Тема. Дзвінкі та глухі приголосні звуки.
Мета. Формувати в учнів уявлення про утворення і різницю дзвінких і глухих приголосних. Розвивати увагу до слова, мовну догадку, вміння робити звуко-буквенний аналіз слів. Тренувати учнів у правильній вимові приголосних звуків, збагачувати їх словниковий запас. Виховувати бажання вивчати рідну мову, розширювати пізнавальний інтерес, світогляд учнів.
Обладнання: різнокольорові віяла, іграшка-мавпочка, індивідуальні картки-пам’ятки, картки для роботи у групах, мультимедійний слайд-фільм.
Хід уроку
І. Організація класу. Чи почули ви дзвінок? Він покликав на урок. Ви його усі чекали Все давно приготували. Тож девіз тепер згадаймо І урок розпочинаймо! Діти: Розум – твій найкращий скарб Коли з ним ти маєш лад! ІІ. Бліц-повторення вивченого матеріалу. 1. Дидактична гра «Веселковий диктант» Пояснення гри. У дітей різнокольорові віяла, на дошці прикріплені різнокольорові смужки, напроти смужок відповіді на запитання. Вчитель читає питання, діти шукають відповідь на дошці, колір смужки біля дошки і показують цей колір на своєму віялі. Червоний 6 Оранжевий голосні і приголосні Жовтий 10 Зелений дж, дз Блакитний щ, ї Синій стіл Фіолетовий якір Білий я, ю, є, і
• Всі звуки мови можна поділити на 2 групи, це - … (оранжевий); • Скільки в українській мові голосних звуків? (червоний); • Скільки букв, що позначають голосні звуки? (жовтий); • Яка буква завжди позначає два звуки? (блакитний); • Які дві букви позначають один приголосний звук? (зелений); • Якщо ці букви стоять після приголосного, то вони його пом’якшують (білий); • Слово, в якому звуків стільки , скільки букв (синій); • Слово, в якому звуків більше, ніж букв (фіолетовий)
2. Робота в групах. (Словникова робота, повторення значень вивчених слів). Ґава муха аґрус крик Ґуля земля ґрати виноград Ґедзь ворона ґроно ягода Ґердан шишка ґатунок сорт Ґрунт прикраса ґречно загорожа Ґанж роззява ґвалт ввічливо недолік
3. Граматична розминка „Не помились!” Якщо слово починається з голосного звука – плескати в долоні, якщо з приголосного – тупнути ногою. Африка, рама, Оля, іній, джерело, сумка, парта, урок, дідусь, абрикос, доброта.
4. Дидактична гра „Порівняй!” (слайд 2) Сіно = сани рак = мак сон < дощ Щітка > кішка дзиґа < мотив джміль < парта Рак = мак щит > вуж гора = нора Лось = ліс гриб = гість щиглик > дзвоник
5. Мовна розминка. Скоромовки, прислів’я. • Дзвонить дзвонар, дзижчить комар, Гудуть джмелі старі й малі. • Щастя знає кого шукає. • Щастя без розуму – торбина дірява. • Без граматики не вивчити й математики.
ІІІ. Релакс – пауза. Пісня „Алфавіт”. ІV. Вивчення нової теми. 1. Слово вчителя. Сьогодні до нас на урок завітала незвичайна гостя. Заплющіть очі.(Під мелодію „Чунга-чанга” з’являється іграшкова мавпа). - Задача в нас непроста. Ми повинні її навчити правильно вимовляти звуки української мови. Що ви можете їй розказати цікавого про українську мову? Діти розказують, що укр. мова дуже мелодійна, співуча, скільки букв в алфавіті, скільки голосних і приголосних звуків. Учитель. А я додам, що раніше, в старих українських граматиках голосні звуки називались голосівками, а приголосні – шелестівками. Як ви думаєте, чому? А от від мавпочки я дізналася, що є мови дуже бідні на приголосні звуки. Так, тубільці, що живуть в Австралії знають 8 приголосних звуків, а в гавайській мові – 7 приголосних. Саамська мова найбагатша – 53приголосні звуки, а в дагестанській – 41. - А чим відрізняються букви від звуків? Слайд №3
Сьогодні ми поговоримо про дзвінкі і глухі приголосні. Складемо пам’ятку про ці звуки, щоб вона була в нашому зошиті та подаруємо мавпочці. Пригадайте з 1 класу, чому звуки так назвали: дзвінкі і глухі? (Працюють голосові зв’язки і не працюють). Перевірити практично. Всі приголосні звуки можна розділити на дзвінкі і глухі. І виявляється, що ці звуки між собою ще й дружать й полюбляють ходити парами. За це їх назвали парними. Послухайте: з – с, ж – ш, д – т. Чим ці звуки схожі і чим відрізняються? (Слайди №4-9 про парні дзвінкі і глухі приголосні, непарні дзвінкі і непарний глухий -Ф).
Завдання на фокус уваги. Якщо дзвенить дзвоник – ви називаєте дзвінкі приголосні, а якщо олівець по столу – глухі.
„Буває – не буває”(плеск над головою - присісти) - У саду дозріває аґрус (+). - Ґава на ґанку пекла запіканку (-). - На дерево сіла ґава (+). - Восени ідуть дощі (+). - Ґава ґелґотала, поки голос не зірвала (-). V. Закріплення нової теми. 1. Дидактична гра «Лимони-апельсини» Мавпочка роздає апельсини та лимони, на яких написані букви, діти ходять по класу і шукають парні приголосні. 2. Індивідуальна робота по картках„Знайди пару”: з’єднати парні приголосні звуки. Взаємоперевірка: 1-2-3 ми тепер не просто діти ми тепер учителі. 3.Зміни дзвінкий [[Тема_29._Приголосні_звуки._Позначення_їх_буквамиТема_29._Приголосні_звуки._Позначення_їх_буквамиприголосний]] на парний йому глухий балка - ...алка Зоя – ...оя Жабка - ...апка Ґава - ...ава Діло - ...іло Гори - ...ори
VІ. Заключна частина. Салоган. Треную свій мозок, Увагу та пам’ять, Працює мій мозок І вчусь я старанно! Урок підготувала вчитель початкових класів ліцею «Гранд» Канахіна Олена Григорівна
Предмети > Українська мова > Українська мова 2 клас > Дзвінкі та глухі приголосні звуки > Дзвінкі та глухі приголосні звуки. Конспект уроку і опорний каркас
|