KNOWLEDGE HYPERMARKET


Українська мова — державна мова України. Український алфавіт. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 3 клас. Повні уроки.>> Українська мова: Українська мова — державна мова України. Український алфавіт. Повні уроки

Содержание

Український алфавіт

Найбільшим надбанням кожного народу завжди була мова. Український народ отримав у спадок ще й одну із найкращих та наймелодійніших мов – нашу калинову співочу українську мову. І як кожній мови, нашій потрібний алфавіт! Алфавіт, або іншими словами абетка, являє собою певну послідовну сукупність літер, що вживаються у написанні певної групи мов. Алфавіт український був сформований на основі кирилиці, а українська мова відноситься до групи слов’янських мов.

Сучасний український алфавіт


алфавіт

Сучасний український алфавіт у кількості 33 літер по суті остаточно закріпився лише наприкінці двадцятого століття. Він є кириличним та включає:

- 21 букву для позначення приголосних (б, в, г, ґ, д, ж, з, к, л, м, н, п, р, с, т, ф, х, ц, ч, ш, щ);
- 10 літер для позначення голосних (а, е, и, і, о, у, є, ю, я, ї);
- літеру «ь», що не має звукового значення, але передає м’якість приголосного звуку;
- літеру «й», що може позначати як приголосний, так і голосний нескладовий звук.

Іноді знак апострофу (’) зараховують до абетки, але це не зовсім вірно, адже формально літерою цей знак не є, тому і може бути включений до алфавіту. Але він має фонетичне значення та є обов’язковим при письмі.


Завдання: У яких випадках літера «й» позначає приголосний звук, а у яких голосний?

Нажаль ніякої логічної закономірності у розташування літер, які існують в українському алфавіті немає, і їх порядок необхідно просто запам’ятати: а, б, в, г, ґ, д, е, є, ж, з, и, і, ї, й, к, л, м, н, о, п, р, с, т, у, ф, х, ц, ч, ш, щ, ь, ю, я.

Візьміть в довільному порядку двадцять будь-яких літер алфавіту та придумайте слова, які будуть починатися з вибраних вами літер.

Прочитайте уважно набір слів, які приведені в завданні та запишіть їх в алфавітному порядку:

Квітка, півень, зошит, рушник, абетка, годинник, вікно, жовтень, вінок, явір, дзвоник, склянка.

Рідна мова українського народу

Найціннішим надбанням кожного народу та кожної нації є її рідна мова. Адже мова – це не тільки засіб спілкування між людьми, а й духовний скарб кожної нації, де народ виступає творцем та передає набутий досвід, свою мудрість, культуру та традиції. Без рідної мови, нація втрачає своє духовне багатство, свою народну мудрість та невмирущість нації.


алфавіт

Кожна нація, її народ та кожна окремо взята людина має свою мову, яку цінить, прославляє та передає майбутнім поколінням. Адже рідну мову по праву можна назвати душею та серцем народу.

Завдяки гучному слову рідної мови не одне покоління людей вдало передає свій історичний, духовний, культурний моральний та побутовий досвід свого народу та своєї нації.


Мова відноситься до такого суспільного явища в якому живе, розвивається та існує суспільство. Адже мова кожної національності з’явилася не відразу. Становлення кожної мови триває тисячоліттями. Повинно пройти не одне покоління людей, які свою мову розвили, збагатили, удосконалили та наповнили життєвим досвідом. Українці належать до великих слов’янських народів зі своєю історією, традиціями та культурою.


алфавіт

Мова Української Держави

Державною мовою України є наша українська мова. Українська є мовою не тільки тих людей, які проживають в нашій країні, але й людей, які мешкають поза її межами, але бережуть та цінять традиції свого народу. Такі поняття, як держава, народ та мова - нероздільні. Адже без народу не існує держави і мови, а без мови не має народу. Якщо певне суспільство втрачає свою мову, то це може призвести до загибелі такого суспільства, яке не змогло зберегти свою ідентичність. Тож потрібно зрозуміти, що суспільство та його мова мають тісний взаємний зв'язок.

Наша славетна держава зазнала багато бід, пролила чимало крові, але змогла зберегти нашу мову, історію нашої країни та самобутність.

Кожному з вас потрібно з пошаною та Любов’ю ставитись до своєї рідної мови. Наша українська мова гарна, мелодична, наймиліша та найцінніша для кожного патріота своєї країни. Вона за роки свого існування зазнала багато гонінь та переслідувань, але завдяки своєму народові вижила і набула сил для подальшого існування та розвитку.


Історія

Хоча й український алфавіт має за основу кирилицю, проте існує теорія, що до прийняття християнства у Київській Русі та поширення кирилиці, наша писемність формувала на основі грецького алфавіту. Відомо, що за часів Київської Русі наші предки користувалися двома алфавітами одночасно – кирилицею та глаголицею, які видозмінилися із часом, та в результат сформували сучасний український алфавіт.

А чи відомо вам про долю двох літер українського алфавіту, які мабуть найбільш характерні та незвичні для іноземців, що вперше бачать нашу абетку? Мова звичайно ж йдеться про «ї» та «ґ». Так от літера «ґ» має доволі непросту долю, вона відома ще з шістнадцятого століття, але завжди зазнавала гонінь. Вперше її виключили із українського алфавіту у 1616 році, потім відновлено, і знов виключно у 1933 році по ідеологічним причинам, і відновлено лише 1990 року. Уявіть собі, ваші бабусі та дідусі навіть уявлення не мають, що існує така літера! Щодо літери «ї», то це «наймолодша» буква українського алфавіту, її запропонували включити до абетки у 1873 році.

Цікаві факти

• 9 листопада – це офіційний день, коли наш народ визначає свято української мови, мови рідної для мільйонів людей в Україні та закордоном. Цей день був запроваджений у 1997 році.

• Наша історична мова належить до слов'янської групи індоєвропейської мовної сім'ї. Вона займає 26-е місце у світі серед найпоширеніших мов, а також є другою за популярністю із слов'янських мов після російської. Вона містить близько 84% загальних слів із білоруською мови і 70% із польської.

• Українська мова, як Україна, часто переживала важкі часи та піддавалася гонінням. Історики вирахували, що із 1627 року по 1991, українська мова заборонялась, різними державами під гнітом яких перебувала Україна, цілих 134 рази!

• Найбільш поширена літера українського алфавіту – це «п», до того ж найбільша кількість слів починається саме із цієї літери. А найменш поширена – «ф».

• Велика кількість зменшувальних форм слів – це ще одна особливість мови українського народу. В мові українців існує два типи зменшувально-пестливих суфіксів. Українська мова – це, певно, єдина мова в світі, який слова «вороги», містить зменшувальну форму та звучить як «вороженьки».

Завдання: А які ще цікаві та унікальні факти про українську мову та український алфавіт ви знаєте?

Домашнє завдання

Виконайте завдання до вивченої теми:

1. Придумайте речення з словами: «Мово моя, солов'їна»; «Наша мова - наш скарб»; «Співоча українська мова».
2. Назвіть приголосні букви алфавіту.
3. Чим відрізняються букви від звуків?
4. Скільки в українському алфавіті букв, а скільки звуків?
5. Чи існують в українському алфавіті такі букви, які не позначають звуків?
6. Запишіть по два слова, які будуть починатися на літеру Б, Л, Ж, Н, В, Ф, А, І, Ї та Я.
7. Розкажіть про ваш скарб. Як на вашу думку, чи є мова справжнім скарбом?

Дайте відповіді на питання:

1. Що таке мова?
2. Національна мова та її визначення.
3. Український алфавіт. Назвіть кількість голосних та приголосних букв.
4. Для чого потрібний алфавіт?
5. При яких обставинах людині зручно користуватися алфавітом?
6. З якої літери ніколи не починаються слова?
7. Як ви гадаєте, чим відрізняється український алфавіт від алфавіту інших мов?
8. Поміркуйте, в чому відмінність між усним та письмовим мовленням?


Предмети > Українська мова > Українська мова 3 клас > Українська мова - державна мова України. Український алфавіт. Повні уроки