KNOWLEDGE HYPERMARKET


Фішки для допитливих до теми природні зони Південної Америки

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ

***
     На поверхні Амазонки живе найбільша плаваюча квіткова рослина – водяна лілія вікторія регія. Діаметр її велетенських листів становить 2 м. Такий листок може витримати до 50 кг ваги. З кореневищем листок зв’язаний товстим черешком довжиною понад 4 м. Велетенські квітки амазонської лілії мають діаметр 35 см, але цвітуть вони лише дві доби, міняючи колір: від сніжно-білого до рожевого та червоного.

***
     Амазонський ліс є справжнім раєм для вчених ентомологів, які вивчають комах. Щороку тут відкривають все нові й нові їх види. У сельві живе найбільший в світі жук-титан з родини вусачів, що досягає 18 см, найбільша зелена сарана – 15 см, найбільший метелик великий блакитний морфо з розмахом крил 20 см. Проте унікальними є велетенські мурашки, що мають довжину тіла до 7 см. Рухаються вони ланцюжком, спустошуючи все навкруги. Після них лишаються лише пір’я, кістки птахів та змій, оболонки від яєць. 

***
     В амазонській сельві відомий павук-птахоїд, що сягає 12-20 см. Має отруту небезпечну навіть для людини. Небезпечними є й мертві павуки: їх тіла вкриті волосками, що зберігають отруйні речовини кілька років.

***
     В амазонській сельві живе найменша та найкрасивіша пташка світу – колібрі. Їх вчені нараховують близько 320 видів. Найдрібніша – карликова колібрі – важить всього 2 г, а довжина її тіла разом з дзьобом і хвостом становить 5 см. Найбільша – велетенська колібрі – розміром з ластівку живе на Кубі. Харчуються ці птахи нектаром квітів, над якими здатні зависати, роблячи крилами до 20-100 рухів за секунду. Колібрі несуть й найдрібніші яйця масою 2 мг.

***
     Птах гоацин – ендемік Південної Америки, далекий родич нашої зозулі. Назва перейняти з мови ацтеків. Розмір – з ворону. На голові – чубчик з тонких пір'їн. Живиться лише грубими, просяклими каучуковим соком листками рослин. Літає погано. Часто лише планує, розправивши крила. Гніздиться у густих чагарниках, відкладаючи 2-3 білих з бурими плямами яйця. Голос птаха нагадує каркання поєднане з белькотанням. М’ясо має неприємний затхлий запах.

***
     Амазонський ліс є місцем існування найбільшого з гризунів планети. Це капібара, або ж водосвинка. Довжина її тіла сягає 1,3 м, маса – 50-60 кг. Травоїдна істота.

***
     У верхів’ях Амазонки живе найбільша на Землі змія – анаконда, що досягає довжини тіла понад 11 м, а важить близько 200 кг. Живе анаконда до 30 років. Змія не отруйна. Вона полює на великих тварин, в тому числі на кайманів, стискуючи їх своїми міцними м’язами. За це анаконду називають водяним удавом. Місцеві жителі полюють на анаконду заради м’яса та жиру.    

***
     Піраньї – ненажерливі риби з родини коропів. Тіло високе, довжиною до 60 см. Дорослі риби усіяні золотавими цятками. Це зграйні тварини. Вони можуть нападати на інших риб, ссавців. Небезпечні для людини. Орієнтуються у просторі за допомогою гострого зору та нюху. Крапля крові тварини, що потрапила у 250-літровий басейн, через 30-40 секунд приводить риб у стан збудження. За кілька хвилин зграя піраній залишає від бика купку кісток. Найчастіше піраньї знищують хворих та поранених тварин. У зграї піраній часто виникають конфлікти. У бійках риби часто відкушують частини плавців, губ, жмутки тіла з боків. Такі рани загоюються за 4-6 діб. Риби, яких тримають в акваріумах, втрачають агресивність.  

***
     Амазонський дельфін інія – найбільший представник річкових дельфінів. Довжина тіла дорослих тварин 1,2-2,5 м при масі 98-207 кг. Молоді дельфіни сірі, дорослі – зовсім білі. Очі дуже маленькі, але зір гострий. Проте основним органом чуття є слух. Для полювання та орієнтування під водою використовують ультразвук. Між собою спілкуються клацанням, криками, лаянням, хниканням, але не свистом. Плавають інії доволі повільно: від 1,5 до 22 км/год. Можуть вистрибувати з води на 1 м. Пірнаючи, залишаються під водою до 2 хв. Під час видиху пускають невеликі фонтани. Живляться дрібною рибою, з'їдаючи її 9-12 кг за добу. Також полюють на річкових черепах та крабів. Ворогами іній є каймани, анаконди, ягуари.

***
     Савани Південної Америки – батьківщина дерева кебрачо. Воно має дуже тверду деревину. Назва означає – “зламай сокиру”. Сік використовується для обробки шкіри.

***
     У саванах Південної Америки живе тварина, що має найдовший у світі язик. Це мурахоїд. Його язик довжиною 60 см ховається у видовжених щелепах, що нагадують хобот. Своїм липким язиком мурахоїд полює на термітів. Під час їжі тварина здатна втягувати язик з прилиплими комахами у рот по 160 раз за хвилину.

***
     Виконує роль санітара південноамериканських саван броненосець. Він живиться мертвечиною. Розміри різні: від 12-15 см до 1 м. При небезпеці швидко згортається в кулю і заривається в землю.
***
      Найбільшим птахом на материку є нанду, що віддалено нагадує страуса. Проте він значно менший за нього: має зріст до 1 м, а важить 18-20 кг. Яйця нанду відкладає у гніздо на землі. Самиця несе по 20-50 яєць, які насиджує самець. Індіанці полювали на нанду на конях і з ласо заради розваг та м’яса.

***
     Кондора називають господарем Анд. Він є найбільшим з хижих птахів. Розмах крих досягає 3,6 м, маса – 11 кг. Живе на висоті понад 5000 м. Найчастіше харчується мертвечиною. 


Предмети > Географія > Географія 7 клас > Своєрідність органічного світу материка. Природні зони Південної Америки > Своєрідність органічного світу материка. Природні зони Південної Америки. Фішки для допитливих