Тема: Художня література як мистецтво слова, її місце серед інших видів мистецтва. Мета: познайомити учнів з мистецтвом слова. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до літературної спадщини. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Література - (лат . lit(t) eratura, букв. - написане) - твори писемності, що мають суспільне значення (наприклад, художня література, наукова література, епістолярна література).
Частіше під літературою розуміють художню літературну продукцію (художня література; відповідність в 19 столітті - "витончена словесність"). У цьому значенні література - явище мистецтва ("мистецтво слова"), що естетично виражає суспільну свідомість і що у свою чергу формує його. Матеріальний носій образності в літературі - мова - дозволяє їй незвичайно широко освоювати і активно тлумачити життєві процеси у всій їх складності, у тому числі внутрішній світ людей і їх спілкування, втілювані у висловах.
Художня література як вигляд мистецтва виникає на грунті міфології і усно-поетичної народної творчості. Художня література зберігає, нагромаджує і передає від покоління до покоління естетичні, етичні, філософські, соціальні цінності. Література є динамічною системою літературних пологів (епос, лірика, драма), жанрів, мотивів, сюжетів, образів, віршових і прозаїчних форм, образотворчих засобів мови, прийомів, що формується впродовж тисячоліть.
Загадка:
Її поети вигадують, Царям, героям присвячують. (Ода)
Прадавні твори писалися у віршах, проза - відносно пізніша область художньої літератури. Лише у 18-19 століть ці дві області порівнялися за значенням. Для 20 століття характерні зв'язки художньої літератури з іншим переважно новим виглядом мистецтва - кіно, радіо, телебаченням. Творчість видатних діячів художньої літератури знаменує найважливіші фази розвитку світової і національної культури. Література вивчається філологією та переважно літературознавством.
Вірш Вірш - написаний віршами художній твір, порівняно невеликий за об'ємом; організовано по правилах, відповідно до яких відбувається побудова віршованої мови в тій або іншій системі віршування. В силу особливою в порівнянні з прозаїчними творами композиційно-ритмічної впорядкованості у вірші кожен його окремий елемент і вся конструкція в цілому отримують підвищене смислове навантаження.
Залежно від змістовної і композиційної структури виділяються різні типи і жанри вірша - наприклад, ода, елегія, балада і так далі. Вірш змальовує зазвичай короткий, але напружений-істотний, змістовний момент людського життя і життя природи, передає "концентровану душевну настроєність" (Р. Гегель). У 19-20 століттях вірш як поетична структура усвідомлюється переважно як форма лірики і протистоїть іншим віршованим жанрам, наприклад розповіді у віршах і поемі.
Дитяча література
Дитячою літературою іменують як твори, спеціально призначені для дитячого читання, так і ті що виявилися придатними для нього, хоча вони і призначалися спочатку для дорослих (деякі твори для дорослих передруковують в скороченому адаптованому для дітей вигляді). Дитяча художня література завжди піддається критиці не лише естетичнї, але і педагогічної . Педагогіка рекомендує для дітей книги, що підвищують відчуття життя, вселяючу бадьорість і життєрадісність, і застерігає від книг, що занурюють юного читача в песимізм. Авторові дитячих книг доводиться утримуватися від опису жорстоких і грубих, хоча, можливо, і реально вірних, картин. З іншого боку, правдивість і щирість тону - одна з необхідних умов дитячої книги. Завдання на кмітливість: Перше - це ж ім'я хлопчика, Ну а друге - читаєте в книжці. (Роман) Дитяча книга відрізняється досить крупним текстом і наявністю ілюстрацій. По віковому критерію дитяча література буває: для найменших, для молодшого шкільного віку, для середнього і для старшого шкільного віку. Чим доросліше дитя, тим дрібніше текст, менше ілюстрацій і складніше зміст.
Весела хвилина:
Назвіть твори фрагменти яких зібрані в наступному відео сюжеті: Витоки дитячої книги сходять до епохи, коли в Англії з'явився друкарський верстат і У.Кекстон випустив в 1477 першу книгу англійською мовою. Початок золотого століття дитячої літератури відноситься до середини 19 ст, коли всі визнали, що дітям, окрім підручників і релігійних вигадувань, потрібні власні книги. Детективна література Детективна література (від англ. detective - сищик, від лат. detego - розкриваю, викриваю) - розповіді, повісти, романи, що змальовують процес розкриття злочину. Класичні образи - у Едгара По (родоначальник), Конан Дойла,
Гілберта Кийта Честертона, Агати Крісті,
Жоржа Сименона. Спочатку оформляються два сюжетні типи детективної літератури: інтелектуальний, такий, що йде від Едгара По (основний інтерес зосереджений на процесі розслідування), і пригодницький, такий, що йде від Уїлки Коллінза (побудований на нагнітанні нових драматичних епізодів, часто нових злочинів). Для детективного романа характерне зіставлення розуму і винахідливості детектива дурості і самовдоволенню державної поліції. Детективна література класифікується по жанрах (класичний або інтелектуальний детектив, науковий, шпигунський, гангстерський, політичний, психологічний, інтуїтивний, містіко-фантастічній, кримінальний детектив або антидетектив, бойовик), по країнах (англійський, французький, японський, італійський детективи), за віком (дитячий детектив) . Художня література володіє величезною суспільно-політичною, виховною і пізнавальною роллю. Тому що в ній представлена історія всього народу, його боротьба за свою волю, за своє удачливе і щасливе життя, за битву проти національного, а також соціального гніту. У літературі чесно і справедливо відображується суспільна дійсність: різні періоди життя всього народу, прагнення і, звичайно, надії людей.
Запитання на закріплення нової теми:
Що таке художня література? Які ви знаєте літературні напрямки. Охарактеризуйте характерні ознаки дитячої та детективної літератури.
Домашнє завдання:
Підготуйте розповідь на тему: Художня література - мистецтво слова. Список використаної літератури: Урок на тему : Роль літератури в освіті , Назаренко Н. М., викладача світової літератури Сш. №7 ,м. Кіровоград. Литература.- К: Освіта, 2009.- 415с. Литература.- К: Перун, 2009.- 560с. Античная литература.- М: Современник, 2008.- 493с. Литература ХХ века 1871-1917.- М.: Просвещение, 2007.- 640с. Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с. Русские пословицы и поговорки/ Под ред. В.П.Аникина.- М.: Художественная литература, 2008.- 432с.- (Классики и современники. Русская классическая литература). Мир культуры (Основы культурологии). Учебное пособие. 2-е Б95 издание, исправленное и дополненное.-- М.: Издательство Фёдора Конюхова; Новосибирск: ООО “Издательство ЮКЭА”, 2009. -- 712 с. Хуторской А.В. Современная дидактика. СПБ, 2009. с. 533 Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
----
Над уроком працювали
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.