знайомство учнів з музикою, формувати уміння сприймати музику як виражальне мистецтво.
Тип уроку:
навчально - виховний
Хід уроку:
Дітки. Сьогодні ми з вами вирушаємо в цікавий світ музики. А як ви думаєте коли виникла музика ? Це питання давно хвилює людей. Ще в глибокій давнині було складено немало легенд про походження музики. Стародавні греки вважали, що музика дарована нам богами.
Учені ж на основі археологічних і етнографічних досліджень встановили, що музика з'явилася ще в первісному суспільстві. У древніх людей вона була пов'язана з їх повсякденним життям. Жінки наспівували, заколисуючи дітей, пастухи скликали стадо звуками ріжків, войовничі вигуки вселяли жах в душі ворогів. Музика, її ритм і мелодія завжди мали великий вплив на людину. Якою була первісна музика, ми не знаємо, але, ймовірно, не дуже благозвучною.
У ній були багато звуконаслідувань: у піснях первісні люди повторювали звуки які їх оточували - крики диких звірів, птиць. Головним елементом первісної музики був ритм. Він допомагав людям чітко виконувати рухи під час роботи. Співці підкреслювали ритм ударами в долоні або притупуванням. Пізніше люди помітили, що ритмічні гучні звуки видають при ударі плоскі камені, шматки дерева, раковини. Вони-то і стали першими музичними інструментами. В африканських племен і на сьогоднішній день існують величезні барабани з порожнистого ствола дерева, барабани поменше з висушеного гарбуза, а також рогу, раковини - прообрази сучасних ударних і духових інструментів.
Фізкультхвилинка
«Каченята»
Раз-два — всі пірнають,
Три, чотири — виринають,
П'ять, шість — на воді
Кріпнуть крильця молоді,
Сім, вісім — що є сили
Всі до берега поплили,
Дев'ять, десять — обтрусились
І за парти опустились.
Дітки тепер ми знаємо як народжувалась музика. Скажіть, а чи можуть співати не тільки люди? Так вірно і ми в цьому ще раз впевнимося. Хто про що співає? Чуєш, яка музика гримить в лісі? Слухаючи її, можна подумати, що всі звірі, птиці і комахи народилися на світ співцями і музикантами. Можливо, так воно і є: адже музику всі люблять, і співати всім хочеться, лише не в кожного голос є. Ось послухай, чим і як співають безголосі. Жаби на озері почали ще з ночі. Надули міхури за вухами, висунули голови з води, роти відкрили... «Ква-а-а-а-а!..» - одним духом пішло з них повітря. Почула їх Лелека з села. Зраділа: Цілий хор! Буде мені чим поживитися! І полетіла на озеро снідати. Прилетіла і сіла на березі. Сіла і думає: «Невже я гірша за жаб? Співають же вони без голосу. Дай я спробую». Подняла довгий дзьоб, застукала, затріщала однією половинкою об іншу - то тихіше, то голосніше, то рідше, то частіше: тріскачка тріскотить дерев'яна, та й годі! Так розійшлась, що і про сніданок свій забула. «От так пісня, - подумав Дятел, почувши Лелеку з лісу. -Інструмент-то у мене знайдеться: чим дерево не барабан, а ніс мій не паличка?» Хвостом уперся, назад відкинувся, розмахнувся головою - як почне своїм дзьобом співати! Точнісінько - барабанщик. Виліз з-під кори Жук з предовгими вусами. Закрутив, закрутив головою, заскрипіла його жорстка шия - тоненький писк почувся. Пищить вусань, а все марно; ніхто його писку не чує.
Фішки для допитливих
Бджоли можуть передавати один одному інформацію видаючи звуки різні за висотою та тембром. Дітки а чи помічали ви, що у чоловіків низькі, густі голоси, у жінок високі і мелодійні, а у дітей дзвінкі і тонкі, так у всіх людей ще і різний тембр голосу. Мабуть ви звернули увагу, що голос однієї людини може бути для вас приємний, його хочеться слухати і слухати, а голос іншого бути до крайності неприємним. Насправді, вся справа в головному чарівному музичному інструменті голосовому апараті. Кожна людина має свій унікальний голосовий апарат, в якому "народжуються звуки". Тому голоси у всіх людей різні. Дітки а яку ви знаєте музику? Музика буває абсолютно різна . По жанрах музику можна умовно розділити на : блюз, вокальну музику, інструментальну музику, класику, етнічну музику, фолк, хіп – хоп, шансон, електронну музику і так далі. Давайте послухаємо приклад класичної музики:
Молодці дітки ви сьогодні дуже гарно попрацювали, а на наступних заняттях наз чекає чаруюча подорож у світ музики.
Фішки для допитливих
Слово "МУЗИКА" подарували нам древні греки. Музи в старогрецькій міфології - дочки Зевса, богині, що опікуються мистецтвом. За грецькою міфологією, муз було дев'ять, причому п'ять мали безпосереднє відношення до музики: Евтерпа вважалася покровителькою всього музичного мистецтва, Мельпомена відала співом і похоронною музикою, Терпсихора — хоровим співом, Ерато — весільними піснями, Полігимнія — співами на честь богів і героїв.
Список використаних джерел Урок на тему: Музичні стилі та напрями. Казімірчук Тамара Павлівна, учитель музичного мистецтва. Голов’ятинська школа Смілянського району Черкаської обл. Урок на тему: Музика розповідає, Балан Ірина Вікторівна За матеріалами: Освіта.ua Дата публікації: 16.04.2009 • Абрамян Володимир Цолакович. Театральна педагогіка.- К: "Лібра", 1996.- 223с. • Авраменко Василь. Українські національні танки, музика і стрій..- Голівуд-Ню Йорк-Винніпег- К.-Львів: , 1947.- 80с. Андрусів Петро Мистецтво - найміцніша зброя.- Ню Йорк-Париж-Сидней-Торонто: , 1987.- 455с. Вправи та завдання до курсу "Музична грамота з елементами сольфеджіо".- Запоріжжя: ЗДУ, 2001.- 44с.
Над уроком працювали Пилипенко В.В. Казімірчук Т. П. Балан І. В.
Відредаговано та надіслано
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.