Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 7 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Господарське та повсякденне життя в середньовічній Європі. Повні уроки
Тема 8. Господарське та повсякденне життя в середньовічній Європі. Мета: Вивчення умов становлення бюргерства, ремісничих традицій, результатів боротьби із жебрацтвом. Завдання: Пояснити, як городяни вплинули на розвиток міст. Хід уроку: 1. Перевірка домашнього завдання 2. Розповідь нової теми
Городяни цінують свободу Місто створило людину нового типу – бюргера. Це мешканець, який знав собі ціну: відвойовував і захищав свої права, брав участь в управлінні міста, турбувався про розвиток своєї справи. Коротше мовлячи – орієнтувався на прибуток.
Відтак бюргер, відстоюючи соціальні гарантії, став носієм ідеї, популярної і в наші часи – мати власний будинок, добре оплачувану роботу, а після трудового дня чи у вихідний знайти цікавий відпочинок. Міський краєвид
Ремісники об’єднуються Одночасно із появою міст, ремісники стали об’єднуватись у професійні спілки – цехи. Ремісники вручну виготовляли продукцію на продаж, не знаючи розподілу праці, тобто всі операції виконувались однією людиною. Там же, у майстерні, й продавали свої вироби. Ефективність такої праці була низькою, бо важко було виготовити таку кількість товарів, яка потрібна для забезпечення родини.
Кравці за роботою
Працює коваль
Штраф 12 деньє. Але члени цеху допомагали один одному не лише у виробництві. Повсякденне життя ремісників також проходило згуртовано: цех допомагав сиротам, інвалідам, вдовам. Усі разом святкували, зводили свою церкву, а у разі війни обороняли місто під прапором цеху. Членами цеху вважалися тільки майстри – досвідчені й знані працівники. Майстер міг мати кілька підмайстрів – своїх помічників, які оволодівали спеціальністю. Зброя, вироблена майстрами
Місто будувалось як замок
Життя в епоху Середньовіччя не було легким – кожен міг опинитися без даху над головою, втратити майно чи захворіти. Так ставали жебраками. Проте в ті часи бідні не просто ходили вулицями й шляхами, випрошуючи милостиню – вони часто бували в святих місцях. Прочан навіть шанували, бо вважалося, що їх молитви краще досягають Бога. Тому заможні люди, іноді пускаючи переночувати жебрака, просили, щоб ті за тих замовили словечко перед вищими силами. Звісно, не могло бути, що всі жебраки тільки те й робили, що ходили від церкви до церкви – багато волоцюг ставали на стежку розбійництва. Влада намагалась боротися із цим явищем по-різному. Наприклад, для жебраків зводили притулки, фінансовані за кошт короля, міста чи монастиря. Тобто, такий спосіб життя хоч і не подобався навколишнім, та його терпіли. Керівництво міст навіть вело переговори із тим, кого біднота обирала собі за старшого. Згодом, приблизно із 1500 р. ситуація змінюється. З релігійних міркувань (після встановлення протестантизму) до волоцюг стали придивлятися прискіпливіше: чому ці люди не знайдуть собі роботу, щоб прогодуватися? У католицьких державах також виникли проблеми із незаможними, бо держави самі потрапили у кризу, і грошей не вистачало. Крім того, роботи навкруги вистачало, а жебраки продовжували покладатися на милостиню, що насторожувало й сердило працюючих. Врешті волоцюг стали карати. Приміром, у Кельні кожного чужого, спійманого тричі на жебрацтві, могли запросто повісити. А в Англії закони дозволяли схопити жебрака й змусити працювати на себе. То ж не дивно, багато волоцюг тікало, ховалося в лісах і жило з грабіжництва. Ці люди вже вважалися злочинцями і їх карали на смерть, якщо вдавалося знайти. У найбідніших країнах Європи деякі банди розросталися до таких розмірів, що тримали у страхові значні території – наприклад Сицилію у Південній Італії.
Відтоді ставлення до жебрацтва змінилося і збереглося до наших часів – суспільство поділилось на добропорядних громадян і зловмисників.
3. Учитель повторює з класом поняття:
4. Учитель перевіряє набуті знання. Питання для самоконтролю: 1. Чому бюргер – це людина нового типу? 2. З якою метою ремісники створювали цехи? 3. Як підмайстер повинен міг стати майстром? 4. Чому ставлення до жебраків після 1500 р. змінилося і до чого це привело?
5. Учитель задає творче завдання всім учням для виконання у режимі реального часу. Творче завдання: Намалюйте, як на вашу думку могли виглядати емблеми різних цехів: пекарів, зброярів, кравців, ткачів. 6. Домашнє завдання: 1. Повторення пройденого матеріалу. 2. Підготуйте виступ на тему: «Статути цехів середньовічних міст» 1. Урок на тему: «Життя в середньовічному місті», Гриневська Л. Д., м.Харків 2. Крижановський О.П., Хірна О.О. Історія середніх віків. - Л.: Оріяна-Нова, 2007; 3. Великі завойовники / Автор-упорядник В.Товстий. – Х.: Промінь, 2010 4. Навколо світу. Енциклопедія. – Х.: Пегас, 2006; 5. Кардіні Ф. Середньовіччя. – Х.: Ранок, 2004; 6. Карліна О. Історія середніх віків. - К.: Генеза, 2000; 7. ukrmap.kiev.ua 8. sc4v.narod.ru 9. mid-ages.ru
Над уроком працювали Гриневська Л. Д. Лобук Я.Я. Соловйов С.Г.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: