Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 7 клас>> Узагальнення й систематизація вивченого про прийменник
Природа мудра: все створила мовчки 376. І. З'ясуйте значення слів кратер, рештки, теракотовий за словничком наприкінці підручника. Зробіть звуковий запис слів лінією, піщані, задзвенить.
II. Прочитайте текст, визначте його тему. До якого типу і стилю мовлення він належить?
Які бувають острови Острови можуть вивищуватися над морем тонкою лінією, гострим шпилем, засніженою горою залежно від того, як вони утворилися.
З-поміж островів більшість звичайні — кам'янисті, піщані, глинисті, за винятком льодяних. Це — айсберги. Всупереч труднощам, на такі острови висаджуються наукові експедиції, завдяки дослідженням яких людство розширює і поглиблює свої знання про навколишній світ.
Трапляється, що біля айсберга кидають якір судна. І дивуються моряки, коли спекотного літа такий острів, що ніби виростає з води, раптом, розтанувши, зникає.
Є острови з пемзи, які утворюються внаслідок виверження вулкана. Діючий вулкан викидає розпечені потоки кам'яної піни з кратера. Вони сповзають уздовж схилу в воду й застигають там вигадливими1 фантастичними грибами.
1Вигадливий — рос. причудливый.
Кораловий острів
Є острови, утворені з рештків живих істот,— коралові. Крім білих коралів, існують кольорові. Колір корала залежить від домішок1 заліза та органічних речовин. Наприклад, червоний корал має багато відтінків: від теракотового різної інтенсивності до темно- і світло-рожевого. Він може бути темно-червоним, морквяним, жовтуватим, сіруватим, мозаїчним — із червоними, рожевими та білими вкрапленнями.
І, нарешті, є острови із... солі. Один із таких островів розкинувся посеред Перської затоки2. Від розмивання його захищають водорості та мулові3 наноси. Але якщо зняти з нього шар пилу і дерну, під заступом задзве¬нить справжнісінька біла сіль (Із журналу).
III. Що спричинило таке розмаїття живої природи? На котрому з описаних островів вам хотілося б побувати і чому?
IV. Розберіть за будовою слова засніженою, домішок. Поясніть правопис слів шпилем, кам'янисті, людство, розпечені, сповзають, світло-рожевого, морквяного, вкрапленнями. Складіть усно речення зі словами в рамці.
V. Випишіть із тексту виділені слова, визначте, до яких частин мови вони належать. Поясніть їх написання.
1 Домішка — рос. примесь.
2 3атока — рос. залив.
3 Мул — рос. ил.
377. Спишіть речення, вставляючи замість крапок прийменники з довідки і знімаючи скісну риску. Поясніть правопис прийменників.
1. Всі комп'ютери, ... п'ятьох, були японські. 2. Ігор, ... бажанню батьків, захоплювався боксом. 3. Аліна, ... свій веселий характер, читала серйозні книжки (О. Іваненко). 4.... народженням дитини мати тимчасово не працювала. Довідка: у/зв'язку/з, за/винятком, в/супереч, не/зважаючи/на.
378. І. Утворіть сполучення іменників із прийменниками за зразком (усно). Зразок. Всупереч передбаченням.
В/супереч, передбачення; за/в/дяки, винахідливість; згідно/з, пропозиція; у/зв'язку/з, відрядження; не/зважаючи/на, негода.
II. З утвореними сполученнями слів складіть і запишіть речення, знімаючи скісну риску.
379. Визначте види помилок і запишіть відредаговані речення.
1. Поїзди ходили згідно літнього розкладу. 2. Я прийняв ліки для головної болі. 3. Учитель запитав в учнів, чому в класі бракує Петренка. 4. Не дивлячись на втому, молодь не розходилась. 5. Завдяки сильних опадів в лісах з'явилося безліч грибів. 6. Всупереч передбачень метеорологів погода зіпсувалася. 7. Призові місця розподілили в залежності від результатів конкурсу. 8. Я повідомив батькам про свою перемогу по електронній пошті (3 учн. творів).
380. Перекладіть і запишіть сполучення слів українською мовою. Підкресліть прийменники, поясніть їх написання. Вопреки желанию; несмотря на трудности; наперекор судьбе; в течение многих лет; благодаря счастливой случайности; ввиду поломки; вследствие наводнения; в зависимости от набранных баллов.
381. Перекладіть і запишіть речення українською мовою. Підкресліть прийменники, поясніть їх правопис.
1. Ввиду предстоящего отъезда нужно закончить все дела.
2. Вследствие заторов мы опоздали на самолёт.
3. В течение многих дней продолжалось извержение вулкана (В. Арсеньєв).
4. В течении реки было столько величавого спокойствия, что сердце ликовало (К. Паустовский).
5. В продолжение всей ночи я не спал ни минуты (М. Лермонтов).
Українська мова 7 клас Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк, 2007 © Видавництво «Освіта», художнє оформлення, 2007 Надіслано читачами з інтернет-сайту
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
інтерактивні технології
акселеративні методи навчання
Практика
тести, тестування онлайн
задачі та вправи
домашні завдання
практикуми та тренінги
питання для дискусій в класі
Ілюстрації
відео- та аудіоматеріали
фотографії, малюнки
графіки, таблиці, схеми
комікси, притчі, приказки, кросворди, анекдоти, приколи, цитати
Доповнення
реферати
шпаргалки
фішки для допитливих
статті (МАН)
література основна та додаткова
словник термінів
Удосконалення підручників та уроків
виправлення помилок в підручнику
заміна застарілих знань новими
Тільки для вчителів
календарні плани
навчальні програми
методичні рекомендації
обговорення
Ідеальні уроки-кейси
Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, напишіть нам.
Якщо ви хочете побачити інші корективи і побажання до уроків, дивіться тут - Освітній форум.
|