KNOWLEDGE HYPERMARKET


Трагедія «Фауст» . Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 9 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Трагедія «Фауст». Повні уроки

Тема: Трагедія «Фауст» — вершина творчості Гете і один із найвидатніших творів світової літератури. Історія створення, композиція та проблематика.
Мета: Ознайомлення учнів із композицією та проблематикою трагедії Фауст.
Тип уроку: урок вивчення основ теорії та історії літератури: урок-засвоєння нових знань.


Хід уроку:

"Фауст" Гете- один з видатних художніх творів, які, доставляючи високу естетичну насолоду, одночасно відкривають багато важливого про життя.  Такі твори перевершують за своїм значенням книги, які читають з цікавості, для відпочинку і розваги.
У творах такого роду приголомшує особлива глибинна осягнення життя і незрівнянна краса, з якою світ втілений в живі образи.



Кожна їх сторона таїть для нас незвичайну красу, усвідомлення про сенс деяких життєвих явищ,  читач перетворюється на співучасника великого процесу духовного розвитку людства.
Твори, що відрізняються такою силою узагальнення, стають вищим втіленням духу народу і часу. Більш того, потужність художньої думки долає географічні і державні рубежі і інші народи також знаходять в творінні поета думки і відчуття, близькі їм. Книга набуває всесвітнього значення.

T19f12.jpeg
Твір, що виник в певних умовах і в певний час, що втілює в собі риси своєї епохи, зберігає інтерес і для подальших поколінь, тому що людські проблеми: любов і ненависть, страх і надія, відчай і радість, успіх і поразка, зростання і упадок- все це і багато що інше не прив'язане до одного часу. У чужому горі і в чужій радості люди інших поколінь взнають своє. Книга набуває загальнолюдської цінності.

T19f.jpeg
Творець "Фауста" Йоганн Вольфганг Гете (1749 - 1832) прожив  вісімдесят два роки, наповнених невпинною і різноманітною  діяльністю.  Поет, драматург, романіст, Гете був також непоганим художником і вельми серйозним ученим- дослідником природи. Широта розумового кругозору Гете була незвичайною. Не було такого життєвого явища, яке не знайшло свого відображення в творчості Гете.

T19f6.jpeg
Гете працював над "Фаустом" майже все своє творче життя. Перший задум виник у нього коли йому було біля двадцяти років. Закінчив він твір за декілька місяців до смерті. Таким чином, від початку праці до її закінчення прошло близько шістидесяти років.
Більше тридцяти років зайняла робота над першою частиною "Фауста", яка була вперше опублікована в 1808 році. До створення другої частини Гете довго не приступав, і безпосередньо до її написання приступив в  останні роки життя. У пресі вона з'явилася вже після його смерті, в 1833 році.

T19f2.jpeg
"Фауст" - поетичний твір особливого, надзвичайно вишуканої стильової побудови. У "Фаусті" є сцени - побутові, як, наприклад, гулянка студентів в льосі Ауербаха, ліричні, як побачення героя з Маргаритою, трагічні, як фінал першої частини - Гретхен в темниці.  У "Фаусті" широко використовує легендарно - казкові мотиви, міфи і легенди, а поряд з ними, химерно сплітаючись з фантастикою, ми бачимо реальні людські образи і сповна життєві ситуації.
Гете перш за все - поет.



У німецькій поезії немає твору, рівного "Фаусту" по всеосяжному характеру його поетичної  побудови. Інтимна лірика, цивільний пафос, філософські роздуми, гостра сатира, опис природи, народний гумор - все це наповнює поетичні рядки універсального творіння Гете. Сюжет якиого став основою для написання опери Ш. Гуно:



Основу сюжету складає легенда про середньовічного мага і чорнокнижника Іоана Фауста. Це  реально існуюча особа, вже при його житті про нього стали складати легенди. У 1587 році в Германії вийшла книга невідомого автора "Історія доктора Фауста, відомого чарівника і чорнокнижника ". Він написав свій твір в засудження Фауста як безбожника. Проте при всій ворожості автора в його творі змальована дійсно п чудова людина, яка порвала з середньовічною схоластичною наукою і богослів'ям з метою спіткати закони природи і підпорядкувати її людині. Церковники звинуватили його в тому, що він продав душу дияволові.

T19f3.jpeg
У "Фаусті" Гете виразив в образній поетичній формі своє розуміння життя. Фауст - поза сумнівом жива людина з пристрастями і відчуттями, властивими іншим людям. Але будучи яскравою і видатною індивідуальністю Фауст зовсім не є втіленням досконалості. Дорога Фауста складна. Спочатку він кидає гордий виклик космічним силам, викликаючи духу землі і сподіваючись помірятися з ним силоміць. Життя Фауста, яку розгортає перед читачем Гете, -, це дорога невпинних пошуків.

T19f5.jpeg
В критичний момент на шляху  Фауста зустрічається Мефістофель. Тут треба звернутися до однієї з сцен, що передують початку дії, - до Прологу на небі. Там Господь, оточений ангелами, зустрічається з Мефістофелем. Мешканець пекла Мефістофель втілює зло. Вся сцена символізує боротьбу добра і зла, що відбувається в світі.
Поява Мефістофеля перед Фаустом не випадкова. Мефістофель зовсім не схожий на біса з наївних народних оповідань. Образ, створений Гете, повний глибокого філософського сенсу. Гете проте не змальовує Мефістофеля виключно втіленням зла. Він насправді "диявольськи" розумний.  Мефістофель не дає Фаусту заспокоїтися. Штовхаючи Фауста на погане, він, сам того не очікуючи, пробуджує кращі сторони натури героя.

T19f4.jpeg
Фауст в очах Мефістофеля безумний мрійник, що бажає неможливого. Але Фаусту дана божественна іскра пошуку. Впродовж всієї поеми він шукає себе. І якщо спочатку він зневіряється, що не може стати богоподібним, то в самому кінці твору він говорить:
О, если бы, с природой наравне,
Быть человеком, человеком мне…
Фауст» Гете належить до тих творів мистецтва, в яких з величезною художньою силою втілений ряд корінних протиріч життя. Прекрасна поезія поєднується тут з вражаючою глибиною думки».



Список використаних джерел:
Урок на тему : Філософія Фауста, Люльчак Н. Д. учителя світової літератури, сш №11, м Кіровоград.
Урок на тему : Вершина творчості Гете,  Олійник А. Б,  учителя світової літератури, сш №10, м Рівне.
І. –В. Гете. Фауст. М., 2002 р. 
 Анікст А. Творча дорога Гете. М., 2006 р. 
Конраді до. О. Гете. Життя і творчість. М., 2007 р. Том 1, 2. 
 Легенда про доктора Фауста. М., 2008 р. 
Тураєв С. В. Гете і формування концепції світової літератури. М., 2009 р.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


Над уроком працювали

Люльчак Н. Д.

Пилипенко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.



Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 9 клас