Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 6 клас>> Чи може бути свобода основою моральності
2. Що таке свобода волі, дії та творчості. 3. Що означає «реалізувати себе».
1. Як пов'язані свобода та моральність людини Важливим поняттям людського життя є свобода, під якою дехто розуміє можливість поводитися на власний розсуд, діяти без застережень. Тож яку людину слід вважати вільною? Може ту, яка чинить що заманеться, або ту, може, яка нікому не підкоряється? Чи, може, ту, яка ні від кого не залежить?
Міф про царя Мідаса Якось грецький цар Мідас прислужився богу Діонісу, і той у вдячність запропонував йому обрати будь-який дар. Мідас попросив: «О великий Діонісе, зроби так, щоб усе, до чого я торкаюся, перетворювалося на щире золото!».
Діоніс виконав побажання Мідаса. Радіючи отриманому подарунку, зірвав Мідас з дуба зелену гілку, і вона перетворилася в його руках на золоту, зірвав яблуко, і воно стало золотим, миє він руки - вода з них стікає золотими краплями.
Щасливий зі свого дару повернувся Мідас до палацу. Слуги приготу-вали царю багатий обід. Тільки тоді збагнув Мідас, який жахливий дар попросив він у Діоніса. Від самого лише дотику золотими ставали і хліб, і всі страви, і вино. Зрозумів цар, що доведеться йому померти з голоду. Звернувся він до Діоніса: «Помилуй мене, візьми назад свій дар».
Отже, свобода насамперед виявляється в тому, що саме (які цінності, які прагнення) ми обираємо за мету життя та як діємо для досягнення цієї мети. Якщо людина сама вирішує, що робити, то й несе особисту відповідальність за свої дії, оскільки свобода однієї людини не може здійснюватися за рахунок інших. Тому потреби, інтереси інших людей є природним обмеженням свободи кожного.
Свої дії та вчинки люди нерідко оцінюють з позиції добра і зла. Саме тому щодня ми робимо свідомий чи несвідомий вибір між добром та злом: чи поступитися місцем у транспорті людині похилого віку, чи сказати мамі про погану оцінку, чи робити уроки замість того, щоб дивитися телевізор, чи розповісти комусь чужий секрет. Інколи зробити вибір на користь добра надзвичайно складно. Ви вже знаєте, що у тому, наскільки наші різноманітні дії та вчинки відповідають позиції добра, й виявляється моральність людини. Втім оцінювати будь-який вчинок з точки зору моралі можливо лише тоді, коли його здійснено з власної волі. Добро, вчинене з примусу, -не цінують, вимушене зло - прощають. Отже, в етиці свободу люди-ни витлумачують, по-перше, як можливість самостійно робити вибір життєвих цілей, орієнтирів, способів дії, вчинків; по-друге, як здатність діяти відповідно до власних інтересів і цілей, приймати рішення та втілювати їх у життя.
Коли сіла робити уроки, то поклала щоденник на найвиднішому місці, щоб мама відразу його помітила. Вона звично запитала, як у мене справи в школі, і взяла щоденник. Я сиджу і думаю: "Навіщо я його поклала? Краще б викрутилась як-небудь!". Мене покарали і цілий місяць не пускали гуляти з друзями».
Обміркуйте в загальному колі, що ви обрали б на місці дівчинки: батьківське покарання чи страхи, муки совісті, необхідність приховувати щоденник, постійне очікування візиту вчительки. Чому? Як у змальованій ситуації проявляється свобода вибору?
2. Що таке свобода волі, дії та творчості Напевно, ви зрозуміли, що впродовж життя вільна людина, змушена робити вибір: як одягтися і в який магазин піти, де і як навчатися, де і ким працювати, чому присвятити своє життя. Обираючи шлях чи спосіб досягнення мети, ми часто не замислюємося над тим, чому діємо так або по-іншому, а просто наслідуємо дії та поведінку наших батьків, інших дорослих, героїв книжок тощо. Водночас люди не перестають замислюватися над запитаннями: що таке щастя, як його досягти, чому одні люди щасливі, а інші ні, які сили визначають долю кожного з нас?
Давні греки створили міф про трьох богинь людської долі, яких називали мойрами. Одна з них пряла нитку людського життя, друга витягала жереб, що має випасти на долю людини. Третя - записувала в сувій людини все, що мало статися. Вважалося, що змінити визначену мойрами долю не може ніхто: ані боги, ані сама людина. Християнство протиставило уявленням про долю віру в Боже провидіння. Все, що відбувається у світі та в житті людини, є виконанням волі Бога, яка не може бути осягнена, а тим більш змінена. Шукали відповідь на це питання й філософи. Дехто з них вважав, що людське життя обумовлене сталими законами існування світу, зовнішніми, не залежними від людини причинами. Інші обстоювали думку про свободу людини, стверджуючи, що все цілком залежить від неї самої - її бажань, прагнень, свідомості, зусиль.
Порівняймо ці точки зору. На перший погляд, життя людини справді цілком залежить від того, в який час, у якій країні, в яких умовах вона народилася, як її виховували батьки, до якої школи віддали навчатися тощо. Погодьмося, що не від людини залежить, яким є розвиток науки і техніки в країні та світі, мир тепер чи війна, кому належить влада тощо. Крім того, кожна людина від народження має власний набір здібностей, особливостей, які серйозно впливають на її життя. Певною мірою життя людини визначає і стан довкілля та розташування планет у Всесвіті.
Однак є сенс і в протилежній позиції: навіть вам доводилося спостерігати, що люди, життя яких починалося за однакових умов, досягли різних результатів. Їхні ролі: 1) мешканець далекого маленького села; 2) мешканець Києва; 3) дитина з бідної родини; 4) дитина із замоленої родини; 5) дитина із сім'ї біженців з «гарячих точок».
Тепер учасники гри мають стежити за твердженнями вчителя (ведучого). Якщо відповідно до ролі вони погоджуються з твердженням, то роблять крок уперед, якщо «ні», - залишаються на місці.
Подивіться, де опинились учасники гри. Подякуйте їм та запропонуйте вийти з ролей. Розпитайте, чому вони опинилися саме в тому місці. Як вони почували себе в цих ролях. Обміркуйте результати гри в класі. Чому просування учасників було різним? Чи згодні ви з їхніми діями? Чому?
Життя людини, безумовно, залежить від багатьох зовнішніх і внутрішніх чинників, але людина тому і є людиною, що за будь-яких умов вона може обирати для себе ту чи ту дію, вчинок, врешті-решт - життєвий шлях. Вона здатна аналізувати зовнішні обставини, враховувати їхній вплив, ставитися до цього позитивно чи негативно, а отже, робити вибір, проявляючи свободу власної волі. Свободу волі мають усі люди і в кожній життєвій ситуації. Проте аби нею скористатися, треба усвідомлювати власні цінності, результати, межі свободи, тобто обставини, з якими слід рахуватися. Тільки тоді ми справді будемо здатні зробити вільний, правильний вибір. Ось чому кажуть, що свобода волі - це свобода вибору.
Людині притаманна також свобода дії й свобода творчості.
Свобода волі - можливість самостійно обирати власні цілі, наміри, спосіб дії, керуючись моральними настановами й цінностями.
3. Що означає реалізувати себе Свобода волі передбачає розуміння того, навіщо людина наділена свободою і чи потрібна їй свобода. Людина може почуватися щасливою тільки тоді, коли може реалізувати себе, тобто самореалізуватися. Що це означає? Реалізувати себе - означає зробити реальністю, всебічно розвинути всі свої здібності й можливості, досягти успіху. Іншими словами - стати успішною людиною. Для того щоб реалізуватися, людині насамперед треба задовольняти свої природні потреби в їжі, одязі, житлі тощо.
Крім того, для кожного має бути реалізоване право на вільний самовияв і самовираження: на вільне висловлювання думок, свободу вірувань, творчості тощо. Нарешті кожен з нас, пізнавши себе, передбачає застосувати свої можливості та здібності. Що раніше людина «знайде себе», то вищою є імовірність її якнайповнішої самореалізації. При цьому бажано не обмежитися тільки міркуваннями вигідно-невигідно, подобається іншим (батькам, учителям, друзям) чи ні, є це престижним, модним у суспільстві сьогодні чи ні тощо. Пам'ятаймо також, що життя людини відбувається «набіло», без «репетицій»! Якщо ти проґавив можливість виявити свої найкращі здібності сьогодні, завтра такої нагоди може не трапитись. Отже, лише від нас залежить, чи зробимо ми кожен день нашого життя змістовним, щасливим, корисним для нас, наших близьких, суспільства загалом. Реалізувати себе може лише людина активна, яка не схиляється перед обставинами, а вміє використовувати їх, обертаючи собі на користь.
1. Доберіть потрібні за змістом слова, зараховуючи за кожне слово по 2 бали. «Обираючи варіант поведінки, ми враховуємо ...»
2. Поверніться до картини, яку розглядали на початку уроку, і поміркуйте всім класом, чи змінилися ваші уявлення про те, чим керується витязь у момент вибору. Якщо змінилися, то як саме?
1. Напишіть невеличкий твір, обґрунтовуючи думку: «Я вільна людина, тому що...»
Етика. 6 клас. Данилевська О., Пометун О. Зміст уроку конспект уроку і опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технології закриті вправи (тільки для використання вчителями) оцінювання Практика задачі та вправи,самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський домашнє завдання Ілюстрації ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа реферати фішки для допитливих шпаргалки гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати Доповнення зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ) підручники основні і допоміжні тематичні свята, девізи статті національні особливості словник термінів інше Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: