KNOWLEDGE HYPERMARKET


54. Штучні водойми: канали, водосховища, ставки.

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас. Повні уроки >>Географія: Штучні водойми: канали, водосховища, ставки.


Содержание

§49. Болота. Штучні водойми


Пригадайте.
1. Як позначають болота й канали на плані та карті?
2. Чи є у вашій місцевості заболочені ділянки? Де вони розташовані?
3. Які ви знаєте створені людиною водойми. Для чого вони існують?

Болота – надмірно зволожені ділянки суходолу

Під прогулянки вологим лісом досить часто можна потрапити до заболочених ділянок річок та озер. Їх одразу можна помітити за специфічними рослинами: м’який, неначе зелена пухнаста ковдра, мох, очерет, рогоза, тростина. Що ж таке болото? Як і чому воно утворюється?

Болотом називають надмірно зволожені території суходолу, на яких сформувався шар торфу понад 30 см. Якщо товщина торфу менша, йдеться про заболочену місцевість. Болота займають 2% площі суходолу й мають особливу рослинність та тваринний світ. Вони переважно утворюються в районах з вологим кліматом там, де неглибоко залягають ґрунтові води. Болото може з’явитися й на місці озера або старицях річок внаслідок їх заростання. Загальною ознакою всіх боліт є недостатня кількість кисню та надлишок вологи. В таких умовах відмерлі рослини повністю не розкладаються. З року в рік вони накопичуються й поступово перетворюються на торф, який являє собою однорічну масу, що має коричневий або чорний колір. У торфі містять цінні речовини. Тому його використовують, як органічне добриво, паливо, у медицині.

Заростання озера

Типи боліт

Залежно від місць утворення болота бувають верхові та низинні. На вододілах річок формуються верхові болота. Вони існують за рахунок надмірного зволоження. Найбільше таких боліт в субарктичних та помірних широтах там, дена поверхню випадає опадів більше, ніж випаровується з неї вологи. В умовах холодного клімату виникненню боліт сприяє наявний шар багаторічної мерзлоти. Він затримує атмосферні опади на поверхні та перешкоджає їх проникненню глибше. Типовими рослинами верхових боліт є болотні чагарники. Обов’язковим мешканцем даного виду боліт є мох-сфагнум, який у відмерлих клітинах здатний накопичувати ти утримувати воду. В Україні верхові болота утворилися на півночі, на Поліссі. Вони виступають одним з джерел живлення річок.

Типи боліт

У зниженнях рельєфу, в річкових долинах, навколо озер виникають низинні болота. Вони живляться ґрунтовими водами і мають більш багату рослинність. Це вологолюбні осика, очерет, хвощ, вільха. В Україні низинні болота часто зустрічаються у річковій системі Дніпра.

Завдання.

1. На фізичній карті України знайдіть заболочені території.

2. З’ясуйте, які типи боліт сформувалися у вашій місцевості.

В природі також зустрічаються перехідні болота, які поєднують у собі ознаки одночасно, як верхових, так і низинних боліт.

У ХХ ст. була поширена практика осушення боліт. Це дозволило залучити у господарську діяльність колишні непридатні території. Але болота виконують важливу функцію у природному балансі. Торф є природним фільтром, який очищує воду. Тому вона в болотах, як це не здається дивним, є чистою. Утримуючи воду, болота дають початок річкам, забезпечуючи їх повноводність навіть у дуже сухі періоди року. Крім того на болотах ростуть цінні ягоди та лікарські рослини. Ось чому підходити до процесу осушення боліт слід дуже обережно та виважено, щоб не завдавати шкоди природі.

Для чого створюють штучні водойми

Крім надмірно зволожених територій, на Землі значно більше площ, які потерпають від нестачі вологи. Тому там люди створюють штучні водойми. Як ви вже знаєте, річки й озера розташовані на земній поверхні нерівномірно й не завжди придатні для використання. Крім того річки мають свій водний режим: в одні сезони року вони переповнені водою, в інші – значно міліють. Щоб врегулювати водний режим річок та забезпечити водою зростаючі потреби господарства, люди будують канали та водосховища.

Канали

Канали (з латинської – труба) – це штучні річки. Їх створюють шляхом спорудження штучного річища, спрямованого у потрібному напрямку й заповнюють річковою або озерною водою. За допомогою каналів можна змінювати природні річкові системи, наприклад, перекидати воду з однієї річки до іншої. Так утворюються зручні водні шляхи сполучення, поліпшується водопостачання міст, забезпечується зрошення посушливих земель. Тому є різні за призначення канали: одні – судноплавні, інші – зрошувальні. До найважливіших судноплавних каналів світу належать Суецький та Панамський, спорудження яких скоротило морські шляхи на тисячі кілометрів.

Канал

За допомогою зрошувальних каналів оживають навіть ділянки безводних пустель й перетворюються в квітучі оазиси. Так, Каракумський канал, що проліг крізь однойменну пустелю в Середній Азії, є найдовшим зрошувальним каналом світу (1069 км). В Україні потребують додаткового забезпечення водою південні та східні території. Так, від Дніпра в ці райони прокладенічисленні канали. Найдовший серед них – Північно-Кримський.

Завдання.

1. Знайдіть названі судноплавні та зрошувальні канали на фізичній карті.

2. Спробуйте пояснити, для яких потреб ще споруджують канали.

Також канали створюються для осушення заболочених ділянок. При цьому дуже важливо, щоб їх будівництво було науково обґрунтованим, економічно доцільним й не руйнувало природу.

Водосховища та ставки

На річках часто споруджують водосховища – штучні водойми, які за своїми розмірами іноді нагадують великі озера, або навіть моря. Більшість водосховищ будують на річках, перегороджуючи їх долини греблями. Водосховища дозволяють врегулювати річний стік та створити значний запас прісної води. Їх створюють для різних потреб: розведення риби, наповнення водою зрошувальних каналів, судноплавства, будівництва гідроелектростанцій (ГЕС) тощо. Найбільші в Україні водосховища збудовані на Дніпрі (знайдіть їх на карті).

Під час будівництва водосховищ на рівнинних річках виникає багато проблем. Серед них: затоплення значних площ родючих земель, відселення людей, заболочування та руйнування берегів, цвітіння води, замулювання й накопичення отруйних речовин на дні та інші.

У багатьох населених пунктах у спеціально виритих заглибинах створюють штучні озера – ставки. У сільській місцевості їх використовують для поливання земель, утримання водоплавної птиці та водопою худоби, розведення риби. У містах ставки є окрасою парків та зон відпочинку. На відміну від озер, ставки мають значно меншу здатність до самоочищення. Тому періодично їх необхідно прочищати та поглиблювати за допомогою спеціальної техніки.

Висновки


1.Болота – надмірно зволожені ділянки суходолу з шаром торфу понад 30 см. За умовами утворення розрізняють верхові, перехідні та низинні болота.
2.До штучних водойм належать канали, водосховища й ставки. Вони, перш за все, покликані забезпечувати прісною водою потреби господарства. Крім того штучні водойми потрібні для судноплавства, виробництва електроенергії, рибальства тощо.
3.Спорудження штучних водойм має бути науково обґрунтованим й не завдавати шкоди природі.

Питання для самоконтролю


1.Що називають болотом?
2.Порівняйте верхові та низинні болота.
3.Поясніть, як утворюється на болоті торф. Яке він має значення в природі та для людини?
4.З якою метою створюють штучні водойми?
5.Покажіть на карті найбільші канали та водосховища.
6.Які негативні наслідки має спорудження водосховищ на рівнинних річках?



Загальна географія, 6 клас.

Надіслано викладачами Міжнародного ліцею Гранд

С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко




Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Географія > Географія 6 клас