Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 6 клас>>Що таке суспільна справедливість і соціальна різноманітність
1. Що таке суспільна справедливість. 2. У чому ми всі рівні, хоча й різні. 3. Чого вимагає від нас різноманітність життя в громадянському суспільстві. Після цього уроку ви зможете:
1. Що таке суспільна справедливість Порадьтесь у загальному колі, що означають словосполучення «справедливa гра», «справедливе правило», «справедливий суддя», «справедлива людина». Поняття справедливість відоме людям дуже давно. Коли йдеться про взаємини окремих людей, справедливість найчастіше розуміють як правильне, неупереджене ставлення до чогось або до когось. Утім поняття «справедливість» застосовують і до суспільства загалом: суспільно справедливим визнають такий устрій, за якого кожен отримує те, на що він має право за умови, що права інших теж не порушуються. Справедливими називають такі людські відносини, дії, вчинки, які відповідають морально-етичним і правовим нормам демократичного суспільства. Зрозуміло, що влаштувати суспільство або державу за таким принципом непросто, адже окремі люди й суспільні групи часто мають різні й навіть протилежні потреби та інтереси. Щоб їх задовольнити справедливо, суспільство завжди змушене було врегульовувати своє життя спочатку за допомогою традицій і звичаїв, згодом - законів. За давнини справедливою вважали волю богів. Часто, намагаючись виправдати свої вчинки (приміром, розв'язання війни), навіть розпочинаючи війни, люди посилались на Божу волю. Багато років минуло відтоді, як богиня кохання пообіцяла троянцеві Парісу за дружину найпрекраснішу з жінок... Нарешті він побачив дивовижний сон. Сама Афродіта постала перед ним і сказала:
Протягом усієї історії людського суспільства проблемою був справедливий розподіл матеріальних (насамперед їжі, житла, землі тощо) та інших благ. Людство вигадало два основних способи такого розподілу: блага слід розподіляти між людьми або порівну, або відповідно до їхніх заслуг (наприклад, того, де і як вони працюють). Справедливим завжди вважається такий розподіл благ, який відповідає заздалегідь обумовленим правилам. Сьогодні, прагнучи якнайсправедливішого задоволення прав усіх членів суспільства, розвинені демократичні держави намагаються застосовувати обидва підходи. У нашій країні певна частина суспільного багатства розподіляється порівну, однаково для всіх. Це, зокрема, додаткові виплати держави всім багатодітним сім'ям, безоплатна освіта, користування підручниками або надання першої допомоги хворому тощо. Іншу частину прибутку держави розподіляють між громадянами відповідно до заслуг кожного, наприклад у вигляді заробітної плати. Справедливим у демократичному суспільстві є забезпечення рівних прав і свобод громадян. Отже, сучасне розуміння суспільної справедливості полягає насамперед у забезпеченні державою прав і свобод усіх членів демократичного громадянського суспільства, взаємній повазі громадян до прав одне одного, щонайповнішому дотриманні у взаєминах людей моральних та правових норм. 2. У чому ми всі рівні, хоча й різні Кожна людина має власні здібності й нахили, свою віру та духовні цінності, посідає певне місце в суспільстві, краще або гірше працює, набуває - завдяки природним здібностям або власному вибору - тих чи тих рис, що відрізняють її від інших людей.
Отже, кожна людина є унікальною і неповторною. Тому ми всі рівні, але - різні. Суспільству притаманна соціальна різноманітність. Чи можна вважати когось поганою людиною, з огляду тільки на те, що він чи вона думають або діють не так, як ми?
Усі ми різні, проте жодна людина не є людиною більше чи менше, ніж будь-хто інший. Усі ми рівні й однаково можемо користуватися своїми правами людини. Саме цю рівність усіх прав людини «без якої б то не було відмінності» проголошує
Загальна декларація прав людини. Різноманітний - неоднаковий з іншим, несхожий на інше чим-небудь; який складається з неоднакових, не схожих один на одного предметів, осіб.
Соціальна різноманітність - ознака суспільства, яке складається з неоднакових, не схожих одна на одну осіб.
є) знову відірвіть верхній правий кут; є) складіть аркуш надвоє; ж) якщо можна, відірвіть правий кут; з) розгорніть аркуші і покажіть іншим.
3. Чого вимагає від нас різноманітність життя в громадянському суспільстві Першокласники поверталися після перерви до класу. Вчитель запитав у маленької Аліси: «Що ти робила на перерві?». Аліса відповіла: «Я бавилась у дворі». Вчитель сказав: «Добре. Іди до дошки, і якщо ти вірно напишеш слово "двір", я поставлю тобі відмінну оцінку». Аліса написала правильно і отримала «відмінно». Вчитель поставив таке саме запитання Давидові, який відповів: «Під час перерви я грався з Алісою». - «Добре, якщо ти правильно напишеш на дошці слово "перерва", я поставлю тобі "відмінно"». Давид написав слово без помилок і отримав високу оцінку. Після цього вчитель звернувся до маленького Ахмеда з тим самим запитанням і почув: «Я хотів було погратися з Алісою та Давидом, але вони стали кидати в мене камінням і називали жебраком». Вчитель вигукнув: «Як? Вони кидали в тебе каміння? Це ж кричуще, нічим не виправдане порушення твоїх прав як людини. Іди до дошки, і якщо ти напишеш без помилок "кричуще, нічим не виправдане порушення прав людини", я поставлю тобі "відмінно"». У сучасному демократичному суспільстві всі люди є рівними в правах незалежно від віку, статі, кольору шкіри, зовнішнього вигляду, стану здоров'я, фізичних і духовних можливостей. Саме це є основою розуміння справедливості. Всі громадяни демократичного суспільства повинні будувати відносини між собою, знаючи та розуміючи свої права і, водночас, поважаючи гідність і права інших. Кожен має вважати права тих, хто його оточує, так само цінними, як власні й пам'ятати про золоте правило моралі: не чиніть іншим того, чого собі не бажаєте!
І. Оцініть себе, зараховуючи за кожну відповідь по 3 бали.
2. Що означає бути рівноправними членами суспільства? 3. Як поводитися справедливо по відношенню до інших людей? 4. Як пов'язані поняття «справедливість» і золоте правило моралі?
II. Поверніться до зображення богині Феміди. Працюючи в групах, зробіть малюнок, який втілює ваші теперішні уявлення просправедливість у громадянському суспільстві. Поміркуйте, чим ваші уявлення про справедливість відрізняються від уявлень давніх греків.
1. Доповніть усно або письмово наведені твердження. Підготуйтеся до обговорення цих тверджень у класі.
Притча про господаря (з Євангелія від Матвія) Одного разу господар вийшов уранці, щоб найняти працівників на роботу у виноградник, запропонувавши робітникам по динарію за день праці. Вони погодились і стали до роботи.
Близько третьої години господар побачив інших людей, які нічого не робили і сказав їм: «Ідіть і ви до винограднику мого. Я щось дам вам за роботу». Вони пішли працювати.
Близько шостої і сьомої годин вечора він зробив те саме. Врешті-решт близько одинадцятої години ночі він найняв ще кількох людей.
Коли настала північ, господар скликав робітників і сказав їм: «Нехай ті, кого найняв останніми, отримають плату першими». І ті, хто прийшов близько одинадцятої години ночі, отримали по динарію. Ті, хто прийшов першими вранці, думали, що вони отримають більше. Проте їм також заплатили по динарію. Вони обурилися: «Ці останні працювали лише одну годину, а ти зрівняв їх з нами, які працювали весь день і в спеку». На це господар відповів: «Друзі, я не ображаю вас. Чи ми з вами не домовилися, що ви працюєте за динарій цілий день? Беріть своє і йдіть. Я ж хочу дати останнім те ж, що і вам. Хіба я не владний робити те, що хочу? Чи ваші очі заздрять тому, що я щедрий?». Етика. 6 клас. Данилевська О., Пометун О.
Підручники та книги по всім предметам, домашня робота, онлайн бібліотеки книжок, плани конспектів уроків з етики, реферати та конспекти уроків з етики для 6 класу Зміст уроку конспект уроку і опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технології закриті вправи (тільки для використання вчителями) оцінювання Практика задачі та вправи,самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський домашнє завдання Ілюстрації ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа реферати фішки для допитливих шпаргалки гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати Доповнення зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ) підручники основні і допоміжні тематичні свята, девізи статті національні особливості словник термінів інше Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: