Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 6 клас>>Чому людину визначають найвищою цінністю демократичного суспільства
1. Чому людину визначають найвищою цінністю демократичного суспільства. 2. Чому мораль громадянського суспільства називають гуманістичною.
1. Чому людину визначають найвищою цінністю демократичного суспільства З усього, що є у світі, найціннішою для людини є сама людина. Ще давні греки вустами філософа Протагора казали: «Людина є мірою всіх речей». Тільки людину наділено розвиненими здібностями усвідомлювати та перетворювати навколишній світ на засадах Розуму, Добра і Краси. Кожна людина, яка жила, живе чи житиме, є унікальною, а відтак - цінною вже тому, що вона - Людина.
Міф про Прометея Сувора дика пустеля на краї Землі... Тільки скелі заходять за хмари своїми гострими вершинами... Жодної рослини не видно, скрізь моторошна пустка... До однієї із скель прикутий могутній герой Прометей. Гірко нарікає він на свою лиху долю: «О божественний ефіре і ви, бистровійні вітри, о джерела рік і невгамовний рокоте морських хвиль, о земле, праматере всього, о всевидюще сонце, що оббігаєш все коло землі, - всіх вас кличу я за свідків. Дивіться, що терплю я! О, горе, горе! Стогнатиму від мук я й тепер, і багато, багато віків!
Але що ж це говорю я? Адже я знав усе, що буде. Я знав, що неминучим є веління грізної долі. Я мушу терпіти ці муки. За віщо ж? За те, що подарував людям надію і приніс їм з небес вогонь богів. Тепер вони не зійдуть нещасними у темне царство Аїда. За те, що я дав великі дари смертним, за це я мушу страждати так нестерпно, і не минути мені цих мук. О, горе, горе!»
Збори архейських воїнів ...Воїни сходилися на збори - так, як рої бджіл, що вилітають з гірських печер... Нарешті запанувала тиша. Першим звернувся до народу Агамемнон, вставши зі свого місця зі скіпетром у руках. Він говорив про тягар війни, про поразки греків під Троєю і закликав їх повернутися на батьківщину...Вислухали воїни промову Агамемнона й захвилювалися, задумавшись, чи не варто їм справді припинити війну... З промовою до народу звернувся Одіссей, поруч з яким, прибравши вигляду гінця, стояла сама Афіна Паллада. Одіссей переконував греків не припиняти облоги Трої, адже якщо вони це зроблять, то зганьблять себе перед нащадками... Тоді... встав старий Нестор, і знову все стихло. Нестор також радив залишитися і дати бій троянцям... І заволали воїни, так гучно, як гуркоче море під час сильної бурі, коли вітер жене високі, як гори, хвилі. Швидко розійшлися народні збори. Всі поспішали готуватися до битви.
Отже, демократія - одна з найдавніших в історії форм організації суспільного життя та управління ним, яка можлива лише за умови участі всього народу, кожного громадянина в управлінні державою та розв'язанні суспільних проблем. Важливою рисою громадянина є громадянськість, тобто усвідомлення своїх прав та сумлінне виконання обов'язків перед державою та суспільством. Громадянин бере участь у схваленні найважливіших рішень життя держави. Тож громадська активність громадян - вільних людей, які поважають себе й інших, прагнуть допомогти своїй державі, є запорукою повноцінного життя громадянського суспільства.
Громадянин - 1. Особа, що належить до постійного населення держави, користується її правами і виконує обов'язки; 2. Той, хто поєднує власні інтереси з громадськими, служить Батьківщині.
Громадянськість - усвідомлення громадянином своїх прав та сумлінне виконання обов'язків перед державою та суспільством.
Усі громадяни демократичної держави є рівними і рівноправними. Це означає, що голос, який громадянин під час виборів або голосування віддає за рішення, яке вважає істинним, чи особу, яка, на його думку, є найдостоинішою, важить стільки ж, скільки будь-який голос іншого громадянина держави. Демократія не може і не повинна нехтувати кимось окремим заради інтересів цілого суспільства. Ніхто не може замінити окремого громадянина у його громадській активності. Як зауважив російський письменник 20 ст. Андрій Платонов, «без мене народ неповний».
2. Чому мораль громадянського суспільства називають гуманістичною Ви вже знаєте, що певні норми поведінки людини по відношенню до себе, інших людей та суспільства загалом виникли віддавна. З них складалися звичаї, традиції, правила. Моральні норми дають змогу оцінювати вчинки людей з позицій добра чи зла. Норми моралі пропонують ідеал людської поведінки. Втілення цього ідеалу забезпечує совість кожної людини і тиск громадської думки. Якщо людина порушує норми моралі, це викликає осуд громади. Так було й за давнини.
З плином часу деякі моральні правила відходили в минуле, як, наприклад, захист честі й гідності на дуелі, поширений за часів пізнього середньовіччя. Інші живуть і сьогодні. Саме вони становлять сукупність загальнолюдських цінностей.
Нині в більшості розвинених країн світу все частіше йдеться про формування громадянського суспільства. У такому суспільстві найвищою цінністю є людина, громадянин. Завданням громадянського суспільства є створення найкращих умов для її різнобічного розвитку, активної участі в громадському житті. Суспільство прагне, аби кожна людина могла максимально розвинути свої здібності, застосувати їх на власну користь, а також на добро й щастя інших людей та людства загалом.
Задля досягнення цієї мети в багатьох державах, що розвивають громадянське суспільство, ухвалюють закони, що гарантують та охороняють права і свободи людини, створюють державні установи, організації, які опікуються проблемами життя та розвитку громадян.
Для того щоб активно впливати на життя суспільства, самі громадяни добровільно об'єднуються в товариства, асоціації, спілки тощо, які без втручання державної влади і державних установ самі вирішують питання свого життя. Асоціації і товариства спрямовують свою діяльність на створення умов для розвитку творчих здібностей громадян (творчі об'єднання художників, письменників та ін.), згуртовувати тих, хто має спільне хобі (мисливці, рибалки, філателісти тощо). Серед них є благодійні організації, творчі, наукові й професійні спілки, громадські засоби масової інформації (газети, журнали, теле- і радіоканали), спортивні, дитячі, юнацькі, жіночі організації, об'єднання за інтересами тощо.
Яких якостей вимагає від кандидата в скаути присяга? Які обов'язки покладає вона на членів організації? Чи бере кандидат на себе ці обов'язки добровільно? Чому він це робить? Як ви гадаєте, чи потрібні такі організації громадянському суспільству? Чому? Повідомте результати вашого обговорення класові.
Командир: Чого ти прагнеш?
Громадянське суспільство складають вільні та рівні люди, які прагнуть разом працювати на користь своєї держави і інших людей. їм притаманні загальнолюдські цінності і довіра, толерантність, повага до життя, прав і гідності інших громадян. Вони шанобливо ставляться до своїх колег, до інших людей та до суспільних інститутів, визнають право кожного громадянина на власну думку, її висловлення та захист. У такому суспільстві чеснотами вважають також громадську доброчесність і громадянську активність. Мораль цього суспільства є гуманістичною, тобто такою, що спрямована на розвиток людини й визнає її найвищою цінністю. У громадянському суспільстві гуманістична мораль поступово перетворюється на найважливіший чинник і регулятор життя людей і суспільства, її норми впливають на зміст законів. Будує громадянське суспільство і наша держава Україна.
Громадянське суспільство - такий суспільний устрій, за якого створено мережу добровільних об'єднань задля вираження, задоволення й захисту інтересів різних груп населення і в якому прагнуть до побудови моральних відносин між усіма громадянами країни. Гуманістична мораль - моральні норми, що просякнуті турботою про благо людини, повагою до її гідності, людяністю.
І. Оцініть себе, зарахувавши за відповіді 1-5 по 1 балу, 6-7 - по 1,5 бала, 8-9 по 2 бали.
2. Що таке мораль і моральні норми? 3. Якою є роль моралі в суспільстві? 4. Що таке загальнолюдські норми моралі? 5. Що таке гуманістична мораль? 6. Яку державу називають демократичною? 7. Якими є риси громадянського суспільства? 8. Чому людина є найвищою цінністю? 9. Які риси мають бути притаманні громадянину демократичного суспільства?
ІІ. Працюючи в парах, поверніться до фотографії, вміщеної на початку параграфа. Оберіть одну з наведених нижче проблем і поміркуйте, якими є моральні цінності людей, які зібралися на майдані. Чи можна вважати такі зібрання зародком громадянського суспільства? Ознайомте з результатами роботи в парах клас.
Етика. 6 клас. Данилевська О., Пометун О. Надіслано читачами з інтернет-сайтів
Скачати календарно-тематичне планування з етики, відповіді на тести, завдання та відповіді школяру, книги та підручники, курси учителю з етики для 6 класу Зміст уроку конспект уроку і опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технології закриті вправи (тільки для використання вчителями) оцінювання Практика задачі та вправи,самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський домашнє завдання Ілюстрації ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа реферати фішки для допитливих шпаргалки гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати Доповнення зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ) підручники основні і допоміжні тематичні свята, девізи статті національні особливості словник термінів інше Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: