''' Повторення вивченого про прикметник'''<br><br><u> Мета:</u>
''' Повторення вивченого про прикметник'''<br><br><u> Мета:</u>
-
- Повторити вивчене про прикметник;<br>- Вчитись ставити питання до слів-прикметників; <br>- Роширювати знання учнів про значення та роль прикметників у мовленні;<br>- Розвивати пам`ять, увагу, уяву;<br>- Виховувати любов до української мови;<br>- Виховувати бажання говорити грамотно;<br>- Спонукати пізнавальну активність учнів.<br><br><u>Тип уроку:</u> Навчально-виховний<br> <br><u>Хід уроку:</u><br>'''Прикметник''' – це частина мови, що називає ознаку предмета і відповідає на питання який? яка? яке? які? чий? чия? чиї?<br>Наприклад, блакитний, зо́ряна, небесне, дерев`яні.<br><br>Прикметник може означати ознаку предмета:<br>Колір: зелений, червоний<br>Розмір: великий, довгий<br>Смак: гіркий, смачний<br>Матеріал: глиняний, золотий<br>Відношення до часу: давній, ранній<br>Відношення до місця: болотний, польовий<br>Властивості: пухкий, рідкий<br><br>Деякі прикметники можуть виражати більшу або меншу міру<br>Білий – біліший – найбіліший;<br>Короткий – коротший – найкоротший;<br>Хороший – кращий – найкращий<br><br>Прикметник змінюється за числами, відмінками, а в однині – за родами.<br>Прикметник завжди стоїть у тому числі, роді, відмінку, що й іменник, до якого він відноситься.<br>Зеленого гаю – чол.рід, однина, Родовий відмінок;<br>На лісових галявинах – множина, Місцевий відмінок;<br>Польова квітка – жін.рід, однина Називний відмінок.<br><br>Прикметники поділяються на тверду та м`яку групи.<br>'''Тверда група'''<br>Прикметники з твердим кінцевим приголосним основи, які в Н.в. однини чоловічого роду мають закінчення –ий: свіжий, червоний; присвійні прикметники із суфіксами –ів (-їв), -ин (-їн) без закінчення: ба́тьків, Сергіїв, сестрин, Маріїн.<br>'''<br>М`яка група'''<br>Прикметники з м`яким кінцевим приголосним основи, які в Н.в. однини чоловічого роду мають закінчення –ій (-їй): ближній, літній, синій, безкраїй, довгошиїй.<br><br>Утвори пари слів за зразком:<br>Традиції України – українські традиції; кирилиця слов`ян; житло людини; душа народу; водоспад в лісі; гра в спорті; нагорода за заслуги; освіта школи; листя берези; настрій свята.<br>З яких частин мови складаються пари слів?<br><br>Прочитай два тексти.<br>Варіант 1.<br>''Ранок. Світає. Дрімає берег моря. Таємниче перешіптуються піщинки. Котяться до берега хвилі. Вони приносять нам новини з морського дна. Сни їх такі ж загадкові, як і саме море. <br>Небо віддає голубінню. Стає воно світлим, ніби оксамит. Хмаринки непомітно зникають. Вітер проноситься над морем. Настає ранок на морі.''<br>Варіант 2.<br>''Тихий літній ранок. Світає … Дрімає зачарований берег моря. Таємниче перешіптуються піщинки. Ніжно коятяться теплі морські хвилі. Спокоєм віє від них. Може, несуть вони новину з дна морського? Може, розповідають свої сни? Загадкові вони в них , такі, як і саме море.<br>Небо віддає голубінню. Стає воно світлим і прозорим, ніби оксамит. Хмаринки, як пухнасті зайченята, непомітно зникають. Лагідний вітерець проноситься над морем. Настає прекрасний літній ранок, ранок на морі.''<br>Добери загловок.
+
- Повторити вивчене про прикметник;<br>- Вчитись ставити питання до слів-прикметників; <br>- Роширювати знання учнів про значення та роль прикметників у мовленні;<br>- Розвивати пам`ять, увагу, уяву;<br>- Виховувати любов до української мови;<br>- Виховувати бажання говорити грамотно;<br>- Спонукати пізнавальну активність учнів.<br><br><u>Тип уроку:</u> Навчально-виховний<br> <br><u>Хід уроку:</u><br>'''Прикметник''' – це частина мови, що називає ознаку предмета і відповідає на питання який? яка? яке? які? чий? чия? чиї?<br>Наприклад, блакитний, зо́ряна, небесне, дерев`яні.<br><br>[[Прикметник._Голосні_у_відмінкових_закінченнях_прикметників_Повні_уроки|'''Прикметник''']] може означати ознаку предмета:<br>Колір: зелений, червоний<br>Розмір: великий, довгий<br>Смак: гіркий, смачний<br>Матеріал: глиняний, золотий<br>Відношення до часу: давній, ранній<br>Відношення до місця: болотний, польовий<br>Властивості: пухкий, рідкий<br><br>Деякі прикметники можуть виражати більшу або меншу міру<br>Білий – біліший – найбіліший;<br>Короткий – коротший – найкоротший;<br>Хороший – кращий – найкращий<br><br>Прикметник змінюється за числами, відмінками, а в однині – за родами.<br>Прикметник завжди стоїть у тому числі, роді, відмінку, що й іменник, до якого він відноситься.<br>Зеленого гаю – чол.рід, однина, Родовий відмінок;<br>На лісових галявинах – множина, Місцевий відмінок;<br>Польова квітка – жін.рід, однина Називний відмінок.<br><br>Прикметники поділяються на тверду та м`яку групи.<br>'''Тверда група'''<br>Прикметники з твердим кінцевим приголосним основи, які в Н.в. однини чоловічого роду мають закінчення –ий: свіжий, червоний; присвійні прикметники із суфіксами –ів (-їв), -ин (-їн) без закінчення: ба́тьків, Сергіїв, сестрин, Маріїн.<br>'''<br>М`яка група'''<br>Прикметники з м`яким кінцевим приголосним основи, які в Н.в. однини чоловічого роду мають закінчення –ій (-їй): ближній, літній, синій, безкраїй, довгошиїй.<br><br>Утвори пари слів за зразком:<br>Традиції України – українські традиції; кирилиця слов`ян; житло людини; душа народу; водоспад в лісі; гра в спорті; нагорода за заслуги; освіта школи; листя берези; настрій свята.<br>З яких частин мови складаються пари слів?<br><br>Прочитай два тексти.<br>Варіант 1.<br>''Ранок. Світає. Дрімає берег моря. Таємниче перешіптуються піщинки. Котяться до берега хвилі. Вони приносять нам новини з морського дна. Сни їх такі ж загадкові, як і саме море. <br>Небо віддає голубінню. Стає воно світлим, ніби оксамит. Хмаринки непомітно зникають. Вітер проноситься над морем. Настає ранок на морі.''<br>Варіант 2.<br>''Тихий літній ранок. Світає … Дрімає зачарований берег моря. Таємниче перешіптуються піщинки. Ніжно коятяться теплі морські хвилі. Спокоєм віє від них. Може, несуть вони новину з дна морського? Може, розповідають свої сни? Загадкові вони в них , такі, як і саме море.<br>Небо віддає голубінню. Стає воно світлим і прозорим, ніби оксамит. Хмаринки, як пухнасті зайченята, непомітно зникають. Лагідний вітерець проноситься над морем. Настає прекрасний літній ранок, ранок на морі.''<br>Добери [[Тема_Мета_Заголовок._Повні_уроки|'''загловок''']].
Чим відрізняються ці варіанти текстів? У яком уз них більше прикметників? Яку роль у тексті відіграють питальні речення?<br>
Чим відрізняються ці варіанти текстів? У яком уз них більше прикметників? Яку роль у тексті відіграють питальні речення?<br>
-
[[Image:More t37.jpg]]<br>Обери правильну відповідь. Прикметник означає:<br>а) предмет;<br>б) ознаку предмета та його приналежність;<br>в) кількість предметів або їх порядок при лічбі.<br><br>Добери до поданих прикметників синоніми.<br>Блакитний, багряний, балакучий, бідний, бурхливий, великий, вередливий, вигаданий, галасливий, гарячий, головний, декоративний, добрий, жовтий, красивий, кмітливий, культурний, малоосвічений, напружений, ніжний, освічений, розумний, хвалькуватий .<br><br>Добери антоніми до наступних слів та запиши їх парами за зразком.<br>Активний – пасивний;<br>Багатий - …<br>Білий -…<br>Ввічливий - …<br>Глибокий - …<br>Голосний - …<br>Дорогий - …<br>Позитивний - …<br><br>Поясни значення слів за поданим зразком.<br>Строгий (вчитель) – дуже вимогливий.<br>Хитра (людина) – яка досягає своєї мети обманом та підступом.<br>Чарівна (дівчина) - …<br>Якісний (товар) - …<br>Ясний (день) - …<br>Мудра (людина) - …<br>Доблесний (воїн) - …<br><br>Розшифруй прикметники:<br>Нийвіль, нявий, ийшвикд, нийчарів, рийхит, утийпер, трлийваи, учаснийс, світйил.<br><br>Напиши твір-мініатюру (5-8 речень), використовуючи такі прикметники:<br>Весняний (настрій) , жовті (барви) , сонячний (день) , ласкаві (оченята) , мальовнича (краса), свіжий (вітерець) , тендітні (квіти) , радісний (день) , срібний (струмочок), салатове (листячко), пишнобарвний (одяг).<br><br>Прочитай текст. Випиши з нього прикметники у сполученні з іменниками, визнач число та рід.<br>'''''РАНОК-ЧАРІВНИК'''''<i><br>У небі спалахнув перший промінь сонця. Нічна темрява ховається в бездонних ущелинах гір-велетнів.<br>Яскравими вогниками переморгуються прозорі росинки на трав`янистому смарагдовому килимі. Пустотливо колишуться квіти в барвистому вбранні. Пустун-вітерець ніжно тріпає зелені зачіски дерев. Щасливо видзвонюють легенькі весняні листочки. Повітря переповнюється запахом духмяних трав. У світанковій блакиті наба в`ються ластівки. Шугають стрілами то вгору, то вниз, не зупиняючись ні на хвилину.<br>Золоті бджілки, мов домовиті господині, старанно клопочуться над жовтими серцевинками квітів. Ранок-чарівник теплим подихом розбудив природу, звільнив її від ночі-чаклунки. Природа співає гімн новому дню.</i><br>[[Image:Ranok t37.jpg]]<br>
+
[[Image:More t37.jpg]] {{#ev:youtube|yOL1ZtjLo0M&feature}} <br>Обери правильну відповідь. Прикметник означає:<br>а) предмет;<br>б) ознаку предмета та його приналежність;<br>в) кількість предметів або їх порядок при лічбі.<br><br>Добери до поданих прикметників синоніми.<br>Блакитний, багряний, балакучий, бідний, бурхливий, великий, вередливий, вигаданий, галасливий, гарячий, головний, декоративний, добрий, жовтий, красивий, кмітливий, культурний, малоосвічений, напружений, ніжний, освічений, розумний, хвалькуватий .<br><br>Добери антоніми до наступних слів та запиши їх парами за зразком.<br>Активний – пасивний;<br>Багатий - …<br>Білий -…<br>Ввічливий - …<br>Глибокий - …<br>Голосний - …<br>Дорогий - …<br>Позитивний - …<br><br>Поясни значення слів за поданим зразком.<br>Строгий (вчитель) – дуже вимогливий.<br>Хитра (людина) – яка досягає своєї мети обманом та підступом.<br>Чарівна (дівчина) - …<br>Якісний (товар) - …<br>Ясний (день) - …<br>Мудра (людина) - …<br>Доблесний (воїн) - …<br><br>Розшифруй прикметники:<br>Нийвіль, нявий, ийшвикд, нийчарів, рийхит, утийпер, трлийваи, учаснийс, світйил.<br><br>Напиши твір-мініатюру (5-8 речень), використовуючи такі прикметники:<br>Весняний (настрій) , жовті (барви) , сонячний (день) , ласкаві (оченята) , мальовнича (краса), свіжий (вітерець) , тендітні (квіти) , радісний (день) , срібний (струмочок), салатове (листячко), пишнобарвний (одяг).<br>[[Image:Vesnat37.jpg]]<br>Прочитай текст. Випиши з нього прикметники у сполученні з [[Повторення_вивченого_про_іменник._Повні_уроки|'''іменниками''']], визнач число та рід.<br>'''''РАНОК-ЧАРІВНИК'''''<i><br>У небі спалахнув перший промінь сонця. Нічна темрява ховається в бездонних ущелинах гір-велетнів.<br>Яскравими вогниками переморгуються прозорі росинки на трав`янистому смарагдовому килимі. Пустотливо колишуться квіти в барвистому вбранні. Пустун-вітерець ніжно тріпає зелені зачіски дерев. Щасливо видзвонюють легенькі весняні листочки. Повітря переповнюється запахом духмяних трав. У світанковій блакиті наба в`ються ластівки. Шугають стрілами то вгору, то вниз, не зупиняючись ні на хвилину.<br>Золоті бджілки, мов домовиті господині, старанно клопочуться над жовтими серцевинками квітів. Ранок-чарівник теплим подихом розбудив природу, звільнив її від ночі-чаклунки. Природа [[Музика|'''співає''']] гімн новому дню.</i><br>[[Image:Ranok t37.jpg]]<br>
Прочитай вірш. Добери до нього заголовок. Якими прикметниками автор характеризує маму?<br>''- Хто розкаже мені казку, <br>- Хто щедріший всіх на ласку?<br>Ти, матусю, наймиліша! <br>В цілім світі найрідніша!<br>- Хто нас ніжить і голубить, <br>Пестить, гладить, ніжно любить, <br>Пригортає до серденька?<br>Ти, моя найкраща ненька! (Л. Голота )''<br>[[Image:Mama t37.jpg]]<br>
Прочитай вірш. Добери до нього заголовок. Якими прикметниками автор характеризує маму?<br>''- Хто розкаже мені казку, <br>- Хто щедріший всіх на ласку?<br>Ти, матусю, наймиліша! <br>В цілім світі найрідніша!<br>- Хто нас ніжить і голубить, <br>Пестить, гладить, ніжно любить, <br>Пригортає до серденька?<br>Ти, моя найкраща ненька! (Л. Голота )''<br>[[Image:Mama t37.jpg]]<br>
-
Знайди прикметники . Визнач, які прикметники вжиті в однині, а які – у множині.<br>'''''ЗРАНКУ КИЦЯ ЧЕПУРИТЬСЯ'''''<i><br>Сьогодні Киця встигла зранку<br>Поїсти рибки і сметанки,<br>Водички чистої напитись<br>І заходилась чепуритись.<br>Вона собі помила ротик<br>Антени-вуса і животик,<br>Чорнявий носик, гострі вушки,<br>М'якенькі лапки, як подушки.<br>Помила Киця, вікна, двері,<br>Балкон, підлогу і шпалери,<br>Каструлю, ванну, квіти, миску<br>І в ліжку сонного Дениска.(І.Січовик)</i><br>[[Image:Kica 3.jpg]]<br>Відгадай загадки.<br>''Влітку чуємо,<br>А взимку – ні.<br><br>Що коло тебе ходить,<br>А не шелестить.<br><br>Висить сито<br>Руками не вито.''<br><br>Слова для відгадок: грім, тінь, павутина.<br>[[Image:Grim t37.jpg]]<br>
+
Знайди прикметники . Визнач, які прикметники вжиті в однині, а які – у множині.<br>'''''ЗРАНКУ КИЦЯ ЧЕПУРИТЬСЯ'''''<i><br>Сьогодні Киця встигла зранку<br>Поїсти рибки і сметанки,<br>Водички чистої напитись<br>І заходилась чепуритись.<br>Вона собі помила ротик<br>Антени-вуса і животик,<br>Чорнявий носик, гострі вушки,<br>М'якенькі лапки, як подушки.<br>Помила Киця, вікна, двері,<br>Балкон, підлогу і шпалери,<br>Каструлю, ванну, квіти, миску<br>І в ліжку сонного Дениска.(І.Січовик)</i><br>[[Image:Kica 3.jpg]]
+
{{#ev:youtube|9ZZd6qqeIAE}}
+
<br>Відгадай загадки.<br>''Влітку чуємо,<br>А взимку – ні.<br><br>Що коло тебе ходить,<br>А не шелестить.<br><br>Висить сито<br>Руками не вито.''<br><br>Слова для відгадок: грім, тінь, павутина.<br>[[Image:Grim t37.jpg]]
-
[[Image:pavutina_t37.jpg]]
+
{{#ev:youtube|NMHEXDUlm9I}}
+
<br>
+
[[Image:Pavutina t37.jpg]]
+
[[Image:Tin t37.jpg]]<br>
-
Утвори форми прикметників за поданим зразком:<br>Гарна – гарніша – найгарніша;<br>мудра – мудріша – наймудріша;<br>красива …вродлива … весела …яскрава …молода … охайна … приваблива …<br><br>Спиши, вставляючи замість крапок потрібні букви.<br>''Вона була така поважн… і незвичайн… в своєму старомодн… капелюшку й охайному з хутрян… коміром пальті. Міцно тримала за руку внука, ніби боялася, що він кудись утече. Під їх ногами весел… порипував свіж… сніжок, а над ними, над ціл… світом сяяло ясн…, як влітку, сонце. Небо, висок… та син…, так і кликало полинути кудись далеко-далеко, та ще й високо-високо. (О.Гурба) ''<br> <br>Завдання до теми:<br>1.Розкажи, як ти звертаєшся до своїх батьків.<br>2.Склади розповідь за темою «Моя домашня тварина».<br>3.Намалюй малюнок за темою «Море».<br>4.Вивчи напам`ять вірш про маму Л.Голоти та розкажи його своїй мамі.<br><br>Запитання до теми:<br>1.Що таке прикметник?<br>2.На які питання відповідає прикметник?<br>3.Якими словами-прикметниками ти можеш охарактеризувати свою маму? Тата?<br>4.З якою частиною мови найчастіше пов`язаний прикметник?<br>5.Чи може мати прикметник рід та число?<br>6.Чи можна визначити відмінок прикметників?<br><br>Список використаних джерел:<br>1.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с.<br>2. Глазова О.П., Косян Т.В. Навчальні перекази з української мови: 5-9 класи. – Київ: Абрис, 2000. – 224 с.<br>3.Гурба О.В. Василькові таємниці .-Луганськ: Книжковий світ, 2009.-56с.<br>4.Навчальні програми: учбово-методичне видання.-Київ, 1993.-94 с.<br>5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.<br>6.Світ професій: Людина-людина/Укладач. Р Каверіна.-М., 2006.-300 с.<br>7.Словниковий дивосвіт./Авт.-упоряд. Ісаєнко О.В.-Х.:Країна мрій, 2009.-352 с.<br>8. Урок-подорож на тему: «Прикметник », Колосович О.О., вчителя української мови та літератури Шепетівського НВК "Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів – гімназія" Хмельницької обл.<br>9.Урок на тему: «Прикметник як частина мови» Шурховецької О.С., вчителя української мови та літератури, вчителя вищої категорії Миколаївської гімназії №4.<br><br>Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.<br>
+
Утвори форми прикметників за поданим зразком:<br>Гарна – гарніша – найгарніша;<br>мудра – мудріша – наймудріша;<br>красива …вродлива … весела …яскрава …молода … охайна … приваблива …<br><br>Спиши, вставляючи замість крапок потрібні букви.<br>''Вона була така поважн… і незвичайн… в своєму старомодн… капелюшку й охайному з хутрян… коміром пальті. Міцно тримала за руку внука, ніби боялася, що він кудись утече. Під їх ногами весел… порипував свіж… сніжок, а над ними, над ціл… світом сяяло ясн…, як влітку, сонце. Небо, висок… та син…, так і кликало полинути кудись далеко-далеко, та ще й високо-високо. (О.Гурба) ''<br> <br>Завдання до теми:<br>1.Розкажи, як ти звертаєшся до своїх батьків.<br>2.Склади розповідь за темою «Моя домашня тварина».<br>3.[[Малювання|'''Намалюй малюнок''']] за темою «Море».<br>4.Вивчи напам`ять вірш про маму Л.Голоти та розкажи його своїй мамі.<br><br>Запитання до теми:<br>1.Що таке прикметник?<br>2.На які питання відповідає прикметник?<br>3.Якими словами-прикметниками ти можеш охарактеризувати свою маму? Тата?<br>4.З якою частиною мови найчастіше пов`язаний прикметник?<br>5.Чи може мати прикметник рід та число?<br>6.Чи можна визначити відмінок прикметників?<br><br>Список використаних джерел:<br>1.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с.<br>2. Глазова О.П., Косян Т.В. Навчальні перекази з української мови: 5-9 класи. – Київ: Абрис, 2000. – 224 с.<br>3.Гурба О.В. Василькові таємниці .-Луганськ: Книжковий світ, 2009.-56с.<br>4.Навчальні програми: учбово-методичне видання.-Київ, 1993.-94 с.<br>5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.<br>6.Світ професій: Людина-людина/Укладач. Р Каверіна.-М., 2006.-300 с.<br>7.Словниковий дивосвіт./Авт.-упоряд. Ісаєнко О.В.-Х.:Країна мрій, 2009.-352 с.<br>8. Урок-подорож на тему: «Прикметник », Колосович О.О., вчителя української мови та літератури Шепетівського НВК "Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів – гімназія" Хмельницької обл.<br>9.Урок на тему: «Прикметник як частина мови» Шурховецької О.С., вчителя української мови та літератури, вчителя вищої категорії Миколаївської гімназії №4.<br><br>Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.<br>
-
<br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].
+
<br> ----
+
+
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
+
+
Колосович О.О.
+
+
Шурховецької О.С.
+
+
Пучко Л.В.
+
----
+
+
+
+
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
-
<br> Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].<br>
- Повторити вивчене про прикметник; - Вчитись ставити питання до слів-прикметників; - Роширювати знання учнів про значення та роль прикметників у мовленні; - Розвивати пам`ять, увагу, уяву; - Виховувати любов до української мови; - Виховувати бажання говорити грамотно; - Спонукати пізнавальну активність учнів.
Тип уроку: Навчально-виховний
Хід уроку: Прикметник – це частина мови, що називає ознаку предмета і відповідає на питання який? яка? яке? які? чий? чия? чиї? Наприклад, блакитний, зо́ряна, небесне, дерев`яні.
Прикметник може означати ознаку предмета: Колір: зелений, червоний Розмір: великий, довгий Смак: гіркий, смачний Матеріал: глиняний, золотий Відношення до часу: давній, ранній Відношення до місця: болотний, польовий Властивості: пухкий, рідкий
Деякі прикметники можуть виражати більшу або меншу міру Білий – біліший – найбіліший; Короткий – коротший – найкоротший; Хороший – кращий – найкращий
Прикметник змінюється за числами, відмінками, а в однині – за родами. Прикметник завжди стоїть у тому числі, роді, відмінку, що й іменник, до якого він відноситься. Зеленого гаю – чол.рід, однина, Родовий відмінок; На лісових галявинах – множина, Місцевий відмінок; Польова квітка – жін.рід, однина Називний відмінок.
Прикметники поділяються на тверду та м`яку групи. Тверда група Прикметники з твердим кінцевим приголосним основи, які в Н.в. однини чоловічого роду мають закінчення –ий: свіжий, червоний; присвійні прикметники із суфіксами –ів (-їв), -ин (-їн) без закінчення: ба́тьків, Сергіїв, сестрин, Маріїн. М`яка група Прикметники з м`яким кінцевим приголосним основи, які в Н.в. однини чоловічого роду мають закінчення –ій (-їй): ближній, літній, синій, безкраїй, довгошиїй.
Утвори пари слів за зразком: Традиції України – українські традиції; кирилиця слов`ян; житло людини; душа народу; водоспад в лісі; гра в спорті; нагорода за заслуги; освіта школи; листя берези; настрій свята. З яких частин мови складаються пари слів?
Прочитай два тексти. Варіант 1. Ранок. Світає. Дрімає берег моря. Таємниче перешіптуються піщинки. Котяться до берега хвилі. Вони приносять нам новини з морського дна. Сни їх такі ж загадкові, як і саме море. Небо віддає голубінню. Стає воно світлим, ніби оксамит. Хмаринки непомітно зникають. Вітер проноситься над морем. Настає ранок на морі. Варіант 2. Тихий літній ранок. Світає … Дрімає зачарований берег моря. Таємниче перешіптуються піщинки. Ніжно коятяться теплі морські хвилі. Спокоєм віє від них. Може, несуть вони новину з дна морського? Може, розповідають свої сни? Загадкові вони в них , такі, як і саме море. Небо віддає голубінню. Стає воно світлим і прозорим, ніби оксамит. Хмаринки, як пухнасті зайченята, непомітно зникають. Лагідний вітерець проноситься над морем. Настає прекрасний літній ранок, ранок на морі. Добери загловок.
Чим відрізняються ці варіанти текстів? У яком уз них більше прикметників? Яку роль у тексті відіграють питальні речення?
Обери правильну відповідь. Прикметник означає: а) предмет; б) ознаку предмета та його приналежність; в) кількість предметів або їх порядок при лічбі.
Добери антоніми до наступних слів та запиши їх парами за зразком. Активний – пасивний; Багатий - … Білий -… Ввічливий - … Глибокий - … Голосний - … Дорогий - … Позитивний - …
Поясни значення слів за поданим зразком. Строгий (вчитель) – дуже вимогливий. Хитра (людина) – яка досягає своєї мети обманом та підступом. Чарівна (дівчина) - … Якісний (товар) - … Ясний (день) - … Мудра (людина) - … Доблесний (воїн) - …
Напиши твір-мініатюру (5-8 речень), використовуючи такі прикметники: Весняний (настрій) , жовті (барви) , сонячний (день) , ласкаві (оченята) , мальовнича (краса), свіжий (вітерець) , тендітні (квіти) , радісний (день) , срібний (струмочок), салатове (листячко), пишнобарвний (одяг). Прочитай текст. Випиши з нього прикметники у сполученні з іменниками, визнач число та рід. РАНОК-ЧАРІВНИК У небі спалахнув перший промінь сонця. Нічна темрява ховається в бездонних ущелинах гір-велетнів. Яскравими вогниками переморгуються прозорі росинки на трав`янистому смарагдовому килимі. Пустотливо колишуться квіти в барвистому вбранні. Пустун-вітерець ніжно тріпає зелені зачіски дерев. Щасливо видзвонюють легенькі весняні листочки. Повітря переповнюється запахом духмяних трав. У світанковій блакиті наба в`ються ластівки. Шугають стрілами то вгору, то вниз, не зупиняючись ні на хвилину. Золоті бджілки, мов домовиті господині, старанно клопочуться над жовтими серцевинками квітів. Ранок-чарівник теплим подихом розбудив природу, звільнив її від ночі-чаклунки. Природа співає гімн новому дню.
Прочитай вірш. Добери до нього заголовок. Якими прикметниками автор характеризує маму? - Хто розкаже мені казку, - Хто щедріший всіх на ласку? Ти, матусю, наймиліша! В цілім світі найрідніша! - Хто нас ніжить і голубить, Пестить, гладить, ніжно любить, Пригортає до серденька? Ти, моя найкраща ненька! (Л. Голота )
Знайди прикметники . Визнач, які прикметники вжиті в однині, а які – у множині. ЗРАНКУ КИЦЯ ЧЕПУРИТЬСЯ Сьогодні Киця встигла зранку Поїсти рибки і сметанки, Водички чистої напитись І заходилась чепуритись. Вона собі помила ротик Антени-вуса і животик, Чорнявий носик, гострі вушки, М'якенькі лапки, як подушки. Помила Киця, вікна, двері, Балкон, підлогу і шпалери, Каструлю, ванну, квіти, миску І в ліжку сонного Дениска.(І.Січовик)
Спиши, вставляючи замість крапок потрібні букви. Вона була така поважн… і незвичайн… в своєму старомодн… капелюшку й охайному з хутрян… коміром пальті. Міцно тримала за руку внука, ніби боялася, що він кудись утече. Під їх ногами весел… порипував свіж… сніжок, а над ними, над ціл… світом сяяло ясн…, як влітку, сонце. Небо, висок… та син…, так і кликало полинути кудись далеко-далеко, та ще й високо-високо. (О.Гурба)
Завдання до теми: 1.Розкажи, як ти звертаєшся до своїх батьків. 2.Склади розповідь за темою «Моя домашня тварина». 3.Намалюй малюнок за темою «Море». 4.Вивчи напам`ять вірш про маму Л.Голоти та розкажи його своїй мамі.
Запитання до теми: 1.Що таке прикметник? 2.На які питання відповідає прикметник? 3.Якими словами-прикметниками ти можеш охарактеризувати свою маму? Тата? 4.З якою частиною мови найчастіше пов`язаний прикметник? 5.Чи може мати прикметник рід та число? 6.Чи можна визначити відмінок прикметників?
Список використаних джерел: 1.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с. 2. Глазова О.П., Косян Т.В. Навчальні перекази з української мови: 5-9 класи. – Київ: Абрис, 2000. – 224 с. 3.Гурба О.В. Василькові таємниці .-Луганськ: Книжковий світ, 2009.-56с. 4.Навчальні програми: учбово-методичне видання.-Київ, 1993.-94 с. 5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с. 6.Світ професій: Людина-людина/Укладач. Р Каверіна.-М., 2006.-300 с. 7.Словниковий дивосвіт./Авт.-упоряд. Ісаєнко О.В.-Х.:Країна мрій, 2009.-352 с. 8. Урок-подорож на тему: «Прикметник », Колосович О.О., вчителя української мови та літератури Шепетівського НВК "Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів – гімназія" Хмельницької обл. 9.Урок на тему: «Прикметник як частина мови» Шурховецької О.С., вчителя української мови та літератури, вчителя вищої категорії Миколаївської гімназії №4.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
----
Над уроком працювали
Колосович О.О.
Шурховецької О.С.
Пучко Л.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.