KNOWLEDGE HYPERMARKET


Чергування е – о після ж, ч, ш. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Чергування е – о після ж, ч, ш. Повні уроки 

Тема уроку: Чергування е – о після ж, ч, ш.


Содержание

Мета уроку

ознайомити і поглибити знання учнів про правопис е – о після ж, ч, ш; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити слова з орфограмою в текстах; розвивати творчі вміння використання слів з поданими голосними при побудові власних висловлювань.

Тип уроку

урок формування практичних умінь та навичок.

Хід уроку

Пригадайте, користуючись схемою, правила чергування е – о після ж, ч, ш. Наведіть приклади.

M80a.jpeg


Прочитайте текст та запишіть його в зошити. Підберіть заголовок. Розбийте текст на частини і кожній дайте назву.

Писанка – розписане мініатюрним орнаментом куряче яйце. У часи язичництва вона з’явилася як атрибут весняних культових обрядів. Пов’язували ці обряди з пробудженням весняної землі. З прийняттям християнства писанка стала уособлювати святого воскресіння Господнього.

Після розп’яття Христа семеро іудеїв на банкет зібрались. Була серед страв курка засмажена та зварені в круту яйця. Згадавши про покараного, хтось під час банкету сказав: «На третій день Ісус воскресне». Хазяїн дому одразу заперечив: «От коли оживе курка на столі, і стануть яйця червоними, лише тоді він воскресне». У цю ж мить ожила курка, а яйця змінили свій колір.

Інша легенда розповідає, що Марія Магдалина проповідаючи Христову науку, увійшла у двір римського імператора, подарувала йому червону крашанку й сказала: «Христос воскрес». За її прикладом пішли інші християни й почали в день святої Пасхи обдаровувати один одного крашанками та писанками. (З календаря)

M80b.jpeg M80d.jpeg M80c.jpeg



Розкажіть, які ви знаєте легенди про писанку?

Знайдіть і підкресліть слова, в яких відбувається чергування (е), (о) після шиплячих.


Прочитати текст. Доберіть заголовок. Виписати слова, в яких відбувається чергування е з о після ж, ч, ш.

Українська писанка – най унікальніший витвір української культури. Вона є символом Великодня – свята, коли відроджується все живе для продовження життя на землі, коли природа воскресає. В світі є ціла купа легенд і повір’їв, які пов’язують традицію розписувати писанку з життям Христа і Богородиці. Однак дослідники пов’язують писанку із сонячним культом, який прийшов до слов’ян зі Сходу. Традиція розмальовувати навесні яйця сягає ще епохи язичества. Писанки були пов’язані з комплексом весняних обрядів. Вона була в добі родового побуту наших пращурів, що підтверджують археологічні знахідки.

Писанка походить від слова «писати», в розумінні «прикрашати орнаментом». Яєчко було емблемою Сонця, Весни. Воно було амулетом-оберегом, з допомогою якого людина заворожувала та з’єднувала в собі добрі сили, лихі ж відганяла.

Шведський вчений-дослідник Арне стверджує, що саме в Україні виник звичай крашення писанок, а згодом поширився в інших країнах світу.

Яйце стало символом усього живого, тому що жовток своєю формою і кольором нагадував сонце.

Писанки розписували різними фарбами. Основними кольорами були: червоний – життя, жовтий – сонце, місяць, зорі, урожай; зелений – пробудження природи; синій – здоров’я; білий – пошана духів (З газети).

M80e.jpeg M80f.jpeg


Прочитайте подані загадки, відгадайте їх. З’ясувати вживання (е), (о) після шиплячих.

1) Звечора одна ходить краля чарівна.

2) Сам червоний, а чуб зелений.

3) Ноги на полі, середина на дворі, голова на столі.


В українській мові після шиплячих звуків у коренях слів вживаються звуки (е) та (о). Звук (о) після шиплячих уживається перед твердими приголосними , перед складом із голосними (о), (у), а також перед складом із звуком (и).

Звук (е) зберігся після в українській мові перед м’якими приголосними, перед складом із голосним (е), перед складом з іншими голосними в окремих словах за традицією.

Серед слів, у яких після шиплячих у коренях слів наявні (е), (о), можна виділити три групи:

1) Слова, які постійно вживаються з (е): честь, чемний, через, очерет, шелест, джерело;

2) Слова, які постійно вживаються з (о): чобіт, чоловік, чого, чому, шовк, шовковий, жовтіти;

3) Слова, в яких відбувається чергування (е) – (о) після шиплячих, зумовлене наступним приголосним, отже, вони вживаються і з (е), і з (о): шестеро – шостий; четвертий – чотири; вечеря – звечора; женити – жонатий.


Прочитати текст. Виписати слова, у яких відбувається чергування (е), (о) після шиплячих.

Великодня субота.

Готували крашанки і писанки у Великодню суботу. Зберігали їх протягом всіх свят. Фарбували крашанку лише природними барвниками із кори, трав та ягід у жовтий, червоний, синій, золотистий, зелений. Для червоного кольору використовували сік буряків, для жовтого вживали яблуневу кору, для синього варили проліски. Також використовували сушені ягоди чорної бузини, лушпиння від цибулі.

Писанки – це яйця, які розписані восковим методом. Такий спосіб виготовлення зводився до нанесення розплавленого воску на яйця за допомогою писачка, особливого писальця. Спочатку наносяться воском деталі орнаменту, що мають лишитися білими. Після цього яйця фарбують у жовтий колір. Далі на тлі пишуть воском орнамент задуманого розпису, який має бути жовтого кольору. Як підсохне, яйце опускають в темну фарбу, наприклад, червону. Потім на червоному тлі виписують деталі орнаменту, що мають бути червоними і т.д. Насамкінець тло писанки забарвлюють основною – коричневою, вишневою або чорною – фарбою. Після цього яйця складають у миску, ставлять у натоплену піч. Віск стікає і писанка готова.

Крашанки – яйця, намальовані різнокольоровими цяточками на чорному або вишневому тлі… (з газети)

M80g.jpeg  M80h.jpeg


Підсумки уроку.

  • Які особливості чергування голосних звуків після шиплячих ви знаєте?
  • Коли вживається звук (о)? наведіть приклади.
  • Які труднощі у вас викликали розглянуті чергування?


Домашнє завдання.

Доберіть до поданих слів такі синоніми й антоніми, в корені яких були б наявні шиплячі звуки з (е), (о), після них; з’ясувати їх уживання:

Лоб, безжалісний, зникати, правдивий, тліти, вихований, сімейний, наречений, квартет, елегантний, скупий, добрий, підлий, білий.


Список використаної літератури.

1. Урок на тему: «Чергування е – о після ж, ч, ш», вчитель української мови та літератури Панчук О.А., Журавлівська ЗОШ І-ІІІ ст.., Вінницька обл..

2. Усі уроки рідної мови в 5 класі. С.А. Омельчук, А.І. Ляшкевич, М.В. Кравець, Харків. Видавнича група «Основа»., 2005 рік.

3. Українська мова в іграх, казках, подорожах. Розробка нестандартних уроків. – Х.: «Основа», 2008.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.


Над уроком працювали Власюк О.О., Панчук О.А.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.