Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас. Повні уроки >>Географія: Властивості вод Світового океану. Рух води в Океані
§41. Властивості морської води. Водні маси
Пригадайте. 1. Коли і де ви в останній раз відпочивали на морському узбережжі? 2. Як можна схарактеризувати морську воду: якого вона кольору, яка на смак? 3. Чи замерзає морська вода?
Властивості вод Світового океану
Морська вода має ряд ознак, за якими її можна схарактеризувати: це колір, прозорість, смак, температура, хімічний склад, густина тощо. Зазначені ознаки є властивостями морської води.
Ми знаємо, що вода найчастіше відображає колір неба. Залежно від погоди вона може бути від темно-сірої до лагідно-блакитної. Але чому вода насправді має переважно синій колір? Відповідь досить проста. Коли промінь сонця потрапляє на поверхню води, усі кольори його спектру, за виключенням блакитного, швидко поглинаються. Тому ми спостерігаємо відтінки синього кольору, який “затримується” й відбивається водою.
Прозорість води залежитьвід вмісту механічних домішок у її складі: чим їх більше, тим менша прозорість.
У складі океанічної води виявлено практично всі наявні в природі хімічні елементи. Учені встановили, що співвідношення основних хімічних компонентів у морській воді та в крові людини і тварин практично однокове. Це є одним з доказів океанічного походження життя на Землі.
Детальніше розглянемо основні властивості океанічних вод – температуру та солоність.
Температура морської води
Температура води в Океані має свої закономірності і змінюється на поверхні та з глибиною. Нагріває води Світового океану Сонце, але лише верхні її шари. Нижче тепло передається шляхом постійного переміщення води. Найбільшу кількість тепла Світовий океан дістає в районі екватора. Саме тут зафіксовані найвищі температури поверхневих вод: до 29ОС. На північ та на південь від екватора температура води поступово знижується.
Завдання.
1. Пригадайте, як нагрівається повітря в тропосфері?
2. Як саме і чому змінюється температура повітря від екватора до полюсів?
Температура поверхневих вод Світового океану так само, як і температура повітря, залежить від кута падіння сонячних променів на земну поверхню. Саме з цих причин вона зменшується від екватора до полюсів.
Океан поглинає водною поверхнею на 25-50% більше тепла, ніж суходіл. Тобто він виконує функцію велетенського котла центрального опалення Землі. Улітку Сонце нагріває поверхневі води, а взимку вода поступово віддає своє тепло атмосфері. Підраховано, що як би океани не утримували своє тепло, температура земної поверхні становила 6 -21ОС. Це майже на 35ОС нижче від позначок температури, яку ми маємо насправді.
Температура води в Океані змінюється також з глибиною. Зоною сонячного освітлення охоплюється лише шар води глибиною до 200 м. Нижче вода поступово холоднішає. Перші 700 м температура води стрімко знижується, а потім – значно повільніше. Тому на глибині 4000 м температура води в усіх океанах, не залежно від географічної широти становить 0ОС. А далі вона знову починає зростати. Цьому сприяє нагрівання води внутрішнім теплом Землі, яке надходить з астеносфери.
Отже, на розподіл температури вод Світового океану впливають зовнішні (сонячне тепло) та внутрішні (тепло нашої планети) чинники.
Солоність морської води
Пригадайте характерний гіркувато-солоний смак води, який відчувається під час купання в морі. Дуже важливою властивістю океанічних вод є її солоність. Скільки ж солі розчинено у океанічній воді? Важко собі навіть уявити. Якщо всю морську сіль у сухому вигляді рівномірно розподілити на земній поверхні, наша планета буде вкрита суцільним шаром солі завтовшки 150 м!
Близько 80% від усіх розчинених у воді речовин припадає на добре нам відому кухонну сіль. Проте крім неї у водах Океану розчинені всі відомі на Землі речовини. Тому солоністю морської води вважають кількість розчинених в ній хімічних речовин. Вона визначається у кількості грамів хімічних речовин, що містяться в одному літрі води. Одиницею її виміру є г/л або проміле (‰), тобто тисячна частка від цілого. Середній показник солоності вод Світового океану становить 35‰. Це нагадує смак розчину однієї чайної ложки солі у склянці води. Найсолоніше вода у Червоному морі, солоність якого сягає 41‰. А найбільш прісним морем світу є Балтійське. Його солоність коливається в межах від 2 до 11‰.
Завдання. Поміркуйте, в який спосіб у звичайних умовах можна виміряти солоність морської води. Яким чином можна прискорити цей процес?
Середній рівень солоності морської води зберігається на певних глибинах, де він практично не змінюється. На показник солоності поверхневих вод одночасно впливають різні чинники. Так, одні з них підвищують, а інші навпаки знижують солоність води. Звичайно, головну роль у зміні солоності поверхневого шару води відіграють випаровування та атмосферні опади. Тому вона, як і температура води, залежить від кліматичних умов та закономірно змінюється з широтою: від екватора до полюсів.
Завдання.
1. Пригадайте з тема “Атмосфера”, як розподіляються температура повітрята атмосферні опади на Землі.
2. Спробуйте визначити вплив зазначених показників клімату на рівень солоності поверхневих океанічних вод.
Опріснюють морську воду річковий стік та танення льоду в океані (поміркуйте, чому?).
Лід у світовому океані
В Океан крига потрапляє різними шляхами. Перш за все, вона утворюється на поверхні внаслідок замерзання морської води. Солона вода, на відміну від прісної, замерзає за умов від’ємних значень температури: близько -2ОС... -4ОС. Причому, чим вища солоність води, тим нижча температура її замерзання. Льодом вкриті значні площі Світового океану в приполярних широтах, де панують довгі й холодні зими. Частина криги, яка приєднана до берегів, утворює береговий припай. Лід, що вільно переміщується водами Океану, має назву дрейфуючої криги.
Значні маси льоду сповзають в Океан з материків та островів. Від них постійно відламуються велетенські частини криги, що утворюють айсберги – льодяні гори. Вони підхоплюються морськими течіями, які відносять їх у теплі широти. Тут айсберги починають танути та розколюються на дрібні частини. Найбільшими за розмірами є айсберги з Антарктиди, які можуть існувати багато років поспіль. На водній поверхні видно лише 1/8 частина айсберга, інша прихована під водою. Саме вона являє собою найбільшу небезпеку для кораблів. Водночас в айсбергах містяться величезні запаси прісної води, які стануть в нагоді людству вже найближчим часом.
Завдання. Хто з вас чув про загибель “Титаніка” в наслідок зіткнення з гренландським айсбергом у 1912 році? Спробуйте відповісти, чому не вдалося запобігти цій трагедії.
Водні маси
Як ми з’ясували,морська вода має неоднакові властивості в різних частинах Світового океану. Тому виділять різні типи водних мас, які змінюються як на поверхні, так і з глибино.
Водні маси – це великі рухомі об’єми води з подібними властивостями: температурою, солоністю, густиною, прозорістю та ін.
З глибиною розрізняють поверхневі (до 200 м), проміжні (до 2000 м), глибинні (до 4500 м) та придонні водні маси. Вони відрізняють між собою своїми властивостями, перш за все температурою та рівнем солоності.
Завдання. Враховуючи закономірності зміни температури та солоності океанічних вод з глибиною, назвіть характерні ознаки зазначених типів водних мас.
Поверхневі водні маси змінюють свої властивості в різних широтах внаслідок впливу на них кліматичних умов. Тому аналогічно повітряним масам, розрізняють кілька типів поверхневих водних мас.
Завдання. Пригадайте з теми “Атмосфера” основні типи повітряних мас та їх основні властивості.
На поверхні Світового океану від екватора до полюсів змінюють однин одного такі типи водних мас: екваторіальні, тропічні, помірні та арктичні (антарктичні). В умовах теплого та вологого екваторіального клімату формуються в Океані екваторіальні водні маси, які мають високі температури та знижений рівень солоності. У спекотному та сухому тропічному кліматичному поясі утворюються тропічні водні маси з високими температурами та підвищеною солоністю. Помірні водні маси відповідно до кліматичних умов змінюють свою температуру за сезонами року, маючи при цьому знижений рівень солоності. Арктичні (антарктичні) водні маси завдяки низьким температурам протягом року вкриті кригою, яка під час танення опріснює воду.
Висновки
1.Властивостями вод Світового океану є колір, прозорість, температура, солоність, густина та інші. 2.Океанічні води мають свій температурний режим. Температура поверхневих вод закономірно знижується від екватора до полюсів. Також відбувається зміни температур з глибиною. 3.Солоність морської води визначається кількістю розчинених в ній хімічних речовин та вимірюється в г/л або ‰. Середня солоність води в Океані становить 35‰ та майже не змінюється з глибиною. Солоність поверхневих вод залежить від географічної широти місцевості. 4.В Океані зустрічаються різні за походженням типи криги: океанічний та материковий (айсберги). 5.Водні маси – великі об’єми океанічної води з подібними властивостями.
Питання для самоконтролю
1.Назвіть властивості океанічної води. Які з них є основними? 2.Як змінюється температура води в Океані та його поверхні та з глибиною? 3.Що таке солоність морської води? В яких одиницях вона вимірюється? 4.Як утворюється лід у Світовому океані? 5.В чому полягає небезпека айсбергів для людини? Як їх можна використовувати? 6.Поясніть поняття “водна маса”. Схарактеризуйте різні типи водних мас.
§42. Рухи води в Океані
Пригадайте. 1. Чи здатна рухатися морська вода? 2. Внаслідок чого утворюються морські хвилі? Невгамовна океанічна вода перебуває у постійному русі. Основними його видамиє вітрові хвилі, цунамі, припливи та відпливам, морські течії. Розглянемо природу цих рухів води у Світовому океані.
Як виникають хвилі в Океані
Вітер, який дме над Океаном, колише воду поверхню і утворює вітрові хвилі. Спостерігаючи за поверхнею моря, здається, що хвилі здатні швидко бігти. Але насправді, вода при цьому лишається на місці й не пересувається в горизонтальному напрямі. У хвилі вода рухається лише вгору й вниз. Верхня випукла частина хвилі утворює гребінь, нижня ввігнута – западину, яку називають підошвою. При цьому вода робить своєрідне коло у вертикальній площині. Ось чому предмет, наприклад порожня пляшка або стовбур дерева, що плаває на хвилях, майже не переміщується в горизонтальному напрямку.
Кожна вітрова хвиля мають свою висоту та довжину. Висотою хвилі вважається відстань між її підошвою та гребенем. Довжиною – відстань між гребенями або підошвами двох сусідніх хвиль. Зазвичай вітрові хвилі мають більшу висоту у відкритому морі, ніж біля берегів. У середньому їх висота становить 4-6 метрів, а довжина – 100-200 м. Але при сильному штормовому вітрі, хвилі сягають 20-30 метрів та є небезпечними навіть біля узбережжя. В таких випадках відпочиваючих попереджують про небезпеку.
Нині людина навчилася спрямовувати енергію хвиль на виробництво електроенергії. Цю енергію використовують для подачі сигналів маяки в Океані.
Цунамі
Іншу природу мають велетенські руйнівні морські хвилі – цунамі. Це слово має японське походження й означає “висока хвиля в бухті”. Саме Японія, що розташована на островах у Тихому океані в межах сейсмічно активного поясу найчастіше, найчастіше потерпала від цих руйнівних хвиль. Їх викликають землетруси, що відбуваються на дні Океану.
На відміну від вітрових хвиль, цунамі майже не помітні у відкритому океані. Але, доходячи до узбережжя, особливо у вузьких бухтах, вони стрімко збільшують свою висоту до 20-60 метрів і набирають швидкості до 800-1000 км/год. Уявіть собі, що на вас рухається, майже летить двадцятиповерховий будинок!
Найбільше лиха цунамі завдали 25 грудня 2004 року в Індійському океані, в наслідок чого постраждали території восьми країн. Ця катастрофа сталася несподівано і тому більшість людей застала зненацька. Гігантськими хвилями було змито понад 300 тис. чол., більшість з яких загинуло або пропало без вісті. При цьому було вщерть зруйновані тисячі будівель, шляхів сполучень та курортних містечок.
Насування цунамі важко передбачити. На територіях, де може виникати ця стихія, створюють системи спостереження з метою завчасного оповіщення людей про небезпеку, що насувається.
Завдання.
1. Відшукайте на карті літосферних плит в атласі місця можливого утворення цунамі.
2. Знайдіть на карті названі у тексті території, що найбільше страждають від цунамі. Поясніть, чому це відбувається.
Припливи та відпливи
З давніх-давен люди, що живуть на океанічному узбережжі помітили, що море періодично стрімко насувається на сушу, а потім відходить, лишаючи за собою смугу до 10 км шириною. А рибалки та моряки навчилися це використовувати на свою користь. Після сходження води рибальські сіті були наповнені рибою. Щоб не сісти на мілину, моряки очікували підняття води для безпечного заходу в бухту або ж виходу у відкрите море. Ці періодичні коливання рівня води на узбережжі Океану отримали назву припливи та відпливи. Їх таємнича природа з часом була розкрита. Вони виникають під дією сили тяжіння Місяця і Сонця. Ці явища являють собою підйом і зниження води в морі двічі на добу. Під час припливу вода находить на берег, затоплюючи частину суходолу. Це відбувається на всій протяжності того земного меридіана, який направлений в бік Місяця або Сонця, а також з протилежного боку Землі. Під час відпливу вода навпаки відступає далеко назад, частково оголюючи дно.
Завдання.
1. З курсу природознавства пригадайте, що таке сила тяжіння.
2. Яку роль відіграє Місяць для нашої планети?
Припливи та відпливи, що викликані Місяцем значно відчутніші за сонячні. Це пояснюється різними відстанями цих небесних тіл від Землі. Найбільша різниця між припливом і відпливом води досягається тоді, коли Сонце, Місяць і Земля знаходяться на одній лінії. Це відбувається кожні два тижні. Високі припливи спостерігаються у вузьких затоках і протоках. Так, найбільшу висоту (до 18 м) мають припливи у затоці Фанді на східному узбережжі Північної Америки. Досить високі припливні хвилі спостерігаються на північному узбережжі Європи. Наприклад, у Білому морі вони сягають 12 м. Нині людина використовує високі припливні хвилі для будівництва припливних електростанцій (ПЕС). У внутрішніх морях припливи незначні. Так, у Чорному і Азовському морях, що омивають південні береги України, вони становлять лише 10-20 см.
Морські течії – океанічні “річки без берегів”
У давнину під час загибелі кораблів моряки кидали у воду плашки з листами, в яких просили про допомогу, вказували свої географічні координати, або залишали прощальні повідомлення. Вони сподівалися, що пляшка, підхоплена бурхливими океанічними течіями, коли-небудь потрапить до людей. Нині жодна морська карта не обходиться без позначення точного місцезнаходження основних течій. А жителі окремих островів в Індійському океані й сьогодні для спілкування між різними островами користуються морської пляшковою поштою, яку вважають досить надійною. Адже в Океані постійними шляхами протягом мільйонів років здійснюються пересування води, які формують тисячі великих та малих течій.
Океанічні течії – це горизонтальні і вертикальні переміщення водних мас. Залежно від їх температури у порівнянні з температурою навколишньої води, течії бувають теплими й холодними. Теплими називають ті течії, води яких тепліші від навколишніх. Найпотужніша тепла течія світу розташована в Атлантичному океані. Її назва – Гольфстрім – з англійської означає “течія з затоки”. Вона рухається з Мексиканської затоки на північ океану в бік берегів Європи. Кожної секунди Гольфстрім пересуває до 75 млн. тон води з температурою на 5-10ОС вищою за навколишню воду. Цей потужний потік теплої води Атлантичного океану визначає клімат Європи, роблячи його більш м’яким.
Холодними є ті течії, води яких холодніші від навколишніх водних мас. Наприклад, не зважаючи на те, що температура води Перуанської течії становить +23ОС, вона вважається холодної, тому що протікає в більш теплих водах. Найдовшою в світі течією є холодна течія Західних Вітрів. Вона простягається на 30 тис. км у південній півкулі, переносячи воду навколо Антарктиди.
Виникнення течій може бути зумовлене різними причинами. Найважливіше значення мають течії вітрового походження. Течії Світового океану утворюють цілісну систему, яка пов’язана з переміщеннями атмосферного повітря: перш за все з постійними вітрами. Тому назви вітрів і течій, утворених ними, часто збігаються.
Завдання.
1. Пригадайте назви постійних вітрів та причини їх виникнення.
2. Відшукайте на карті океанів назви морських течій, які збігаються з назвами постійних вітрів
Системи течій існують в усіх океанах. Найбільш повно їх можна простежити в Тихому та Атлантичному океанах. В Північній та Південній півкулях виникають велетенські замкнені кругові рухи води. Сила осьового обертання Землі відхиляє течії, закручуючи їх за годинниковою стрілкою у Північній півкулі та проти неї – у Південній.
Візьмемо для прикладу колову схему течій у Північній півкулі Атлантичного океану. Тут пасати пересувають теплі води з тропічних широт біля Африки в бік екватора, формуючи теплу Північну Пасатну течію. Ця вода досягає протилежного берега Атлантики й повертається назад вздовж берегів Північної Америки у вигляді стічної течії Гольфстрім. Далі океанічну воду підхоплює постійний вітер Західного перенесення й спрямовує її у помірні широти. Так виникає Північно-Атлантична тепла течія, яка досягає західних берегів Європи. Вода, яка поступово охолоджується, завертає назад і утворює холодну Канарську стічну течію, замикаюче коло. З даного прикладу видно, що кожне замкнене коло утворюють чотири течії: дві з них вітрові, а між ними – дві стічні.
Завдання.
1. Знайдіть на карті океанів в атласі назване коло течій у Північній півкулі Атлантичного океану.
2. Спробуйте знайти та пояснити формування аналогічних колових рухів води в інших океанах.
Внаслідок постійного руху, морські течії містять величезні запаси енергії, використання якої є справою недалекого майбутнього.
Висновки
1.Води Світового океану перебувають у постійному русі, що забезпечує переміщення водних мас. 2.Коливання водної поверхні викликають вітрові хвилі. Підводні землетруси утворюють велетенські хвилі цунамі. Під впливом сили тяжіння Місяця й Сонця виникають припливи та відпливи. Океанічні течії здебільшого викликані постійними вітрами. 3.Морські течії бувають теплими та холодними. В океанах існує система поверхневих течій, яка являє собою замкнені кола.
Питання для самоконтролю
.Які вам відомо рухи океанічної води? 2.Опишіть принцип утворення вітрової хвилі. Назвіть її частини. 3.Що таке цунамі? Порівняйте їх з вітровими хвилями. 4.В результаті чого виникають припливи та відпливи? 5.Як утворюються течії в океанах? Назвіть та покажіть на карті найбільші теплі та холодні течії. 6.Визначте, за допомогою якої течії можна здійснити найшвидшу навколосвітню подорож.
Загальна географія, 6 клас.
Надіслано викладачами Міжнародного ліцею Гранд
С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
Предмети > Географія > Географія 6 клас
|