запропоновано Баллом у 1878 р. Зараз тип хордові приймають у наступному обсязі (знаком + позначені вимерлі групи). Для того чтобі зрозуміти наскільки різноманітний і цікавий тваринний світ, пропроную переглянути наступне відео (відео 1). 



Відео 1 „Різноманітність тваринного світу. Тип хордові”.


Класифікація


Тип Хордові - Chordata

Підтип 1. Безчерпні - Acrania

Клас Головохордові - Cephalochordata

Підтип 2. Покривники (лічіночнохордоние) - Tunicata seu Urochordata


Підтип Покривники.


Малюнок 2.  Підтип Покривники. 


Клас Асцидії - Ascidiae

Клас Сальпа - Salpae

Клас Аппендікулярії - Appendiculariae

Підтип 3. Хребетні, або черепні - Vertebrata seu Craniota

Розділ Безщелепні - Agnatha

+ Клас Птераспідоморфи - Pteraspidomorphi

Клас Цефаласпідоморфи - Cephalaspidomorphi

Клас Круглороті - Cyclostomata

Розділ Щелепні - Gnathostomata

Первиноводним - Anamnia

Надклас Риби - Pisces

+ Клас Панцирні риби - Placodertni

+ Клас Челюстножаберние - Aphetohyoidi (Acanthodii)

Клас Хрящові риби - Chondrichthyes

Клас Кісткові риби - Osteichthyes

Надклас Чотириногі - Tetrapoda (Quadrupeda)

Клас Земноводні, або амфібії, - Amphibia

Первічноназемние - Amniota

Клас Плазуни, або рептилії, - Reptilia

Клас Птахи - Aves

Клас ссавців - Mammalia (Theria)

Підтипи ланцетників і покривників зазвичай називають нижчими хордовими, протиставляючи їм вищих хордових - підтип хребетні.


Хордові


Малюнок 3. Хордові.


До типу хордові належать близько 43 тис. сучасних видів, поширених по всій земній кулі: вони заселяють моря і океани, річки і озера, континенти й острови. Зовнішній вигляд хордових дуже різноманітний (нерухомі мішкоподібні асцидії, дещо схожі на черв'яків ланцетники, різні по вигляду хребетні тварини). Різні й розміри: від аппендікулярій довжиною в кілька міліметрів, дрібних рибок і жаб довжиною в 2-3 см до гігантів - деяких китів, що досягають 30 м довжини і маси до 150 т.


Кит-горбач


Малюнок 4. Кит-горбач.


Пропоную переглянути дуже цікавий і вражаючий відео-фрагмент (відео 2) про світ китів і наскільки це величезні тварини   



Відео 2. „Дивовижні кити”.


Загальні риси організації


Незважаючи на величезну різноманітність для всіх представників типу хордові характерні загальні риси організації, що не зустрічаються у представників інших типів

1. Наявність протягом всього життя або на одній з фаз розвитку спинної струни - хорди (chorda dorsalis), що грає роль внутрішнього осьового скелета. Вона має ентодермальноє походження і пружний стержень, утворений сильно вакуолізований клітинами; хорда оточена сполучнотканинною оболонкою. У більшості хребетних тварин у ході індивідуального розвитку (онтогенезу) хорда заміщається (витісняється) хребетним стовпом, що складається з окремих хребців; останні утворюються у сполучнотканинній оболонці хорди.

2. Центральна нервова система має форму трубки, внутрішня порожнина якої називається невроцель. Нервова трубка має ектодермальне походження і лежить над хордою. У хребетних тварин вона чітко диференціюється на два відділи: головний і спинний мозок.

3. Передній відділ травної трубки - глотка - пронизаний зябровими отворами, які відкриваються назовні і виконують дві функції: ділянки травного тракту і органа дихання. У водних хребетних тварин на перегородках між зябровими щілинами розвиваються спеціалізовані органи дихання - зябра. У наземних хребетних зяброві щілини утворюються у зародків, але незабаром заростають; специфічні органи повітряного дихання - легені - розвиваються як парні випини на черевній стороні задньої частини глотки. Травний тракт лежить під хордою.

4. Пульсуючий відділ кровоносної системи - Серце - розташований на черевній стороні тіла, під хордою і травною трубкою.

Крім цих типових ознак хордових тваринам властиві деякі особливості, що зустрічаються і в інших типів.

1. Шляхом прориву стінки гаструли утворюється вторинний рот; в області первинного рота (гастропора) утворюється задній отвір. Ця ознака об'єднує хордових з полухордовими, голкошкірими, щетінкочелюстними і погонофорами до групи вторичноротих - Deuterostomia, протиставляєму групі первичноротих - Protostomia, у яких на місці гастропора формується ротовий отвір, а задній отвір утворюється шляхом прориву стінки гаструли (до первичноротих відносяться всі інші типи тварин, крім губок, кишковопорожнинних та найпростіших).

2. У процесі ембріонального розвитку утворюється вторинна порожнина тіла - цілому, але їм також володіють всі Вториннороті, кільчасті черв'яки, молюски, членистоногі, моховинки і плеченогие.

3. Метамерне або посегментнко розташування основних систем органів особливо чітко виражено у членистоногих і багатьох хробаків. Метамерія чітко виражена і у хордових, але у наземних хребетних в дорослому стані вона проявляється лише в будові хребетного стовпа і деяких м'язів, в отхождении спинномозкових нервів, зокрема  - у мускулатурі черевної стінки.

4. Хордовим, як і більшості іншим багатоклітинних тваринам, властива двостороння (білатеральна) симетрія: через тіло можна провести лише одну площину симетрії, ділить його на дві половини, що є дзеркальним відображенням один одного.

Таким чином, тип хордові об'єднує вторичноротих двосторонньо симетричних целомічних тварин з метаметрією, вираженою переважно на ранніх стадіях зародкового розвитку. Мають внутрішній скелет у вигляді хорди з розташованою над нею нервової трубкою; а під хордою розташована травна трубка. Передній кінець останньої - глотка - пронизаний відкривающиміся назовні зябровими щілинами. Серце лежить на черевній стороні тіла під травної трубкою. У вищих хордових хорда заміщається хребетним стовпом; у наземних класів зяброві щілини заростають і розвиваються нові органи дихання - легені.

І наостанок пропоную переглянути красивий відео-фрагмент (відео 3) про основних представників типу Хородові, наскільки вони дивовижні та вражаючі.



Відео 3. „Різноманітність тваринного світу”.

Контролюючий блок № 1

1.    Назвіть основні підтипи Типу хордові.
2.    Назвіть насновні ознаки які відрізняють хордових від інших типів тварин.
3.    Яка симетрія тіла притаманна хордовим?


Підтип Безчерепні

Представник безчерепних - Ланцетнік.


Малюнок 5.  Представник безчерепних - Ланцетнік.


Підтип безчерепні - нечисленна група (приблизно 30 видів) найбільш примітивних виключно морських хордових тварин. Загальне поширення їх приурочено до помірних і теплих морів Атлантичного, Індійського і Тихого океанів. Зустрічаються в Чорному і Японському морях. Віддають перевагу температурі води +17 - +30. С при солоності 20-30%.

До підтипу відноситься тільки один клас ланцетника, що включає близько 35 видів дрібних морських тварин.

Ланцетник - теплолюбна тварина, що живе на мілководді Чорного, Середземного, Червоного, Адріатичного та інших морів. Веде малорухливий спосіб життя, зариваючись у піщаний грунт заднім кінцем, а передній залишаючи над грунтом. Його тіло довжиною близько 4-8 см напівпрозоре, подовжене, стисле з боків, загострене з обох кінців і нагадує за формою рибу.


Розміри ланцетника.


Малюнок 6. Розміри ланцетника.


Уздовж спини, хвоста і черевної сторони тіла йде складка шкіри, що утворює плавець, який в хвостовій області має вигляд хірургічного інструменту ланцета (звідси і назва класу).

У ланцетника немає відокремленої голови, а отже, і скелета голови - черепа (що дало підставу назвати підтип ланцетниками). Протягом усього життя внутрішній скелет представлений хордою. Над нею розташована нервова трубка, не диференційована на головний і спинний мозок.


Ланцетнік.


Малюнок 7. Ланцетнік.


Стінка глотки пронизана більш ніж ста парами зябрових щілин. Глотка і міжзяброві перегородки вистелені війковими епітелієм. Завдяки биття його війок через рот у глотку постійно надходить вода, а виходить через зяброві щілини назовні. Газообмін відбувається в капілярах зябрових стінок. Крім розчиненого кисню, з водою надходять також одноклітинні водорості, бактерії, детрит, які фільтруються віями і направляються в кишечник. У середній частині є печінковий виріст. Переварювання злиденні відбувається в порожнинах печінкового виросту і кишечника.


Будова ланцентника


Малюнок 8. Будова ланцентника (1 – хвостовий плавник, 2 – Міотом, 3 – спинний плавник, 4 – хорда, 5 – спинна нервова трубка, 6 – предротова воронка з щупальцями, 7 – жаберні щілини, 8 – печінковий вирост кишечника, 9 – гонада, 10 – атріопор, 11 – кишечник, 12 – брюшний плавник, 13 – анус). 

Зазначені риси будови свідчать про те, що ланцетник-типово хордова тварина. Проте будова ряду інших систем органів зближує ланцетника з безхребетними. Так, його тіло покрите одношаровим епітелієм. М'язи розташовані у вигляді двох тяжів з боків тіла і складаються аз численних сегментів. Їх скорочення викликають одноманітні бічні рухи, що дозволяють тваринам плавати і зариватися заднім кінцем тіла в грунт. Кровоносна система замкнута і за будовою подібна до такої кільчастих хробаків. Серце відсутнє, кров рухається за рахунок скорочень ділянки черевного кровоносної судини. Видільна система представлена приблизно сотнею пар утворень, подібних сметанефрідіямі кільчастих хробаків.

Ланцетники - роздільностатеві тварини. Як і многощетинкові кільчасті черви, вони мають численні статеві залози (25 пар) без вивідних проток. Зрілі статеві клітини через розриви стінок статевої залози і целомического епітелію виводяться в порожнину тіла, а потім у воду, в якій і відбувається запліднення. Розвиток зиготи призводить до утворення свободноплавающої планктонної личинки, яка через три місяці опускається на дно і перетворюється в невеликого ланцетника.

Інтерес до вивчення цієї нечисленної групи тварин пояснюється тим, що ланцетники є сполучною ланкою між безхребетними і хордовими тваринами. Їх розглядають як найбільш близьких представників давніх предків хребетних тварин.


Ланцетнік


Малюнок 9. Ланцетнік.


Ланцетники мають чисто практичне застосування - у ряді країн їх вживають в їжу.  Азіатський ланцетник (B. belcheri) вже близько 300 років служить об'єктом спеціального промислу в південно-західній частині Східно-Китайського моря. Пізнього літа і взимку, з серпня по січень, ланцетника виловлюють з човнів - зачерпують разом з піском особливої лопатою на бамбуковому жердині протягом перших 2-3 годин після відпливу. Один човен може добути приблизно 5 кг ланцетника на день. Щорічно виловлюють близько 35 т.

Азіатський ланцетник не єдиний вид, який має промислове значення; до числа промислових видів також відносяться карибський, чилійський і європейський ланцетника.

З азіатських ланцетників готують супи, їх смажать або сушать на повільному вогні для подальшого експортування на острів Ява і в Сінгапур. Ланцетника іноді використовують в їжу в Сицилії та Неаполі.

Контролюючий блок № 2

1. До какого типу відноситься ланцетник?
2. Назвіть характерні риси притаманні ланцетнику.
3. Яке значення має ланцетник у природі?

Список використаної літератури

1.    Урок на тему „Хордові”  Іванова Т.П., вчитель біології ЗОШ  № 5, м.Львів.
2.    Урок на тему „Підтип Безчерепні”  Семенова А.С., вчитель біології ЗОШ  № 15, м.Харків.
3.    Акимушкин И.И. Мир животных: Беспозвоночные. Ископаемые животные. - М.: Мысль, – 382 с.
4.    Шарова И.Х. Зоология беспозвоночных: Учеб. для студ. высш. учеб. заведений. — М.:Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2008. — 592 с: ил.
5.    Биология: Справочник школьника и студента/Под ред. З.Брема и И.Мейнке; Пер. с нем. – 3-е изд., стереотип. – М.: Дрофа, 2009 – 400с.
6.    Резанов А.Г. Зоология в таблицах, схемах и рисунках. 7-8 класс. – М.: "Издат-школа 2000», 2008 – 272с.
7.    Ярыгин В.Н., Васильева В.И., Волков И.Н., Синельщикова В.В. Биология // В 2 кн. М., Высш. шк., - 800 с.




Відредаговано та надіслано Горбатко С. М.




Над уроком працювали

Іванова Т.П.

Семенова А.С.

Горбатко С. М.




Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Біологія > Біологія 8 клас