KNOWLEDGE HYPERMARKET


Що таке правила та як вони виникають. Які правила існують у суспільстві.

Гіпермаркет Знань>>Правознавство>>Правознавство 9 клас>> Правознавство: Що таке правила та як вони виникають. Які правила існують у суспільстві.

Правила в нашому житті
Пригадайте, як жили первісні люди. Чи могла первісна людина існувати самостійно? Як називалися перші колективи первісних людей?


З перших днів існування на Землі люди навчилися перемагати природні негаразди, будувати перші оселі, здобувати їжу. Минали роки й століття, змінювалися історичні епохи. Печеру, вогнище та палицю замінили електрика, комп'ютери й хмарочоси. На місці невеликих людських колективів людського стада, племені — утворилися великі держави. Однак і в малому, і у великому колективах завжди існувала та й нині існує проблема співіснування людей, залагоджування стосунків між ними.

Обговоріть, що, на вашу думку, об'єднує ситуації на цих фотографіях. Що допомагає тим, хто зображений на фотографіях, успішно досягати своєї мети, уникати серйозних конфліктів?
Коли гравці виходять на поле, вони добре знають, як мають діяти, знають, що робити заборонено, а що можна використати в грі. Саме завдяки цьому всі, хто грає на полі, добре розуміють один одного. За порушення встановлених правил передбачені певні покарання спортсменів — «жовта» чи «червона» картки у футболі, видалення з поля в хокеї, штрафні удари в баскетболі тощо. 
Назвіть відомі вам правша ігор (футболу, баскетболу, шашок, шахів тощо).
Так само добре розуміють один одного водії на вулицях наших міст і сіл. Вони розмовляють між собою мовою світлових сигналів, «читають» дорогу за допомогою знаків і дорожньої розмітки, знають, хто має проїхати перехрестя першим, а хто зачекати. І все завдяки маленькій книжці — Правилам дорожнього руху, яку повинен знати кожен: і водій, і пішохід.
Пригадайте, які правила руху для пішоходів, пасажирів і велосипедистів вам відомі.
Уже в первісному суспільстві виникали певні правила поведінки. Коли плем'я збиралося на полювання, воно влаштовувало навколо зображення звіра традиційний ритуал. Це було правило, без якого на лови не йшли. Уважалося, що без дотримання цього полювання буде невдалим. Згодом виникли держави, у яких форму малися закони правила життя суспільства.
Пригадайте відомі вам закони й правові акти різних держав, які ви вивчали на уроках історії.
Правила супроводжують нас на кожному кроці життя. Зайшовши в автобус чи трамвай, вагон потягу чи метро, ви бачите правила користування цими видами транспорту. У школі учні зобов'язані дотримуватися правил поведінки. Щоб запобігти пожежі, маємо (отримуватися правил протипожежної безпеки, а щоб уникнути проблем під час купання правил поведінки на воді. У кожному магазині ми можемо ознайомитися з правилами обслуговування покупців.
Так само, улаштувавшись у майбутньому на роботу, ви діятимете відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку, якими визначається час початку та закінчення роботи, перерва, трудові обов'язки тощо.
Без спортивних правил неможливий жоден вид спорту, жодне спортивне змагання. Навіть ігри, якими ви бавилися в дитячому садку, оздоровчому таборі чи молодших класах школи, завжди мають певні правила.
Правилами користуються прибічники релігії, певними правилами керуються й звичайні люди, коли визначають свою поведінку, — вітають один одного з днем народження чи Новим роком, роблять подарунки тощо. 
Визначте, що таке «правила».
Правила — це норми суспільного життя, які визначають дії людей, організацій, колективів у певних життєвих ситуаціях.
Правознавці називають правила соціальними нормами, адже суспільство латинською мовою означає «соціум».
Правила бувають дуже різні. Спробуємо їх класифікувати за певними ознаками. Насамперед правила можна поділити відповідно до того, хто їх запровадив, затвердив.
Є правила, які затверджує та запроваджує держава або різні її органи — Верховна Рада, Уряд, міністерства, інші державні органи. Такими є закони, з якими ми будемо ознайомлюватися при вивченні правознавства. Держава встановлює Правила дорожнього руху, навіть правила офіційних спортивних змагань затверджує спеціальний орган влади — Міністерство в справах сім'ї, молоді та спорту спільно з відповідною спортивною федерацією.
Деякі правила створені різними церквами. На уроках всесвітньої історії та зарубіжної літератури ви дізналися про священні книги християн Біблію та Євангеліє, мусульман — Коран, іудеїв Тору тощо. У них містяться правила відправлення релігійних обрядів, повсякденної поведінки віруючих.
Існують правила, які формуються в житті людей самостійно. Вони не є результатом свідомої діяльності тієї чи іншої особи, а виробляються внаслідок багаторазового повторення. Саме так виникли традиції та звичаї, значною мірою таким є і шлях утвердження норм моралі, які становлять певні моральні правила. Моральними називають правила, які визначають розуміння добра й зла, співвідношення порядності та безчестя.

Порівняйте правила, які сформовані різними шляхами. Які з них мають найбільшу силу? Як може бути покараний порушник різних правил?

Правила розрізняють і за їхнім змістом. Вимоги до технічного стану автомобіля, вимоги до новобудов, вимоги щодо кількості та технічних характеристик протипожежного обладнання визначаються технічними правилами. Уже йшлося про спортивні правила тощо.
Ми вже знаємо, що правила формуються по-різному. І не дивно, що іноді між різними правилами можуть виникати певні протиріччя.
Спробуйте навести приклади, коли різні види правил не збігаються або ж навіть суперечать одне одному.
У своєму житті більшість людей найчастіше мають справу з двома видами норм: установленими державою — правом і такими, що сформувалися в процесі багаторічного розвитку суспільства, — мораллю. У них є чимало спільного, але й багато відмінного.
Мораль і право тісно взаємодіють між собою. Правові норми школи запроваджують на основі норм моралі, що виникли раніше У сиву давнину утвердилася моральна норма, яка диктує повагу до літніх людей. Діє вона й нині і, крім того, покладена в основу Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку". Моральні норми, закладені в Христових заповідях «Не вбий!», «Не вкради!», підкріплені сучасними нормами законодавства, зокрема Кримінального кодексу. Їх порушення спричиняє як моральний осуд, так і конкретну, досить жорстку юридичну відповідальність. У більшості випадків на правопорушника чекають не тільки юридична відповідальність, а й моральний осуд.
Яке ж значення мають правила в житті людини, у житті суспільства? Для цього уявімо, що всі правила раптово зникли.
Обговоріть цю уявну ситуацію. Складіть розповідь про те, що сталося у світі, якби зникли правила.
Суспільство не може існувати без правил, вони супроводжують його від виникнення до сучасності. Нині правила створює держава та її органи. Деякі з них установлює церква, інші — різноманітні організації, які існують у суспільстві, — партії, клуби, асоціації тощо. Є правила, що виникають самостійно, у процесі людського буття. Саме вони регулюють взаємини між людьми, допомагають попереджати та вирішувати конфлікти.
Запам'ятайте: правила, мораль, соціальні норми.
Перевірте себе
1.    Що таке правила?
2.    Які види правил існують у суспільстві?
З. Запропонуйте правила поведінки учнів на уроці правознавства, які треба було б запровадити.
4. Наведіть приклади з життя, коли правила допомагають запобігти конфлікту або ж розв'язати його.
5.    Запропонуйте правила, яких потрібно дотримуватися на уроках. Порівняйте свій проект із правилами для учнів, які встановлено офіційно.
6.    Висловіть думку щодо наслідків, до яких може призвести порушення різних правил.

Правознавство. 9 клас. О.Д.Наровлянський


Календарно-тематичне планування з правознавства, завдання та відповіді школяру, курси учителю з правознавства 9 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


 

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.