Тема: Мова та мовлення
Мета: - забезпечити усвідомлення учнями значення мови як основного засобу спілкування; - розвивати спостережливість, пам’ять, логічне й образне мислення; збагачувати словниковий запас учнів Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу
Хід уроку: 1. «5 хвилин для життя» «Як ми говоримо?» (використання власне української лексики)
І. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, бо вона не що інше, як жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, розум, досвід, почування. ( Панас Мирний )
1. Бесіда з учнями.
- Пригадайте, що ви вже знаєте про мову. Для чого людям потрібна мова? - Як ви думаєте, за допомогою чого ми спілкуємося? Що для цього використовуємо: звуки, слова, словосполучення, речення, текст? - Як ви розумієте вислів: „Мова – це найважливіший засіб людського спілкування”? - Чому люди говорять один з одним?
2. Слово вчителя.
Яке це диво – людська мова! Вона дає можливість людині чути, сприймати, думати, говорити. Без мови неможливе життя людей. Мова – це шлях, яким людина йде від колиски до усвідомлення себе громадянином. Її потрібно не лише любити, а й берегти, вивчати і знати.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Робота з підручником.
1) Виконання вправи 1 ( І, ІІ, ІІІ ). 2) Виконання вправи 2.
IV. RELAX. «А чи знаєте ви, що…» (Мистецтво)
Робота біля дошки.
Наш слава – Українська держава (нар.творч.). Державною мовою в Україні є українська мова (Конституція України). Без мови немає народу, як сонця без сяйва й тепла (С.Шелухін). Як буде в дитини мова, то буде в народу пісня. Як буде в народу школа, то буде народ і держава (Д.Чередниченко).
IV. Закріплення вивченого Бесіда з учнями.
1) Як має ставитися людина до рідної мови? 2) Чому державною мовою має бути рідна мова народу? 3) Чому державну мову потрібно знати бездоганно?
Прочитати народні прислів’я. Пояснити зміст кожного з них.
Хто своєї мови цурається, той сам себе встидається. Рідна мова – не полова, ЇЇ за вітром не розвієш. Ми з того роду, що любить свою мову й свободу. (Нар.творч.)
Диктант із коментуванням.
Солов’їну, барвінкову українську рідну мову в дар дали мені батьки (В.Лучук). І яка чудова, світла і багата, мова мами й тата! (Марійка Підгорянка). Рідна мова в рідній школі! Що бринить нам чарівніш? (Олександр Олесь). Мова барвиста, мова багата, рідна і тепла, як батьківська хата (В.Гринько). В серці ніжну і погідну збережу я мову рідну (М.Хоросницька). Наша мова калинова і ласкава, і медова, і багата, і не бідна. От що мова наша рідна! (Д.Чередниченко). V. Підведення підсумків уроку. 1. Прочитати (прослухати) вірш. Пояснити роль рідної мови у житті людини.
Рідна мова, якою мати розмовля І гомонить в степу земля... Я нею мислю і спілкуюсь, Вона і вчить. І окриля, Я нею мрію, нею сню, Вона чистіша від вогню. Серед усіх народів світу Звеличує мою рідню. Вона і гріє, і сія, Вона – мов пісня солов’я. Якби змінив її на іншу, Себе зневажив сам би я. З усіх чужин, з усіх доріг, Який би світ не впав до ніг, Хто рідної не зрікся мови, На рідний вернеться поріг. А вдома й горе – не біда, Бо мова, як жива вода, Вона багата, наша мова – І древня, й вічно молода! (Юрій Питак, школяр, м. Тернопіль) 2. Підсумкова бесіда.
1) Яку роль відіграє мова в житті суспільства? 2) Які засоби, крім мови, люди використовують для спілкування? 3) У чому переваги звукової мови перед іншими засобами? 4) Які мови вивчають у школі і яка роль кожної у житті людини? 5) Яке значення для громадян держави має державна мова?
VI. Домашнє завдання. Cтор.3-5, впр.5.
Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас > Мова і мовлення. Види мовленнєвої діяльності > Мова і мовлення. Види мовленнєвої діяльності. Конспект уроку і опорний каркас
|