KNOWLEDGE HYPERMARKET


64. Людські раси, рівність рас.

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас. Повні уроки >>Географія: Людські раси, рівність рас.


Содержание

§56. Людські раси

Що таке расові ознаки та як вони виникли?

Люди, які живуть на різних материках, зовні дуже відрізняються один від одного. Таких основних відмінностей виділяють три: колір шкіри, риси обличчя (форма носа, губ, щелеп, розріз очей), а також колір та форма волосся. Такі особливості зовнішності людей одержали назву расових ознак. Вони передаються за спадком від батьків до дітей. Расові ознаки формувалися тривалий час відповідно до природних умов життя людей та змінюються вкрай повільно: протягом сотень поколінь. Наприклад, темний колір шкіри та курчаче волосся жителів теплих країн склалися, як пристосування до захисту організму від сильного сонця; вузький розріз очей у жителів пустель – до сильного вітру та пилових бур.

Незалежно від расових ознак всі люди належать до одного біологічного виду: людина розумна. У всіх людей спільна внутрішня будова тіла та однакові можливості для досягнення високого рівня цивілізації. Расові ознаки мають лише зовнішнє вираження. Вони виникли та закріпилися в окремих груп людей на самому початку їх формування в результаті тривалої природної ізоляції океанічними просторами, пустелями, гірськими хребтами.

Великі людські раси

Людська раса (з французької – категорія, розряд) – це група людей, яка склалася історично, й має спільні расові ознаки та походження. Вивченням людських рас та їх поширенням на Землі займається наука антропологія (з грецької – вчення про людину). Вона виділяє три великих людських раси: європеоїдну, монголоїдну та екваторіальну; а також багато малих (антропологічних типів) та перехідних рас.

Представники великих людських рас

Найчисельнішою людською расою є європеоїдна або біла, яка складає понад 40% населення земної кулі. Для представників цієї раси характерна світла шкіра з значними варіаціями залежно від кліматичних умов проживання: від дуже світлої у народів Північної Європи до дуже смаглявої та коричневої у народів теплих країн. Очі різного кольору з горизонтальним розрізом, губи тонкі, ніс помітно виступає, лоб прямий або дещо нахилений. Волосся м’яке й пряме або слабо хвилясте. У чоловіків добре ростуть борода та вуса. Представники європеоїдної раси є корінними жителями не лише Європи, але й північної частини Африки та південно-західної й південної частин Азії (араби, турки, іранці, таджики, індійці та ін.). У зв’язку з європейською колонізацією, починаючи з кінця ХV ст., європеоїди розселилися по всіх материках. Українці також належать до європеоїдної раси, як і всі слов’янські народи.

Другою за чисельністю є монголоїдна, або жовта раса. Її представники складають близько 40% населення світу. Для них притаманний жовтий колір шкіри різних відтінків. Очі темні, їх розріз косий, добре розвинена складка верхньої повіки (епікантус), яка прикриває внутрішній кут ока. Обличчя плоске, ніс виступає слабо, добре виділяються вилиці. Волосся чорне й пряме, на обличчі у чоловіків росте слабо. Монголоїди є корінними жителями Центральної, Північної, Східної та Південно-Східної Азії (наприклад монголи, казахи, якути, китайці, японці), а також Америки (індіанці).

Третьою за чисельністю великою людською расою є екваторіальна або чорна, яка становить близько 10% населення планети. Для її представників характерна чорна шкіра, темні великі очі, широкий та плоский ніс, товсті губи, нижня щелепа виступає вперед. Волосся чорне. В межах екваторіальної раси розрізняють дві гілки, які іноді вважать окремими расами: негроїдну та австралоїдну. Негроїди мають чорне коротке сильно кучеряве волосся. У чоловіків борода й вуса ростуть слабо. Негроїди є корінними мешканцями Тропічної Африки. Нині вони також живуть в Америці, куди їх предки потрапили, як раби під час європейської колонізації. Австраїди є корінними жителями Австралії та островів Тихого океану. Для них характерне темне, довге й хвилясте волосся та добре розвинений волосяний покрив на обличчі у чоловіків.

Тривалий час представники великих людських рас були ізольовані. Після відкриття нових материків й переселення людей, раси почали змішуватися. Так виникли мішані раси: метиси (люди, що народилися від шлюбу монголоїдів та негроїдів), мулатами(європеоїдів та негроїдів), самбо(монголоїдів та негроїдів). Їх переважна більшість живе в Америці.

Рівність рас

Для виправдання європейської колонізації Африки, Америки та Австралії в середині ХІХ ст. почали висуватися хибні ідеї про існування “вищих” та “нижчих” рас. Йшлося про те, що останні начебто не здатні до самостійного розвитку та розумової праці. Так виник расизм – система поглядів про фізичну та психічну нерівноцінність людських рас, про визначальний вплив расових відмінностей на історію й культуру народів. У ХХ ст. расизм став офіційною ідеологією фашизму.

Людські раси

Одним з перших проти расизму виступив видатний мандрівник з українським корінням Микола Міклухо-Маклай (1846-1888), який здійснив п’ять подорожей на острів Нова Гвінея та вперше займався дослідженням його корінних жителів – папуасів, які перебували на первісному рівні розвитку. Він довів, що папуаси ні чим не відрізняються від європейців за будовою тіла та за розумовими можливостями. Їх відставання у суспільному розвитку пов’язане з віддаленням від цивілізованого світу. Серед папуасів Міклухо-Маклай користувався пошаною. Вони вважали його надлюдиною, яка вміє запалювати воду, або літати повітрям. Спроби вченого захистити своїх друзів-туземців від поневолення їх острова європейськими колонізаторами були марними. Проте наукове значення його досліджень важко переоцінити. Миклухо-Маклая сучасники називали найбільш сміливим з тихоокеанських дослідників. На його честь близько 300 км північного узбережжя острова Нова Гвінея має назву Берег Маклая.

М.Миклухо-Маклай

наш час расизм засуджений міжнародною громадою. Пропагування будь-яких його ідей вважається аморальним та антилюдським.

Висновки


1.До расових ознак належать колір шкіри, риси обличчя та форма волосся. Вони виникли, як пристосування до природних умов життя людей. Расові ознаки лише зовнішні.
2.Виділяють три великих людських раси: європеоїдну, монголоїдну та екваторіальну. Остання розпадається на дві гілки: негроїдну та австралоїдну. Українці належать до європеоїдної раси.
3.Одним з перших виступив проти расизму та довів рівність людських рас наш співвітчизник Микола Міклухо-Маклай, вивчаючи побут папуасів на острові Нова Гвінея.

Питання для самоконтролю


1.Які ознаки людей відносять до расових? Як вони виникли?
2.Назвіть три великі людські раси та порівняйте їх ознаки.
3.Назвіть та покажіть на карті світу основні райони проживання представників великих людських рас.
4.Як вплинули географічні відкриття на сучасний расовий склад населення Землі?
5.Що таке расизм? В чому полягає його хибність? Хто з вчених вперше довів рівність людських рас?



Загальна географія, 6 клас.

Надіслано викладачами Міжнародного ліцею Гранд

С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко




Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Географія > Географія 6 клас