Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Загальна характеристика Одноклітинних. Повні уроки
Тема
Мета уроку
Хід урокуЗагальна характеристика найпростішихОдноклітинні (найпростіші, лат - Protozoa), організми, тіло яких складається з однієї клітини, будучи разом з тим самостійним цілісним організмом зі всіма властивими йому функціями. Найпростіші широко поширені в різних середовищах. Більшість найпростіших - мешканці морів та прісних вод. Деякі види мешкають у вологому грунті. Безліч найпростіших паразитують в інших організмах.
Форма тіла найпростіших надзвичайно різноманітна. Серед них є види з непостійною формою тіла, як амеби. Різноманітні типи симетрії у найпростіших. Широко поширені форми з радіальної симетрією: радіолярії, соняшник. Це в основному плаваючі планктонні найпростіші. Двостороння симетрія спостерігається у деяких джгутикових, форамініфер, радіолярій. Поступально-обертальна симетрія характерна для форамініфер зі спіральнозакрученной раковиною. У деяких видів спостерігається метамерія - повторюваність структур по поздовжній осі.
Різноманітні життєві форми найпростішихНайбільш широко поширеними формами є: амебоідному, які ведуть повзає спосіб життя на різних субстратах у воді або в рідкому середовищі в тілі господаря; раковини - малорухливі бентосні форми; активно плаваючі жгутиконосци і війчасті; ширяють у складі планктону радіальні, або променисті, форми; сидячі - стебельчатим; узкотелие або плоскотелие скважнікі субстратів - інтерстіціали, а також округлі нерухомі, що спочивають форми (цисти, спори). Будова клітини найпростіших характеризується всіма основними ознаками клітинного будови еукаріот. Клітка найпростіших типова для еукаріотних організмів і складається з цитоплазми і одного або кількох ядер. Цитоплазма обмежена зовні тришарової мембраною. Загальна товщина мембрани близько 7,5 наномікрон (1 нм = 10-6 мм). У цитоплазмі найпростіших розрізняють зовнішній, більш прозорий і щільний шар - ектоплазму і внутрішній, зернистий шар - ендоплазму. У ендоплазме зосереджені всі основні органели клітини: ядро, мітохондрії, рибосоми, лізосоми, ендоплазматична мережа, апарат Гольджі та ін Крім того, у найпростіших є особливі органели: опорні, скоротливі фібрили, травні і скоротливі вакуолі і ін Ядро покрите двуслойной мембраною з порами. Всередині ядра знаходиться кариоплазма, в якій розподілені хроматин і ядерця. Хроматин представляє собою деспіралізованние хромосоми, що складаються з ДНК і білків типу гістонів. Ядерця подібні рибосомам і складаються з, РНК і білків. Ядра найпростіших різноманітні за складом, формою, розмірами. У найпростіших можна виділити особливі функціональні комплекси органел, які відповідають системам органів і тканин багатоклітинних. Покривні і опорні органели. Частина видів одноклітинних не володіє покривними і опорними структурами. Клітка таких найпростіших обмежена лише м'якою цитоплазматичною мембраною. Такі види не мають постійної форми тіла (амеби).
Інші одноклітинні виділяють зовні панцир з лусочок, що перешкоджає зміні форми тіла (діатомові жгутикові). Форму тіла додатково можуть підтримувати й інші опорні структури - фібрили, утворюють, наприклад у деяких інфузорій, кортекс. До опорних утворенням відноситься ще і скелет. Скелет найпростіших може бути зовнішнім (раковина) або внутрішнім (скелетні капсули, голки). Раковина виділяється ектоплазму клітини, і при цьому утворюється позаклітинне освіту, має захисну функцію. Внутрішній скелет утворюється в ендоплазме клітини.
Контролюючий блок № 11. Які місця проживання найпростіших? Рухові органелиНайбільш примітивним способом руху у найпростіших можна вважати амебоїдний рух за допомогою неправдивих ніжок, або псевдоподий. При цьому утворюються особливі виступи клітини, в які перетікає цитоплазма. Такі органели руху притаманні одноклітинним з непостійною формою тіла. Більш складний рух властиво найпростішим, що мають в якості органел руху джгутики або війки.
Деякі найпростіші здатні до швидкого скорочення тіла за рахунок особливих скорочувальних фібрил - міонов. Наприклад, сидячі інфузорії - сувойкі здатні різко скорочувати свій довгий стеблинка і згортати його в спіраль.
Відео 2. Інфузорія-суввойка. Радіолярії здатні то розтягувати тіло клітини на радіальних голках, то скорочувати його за рахунок скорочувальних волокон. Це забезпечує їм регуляцію вільного плавання в товщі води. При несприятливих умовах багато найпростіші інцістіруются, тобто виділяють навколо себе щільну оболонку і перетворюються на цисту. Серед найпростіших чимало внутрішньоклітинних паразитів, провідних нерухомий спосіб життя і не мають органел руху. Контролюючій блок № 21. Назвіть найбільш примітивні способи руху найпростіших. Типи харчування і способи виділенняЗа типом харчування найпростіші різноманітні. Серед них є автотрофи, здатні до фотосинтезу. Це одноклітинні водорості з джгутикових. У них є в цитоплазмі хлорофілові зерна, або хроматофори. Частинки їжі заковтують амеби, інфузорії. У них в цитоплазмі утворюються травні вакуолі, де відбувається перетравлювання їжі. Таке заковтування твердої їжі клітиною отримало назву фагоцитозу.
Відео 3. Амеба. Процес фагоцитозу. Деякі види мають змішаним типом харчування (міксотрофи). Вони здатні до фотосинтезу, як рослини, і до харчування готовим органічною речовиною, як тварини. До таких найпростішим зі змішаним типом харчування відносяться, наприклад, Евглена, що харчуються на світлі як рослини, а в темряві як тварини. Виділення продуктів обміну відбувається у більшості найпростіших через поверхню клітини, а також через скоротливу вакуоль, якщо вона є. Особливих органел дихання у них немає, і вони поглинають кисень через клітинну мембрану. Контролюючій блок № 31. Назвіть основні способи харчування найпростіших.
Типи розмноження найпростіших різноманітніЇм властиво безстатеве і статеве розмноження. Безстатеве розмноження здійснюється шляхом поділу клітини на дві або безліч клітин (агамогамія) при мітотичного поділу ядер. Статеве розмноження найпростіших характеризується утворенням статевих клітин - гамет (гамогамія) з їх подальшим злиттям (копуляція), що призводить до формування зиготи, з якої розвивається новий дочірній організм. У деяких найпростіших (інфузорії) статевий процес - кон'югація відбувається шляхом злиття не гамет, а злиттям генеративних ядер з різних клітин. Розглянемо це на відео.
Відео 4. Статеве розмноження інфузорій Контролюючий блок № 41. Назвіть типи размнорженія найпростіших? Список використаних джерел1. Зоологія. Підручник для 6-7 класів середньої школи. За ред. акад. Б.Є. Биховського.
Борисенко і. Бех О.П. Иванова Л. Г.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: