KNOWLEDGE HYPERMARKET


Слов’янські землі й утворення Чехії. Повні уроки
 
Строка 11: Строка 11:
=== '''Мета:'''  ===
=== '''Мета:'''  ===
-
*Розглянути роль слов'ян в історії Центральної та Східної Європи.
+
*Розглянути роль слов'ян в історії Центральної та Східної [[Народження_середньовічної_Європи|Європи]].
=== <br>'''Завдання уроку:'''  ===
=== <br>'''Завдання уроку:'''  ===
Строка 31: Строка 31:
=== '''План уроку'''  ===
=== '''План уроку'''  ===
-
*Слов’яни приймають християнство
+
*Слов’яни приймають [[Початкова_історія_християнства._Ісус_Христос._Перші_християнські_громади.|християнство]]
*Чеське королівство: під владою німців
*Чеське королівство: під владою німців
Строка 57: Строка 57:
<br> {{#ev:youtube|aPIp7x-u2LA&feature=related}}  
<br> {{#ev:youtube|aPIp7x-u2LA&feature=related}}  
-
Слов’яни жили також у Північній Європі. Полабські народи займали місцевість у басейні ріки Лаба (нині Ельба), а поморські – на узбережжі Балтійського моря. Проте німецькі рицарі завоювали ці території. Культура, мова, звичаї полабів і поморів поволі зникли, пристосовуючись до традицій завойовників. Перші слов’янські держави утворились у другій половині І тисячоліття.  
+
Слов’яни жили також у Північній Європі. Полабські народи займали місцевість у басейні ріки Лаба (нині Ельба), а поморські – на узбережжі Балтійського моря. Проте німецькі рицарі завоювали ці території. Культура, мова, звичаї полабів і поморів поволі зникли, пристосовуючись до традицій завойовників. Перші слов’янські [[Виникнення_держави_і_права|держави]] утворились у другій половині І тисячоліття.  
<br>  
<br>  
-
[[Image:Polabis.jpg]]  
+
[[Image:Polabis.jpg|460px|чеське королівство]]  
<br>  
<br>  
-
<br> Відомо, що у VII ст. чехи, морави та словаки населяли князівство, утворене князем Само, яке проіснувало 35 років, розпавшись на окремі землі разом зі смертю правителя. В ІХ ст. із Моравського князівства утворилась Великоморавська держава. Її засновником вважають князя Моймира (818 – 846 рр.). Моймир і його наступники боролися проти німецьких рицарів, які прагнули завоювати Велику Моравію. За правління послідовників Моймира – Ростислава і Святополка Велика Моравія сягнула найвищого розквіту. На прохання князя Ростислава Візантія направила до слов’ян християнських проповідників. Це відбулося в ІХ ст. Князь хотів відмовитися від поганської віри й долучити свій народ до християнства, для цього людям слід було пояснити основи християнства рідною мовою. Візантійські проповідники з міста Солунь брати Кирило і Мефодій знали слов’янську мову, бо їхніми батьками були гречанка і болгарин. У 863 р. вони розробили слов’янську абетку й переклали християнські книги на слов’янську мову.  
+
<br> Відомо, що у VII ст. чехи, морави та словаки населяли князівство, утворене князем Само, яке проіснувало 35 років, розпавшись на окремі землі разом зі смертю правителя. В ІХ ст. із Моравського князівства утворилась Великоморавська держава. Її засновником вважають князя Моймира (818 – 846 рр.). Моймир і його наступники боролися проти німецьких рицарів, які прагнули завоювати Велику Моравію. За правління послідовників Моймира – Ростислава і Святополка Велика Моравія сягнула найвищого розквіту. На прохання князя Ростислава Візантія направила до слов’ян християнських проповідників. Це відбулося в ІХ ст. Князь хотів відмовитися від поганської віри й долучити свій народ до християнства, для цього людям слід було пояснити основи християнства рідною мовою. Візантійські проповідники з міста Солунь брати [[Утворення_Кирило-Мефодіївського_братства._Програмні_документи_й_громадсько-політична_діяльність_братчиків._Повні_уроки|Кирило]] і Мефодій знали слов’янську мову, бо їхніми батьками були гречанка і болгарин. У 863 р. вони розробили слов’янську абетку й переклали християнські книги на слов’янську мову.  
{{#ev:youtube|0L_fVCi8Yps}}  
{{#ev:youtube|0L_fVCi8Yps}}  
Строка 71: Строка 71:
[[Image:Aabb.jpg]]  
[[Image:Aabb.jpg]]  
-
<br> Проповіді Кирила й Мефодія знайшли відгук у слов’ян. Народ став долучатися до християнства. Римське духівництво дуже занепокоїлось впливом Візантії на ці землі, та слов’янська культура й надалі розвивалась, сповідуючи багато візантійських традицій. Створення абетки Кирилом і Мефодієм мало величезний вплив на розвиток слов’янських народів.  
+
<br> Проповіді Кирила й Мефодія знайшли відгук у слов’ян. Народ став долучатися до християнства. Римське духівництво дуже занепокоїлось впливом Візантії на ці землі, та слов’янська культура й надалі розвивалась, сповідуючи багато візантійських [[Традиційно-побутова_культура_у_селі_та_місті._Релігійне_життя._Доля_української_жінки|традицій]]. Створення абетки Кирилом і Мефодієм мало величезний вплив на розвиток слов’янських народів.  
<br>  
<br>  
Строка 79: Строка 79:
У ІХ ст. землі західнослов’янських племен чехів входили до Великої Моравії. Проте ця держава впала під натиском угрів (мадярів), і сусідні слов’янські народи об’єднались, утворивши Чехію. На неї відразу накинули оком німецькі королі. Вже в кінці Х ст. у Празі заснували єпископство, кероване з Риму, отже, традиції східного християнства на цих землях занепали.  
У ІХ ст. землі західнослов’янських племен чехів входили до Великої Моравії. Проте ця держава впала під натиском угрів (мадярів), і сусідні слов’янські народи об’єднались, утворивши Чехію. На неї відразу накинули оком німецькі королі. Вже в кінці Х ст. у Празі заснували єпископство, кероване з Риму, отже, традиції східного християнства на цих землях занепали.  
-
<br> [[Image:Ubyvstvo vatslava.jpg]]  
+
<br> [[Image:Ubyvstvo vatslava.jpg|460px|Убивство князя Вацлава ]]  
''Убивство князя Вацлава'' <br> <br>  
''Убивство князя Вацлава'' <br> <br>  
Строка 89: Строка 89:
<br>  
<br>  
-
[[Image:Vatslaav.jpg]]  
+
[[Image:Vatslaav.jpg|460px|Череп князя Вацлава ]]  
''Череп князя Вацлава'' <br> <br>  
''Череп князя Вацлава'' <br> <br>  
-
Доля Чеського королівства була складною – воюючи проти сусідніх держав, чехи не завжди здобували перемогу. Вони стали васалами німецької імперії. ХІІІ ст. для Чехії стало часом могутності, але згодом феодали так захопилися боротьбою за престол, що у ХІV ст. він дістався німецькому імператору Карлу ІV. У Чехія йому була потрібна для розвитку свої родових володінь. Імператор на свій лад порядкував у Празі, навіть заснував університет. Поступово німці повністю заполонили Чехію, витісняючи місцеві звичаї, мову. Звісно, імператор щонайперше дбав про німців на чеських землях Під чужинський вплив потрапила й чеська знать – князі все більше у всьому схилялися до німців. Єпископи теж було переважно німецькі. Це пригнічувало й принижувало чехів. Назрівав конфлікт.  
+
Доля Чеського королівства була складною – воюючи проти сусідніх держав, чехи не завжди здобували перемогу. Вони стали васалами німецької імперії. ХІІІ ст. для Чехії стало часом могутності, але згодом феодали так захопилися боротьбою за престол, що у ХІV ст. він дістався німецькому імператору Карлу ІV. У Чехія йому була потрібна для розвитку свої родових володінь. Імператор на свій лад порядкував у Празі, навіть заснував університет. Поступово німці повністю заполонили Чехію, витісняючи місцеві [[Бойове_товариство,_побут_і_звичаї_запорожців.Повні_уроки|звичаї]], мову. Звісно, імператор щонайперше дбав про німців на чеських землях Під чужинський вплив потрапила й чеська знать – князі все більше у всьому схилялися до німців. Єпископи теж було переважно німецькі. Це пригнічувало й принижувало чехів. Назрівав конфлікт.  
<br>  
<br>  
Строка 101: Строка 101:
'''Ян Гус піднімає бунт'''  
'''Ян Гус піднімає бунт'''  
-
Невдоволені політикою німецьких «господарів», чехи врешті підняли бунт. Прагнення у повсталих були спільними – прогнати чужинців. Хоча це загальна мета, а якщо конкретніше, то городяни вимагали дешевшого доступу до церкви, вельможам кортіло прибрати до рук більше землі. Очолив боротьбу Ян Гус (1371—1415 рр.). – голова Празького університету. Він був і проповідником Віфлеємської каплиці. Від його імені й пішла назва національно-релігійного руху – гуситські війни. Ян Гус вимагав, щоб мовою богослужіння була чеська, а не латина, різко виступав проти індульгенцій (папських грамот про відпущення гріхів), засуджував і симонію (купівлю церковних посад).  
+
Невдоволені політикою німецьких «господарів», чехи врешті підняли бунт. Прагнення у повсталих були спільними – прогнати чужинців. Хоча це загальна мета, а якщо конкретніше, то городяни вимагали дешевшого доступу до церкви, вельможам кортіло прибрати до рук більше землі. Очолив боротьбу Ян Гус (1371—1415 рр.). – голова Празького університету. Він був і проповідником Віфлеємської каплиці. Від його імені й пішла назва національно-релігійного руху – гуситські війни. Ян Гус вимагав, щоб мовою богослужіння була чеська, а не латина, різко виступав проти індульгенцій (папських грамот про відпущення [[Символ_гріхопадіння_і_порятунку_через_усвідомлення_покаяння|гріхів]]), засуджував і симонію (купівлю церковних посад).  
{{#ev:youtube|PHoydtbl0M}}  
{{#ev:youtube|PHoydtbl0M}}  
Строка 113: Строка 113:
<br>  
<br>  
-
<br> [[Image:Gus viyna.jpg|393x346px|Gus viyna.jpg]]  
+
<br> [[Image:Gus viyna.jpg|300px|Гуситські війни]]  
''Гуситські війни''  
''Гуситські війни''  
Строка 119: Строка 119:
<br>  
<br>  
-
<br> Гусити поділилися на чашників, які виступали за причащання чашею, і таборитів. Ці бунтівники звели укріплення на горі Табор і закликали будувати Царство Боже на землі. Для цього, як їм здавалося, слід спалити всі книги, крім Біблії і зруйнувати міста. Керманичем таборитів став Ян Жижка – досвідчений полководець. Він добре організував військо – навчив стягувати гаком кінних рицарів, придумав, як легкі польові гармати поставити на візки, а свої загони оточував возами і їх скріпляв ланцюгом. Гусити один за одним розбивали рицарів п’яти Хрестових походів. Ян Жижка командував військом, хоча мав одне око. Навіть коли в бою позбувся й другого ока, все одно давав накази. У 1424 р. його скосила чума.  
+
<br> Гусити поділилися на чашників, які виступали за причащання чашею, і таборитів. Ці бунтівники звели укріплення на горі Табор і закликали будувати Царство Боже на землі. Для цього, як їм здавалося, слід спалити всі книги, крім Біблії і зруйнувати міста. Керманичем таборитів став Ян Жижка – досвідчений полководець. Він добре організував військо – навчив стягувати гаком кінних рицарів, придумав, як легкі польові гармати поставити на візки, а свої загони оточував возами і їх скріпляв ланцюгом. Гусити один за одним розбивали рицарів п’яти Хрестових походів. Ян Жижка командував [[Технічні_нововведення_та_винаходи._Зброя_та_військове_спорядження.|військом]], хоча мав одне око. Навіть коли в бою позбувся й другого ока, все одно давав накази. У 1424 р. його скосила чума.  
-
<br> [[Image:Guus.jpg]]  
+
<br> [[Image:Guus.jpg|460px|Пам’ятник Яну Гусу]]  
-
''Пам’ятник Яну Гусу'' Таборити вийшли воювати вже за межі своєї держави, і Папа, щоб подолати непокірних, пішов на хитрість. Він погодився з чашниками, щоб віряни були рівними й причащалися з однієї чаші, дозволив чеською мовою проводити богослужіння. Це посилило незгоду між таборитами й чашниками, вони почали воювати між собою. Закінчилося це сумно – у 1434 р. біля міста Ліпани таборитів ущент розбили. Згодом церва скасувала свої поступки.  
+
''Пам’ятник Яну Гусу''
 +
Таборити вийшли воювати вже за межі своєї держави, і Папа, щоб подолати непокірних, пішов на хитрість. Він погодився з чашниками, щоб віряни були рівними й причащалися з однієї чаші, дозволив чеською мовою проводити богослужіння. Це посилило незгоду між таборитами й чашниками, вони почали воювати між собою. Закінчилося це сумно – у 1434 р. біля міста Ліпани таборитів ущент розбили. Згодом церва скасувала свої поступки.  
<br>  
<br>  
Строка 143: Строка 144:
<br> 4. Учитель перевіряє набуті знання  
<br> 4. Учитель перевіряє набуті знання  
-
<br> '''Питання для самоконтролю:'''  
+
<br> '''''Питання для самоконтролю:'''''
-
1. Коли почалося розселення слов'ян?  
+
''1. Коли почалося розселення слов'ян?''
-
2. До яких слов'ян належать українці?  
+
''2. До яких слов'ян належать українці?''
-
3. В якому році Кирило й Мефодій розробили слов'янську абетку?  
+
''3. В якому році Кирило й Мефодій розробили слов'янську [[Алфавіт.Повні_уроки|абетку]]?''
-
4. Чому в Чехії піднялося повстання проти німців?  
+
''4. Чому в Чехії піднялося повстання проти німців?''
-
5. До чого закликав Ян Гус?  
+
''5. До чого закликав Ян Гус?''
-
6. Коли почався гуситський рух?  
+
''6. Коли почався гуситський рух?''
<br> 5. Учитель ставить творче завдання всім учням для виконання у режимі реального часу.  
<br> 5. Учитель ставить творче завдання всім учням для виконання у режимі реального часу.  
Строка 161: Строка 162:
'''Творче завдання:''' Намалюйте літери слов'янської абетки, складеної Кирилом і Мефодієм. Поясніть, як вони називаються.  
'''Творче завдання:''' Намалюйте літери слов'янської абетки, складеної Кирилом і Мефодієм. Поясніть, як вони називаються.  
-
<br> 6. Домашнє завдання:  
+
<br> '''6. Домашнє завдання:'''
1. Повторення пройденого матеріалу.  
1. Повторення пройденого матеріалу.  
Строка 167: Строка 168:
2. Прочитайте проповіді Яна Гусу проти католицького духовенства. Дайте їм характеристику.  
2. Прочитайте проповіді Яна Гусу проти католицького духовенства. Дайте їм характеристику.  
-
<br> ''Література:''  
+
<br> '''Література:'''  
-
1. Крижановський О.П., Хірна О.О. Історія середніх віків. - Л.: Оріяна-Нова, 2007;  
+
1. Крижановський О.П., Хірна О.О. [[Поняття_«історія_Середніх_віків»._Хронологічні_межі_й_періодизація_історії_Середніх_віків.|Історія середніх віків]]. - Л.: Оріяна-Нова, 2007;  
2. Великі завойовники / Автор-упорядник В.Товстий. – Х.: Промінь, 2010;  
2. Великі завойовники / Автор-упорядник В.Товстий. – Х.: Промінь, 2010;  

Текущая версия на 14:14, 29 августа 2012

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 7 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Слов’янські землі й утворення Чехії. Повні уроки


Тема 27. Слов’янські землі й утворення Чехії

Содержание

Тип уроку:

  • засвоєння нових знань

Мета:

  • Розглянути роль слов'ян в історії Центральної та Східної Європи.


Завдання уроку:

  • Окреслити етапи розселення слов'янських племен у Європі та вплив Кирила й Мефодія на культуру слов'ян.
  • Охарактеризувати умови утворення Чехії.
  • Пояснити причини виникнення і результати гуситських війн.

Хід уроку:

  • 1. Перевірка домашнього завдання.
  • 2. Розповідь нової теми.


План уроку

  • Чеське королівство: під владою німців
  • Ян Гус піднімає бунт
  • Повторюємо поняття
  • Питання для самоконтролю
  • Творче завдання
  • Домашнє завдання
  • Література




Слов’яни приймають християнство

За дослідженнями багатьох учених, на початку нашої ери слов’яни займали землі між Віслою і Дніпром. У пізніші часи (VI – VII ст.) тривало велике розселення слов’ян. В Середньовіччі вони займали Центральну, Східну та Південно-Східну Європу. Відповідно слов’яни й поділені: *західні: поляки, чехи, словаки, серби-лужичани; *східні: українці, росіяни, білоруси; *південні: серби, болгари, хорвати, боснійці, македонці, словенці, чорногорці.



Слов’яни жили також у Північній Європі. Полабські народи займали місцевість у басейні ріки Лаба (нині Ельба), а поморські – на узбережжі Балтійського моря. Проте німецькі рицарі завоювали ці території. Культура, мова, звичаї полабів і поморів поволі зникли, пристосовуючись до традицій завойовників. Перші слов’янські держави утворились у другій половині І тисячоліття.


чеське королівство



Відомо, що у VII ст. чехи, морави та словаки населяли князівство, утворене князем Само, яке проіснувало 35 років, розпавшись на окремі землі разом зі смертю правителя. В ІХ ст. із Моравського князівства утворилась Великоморавська держава. Її засновником вважають князя Моймира (818 – 846 рр.). Моймир і його наступники боролися проти німецьких рицарів, які прагнули завоювати Велику Моравію. За правління послідовників Моймира – Ростислава і Святополка Велика Моравія сягнула найвищого розквіту. На прохання князя Ростислава Візантія направила до слов’ян християнських проповідників. Це відбулося в ІХ ст. Князь хотів відмовитися від поганської віри й долучити свій народ до християнства, для цього людям слід було пояснити основи християнства рідною мовою. Візантійські проповідники з міста Солунь брати Кирило і Мефодій знали слов’янську мову, бо їхніми батьками були гречанка і болгарин. У 863 р. вони розробили слов’янську абетку й переклали християнські книги на слов’янську мову.


Aabb.jpg


Проповіді Кирила й Мефодія знайшли відгук у слов’ян. Народ став долучатися до християнства. Римське духівництво дуже занепокоїлось впливом Візантії на ці землі, та слов’янська культура й надалі розвивалась, сповідуючи багато візантійських традицій. Створення абетки Кирилом і Мефодієм мало величезний вплив на розвиток слов’янських народів.


Чеське королівство: під владою німців

У ІХ ст. землі західнослов’янських племен чехів входили до Великої Моравії. Проте ця держава впала під натиском угрів (мадярів), і сусідні слов’янські народи об’єднались, утворивши Чехію. На неї відразу накинули оком німецькі королі. Вже в кінці Х ст. у Празі заснували єпископство, кероване з Риму, отже, традиції східного християнства на цих землях занепали.


Убивство князя Вацлава

Убивство князя Вацлава

Першими правителями Чехії були князі з династії Пржемисловичів.

Серед них найбільш відомий князь Вацлав (921—929 рр.). Його вбив рідний брат Болеслав, очоливши змову вельмож.


Череп князя Вацлава

Череп князя Вацлава

Доля Чеського королівства була складною – воюючи проти сусідніх держав, чехи не завжди здобували перемогу. Вони стали васалами німецької імперії. ХІІІ ст. для Чехії стало часом могутності, але згодом феодали так захопилися боротьбою за престол, що у ХІV ст. він дістався німецькому імператору Карлу ІV. У Чехія йому була потрібна для розвитку свої родових володінь. Імператор на свій лад порядкував у Празі, навіть заснував університет. Поступово німці повністю заполонили Чехію, витісняючи місцеві звичаї, мову. Звісно, імператор щонайперше дбав про німців на чеських землях Під чужинський вплив потрапила й чеська знать – князі все більше у всьому схилялися до німців. Єпископи теж було переважно німецькі. Це пригнічувало й принижувало чехів. Назрівав конфлікт.



Ян Гус піднімає бунт

Невдоволені політикою німецьких «господарів», чехи врешті підняли бунт. Прагнення у повсталих були спільними – прогнати чужинців. Хоча це загальна мета, а якщо конкретніше, то городяни вимагали дешевшого доступу до церкви, вельможам кортіло прибрати до рук більше землі. Очолив боротьбу Ян Гус (1371—1415 рр.). – голова Празького університету. Він був і проповідником Віфлеємської каплиці. Від його імені й пішла назва національно-релігійного руху – гуситські війни. Ян Гус вимагав, щоб мовою богослужіння була чеська, а не латина, різко виступав проти індульгенцій (папських грамот про відпущення гріхів), засуджував і симонію (купівлю церковних посад).


На його переконання, причащання із чаші у храмах повинно бути однакове і для мирян, і для духовенства. Більше того - Гус заявляв, що в Чехії господарями й повинні бути чехи, а не німці. У проповідях він говорив про духовенство: «Я вночі не сплю, принижений і обпльований,— вони зайняті гульбою, обжерливістю, пияцтвом. Я несу хрест, йду на смерть — вони, напившись, спочивають. Я прибитий до хреста — вони хропуть на ніжній постелі».


Сміливість чеського патріота неабияк стривожила Папу Римського – він відлучив Яна Гуса від церкви, а в 1414 р. організував церковний собор. На ньому Яна Гуса визнали єретиком. Архієпископ лондонський повідомляв, що Ян Гус «збив із пуття багатьох людей, надавши народу право самому розбиратися в питаннях віри». Не допомогла сміливому чеху навіть охоронна грамота, видана Гусу імператором – цією ж рукою імператор підписав і вирок: спалити. 6 липня 1415 р. Яна Гуса спалили. Це вкрай розгнівало його прихильників. У 1419 р. вони піднялися на боротьбу, хоча самі між собою ніяк не могли знайти спільної думки.



Гуситські війни

Гуситські війни



Гусити поділилися на чашників, які виступали за причащання чашею, і таборитів. Ці бунтівники звели укріплення на горі Табор і закликали будувати Царство Боже на землі. Для цього, як їм здавалося, слід спалити всі книги, крім Біблії і зруйнувати міста. Керманичем таборитів став Ян Жижка – досвідчений полководець. Він добре організував військо – навчив стягувати гаком кінних рицарів, придумав, як легкі польові гармати поставити на візки, а свої загони оточував возами і їх скріпляв ланцюгом. Гусити один за одним розбивали рицарів п’яти Хрестових походів. Ян Жижка командував військом, хоча мав одне око. Навіть коли в бою позбувся й другого ока, все одно давав накази. У 1424 р. його скосила чума.


Пам’ятник Яну Гусу

Пам’ятник Яну Гусу Таборити вийшли воювати вже за межі своєї держави, і Папа, щоб подолати непокірних, пішов на хитрість. Він погодився з чашниками, щоб віряни були рівними й причащалися з однієї чаші, дозволив чеською мовою проводити богослужіння. Це посилило незгоду між таборитами й чашниками, вони почали воювати між собою. Закінчилося це сумно – у 1434 р. біля міста Ліпани таборитів ущент розбили. Згодом церва скасувала свої поступки.


3. Учитель повторює з класом поняття

Повторюємо поняття

Полабські слов'яни

Помоврські слов'яни

Індульгенція

Чашники

Таборити


4. Учитель перевіряє набуті знання


Питання для самоконтролю:

1. Коли почалося розселення слов'ян?

2. До яких слов'ян належать українці?

3. В якому році Кирило й Мефодій розробили слов'янську абетку?

4. Чому в Чехії піднялося повстання проти німців?

5. До чого закликав Ян Гус?

6. Коли почався гуситський рух?


5. Учитель ставить творче завдання всім учням для виконання у режимі реального часу.

Творче завдання: Намалюйте літери слов'янської абетки, складеної Кирилом і Мефодієм. Поясніть, як вони називаються.


6. Домашнє завдання:

1. Повторення пройденого матеріалу.

2. Прочитайте проповіді Яна Гусу проти католицького духовенства. Дайте їм характеристику.


Література:

1. Крижановський О.П., Хірна О.О. Історія середніх віків. - Л.: Оріяна-Нова, 2007;

2. Великі завойовники / Автор-упорядник В.Товстий. – Х.: Промінь, 2010;

3. Навколо світу. Енциклопедія. – Х.: Пегас, 2006;

4. Кардіні Ф. Середньовіччя. – Х.: Ранок, 2004;

5. Карліна О. Історія середніх віків. - К.: Генеза, 2000;

6. ukrmap.kiev.ua;

7. sc4v.narod.ru;

8. mid-ages.ru.


Скомпонував і відредагував С. Г. Соловйов, кандидат наук із соціальних комунікацій


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.