KNOWLEDGE HYPERMARKET


66. Населені пункти.

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас. Повні уроки >>Географія: Населені пункти. Свій населений пункт. Господарська діяльність і побут населення, тип житла, традиційні промисли.


Содержание

§58. Держави на політичній карті світу

Держави світу

В світі існує близько 240 держав та територій. З них 192 – незалежні держави, кожна з яких має свої закони та державні символи: державний прапор, державний герб, державний гімн. Крім того в кожній державі є своя державна мова та грошова одиниця.

Завдання. Пригадайте державні символи України.

Географічна карта, на якій показані держави та території називається політичною картою. Кожна держава на цій карта позначена своїм кольором. Головне місто держави називають столицею. Це її адміністративно-політичний центр. Наприклад, столиця України – Київ, Росії – Москва, Франції – Париж, Великобританії – Лондон, Італії – Рим, Німеччини – Берлін, Японії – Токіо, США – Вашингтон і т. і. Накарті столиці зображені спеціальними значками – пунсонами, які, як правило, мають вигляд кружечка червоного кольору. Зазвичай, столиця є місцем перебування вищих органів державної влади, військових, судових та інших установ.

Обмежує країну державний кордон – лінія, що відокремлює її від сусідніх країн. На політичній карті кордони держав проведені спеціальними лініями.

В світі нині залишилося близько 40 залежних територій, які перебувають під владою іноземних держав. Вони позбавлені політичної незалежності та економічної самостійності. Їх управління здійснюється на основі спеціального режиму. На політичній карті залежні території позначені таким само кольором, що й країна, яка ними володіє.

Політична карта часто змінюється. В наслідок територіальних конфліктів уточнюються кордони країн, утворюються нові держави, зникають старі, змінюються назви та їх столиць. Інколи столиці переносять до іншого міста. Тому політична карта, як жодна інша географічна карта, швидко застаріває й потребує уточнень.

Держави світу не однакові за рівнем економічного розвитку. Найбільше значення у світовій економіці мають високорозвинуті країни. Їх близько 40. Найбільш впливові серед них належать до так званої “Великої сімки”. Це США, Японія, Німеччина, Франція, Великобританія, Італія та Канада. Однак за чисельністю в світі переважають країни, що розвиваються. Їх понад 130. Всі вони колишні залежні території розвинутих країн. Рівень їх економічного розвитку не однаковий. Деякі дуже швидко розвиваються (Бразилія, Мексика, Аргентина, Республіка Корея), інші залишаться дуже бідними (зокрема, більшість країн Африки, Індія, Афганістан та інші). Україна належить до особливої групи країн з перехідною економікою. Її господарство перебуває в стадії глибокого реформування.

Держави-сусіди України

Україна – незалежна держава, яка розташована в центральній частині Європи. Вона межує з сімома країнами по суходолу. Найбільш протяжні кордони з Росією, яка межує з нашою державою на сході. На півночі Україна має спільні державні кордони з Білоруссю; на заході – з Польщею, Словаччиною та Угорщиною; на південному заході – з Румунією та Молдовою.

На півдні Україна має вихід до Чорного та Азовського морів. Морем вона межує з Туреччиною, Болгарією та Грузією.

Завдання. Знайдіть на політичній карті світу країни-сусіди України. З’ясуйте, як називаються їх столиці.

Населені пункти

В кожній державі люди живуть у різних населених пунктах, в межах яких займаються господарською діяльністю. З розділенням діяльності людини на сільське господарство та ремесло (промисловість), відбувся також розподіл населених пунктів на сільські та міські. Чим же вони відрізняються один від одного? Виявляється, не завжди легко провести між ними межу.

Сільським вважається населений пункт, в якому переважна більшість людей зайнята у сільському господарстві, тобто працює на землі: вирощує культурні рослини або доглядає за свійськими тваринами. У селі, як правило, незначна кількість населення: десятки, сотні, зрідка тисячі людей. До кінця ХХ ст. більшість населення світу жило у селах.

За даними статистики нині 51% населення світу проживає в міських поселеннях, де більша частина людей працює на заводах та фабриках (у промисловості), а також на транспорті й у закладах сфери послуг (освіті, наукових установах, бібліотеках, музеях, театрах, спортивних та оздоровчих закладах, банках, органах державної влади тощо).

Міста різняться за кількістю жителів. Та й саме поняття “місто” за кількістю мешканців визначають не однакові з різних країнах. Зокрема, в Україні містом вважається поселення, де живе не менше 10 тис. чоловік. Найбільші за чисельністю жителів – міста-мільйонери, в яких проживає понад 1 млн. чол. Найбільшим містом світу є столиця Японії – Токіо, в якому мекає майже 26,4 млн. чол. В Україні найбільшим містом є Київ – 2,6 млн. чол.

Токіо та Київ

В деяких країнах світу, в тому числі й в Україні, серед міських населених пунктів виділяють селища міського типу. В них, як і в місті, більшість людей працює у промисловості та сфері послуг, проте кількість населення менша. Розрізняють селища робітничі та курортні. На території перших є промислові та будівельні підприємства. Другі мають оздоровче значення.

На географічних картах показати всі населені пункти країни не можливо. Тому, як правило, позначають лише міські поселення. Залежно від масштабу визначається й кількість зображуваних міст. Міста позначаються пунсонами різної форми, які відображують кількість їх населення.

Висновки


1.На політичній карті світу зображені держави та залежні території, нанесені їх кордони. Держави є суверенними утвореннями, тобто політично незалежними. Політична карта здатна постійно змінюватися.
2.На сучасній політичній карті існує майже 240 держав і територій. З них 192 суверенні держави. У світі ще залишається понад 40 залежних територій.
3.Україна – держава у центральній частині Європи. Вона межує з сімома країнами по суходолу та має вихід до Чорного та Азовського морів.
4.Розрізняють два типи населених пунктів: міські та сільські. Вони відрізняються за характером роботи населення та його кількістю. В містах нині проживає більшість населення нашої планети. Головними видами діяльності людей у містах є промисловість та сфера послуг. В селах люди здебільшого працюють у сільському господарстві. Найбільшим за чисельністю жителів містом світу є Токіо (26,4 млн. чол.), в Україні – Київ (2,6 млн. чол.).

Питання для самоконтролю


1.Яка географічна карта називається політичною?
2.Якими способами на карті показують країни, їх столиці, державні кордони?
3.Скільки нині в світі існує незалежних держав? Як вони розрізняються за рівнем економічного розвитку?
4.Покажіть на політичній карті світу та Європи держави, з якими межує Україна по суходолу та морем.
5.Які існують типи населених пунктів? За якими ознаками вони розрізняються?

Сторінка для допитливих

  • Найбільшою в світі за площею державою є Росія. Її територія становить понад 17 млн. км2. На території Росії могло б розміститися півтори Канади, США або Китаю; понад двох Австралій чи Бразилій, 28 таких держав, як Україна.

  • Найменшою за площею державою світу є Ватикан, держава-місто, резиденція голови католицької церкви Папи Римського. Знаходиться у західній частині Риму. Площа становить 0,44 км2. У Ватикані немає постійних мешканців. Його обслуговує майже 2,5 тис. співробітників. Під час перебування на службі, їм надається ватиканське підданство. Папська держава чеканить власну монету, одержати яку є мрією нумізматів.

  • Крім Ватикану в Європі є інші держави-карлики, площа кожної з яких менша за територію Києва (830 км2). Це Андорра (468 км2), Мальта (316 км2), Ліхтенштейн (157 км2), Сан-Марино (61 км2), Монако (1,9 км2). Протягом історії в кожній з держав-крихіток склалися свої мікро-нації: андорці, мальтійці, ліхтенштейці, сан-маринці, монегаски.

  • Найвищим у світі рівнем густоти населення вирізняються країни-карлики. В Європі це Монако – майже 16,5 тис. чол/км2. Другим таким унікумом є азіатська країна-карлик Сінгапур, назва якої означає з санскриту “місто лева”. Тут середня густота населення складає майже 6,5 тис. чол/км2. Третьою за густотою населення державою є Мальта – майже 1,3 тис. чол/км2.

  • Цікаво, що щорічно в світі народжується близько 140 млн. чол., що майже складає населення такої країни, як Росія. Щодоби з'являється на світ 250 тис. нових землян. Це трохи менше населення Ісландії і дорівнює кількості жителів таких міст України, як Кременчук, Рівне, Чернівці або Хмельницький. Щохвилини на Землі народжується 175 дітей, а щосекунди троє.

  • Найбільш поширеними в світі мовами є китайська (нею говорить кожний п’ятий житель світу), іспанська, хінді, англійська, арабська, бенгальська, російська, португальська, японська. Роль основної мови міжнародного спілкування нині виконує англійська, якою в тій чи іншій мірі володіє кожний сьомий житель планети. В Європі найбільш вживана німецька мова. Вона є єдиною державною мовою в Німеччині, Австрії та Ліхтенштейні, а також однією з державних в Швейцарії, Люксембургу, Бельгії. Українська мова стоїть за 25-му місці в світі за числом людей, що нею говорять.

  • Більше всього в світі країн багатонаціональних. Такі держави переважають в Азії та Африці (крім північної частини). Найбільш багатонаціональною країною в світі є Індія, в якій проживає понад 150 націй та народностей. Майже стільки ж їх – в Індонезії. Багатонаціональною державою є й США. В Україні постійно проживають представники близько 130 націй та народностей

  • Токіо – найбільше за кількістю жителів місто планети. Його назва перекладається, як “східне місто”. Вулиць тут настільки багато, що загальна їх протяжність перевищує половину земного екватора. Знайти адресу досить важко навіть для поліції та водіїв таксі, які славляться високою якістю послуг. Більшість вулиць не має назв. Таблички на будинках вказують номер району (їх у місті 23), блоку та квартир. У містізосереджено 90% японських засобів масової інформації, зареєстровано 120 тис. контор різних компаній, надають послуги понад 300 готелів, 70 тис. ресторанів та кав'ярень, близько 1 тис. таксопарків. Не даремно японська приказка свідчить: “Японія починається з Токіо”.




Загальна географія, 6 клас.

Надіслано викладачами Міжнародного ліцею Гранд

С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко




Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Географія > Географія 6 клас