<u>Мета: </u> - Повторення вивченого про текст;<br> - Вчитись складати тексти;<br> - Навчитись визначати ознаки тексту-опису;<br> - Збагачувати словниковий запас.<br><u>Тип уроку: </u>Навчально-виховний<br><br><u>Хід уроку:</u><br>Ти вже знаєш, що '''текст''' – це речення, що пов`язані між собою за змістом.<br>Вчені виділяють три види текстів, вони залежать від мети і змісту висловлювання і поділяються на:<br>'''1)Текст-розповідь <br>2)Текст-опис <br>3)Текст-міркування (роздум) '''<br><br>'''Текст-опис '''– це перелік одночасних або сталих ознак предмета, явища.<br>1) ЗАГАЛЬНЕ ВРАЖЕННЯ ВІД ПРЕДМЕТА – <br>2) РОЗКРИВАЮТЬСЯ ОЗНАКИ ПРЕДМЕТА, ВКАЗУЄТЬСЯ ЙОГО ЗНАЧЕННЯ, ДАЄТЬСЯ ОЦІНКА<br><br>Прочитай приклад такого тексту.<br>''Яка полуниця гарна і різна! Ось одна ягідка. У неї часточки, як у мандарина. Тільки часточки ці опуклі, а сама ягода не кругла, а витягнута. А інша полуничка немов маленьке червоне яблучко. У кожної ягідки зелений комірець. Дуже красиво!''<br>Чому цей текст можна назвати описом? Які характерні ознаки цього тексту?<br>[[Image:Polunica t12.jpg]]<br>Прочитай уривок тексту.<br>''ВЕСНЯНЕ РІЗНОБАРВ`Я<br>Стелиться вранці долами легкий туман, неначе невгамовний серпанок. Дні стоять блакитні, сонячні. Повітря бадьорить, чарує, бентежить… Це веслує з вирію весна. Все живе відчуло на собі її ніжний подих. Ясноока чарівниця посилає на землю своїх дітей – стрімкі та веселі промені.<br>Ось брати-промінчики дісталися до лісу. Застрибали вони по землі, кущах, деревах… Немов зелені метелики, затріпотіли на гілках маленькі листочки. Земля вкрилася духмяним і різнобарвним килимом. Яке чудове весняне цвітіння! Тягнеться до сонця ніжний первоцвіт. Пробудилася від сну і розкрила свої пухнасті пелюстки сон-трава. Посміхаються довгожданій весні ряст і калюжниця. Вплітає свій гул у райдужний святковий передзвін маленька бджілка. Вона переможно несе у вулик свій перший здобуток, квітковий нектар, під супровід чудових пташиних пісень, дивного передзвону весняних квітів. Райдужні килими квітів – це чарівна картина весни-матінки.''
+
<u>Мета: </u> - Повторення вивченого про текст;<br> - Вчитись складати тексти;<br> - Навчитись визначати ознаки тексту-опису;<br> - Збагачувати словниковий запас.<br><u>Тип уроку: </u>Навчально-виховний<br><br><u>Хід уроку:</u><br>Ти вже знаєш, що '''текст''' – це речення, що пов`язані між собою за змістом.<br>Вчені виділяють три [[Типи_текстів_Текст-розповідь._Повні_уроки|'''види текстів''']], вони залежать від мети і змісту висловлювання і поділяються на:<br>'''1)Текст-розповідь <br>2)Текст-опис <br>3)Текст-міркування (роздум) '''<br><br>'''Текст-опис '''– це перелік одночасних або сталих ознак предмета, явища.<br>1) ЗАГАЛЬНЕ ВРАЖЕННЯ ВІД ПРЕДМЕТА – <br>2) РОЗКРИВАЮТЬСЯ ОЗНАКИ ПРЕДМЕТА, ВКАЗУЄТЬСЯ ЙОГО ЗНАЧЕННЯ, ДАЄТЬСЯ ОЦІНКА<br><br>Прочитай приклад такого тексту.<br>''Яка полуниця гарна і різна! Ось одна ягідка. У неї часточки, як у мандарина. Тільки часточки ці опуклі, а сама ягода не кругла, а витягнута. А інша полуничка немов маленьке червоне яблучко. У кожної ягідки зелений комірець. Дуже красиво!''<br>Чому цей текст можна назвати описом? Які характерні ознаки цього тексту?<br>[[Image:Polunica t12.jpg]]<br>Прочитай уривок тексту.<br>''ВЕСНЯНЕ РІЗНОБАРВ`Я<br>Стелиться вранці долами легкий туман, неначе невгамовний серпанок. Дні стоять блакитні, сонячні. Повітря бадьорить, чарує, бентежить… Це веслує з вирію весна. Все живе відчуло на собі її ніжний подих. Ясноока чарівниця посилає на землю своїх дітей – стрімкі та веселі промені.<br>Ось брати-промінчики дісталися до лісу. Застрибали вони по землі, кущах, деревах… Немов зелені метелики, затріпотіли на гілках маленькі листочки. Земля вкрилася духмяним і різнобарвним килимом. Яке чудове весняне цвітіння! Тягнеться до сонця ніжний первоцвіт. Пробудилася від сну і розкрила свої пухнасті пелюстки сон-трава. Посміхаються довгожданій весні ряст і калюжниця. Вплітає свій гул у райдужний святковий передзвін маленька бджілка. Вона переможно несе у вулик свій перший здобуток, квітковий нектар, під супровід чудових пташиних пісень, дивного передзвону весняних квітів. Райдужні килими квітів – це чарівна картина весни-матінки.''
-
[[Image:Vesna t12.jpg]]<br>До якого типу відноситься цей текст? Чи можемо цей текст віднести до двох типів текстів одночасно (тексту-розповіді та тексту-опису)?<br><br>Відгадай загадки:<br>''Біле, а не цукор, <br>М`яке, а не вата,<br>Без ніг, а йде.<br>{{#ev:youtube|EPmPDMRhcRs}}<br>Хто вночі у лісі, полі<br>Побілив усе довкола?<br>Хто смереку і ялину<br>Вбрав у сніжну кожушину? ''<br>{{#ev:youtube|gpH0Rrf8sKE&feature}}<br>Прочитай уривок тексту-опису та добери до нього заголовок.<br>''Сьогодні, коли хочете, я розповім вам про ведмежатко. Воно народилось взимку й доводилося внуком старому Михайлові. Кожній матері свої діти найкращі, а це ж було викапаним батьком: і волохате, і незграбне, тільки очі ще невідомо які були, бо перші дні воно не розкривало очей. Та, мабуть, вони були темні, як у всього їхнього ведмежого роду. Воно народилося не само, а ще з сестричкою. Вона була така ж волохата, кругла і смішна. Мати-ведмедиха лизала – це було замість поцілунків, і діти горнулися до неї, під її густу, теплу шерсть. Поки що ведмежата нічого не розуміли, і їм було зовсім байдуже, де вони, що з ними, аби їхня мама була тут, з ними, годувала їх і пригортала до себе. (О.Іваненко)''<br>[[Image:Vedmezatko t12.jpg]]<br>'''<br>ЯК СКЛАСТИ ТЕКСТ-ОПИС''' (візьми цей план дій собі на озброєння, він допоможе тобі скласти текст).<br>1.Виділити ознаки предмета.<br>2.Подумати, яких слів можна вжити, щоб опис був точним і яскравим, які порівняння використати.<br>3.Заголовок тексту.<br><br>Склади текст-опис за темою «Грибна пора» за таким планом:<br>1. Осінь малює казкову країну.<br>2. Герої Сироборомухоморії.<br>3. Осінь – щедра господиня.<br>Використовуй такі речення:<br>''Непомітно підкрадається осінь. Здається, малює казкову країну Сиробуромухоморію. Чудово в казковому лісі.''
+
[[Image:Vesna t12.jpg]]<br>До якого типу відноситься цей текст? Чи можемо цей текст віднести до двох типів текстів одночасно ([[Типи_текстів_Текст-розповідь._Повні_уроки|'''тексту-розповіді''']] та тексту-опису)?<br><br>Відгадай загадки:<br>''Біле, а не цукор, <br>М`яке, а не вата,<br>Без ніг, а йде.<br>{{#ev:youtube|EPmPDMRhcRs}}<br>Хто вночі у лісі, полі<br>Побілив усе довкола?<br>Хто смереку і ялину<br>Вбрав у сніжну кожушину? ''<br>{{#ev:youtube|gpH0Rrf8sKE&feature}}<br>Прочитай уривок тексту-опису та добери до нього заголовок.<br>''Сьогодні, коли хочете, я розповім вам про ведмежатко. Воно народилось взимку й доводилося внуком старому Михайлові. Кожній матері свої діти найкращі, а це ж було викапаним батьком: і волохате, і незграбне, тільки очі ще невідомо які були, бо перші дні воно не розкривало очей. Та, мабуть, вони були темні, як у всього їхнього ведмежого роду. Воно народилося не само, а ще з сестричкою. Вона була така ж волохата, кругла і смішна. Мати-ведмедиха лизала – це було замість поцілунків, і діти горнулися до неї, під її густу, теплу шерсть. Поки що ведмежата нічого не розуміли, і їм було зовсім байдуже, де вони, що з ними, аби їхня мама була тут, з ними, годувала їх і пригортала до себе. (О.Іваненко)''<br>[[Image:Vedmezatko t12.jpg]]<br>'''<br>ЯК СКЛАСТИ ТЕКСТ-ОПИС''' (візьми цей план дій собі на озброєння, він допоможе тобі скласти текст).<br>1.Виділити ознаки предмета.<br>2.Подумати, яких слів можна вжити, щоб опис був точним і яскравим, які порівняння використати.<br>3.[[Тема_Мета_Заголовок._Повні_уроки|'''Заголовок''']] тексту.<br><br>Склади текст-опис за темою «Грибна пора» за таким планом:<br>1. Осінь малює казкову країну.<br>2. Герої Сироборомухоморії.<br>3. Осінь – щедра господиня.<br>Використовуй такі речення:<br>''Непомітно підкрадається осінь. Здається, малює казкову країну Сиробуромухоморію. Чудово в казковому лісі.''
-
[[Image:Grubu 1 t12.jpg]]<br>Під час складання тексту використовуй такі слова та словосполучення:<br>1.Гриб-боровик, печериця, сироїжка, лисичка, рижик, опеньки, Мухомор, галявина, низина. Кашкет, личко, цівки, голівка, парасолька, шапка, капелюх, кошик, грибниця, грибник, користь, околиця, отрута, гущавина, хаща, світанок, гомін, танок, диво, чари, колір.<br>2.Смачний, смаглявий, блідолиций, тендітний, щедрий, червивий, дірчастий, червоно-смугастий, золотий, стрункий, довгоногий, їстівний, отруйний, видний, непомітний, тоненький, крихітний, симпатичний, чепурненький, нерозлучний, запашний, м`ясистий, похмурий, різнобарвний, зеленувато-жовтий, червонуватий, блідо-рожевий, блідо-фіолетовий, червонястий.<br>3.Маскуватися, шукати, знайти, обійти, чепуритися, ховатися, потрапити, вирости, вихвалятися, розкривати, всміхатися, красуватися, видатися, нахилитися, шикуватися, з`явитися, помітити, зірвати, хитрувати, спостерігати, дозрівати, дихати, злякатися, причаїтися.<br>4.Поодинці, непомітно, хитрувато, гордовито, тихцем, неподалік, вмить, разом, тихо, багато, скрізь, навкруги.<br>5.Жовті личка; золотий окраєць; казкова країна; дружні опеньки; звичайнісінькі гриби; щедрий ліс; різнокольорові сироїжки; нерозлучні опеньки; чудова осінь; чарівна пора.<br>6.Прокинувся грибочок; осінь задаровує; осінь підкрадається; очі розбігаються; боровик запишався; осінь обдаровує; приголубила травичка; хаща манить; чарівниця ласує; грибочки дихають; опеньки вихваляються.<br>7.Пень-родич; мухомор-людомор; близнюки-красноголовці; лисички-сестрички; сироїжка – біла ніжка; друзі-грибочки.<br>8.Мухомор червоний, наче помідор; сироїжки розбіглися, немов граються у піжмурки; грибочки, немов розсипане намисто.<br>[[Image:Grubu t 12.jpg]]<br>А зараз пограємо в гру.<br>Розглядай малюнок протягом декількох секунд, намагаючись запам`ятати все, що на ньому зображено, а потім прибери його або затули аркушем. <br>[[Image:Gra t12.jpg]]<br>Перелічи спочатку всі літери, а потім – геометричні фігури, у які вони вписані.<br><br>Прочитай вірш Віки Івченко «Диктант»:<br>''Ой, що було сьогодні вранці!<br>Писав диктант четвертий «А».<br>Чіплялись помилки за пальці<br>і лізли з ручки у слова.<br>Я там такого написала –<br>Сама злякалася на мить!<br>Я руку підняла й сказала:<br>- У мене голова болить! –<br>За мною двері зачинились.<br>Вже не схоплю ні два, ні три.<br>А голова все ж розболілась<br>у кабінеті медсестри.''<br>{{#ev:youtube|0fY9YFvEkkQ}}<br>До якого типу належить цей текст? Чому?<br><br>Пропонуємо пройти тест-забаву.
+
[[Image:Grubu 1 t12.jpg]]<br>Під час складання тексту використовуй такі слова та словосполучення:<br>1.Гриб-боровик, печериця, сироїжка, лисичка, рижик, опеньки, Мухомор, галявина, низина. Кашкет, личко, цівки, голівка, парасолька, шапка, капелюх, кошик, грибниця, грибник, користь, околиця, отрута, гущавина, хаща, світанок, гомін, танок, диво, чари, колір.<br>2.Смачний, смаглявий, блідолиций, тендітний, щедрий, червивий, дірчастий, червоно-смугастий, золотий, стрункий, довгоногий, їстівний, отруйний, видний, непомітний, тоненький, крихітний, симпатичний, чепурненький, нерозлучний, запашний, м`ясистий, похмурий, різнобарвний, зеленувато-жовтий, червонуватий, блідо-рожевий, блідо-фіолетовий, червонястий.<br>3.Маскуватися, шукати, знайти, обійти, чепуритися, ховатися, потрапити, вирости, вихвалятися, розкривати, всміхатися, красуватися, видатися, нахилитися, шикуватися, з`явитися, помітити, зірвати, хитрувати, спостерігати, дозрівати, дихати, злякатися, причаїтися.<br>4.Поодинці, непомітно, хитрувато, гордовито, тихцем, неподалік, вмить, разом, тихо, багато, скрізь, навкруги.<br>5.Жовті личка; золотий окраєць; казкова країна; дружні опеньки; звичайнісінькі гриби; щедрий ліс; різнокольорові сироїжки; нерозлучні опеньки; чудова осінь; чарівна пора.<br>6.Прокинувся грибочок; осінь задаровує; осінь підкрадається; очі розбігаються; боровик запишався; осінь обдаровує; приголубила травичка; хаща манить; чарівниця ласує; грибочки дихають; опеньки вихваляються.<br>7.Пень-родич; мухомор-людомор; близнюки-красноголовці; лисички-сестрички; сироїжка – біла ніжка; друзі-грибочки.<br>8.Мухомор червоний, наче помідор; сироїжки розбіглися, немов граються у піжмурки; грибочки, немов розсипане намисто.<br>[[Image:Grubu t 12.jpg]]<br>А зараз пограємо в гру.<br>Розглядай [[Малювання|'''малюнок''']] протягом декількох секунд, намагаючись запам`ятати все, що на ньому зображено, а потім прибери його або затули аркушем. <br>[[Image:Gra t12.jpg]]<br>Перелічи спочатку всі літери, а потім – геометричні фігури, у які вони вписані.<br><br>Прочитай вірш Віки Івченко «Диктант»:<br>''Ой, що було сьогодні вранці!<br>Писав диктант четвертий «А».<br>Чіплялись помилки за пальці<br>і лізли з ручки у слова.<br>Я там такого написала –<br>Сама злякалася на мить!<br>Я руку підняла й сказала:<br>- У мене голова болить! –<br>За мною двері зачинились.<br>Вже не схоплю ні два, ні три.<br>А голова все ж розболілась<br>у кабінеті медсестри.''<br>{{#ev:youtube|0fY9YFvEkkQ}}<br>До якого типу належить цей текст? Чому?<br><br>Пропонуємо пройти тест-забаву.
-
В тебе виникне запитання: чи можна довіряти таким тестам, чи ні? Перш за все слід пам`ятати, що це – несправжні психологічні тести, це забава. Мета такого тесту – саме забава, гра, в якій використовується постійна потреба людини пізнавати себе.<br>1.Товариш сьогодні не був у школі і хоче позичити твій зошит із математики. Що зробиш?<br> А)відразу метнешся цей зошит шукати;<br> Б)скажеш: «Візьми у ранцеві»,-і почекаєш, поки його не віднайдуть;<br> В)говориш: «Не знаю, де він».<br>2.Шокуюча новина – ти дізнався, що хтось із друзів перед учителем видав твою контрольну роботу за свою. Твоя реакція:<br> А)шукаєш пояснення цьому вчинку: можливо, завдання було занадто важким;<br> Б)спробуєш дізнатися, як твоя контрольна робота потрапила до чужих рук;<br> В)не можеш пробачити цей вчинок.<br>3.У школі:<br> А)ти важко працюєш над виконанням завдань, а, натомість, інші отримують гарні оцінки;<br> Б)завжди працюєш разом із приятелями і ділиш із ними радість успіху;<br> В)інші у класі працюють набагато важче, ніж ти, та саме ти пожинаєш успіх, справляючи гарне враження.<br>4.Тобі і сусіду по парті дали завдання випустити стінгазету з природи. Ти готуєш текст, а він малюнок. Але бачиш, що колезі важко виконати своє завдання. Що робиш?<br> А)допомагаєш йому, бо знаєш, що ти це робиш краще;<br> Б)пояснюєш, як потрібно робити це завдання крок за кроком;<br> В)не робиш нічого, оскільки віриш, що кожен повинен радити собі зі своїми проблемами сам.<br>5.Сваришся з кимось зі своїх приятелів. У сварці:<br> А)швидко піддаєшся, бо не любиш нервувати;<br> Б)хочеш порозмовляти, щоб з`ясувати, що саме стало причиною сварки;<br> В)часто сварки закінчуються твоєю перемогою, бо останнє слово завжди за тобою.<br>6.Що думаєш про стосунки з твоїми найближчими друзями?<br> А)вони не піклуються про тебе так, як ти про них;<br> Б)завжди можете розраховувати один на одного;<br> В)думаєш, що пора вже змінити «найкращих друзів».<br>Якщо більше відповідей припало на «а»:<br>Ти добра і чуйна людина. Робиш багато того, що мали б робити інші. Вчителі часто просять зробити щось у школі, бо знають, що ти не відмовиш. Ти не отримуєш задоволення від такої ситуації, тому що тебе використовують, Що робити? Не бійся сказати друзям чи вчителям. Що маєш зробити щось важливіше. Маєш право на власне життя. Вони зрозуміють, та пам`ятай, що говорити це потрібно ввічливо, без зла.<br>Якщо більше відповідей припало на «б»:<br>Ти працьовита, сердечна людина. Любиш допомагати іншим. Розсудливість – притаманна тобі риса. Спочатку ти завжди подумаєш, чия проблема є більшою – твоя чи когось із друзів. Часто міркуєш про нагороди, які можеш отримати. Що робити? Деколи люди думають, що ти є занадто практичною особою. Намагайся частіше усміхатися і робити деякі речі безкорисливо.<br>Якщо більше відповідей припало на «в»:<br>Ти розсудлива, спокійна людина. Ніколи не робиш того, що має зробити хтось інший. Деколи навіть намагаєшся уникати допомоги іншим. І не робиш нічого, що є небезпечним чи невигідним для тебе. Може, тому тобі важко знайти справді добрих і відданих друзів. Що робити? Іноді комусь допомагай. Гірше тобі від цього не буде, зате отримаєш шанс знайти друзів.<br><br><br>Завдання до теми:<br>1. Намалюй малюнок на тему «Ведмедик».<br>2.Розкажи про тему вірши «Диктант».<br>3.Розкажи, чи збирав ти коли-небудь гриби і лісі?<br>5.Склади текст-опис за темою «Квітка маку».<br><br>Запитання до теми:<br>1.Пригадай, що таке текст?<br>2.Які бувають типи текстів?<br>3.Як скласти текст-опис?<br>4.Який тип тексту відповідає на запитання «Який предмет?»?<br><br>Список використаних джерел:<br>1.Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2003-Ч.І.-126 с.<br>2.Казковий вечір.Газета для дбайливих батьків, 2009, №8(439).<br>3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с.<br>4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с.<br>5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.<br>6.Сонечко: Казки, оповідання, скоромовки//Хрестоматія для позакласного читання./Уклад. Г.Ю.Рогінська.-Харків: Ранок-НТ, 2002.-384 с.<br>7.Урок на тему: «Що таке текст,Ознаки тексту. Тема та ідея, Типи тексту», Сабуренкова Людмила Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури.<br><br><br>----
+
В тебе виникне запитання: чи можна довіряти таким тестам, чи ні? Перш за все слід пам`ятати, що це – несправжні психологічні тести, це забава. Мета такого тесту – саме забава, гра, в якій використовується постійна потреба людини пізнавати себе.<br>1.Товариш сьогодні не був у школі і хоче позичити твій зошит із [[Математика|'''математики''']]. Що зробиш?<br> А)відразу метнешся цей зошит шукати;<br> Б)скажеш: «Візьми у ранцеві»,-і почекаєш, поки його не віднайдуть;<br> В)говориш: «Не знаю, де він».<br>2.Шокуюча новина – ти дізнався, що хтось із друзів перед учителем видав твою контрольну роботу за свою. Твоя реакція:<br> А)шукаєш пояснення цьому вчинку: можливо, завдання було занадто важким;<br> Б)спробуєш дізнатися, як твоя контрольна робота потрапила до чужих рук;<br> В)не можеш пробачити цей вчинок.<br>3.У школі:<br> А)ти важко працюєш над виконанням завдань, а, натомість, інші отримують гарні оцінки;<br> Б)завжди працюєш разом із приятелями і ділиш із ними радість успіху;<br> В)інші у класі працюють набагато важче, ніж ти, та саме ти пожинаєш успіх, справляючи гарне враження.<br>4.Тобі і сусіду по парті дали завдання випустити стінгазету з [[Природознавство|'''природи''']]. Ти готуєш текст, а він малюнок. Але бачиш, що колезі важко виконати своє завдання. Що робиш?<br> А)допомагаєш йому, бо знаєш, що ти це робиш краще;<br> Б)пояснюєш, як потрібно робити це завдання крок за кроком;<br> В)не робиш нічого, оскільки віриш, що кожен повинен радити собі зі своїми проблемами сам.<br>5.Сваришся з кимось зі своїх приятелів. У сварці:<br> А)швидко піддаєшся, бо не любиш нервувати;<br> Б)хочеш порозмовляти, щоб з`ясувати, що саме стало причиною сварки;<br> В)часто сварки закінчуються твоєю перемогою, бо останнє слово завжди за тобою.<br>6.Що думаєш про стосунки з твоїми найближчими друзями?<br> А)вони не піклуються про тебе так, як ти про них;<br> Б)завжди можете розраховувати один на одного;<br> В)думаєш, що пора вже змінити «найкращих друзів».<br>Якщо більше відповідей припало на «а»:<br>Ти добра і чуйна людина. Робиш багато того, що мали б робити інші. Вчителі часто просять зробити щось у школі, бо знають, що ти не відмовиш. Ти не отримуєш задоволення від такої ситуації, тому що тебе використовують, Що робити? Не бійся сказати друзям чи вчителям. Що маєш зробити щось важливіше. Маєш право на власне життя. Вони зрозуміють, та пам`ятай, що говорити це потрібно [[Основні_правила_культури_спілкування_Слова_ввічливості_._Повні_уроки|'''ввічливо''']], без зла.<br>Якщо більше відповідей припало на «б»:<br>Ти працьовита, сердечна людина. Любиш допомагати іншим. Розсудливість – притаманна тобі риса. Спочатку ти завжди подумаєш, чия проблема є більшою – твоя чи когось із друзів. Часто міркуєш про нагороди, які можеш отримати. Що робити? Деколи люди думають, що ти є занадто практичною особою. Намагайся частіше усміхатися і робити деякі речі безкорисливо.<br>Якщо більше відповідей припало на «в»:<br>Ти розсудлива, спокійна людина. Ніколи не робиш того, що має зробити хтось інший. Деколи навіть намагаєшся уникати допомоги іншим. І не робиш нічого, що є небезпечним чи невигідним для тебе. Може, тому тобі важко знайти справді добрих і відданих друзів. Що робити? Іноді комусь допомагай. Гірше тобі від цього не буде, зате отримаєш шанс знайти друзів.<br><br><br>Завдання до теми:<br>1. Намалюй малюнок на тему «Ведмедик».<br>2.Розкажи про тему вірши «Диктант».<br>3.Розкажи, чи збирав ти коли-небудь гриби і лісі?<br>5.Склади текст-опис за темою «Квітка маку».<br><br>Запитання до теми:<br>1.Пригадай, що таке текст?<br>2.Які бувають типи текстів?<br>3.Як скласти текст-опис?<br>4.Який тип тексту відповідає на запитання «Який предмет?»?<br><br>Список використаних джерел:<br>1.Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2003-Ч.І.-126 с.<br>2.Казковий вечір.Газета для дбайливих батьків, 2009, №8(439).<br>3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с.<br>4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с.<br>5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.<br>6.Сонечко: Казки, оповідання, скоромовки//Хрестоматія для позакласного читання./Уклад. Г.Ю.Рогінська.-Харків: Ранок-НТ, 2002.-384 с.<br>7.Урок на тему: «Що таке текст,Ознаки тексту. Тема та ідея, Типи тексту», Сабуренкова Людмила Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури.<br><br><br>----
Мета: - Повторення вивченого про текст; - Вчитись складати тексти; - Навчитись визначати ознаки тексту-опису; - Збагачувати словниковий запас. Тип уроку: Навчально-виховний
Хід уроку: Ти вже знаєш, що текст – це речення, що пов`язані між собою за змістом. Вчені виділяють три види текстів, вони залежать від мети і змісту висловлювання і поділяються на: 1)Текст-розповідь 2)Текст-опис 3)Текст-міркування (роздум)
Текст-опис – це перелік одночасних або сталих ознак предмета, явища. 1) ЗАГАЛЬНЕ ВРАЖЕННЯ ВІД ПРЕДМЕТА – 2) РОЗКРИВАЮТЬСЯ ОЗНАКИ ПРЕДМЕТА, ВКАЗУЄТЬСЯ ЙОГО ЗНАЧЕННЯ, ДАЄТЬСЯ ОЦІНКА
Прочитай приклад такого тексту. Яка полуниця гарна і різна! Ось одна ягідка. У неї часточки, як у мандарина. Тільки часточки ці опуклі, а сама ягода не кругла, а витягнута. А інша полуничка немов маленьке червоне яблучко. У кожної ягідки зелений комірець. Дуже красиво! Чому цей текст можна назвати описом? Які характерні ознаки цього тексту? Прочитай уривок тексту. ВЕСНЯНЕ РІЗНОБАРВ`Я Стелиться вранці долами легкий туман, неначе невгамовний серпанок. Дні стоять блакитні, сонячні. Повітря бадьорить, чарує, бентежить… Це веслує з вирію весна. Все живе відчуло на собі її ніжний подих. Ясноока чарівниця посилає на землю своїх дітей – стрімкі та веселі промені. Ось брати-промінчики дісталися до лісу. Застрибали вони по землі, кущах, деревах… Немов зелені метелики, затріпотіли на гілках маленькі листочки. Земля вкрилася духмяним і різнобарвним килимом. Яке чудове весняне цвітіння! Тягнеться до сонця ніжний первоцвіт. Пробудилася від сну і розкрила свої пухнасті пелюстки сон-трава. Посміхаються довгожданій весні ряст і калюжниця. Вплітає свій гул у райдужний святковий передзвін маленька бджілка. Вона переможно несе у вулик свій перший здобуток, квітковий нектар, під супровід чудових пташиних пісень, дивного передзвону весняних квітів. Райдужні килими квітів – це чарівна картина весни-матінки.
До якого типу відноситься цей текст? Чи можемо цей текст віднести до двох типів текстів одночасно (тексту-розповіді та тексту-опису)?
Відгадай загадки: Біле, а не цукор, М`яке, а не вата, Без ніг, а йде.
Хто вночі у лісі, полі Побілив усе довкола? Хто смереку і ялину Вбрав у сніжну кожушину?
Прочитай уривок тексту-опису та добери до нього заголовок. Сьогодні, коли хочете, я розповім вам про ведмежатко. Воно народилось взимку й доводилося внуком старому Михайлові. Кожній матері свої діти найкращі, а це ж було викапаним батьком: і волохате, і незграбне, тільки очі ще невідомо які були, бо перші дні воно не розкривало очей. Та, мабуть, вони були темні, як у всього їхнього ведмежого роду. Воно народилося не само, а ще з сестричкою. Вона була така ж волохата, кругла і смішна. Мати-ведмедиха лизала – це було замість поцілунків, і діти горнулися до неї, під її густу, теплу шерсть. Поки що ведмежата нічого не розуміли, і їм було зовсім байдуже, де вони, що з ними, аби їхня мама була тут, з ними, годувала їх і пригортала до себе. (О.Іваненко) ЯК СКЛАСТИ ТЕКСТ-ОПИС (візьми цей план дій собі на озброєння, він допоможе тобі скласти текст). 1.Виділити ознаки предмета. 2.Подумати, яких слів можна вжити, щоб опис був точним і яскравим, які порівняння використати. 3.Заголовок тексту.
Склади текст-опис за темою «Грибна пора» за таким планом: 1. Осінь малює казкову країну. 2. Герої Сироборомухоморії. 3. Осінь – щедра господиня. Використовуй такі речення: Непомітно підкрадається осінь. Здається, малює казкову країну Сиробуромухоморію. Чудово в казковому лісі.
Під час складання тексту використовуй такі слова та словосполучення: 1.Гриб-боровик, печериця, сироїжка, лисичка, рижик, опеньки, Мухомор, галявина, низина. Кашкет, личко, цівки, голівка, парасолька, шапка, капелюх, кошик, грибниця, грибник, користь, околиця, отрута, гущавина, хаща, світанок, гомін, танок, диво, чари, колір. 2.Смачний, смаглявий, блідолиций, тендітний, щедрий, червивий, дірчастий, червоно-смугастий, золотий, стрункий, довгоногий, їстівний, отруйний, видний, непомітний, тоненький, крихітний, симпатичний, чепурненький, нерозлучний, запашний, м`ясистий, похмурий, різнобарвний, зеленувато-жовтий, червонуватий, блідо-рожевий, блідо-фіолетовий, червонястий. 3.Маскуватися, шукати, знайти, обійти, чепуритися, ховатися, потрапити, вирости, вихвалятися, розкривати, всміхатися, красуватися, видатися, нахилитися, шикуватися, з`явитися, помітити, зірвати, хитрувати, спостерігати, дозрівати, дихати, злякатися, причаїтися. 4.Поодинці, непомітно, хитрувато, гордовито, тихцем, неподалік, вмить, разом, тихо, багато, скрізь, навкруги. 5.Жовті личка; золотий окраєць; казкова країна; дружні опеньки; звичайнісінькі гриби; щедрий ліс; різнокольорові сироїжки; нерозлучні опеньки; чудова осінь; чарівна пора. 6.Прокинувся грибочок; осінь задаровує; осінь підкрадається; очі розбігаються; боровик запишався; осінь обдаровує; приголубила травичка; хаща манить; чарівниця ласує; грибочки дихають; опеньки вихваляються. 7.Пень-родич; мухомор-людомор; близнюки-красноголовці; лисички-сестрички; сироїжка – біла ніжка; друзі-грибочки. 8.Мухомор червоний, наче помідор; сироїжки розбіглися, немов граються у піжмурки; грибочки, немов розсипане намисто. А зараз пограємо в гру. Розглядай малюнок протягом декількох секунд, намагаючись запам`ятати все, що на ньому зображено, а потім прибери його або затули аркушем. Перелічи спочатку всі літери, а потім – геометричні фігури, у які вони вписані.
Прочитай вірш Віки Івченко «Диктант»: Ой, що було сьогодні вранці! Писав диктант четвертий «А». Чіплялись помилки за пальці і лізли з ручки у слова. Я там такого написала – Сама злякалася на мить! Я руку підняла й сказала: - У мене голова болить! – За мною двері зачинились. Вже не схоплю ні два, ні три. А голова все ж розболілась у кабінеті медсестри.
До якого типу належить цей текст? Чому?
Пропонуємо пройти тест-забаву.
В тебе виникне запитання: чи можна довіряти таким тестам, чи ні? Перш за все слід пам`ятати, що це – несправжні психологічні тести, це забава. Мета такого тесту – саме забава, гра, в якій використовується постійна потреба людини пізнавати себе. 1.Товариш сьогодні не був у школі і хоче позичити твій зошит із математики. Що зробиш? А)відразу метнешся цей зошит шукати; Б)скажеш: «Візьми у ранцеві»,-і почекаєш, поки його не віднайдуть; В)говориш: «Не знаю, де він». 2.Шокуюча новина – ти дізнався, що хтось із друзів перед учителем видав твою контрольну роботу за свою. Твоя реакція: А)шукаєш пояснення цьому вчинку: можливо, завдання було занадто важким; Б)спробуєш дізнатися, як твоя контрольна робота потрапила до чужих рук; В)не можеш пробачити цей вчинок. 3.У школі: А)ти важко працюєш над виконанням завдань, а, натомість, інші отримують гарні оцінки; Б)завжди працюєш разом із приятелями і ділиш із ними радість успіху; В)інші у класі працюють набагато важче, ніж ти, та саме ти пожинаєш успіх, справляючи гарне враження. 4.Тобі і сусіду по парті дали завдання випустити стінгазету з природи. Ти готуєш текст, а він малюнок. Але бачиш, що колезі важко виконати своє завдання. Що робиш? А)допомагаєш йому, бо знаєш, що ти це робиш краще; Б)пояснюєш, як потрібно робити це завдання крок за кроком; В)не робиш нічого, оскільки віриш, що кожен повинен радити собі зі своїми проблемами сам. 5.Сваришся з кимось зі своїх приятелів. У сварці: А)швидко піддаєшся, бо не любиш нервувати; Б)хочеш порозмовляти, щоб з`ясувати, що саме стало причиною сварки; В)часто сварки закінчуються твоєю перемогою, бо останнє слово завжди за тобою. 6.Що думаєш про стосунки з твоїми найближчими друзями? А)вони не піклуються про тебе так, як ти про них; Б)завжди можете розраховувати один на одного; В)думаєш, що пора вже змінити «найкращих друзів». Якщо більше відповідей припало на «а»: Ти добра і чуйна людина. Робиш багато того, що мали б робити інші. Вчителі часто просять зробити щось у школі, бо знають, що ти не відмовиш. Ти не отримуєш задоволення від такої ситуації, тому що тебе використовують, Що робити? Не бійся сказати друзям чи вчителям. Що маєш зробити щось важливіше. Маєш право на власне життя. Вони зрозуміють, та пам`ятай, що говорити це потрібно ввічливо, без зла. Якщо більше відповідей припало на «б»: Ти працьовита, сердечна людина. Любиш допомагати іншим. Розсудливість – притаманна тобі риса. Спочатку ти завжди подумаєш, чия проблема є більшою – твоя чи когось із друзів. Часто міркуєш про нагороди, які можеш отримати. Що робити? Деколи люди думають, що ти є занадто практичною особою. Намагайся частіше усміхатися і робити деякі речі безкорисливо. Якщо більше відповідей припало на «в»: Ти розсудлива, спокійна людина. Ніколи не робиш того, що має зробити хтось інший. Деколи навіть намагаєшся уникати допомоги іншим. І не робиш нічого, що є небезпечним чи невигідним для тебе. Може, тому тобі важко знайти справді добрих і відданих друзів. Що робити? Іноді комусь допомагай. Гірше тобі від цього не буде, зате отримаєш шанс знайти друзів.
Завдання до теми: 1. Намалюй малюнок на тему «Ведмедик». 2.Розкажи про тему вірши «Диктант». 3.Розкажи, чи збирав ти коли-небудь гриби і лісі? 5.Склади текст-опис за темою «Квітка маку».
Запитання до теми: 1.Пригадай, що таке текст? 2.Які бувають типи текстів? 3.Як скласти текст-опис? 4.Який тип тексту відповідає на запитання «Який предмет?»?
Список використаних джерел: 1.Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2003-Ч.І.-126 с. 2.Казковий вечір.Газета для дбайливих батьків, 2009, №8(439). 3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с. 4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с. 5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с. 6.Сонечко: Казки, оповідання, скоромовки//Хрестоматія для позакласного читання./Уклад. Г.Ю.Рогінська.-Харків: Ранок-НТ, 2002.-384 с. 7.Урок на тему: «Що таке текст,Ознаки тексту. Тема та ідея, Типи тексту», Сабуренкова Людмила Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури.
----
Над уроком працювали
Балема Г.О.
Сабуренкова Л. А.
Пучко Л.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.