KNOWLEDGE HYPERMARKET


Художня література як мистецтво слова.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 8 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Художня література як мистецтво слова.Повні уроки

Тема: Художня література як мистецтво слова, її місце серед інших видів мистецтва.
Мета: познайомити учнів з мистецтвом слова.
 - розвиток аналітичного мислення учнів;
 - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до літературної спадщини.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:


Література - (лат . lit(t) eratura, букв. - написане) - твори писемності, що мають суспільне значення (наприклад, художня література, наукова література, епістолярна література). 

T1xl.jpeg
Частіше під літературою розуміють художню літературну продукцію (художня література; відповідність в 19 столітті - "витончена словесність"). У цьому значенні література - явище мистецтва ("мистецтво слова"), що естетично виражає суспільну свідомість і що у свою чергу формує його. Матеріальний носій образності в літературі - мова - дозволяє їй незвичайно широко освоювати і активно тлумачити життєві процеси у всій їх складності, у тому числі внутрішній світ людей і їх спілкування, втілювані у висловах.

T1xl2.jpeg

Художня література як вигляд мистецтва виникає на грунті міфології і усно-поетичної народної творчості. Художня література зберігає, нагромаджує і передає від покоління до покоління естетичні, етичні, філософські, соціальні цінності. Література є динамічною системою літературних пологів (епос, лірика, драма), жанрів, мотивів, сюжетів, образів, віршових і прозаїчних форм, образотворчих засобів мови, прийомів, що формується впродовж тисячоліть.
  • Загадка:

Її поети вигадують,  Царям, героям присвячують. (Ода)

T1xl1.jpeg
Прадавні твори писалися у віршах, проза - відносно пізніша область художньої літератури. Лише у 18-19 століть ці дві області порівнялися за значенням. Для 20 століття характерні зв'язки художньої літератури з іншим переважно новим виглядом мистецтва - кіно, радіо, телебаченням. Творчість видатних діячів художньої літератури знаменує найважливіші фази розвитку світової і національної культури. Література вивчається філологією та переважно  літературознавством.

Txl3.jpeg
Вірш
Вірш - написаний віршами художній твір, порівняно невеликий за об'ємом; організовано по правилах, відповідно до яких відбувається побудова віршованої мови в тій або іншій системі віршування. В силу особливою в порівнянні з прозаїчними творами композиційно-ритмічної впорядкованості у вірші кожен його окремий елемент і вся конструкція в цілому отримують підвищене смислове навантаження.

T1xl4.jpeg
Залежно від змістовної і композиційної структури виділяються різні типи і жанри вірша - наприклад, ода, елегія, балада і так далі. Вірш змальовує зазвичай короткий, але напружений-істотний, змістовний момент людського життя і життя природи, передає "концентровану душевну настроєність" (Р. Гегель).
У 19-20 століттях вірш як поетична структура усвідомлюється переважно як форма лірики і протистоїть іншим віршованим жанрам, наприклад розповіді  у віршах і поемі.

T1xl5.jpeg
Дитяча література


Дитячою літературою іменують як твори, спеціально призначені для дитячого читання, так і ті що виявилися придатними для нього, хоча вони і призначалися спочатку для дорослих (деякі твори для дорослих передруковують в скороченому адаптованому для дітей вигляді).
Дитяча художня література завжди піддається критиці не лише естетичнї, але і педагогічної . Педагогіка рекомендує для дітей книги, що підвищують відчуття життя, вселяючу бадьорість і життєрадісність, і  застерігає від книг, що занурюють юного читача в песимізм. Авторові дитячих книг доводиться утримуватися від опису жорстоких і грубих, хоча, можливо, і реально вірних, картин. З іншого боку, правдивість і щирість тону - одна з необхідних умов дитячої книги.
Завдання  на кмітливість:
Перше - це ж ім'я хлопчика, 
Ну а друге - читаєте в книжці.  (Роман)
Дитяча книга відрізняється досить крупним текстом і наявністю ілюстрацій. По віковому критерію дитяча література буває: для найменших, для молодшого шкільного віку, для середнього і для старшого шкільного віку. Чим доросліше дитя, тим дрібніше текст, менше ілюстрацій і складніше зміст.

T1xl6.jpeg

  • Весела хвилина:

Назвіть твори фрагменти яких зібрані в наступному відео сюжеті:
Витоки дитячої книги сходять до епохи, коли в Англії з'явився друкарський верстат і У.Кекстон випустив в 1477 першу книгу англійською мовою.
Початок золотого століття дитячої літератури відноситься до середини 19 ст, коли всі визнали, що дітям, окрім підручників і релігійних вигадувань, потрібні власні книги.
Детективна література
Детективна література (від англ. detective - сищик, від лат. detego - розкриваю, викриваю) - розповіді, повісти, романи, що змальовують процес розкриття злочину. Класичні образи - у Едгара По (родоначальник), Конан Дойла,


Гілберта Кийта Честертона, Агати Крісті,


Жоржа Сименона.  Спочатку оформляються два сюжетні типи детективної літератури: інтелектуальний, такий, що йде від Едгара По (основний інтерес зосереджений на процесі розслідування), і пригодницький, такий, що йде від Уїлки Коллінза (побудований на нагнітанні нових драматичних епізодів, часто нових злочинів).
Для детективного романа характерне зіставлення розуму і винахідливості детектива дурості і самовдоволенню державної поліції.  Детективна література класифікується по жанрах (класичний або інтелектуальний детектив, науковий, шпигунський, гангстерський, політичний, психологічний, інтуїтивний, містіко-фантастічній, кримінальний детектив або антидетектив, бойовик), по країнах (англійський, французький, японський, італійський детективи), за віком (дитячий детектив) .
Художня література володіє величезною суспільно-політичною, виховною і пізнавальною роллю. Тому що в ній представлена історія всього народу, його боротьба за свою волю, за своє удачливе і щасливе життя, за битву проти національного, а також соціального гніту. У літературі чесно і справедливо відображується суспільна дійсність: різні періоди життя всього народу, прагнення і, звичайно, надії людей.

  • Запитання на закріплення нової теми:

Що таке художня література?
Які ви знаєте літературні  напрямки.
Охарактеризуйте характерні ознаки дитячої та детективної літератури.

  • Домашнє завдання:

Підготуйте розповідь на тему: Художня література  - мистецтво слова.
Список використаної літератури:
Урок на тему : Роль  літератури в освіті , Назаренко Н. М., викладача світової літератури Сш. №7 ,м. Кіровоград.
  Литература.- К: Освіта, 2009.- 415с.
 Литература.- К: Перун, 2009.- 560с.
Античная литература.- М: Современник, 2008.- 493с.
Литература ХХ века 1871-1917.- М.: Просвещение, 2007.- 640с.
Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с.
  Русские пословицы и поговорки/ Под ред. В.П.Аникина.- М.: Художественная литература, 2008.- 432с.- (Классики и современники. Русская классическая литература).
Мир культуры (Основы культурологии). Учебное пособие. 2-е Б95 издание, исправленное и дополненное.-- М.: Издательство Фёдора Конюхова; Новосибирск: ООО “Издательство ЮКЭА”, 2009. -- 712 с.
Хуторской А.В. Современная дидактика. СПБ, 2009. с. 533
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.

----

Над уроком працювали

Пилипенко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 8 клас