Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Узагальнення з теми “ПІВНІЧНА АМЕРИКА”.Повні уроки
Тема
- 47. Узагальнення з теми “Північна Америка”.
Мета
- Узагальнити знання з теми "Північна Америка"
Основне
• Північна Америка — третій за площею материк планети (24,25 млн км2) — повністю розташована в Північній півкулі. Вона простягається на 7500 км від мису Мерчісон на півночі до мису Мар’ято на півдні, тому її перетинають майже всі географічні пояси Північної півкулі.
• Північна Америка повністю розташована в Західній півкулі й простягається на 7000 км від мису Принца Уельського на заході до мису Сент-Чарльз на сході.
• Загальними контурами материк нагадує трикутник із широкою основою на півночі й сильно витягнутою вершиною на півдні. Південна частина Північної Америки називається Центральною Америкою.
• Північна Америка межує з Південною Америкою. Одну від іншої відокремлює Панамський канал. Ці два материки складають єдину частину світу — Америку. Беринґова протока на заході відокремлює Північну Америку від Євразії. Північна Америка дуже віддалена від Австралії й Африки.
• Північну Америку омивають три океани: на півночі — Північний Льодовитий, на заході — Тихий, на сході — Атлантичний. Значна порізаність берегової лінії материка проявляється наявністю великих заток, що глибоко врізаються в суходіл. На півночі це Гудзонова затока, що майже весь рік укрита льодом; на півдні — Мексиканська затока, яка дає початок потужній теплій течії — Ґольфстріму; на південному заході — Каліфорнійська затока, що відокремлює від материка однойменний півострів.
• У рельєфі північної частини материка переважають знижені й підняті рівнини, тому що територія лежить на давній платформі. Величезний вплив на формування рівнинного рельєфу мало давнє зледеніння. Рухаючись, льодовик руйнував і згладжував усі виступи на земній поверхні. На південь розкинулися горбкуваті Центральні рівнини, також укриті льодовиковими відкладами.
• На півдні сформувалася плоска Міссісіпська низовина, складена річковими наносами. На заході, біля передгір’їв Скелястих гір, лежать високі Великі рівнини, розчленовані глибокими річковими долинами.
• На сході материка розташовані невисокі гори Аппалачі, середня висота яких становить 1000 м, найвища точка — гора Мітчелл (2037 м). Уздовж усього західного узбережжя простяглися Кордильєри. Це високі молоді гори із середньою висотою 3000 м, найвища точка — гора Мак-Кінлі (6194 м). Вони утворилися на стику літосферних плит, тому тут і зараз відбуваються сильні землетруси й виверження вулканів.
• Клімат Північної Америки характеризується надзвичайною різноманітністю внаслідок великої протяжності материка з півночі на південь та особливостей форм рельєфу. Північне узбережжя та острови, що прилягають до материка, розташовані в межах арктичного кліматичного поясу. Тут весь рік панує холодне арктичне повітря, узимку поверхня землі майже не одержує сонячного тепла, а влітку температури ледве сягають нуля. Саме за цих умов утворюються льодовики. На південь від Північного полярного кола до 60° пн. ш. розташований субарктичний кліматичний пояс із характерною суворою зимою, яка змінюється прохолодним літом із дощовою погодою.
• Більша частина материка (40—60° пн. ш.) розташована в межах помірного кліматичного поясу з холодною зимою й порівняно теплим літом. Узимку випадає сніг, улітку йдуть дощі, хмарна погода швидко змінюється теплою сонячною. У цьому поясі наявні помітні відмінності в різних його частинах.
• На території Північної Америки спостерігаються несприятливі погодні явища — урагани та торнадо (американська назва смерчу). Унаслідок переміщення циклонів у поясі від 10° до 30° пн. ш. утворюються шторми, які рухаються на захід і, діставшись узбережжя, відхиляються на північ. Коли швидкість вітру в цих тропічних циклонах перевищує 120 км/год, вони перетворюються на урагани. Формуючись над Мексиканською затокою, урагани рухаються на північ, відчутно впливаючи на погодні умови материка, бо охоплюють площі у сотні квадратних кілометрів та можуть тривати багато днів. Торнадо мають велику руйнівну силу. Найвірогідніше, їх походження пов’язане з грозами. На території США на рік може відбуватися понад 700 торнадо, найчастіше — над Великими рівнинами та на Середньому Заході, навесні та на початку літа.
• За загальним обсягом річкового стоку Північна Америка посідає третє місце після Євразії і Південної Америки. Річки Північної Америки належать до басейнів трьох океанів: Атлантичного, Тихого і Північного Льодовитого. Вододіл між басейнами річок Атлантичного і Північного Льодовитого океанів слабко виражений у рельєфі. У Кордильєрах вододіл між басейнами річок Тихого й Атлантичного океанів проходить по східних гірських хребтах.
• Найбільша річка басейну Північного Льодовитого океану — Маккензі (5472 км). Річки цього басейну надовго замерзають, мають снігове живлення.
• Річки Тихоокеанського узбережжя здебільшого короткі, бурхливі, повноводні, течуть у глибоких долинах (каньйонах); живлення переважно дощове. На північному заході материка тече річка Юкон (2897 км), що має тривалий (біля півроку) льодостав і значну частку снігового живлення.
• До басейну Атлантичного океану належить багато річок, у тому числі найбільша на материку — Міссісіпі з притоками Міссурі, Огайо, Арканзас. Розливаються ці річки навесні під час сніготанення. Довжина Міссісіпі з Міссурі — 5971 км.
• У північній частині материка розташована велика кількість озер, що мають льодовиково-тектонічне походження. Найбільші з них: Велике Ведмеже, Велике Невільниче, Атабаска, Вінніпеґ, а також Великі озера (Верхнє, Мічиґан, Гурон, Ері, Онтаріо). Усі вони є проточними та прісними. Води Великих озер мають стік в Атлантичний океан через річку Св. Лаврентія, режим якої зарегульований озерами. В улоговинах Кордильєр розташовані невеликі безстічні солоні озера, найбільше з них — Велике Солоне озеро.
• До внутрішніх вод материка належать області сучасного зледеніння — це гірські льодовики, а також покривні льодовики Ґренландії та інших арктичних островів. Басейн підземних вод Північної Америки має невелику площу.
• Природні зони Північної Америки різноманітніБільша частина острова Ґренландія та острови Канадського архіпелагу розташовані у зоні арктичних пустель. Ці райони вкриті материковими льодовиками та практично позбавлені ґрунтів і рослинності. Улітку лише в окремих місцях на кам’янистому ґрунті можна побачити мохи та лишайники.
• Північне узбережжя Північної Америки та прилеглі до нього острови — це зона тундри, тобто безлісі ділянки субарктичного поясу. Мінімальні температури тут зберігаються протягом більшої частини року, а через вічну мерзлоту ґрунти ніколи не відтаюють. Поступово тундра переходить у рідколісся — лісотундру, або тундролісся. Останнє, у свою чергу, змінюється хвойними лісами — тайгою. Північноамериканській тайзі притаманна наявність як хвойних, так і широколистих дерев. Оскільки ґрунти цієї зони утворюються за умов холодної зими та прохолодного літа, органічні залишки розкладаються повільно, тобто перегною утворюється мало. Через те що під перегноєм розташований білуватий шар, зовні схожий на попіл (золу), такі ґрунти називають підзолистими.
• Зона широколистих та хвойно-широколистих лісів простягається вздовж Атлантичного узбережжя в меридіональному напрямі, але ділянки таких лісів є і на Тихоокеанському узбережжі. Ґрунти під цими лісами — сірі лісні та бурі лісні, у яких перегною більше, ніж у ґрунтах тайги.
• Зона степів тягнеться з півночі на південь у центрі материка від канадської тайги до Мексиканської затоки. Степи Північної Америки — це безлісий простір помірного та субтропічного поясів. Ця зона розташована в сприятливих кліматичних умовах (сухе тепле літо та холодна зима), тому тут зростає багата трав’яниста рослинність на чорноземних і каштанових ґрунтах. Перехідна смуга між лісами та степами у Північній Америці називається преріями. У минулому прерії були багаті на різноманітні види рослин та тварин. Але людина винищила бізонів, вовків-койотів і лисиць під час освоєння цих земель.
• Зараз на території Північної Америки мешкає понад 460 млн осіб, причому переважна більшість — у США, а також на півдні материка. Саме з цих районів почалася європейська колонізація Північної Америки. Найменше заселені північні частини материка, де мешкають переважно аборигени — індіанці, ескімоси, алеути (представники монголоїдної раси).
• Основна маса населення Північної Америки — вихідці з європейських країн, тому на материку переважає англійська мова, у Канаді розмовляють ще французькою, у країнах Центральної Америки державною мовою є іспанська. Близько 5 % населення материка — представники негроїдної раси. Аборигенів-індіанців дуже мало — близько 1 %.
• Найбільша густота населення на островах Карибського моря та в Центральній Америці — понад 200 осіб/км2. Густо заселені також східна частина материка та район Великих озер.
• На території Північної Америки розташовані США, Канада та Мексика, а також близько двадцяти невеликих країн (Ґватемала, Гондурас, Сальвадор, Нікараґуа, Панама, Куба, Тринідад і Тобаґо тощо) — на перешийку і прилеглих островах.
• Сполучені Штати Америки — найрозвиненіша країна світу. Площа — понад 9,3 млн км2. Населення — понад 280 млн осіб, які носять спільну назву «американці», хоча є вихідцями з різних регіонів світу. Міське населення складає близько 77 %. Міст-«мільйонерів» у США вісім, міських агломерацій (злиття міст одне з одним та з передмістями) — понад 40. Державний лад США — федеративна республіка у складі 50 штатів та федерального (столичного) округу Колумбія. Столиця — Вашинґтон. Офіційна мова — англійська.
Тести
1. Площа Північної Америки становить
1) 24 250 кв. км
2)30 320 кв. км
3) 17 830 кв. км
2. Яке з тверджень є неправильним ?
1) Ґренландія - найбільший острів планети
2) Австралія - найменший материк Землі
3) За площею Північна Америка посідає друге місце серед континентів
3.Найвищою вершиною Північної Америки є :
1)г. Мак-Кінлі
2) г. Монблан
3)г. Аконкаґуа
4.Найбільшою річкою Північної Америки є :
1)Маккензі
2) Міссісіпі
3)Юкон
5.Найбільші з річок Північної Америки належать :
1)до басейну Тихого океану
2) до басейну Атлантичного океану
3)до басейну внутрішнього стоку
6. Напівпустелі і пустелі Північної Америки :
1)займають вузьку смугу атлантичного узбережжя
2)лежать на крайньому півдні материка
3)займають внутрішні райони Кордильєр
7. Яке з твердженням є правильним ?
1)На материку знаходиться полюс холоду Землі
2)На континенті була зафіксована найвища температура Західної півкулі
3)В Північній півкулі знаходиться найсухіша пустеля планети
8. Яка з тварин є ендеміком Північної Америки ?
1)Скунс
2)Бурундук
3) Колібрі
9. Серед населення Північної Америки переважають :
1)нащадки переселенців з Європи
2)корінне населення - індіанці
3)афроамериканці
10. Яке з тверджень є правильним ?
1)Більшість населення Північної Америки - жителі міст
2)Найбільш густо заселеними на континенті є центральні регіони
3)Корінним населенням Північної Америки є афроамериканці
11.Серед релігій найбільш поширеною на континенті є :
1)християнство
2) іслам
3)традиційні вірування та культи
12.До групи країн, що розвиваються, із перерахованих відноситься :
1)США
2) Канада
3)Мексика
Список використаної літератури
1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.
2. Урок Карпюк Г. І. , викладач Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка
3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.
4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.
Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.
Над уроком працювали
Карпюк Г. І.
Мазуренко М.С.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.
Предмети > Географія > Географія 7 клас
|