Гіпермаркет Знань>>Я і Україна>>Я і Україна 5 клас>>Я і Україна: Перлина світового мистецтва
Перлина світового мистецтва. Софія Київська.
За стінами града Киє-ва, перед Софійськими (Батиєвими) воротами в 1036 році від Різдва Христового відбулася жорстока битва війська Ярослава Мудрого з печенігами. "І була січа зла і ледве переміг до вечора Ярослав", - розповідає Іпа-тіївський літопис. На честь перемоги над ворогом Ярослав Мудрий побудував на полі битви храм Божий і присвятив його премудрості Божій - Софії. І запросив князь найкращих майстрів-греків із Візантії, і побудували вони "церкву дивну і славну всім окружним странам", -казав давньоруський письменник Іларіон. З тих часів тут відбудувалися урочисті церемонії, "посаження" князя на київський престол, зустрічі іноземних посланців, укладали угоди про мир між князями. Тут містилася перша на Русі бібліотека, зібрана Ярославом Мудрим, існувала майстерня художників-мініатюристів та переписувачів книг. Біля стін собору збиралося київське віче.Давній храм був і великокнязівською усипальницею (тут стояли кам'яні саркофаги Ярослава Мудрого, Володимира Мономаха та інших). Софія була величезною спорудою, яка, ніби корабель, поступово підіймалася вверх до небес. Увінчувало її тринадцять куполів, уособлюючи Христа та 12 його учнів-послі-довників, апостолів. 1. Чому в усі часи Софійський собор викликав захоплення киян та гостей міста? 2. Згадай, у яких містах Київської Русі теж постали Софійські собори? Таємниці Софійського собору.
Можна сказати, що той, хто був у Києві й не бачив Софійського собору, той не бачив нічого. Сам собор - це справжня таємниця, це своєрідний космос, в якому є жителі небесні й земні. Християнський храм - це витягнута прямокутна споруда із входом на заході і вівтарним приміщенням на сході. Внутрішній простір розділявся могутніми стовпами на три або п'ять частин. Ці частини називалися нефами , або кораблями (адже церква - це корабель, що рятує людські душі). Перше приміщення, куди потрапляли віруючі, називалося нартекс. Спочатку там знаходилися оглашенні - ті, хто тільки готувався прийняти християнство. Ще це місце називалося бабинець , бо саме тут стояли жінки під час богослужіння. З розвитком богослужіння у центрі храму, ближче до вівтарної частини, з'явився поперечний неф, що звався трансепт. У плані храму нефи утворювали хрест, над яким будували центральний купол - уособлення Христа, а храмова споруда отримала назву хрестово-купольної. Такі храми простежуються в традиціях усіх слов'янських народів. У західній частині храму, як правило, будували сходові вежі для підйому на хори (другий поверх храму). Саме на хорах під час богослужіння стояв князь зі своєю родиною і найближчим оточенням.
"Мерехтливий живопис" Софійських мозаїк.
Живопис на стінах і стелі собору розповідає про життя Христа, Богоматері, святих. Колись тут лунали слова молитов та настанов, божественна музика, церковні співи, віяло особливими пахощами. Головне зображення в соборі - мозаїка в центральній, вівтарній частині храму. Богоматір височіє над нами в повний зріст, з піднятими вгору руками, долонями до нас. Це образ Оранти - Богоматері, що молиться. Велична постать Марії - Матері Божої, широко розкриті її очі, м'якими, співучими лініями спадають складки її одягу. Яскраві й виразні синій, вишневий і золотий кольори привертають увагу і милують око. Синій -колір неба, вишневий - символ мудрості, золотий - символ незгасного вічного світла. Такою постає перед нами Богоматір. У її, на перший погляд, спокійному обличчі ми відчуваємо тривогу. Про що молиться Марія, до кого вона звертається з проханням? І тоді наш погляд рине вгору, в підкупольний простір, де зображений Ісус Христос - Пан-тократор (Вседержитель). Матір Божа звертається до сина свого, благаючи аби суд його був справедливим і милосердним. Марія є заступницею роду людського, її вважають покровителькою Києва і всіх слов'ян. У народі вона дістала назву "Непорушна стіна". На Русі здавна поклонялися язичницькій богині Берегині, яка зображувалась у повний зріст, з піднятими руками, долонями до нас, так як і Оранта.
Таким зображений Ісус у куполі Софійського собору — у райдужному колі (символ вічного необоротного руху життя) на золотому тлі з книгою Євангеліє у лівій руці і, скинутрю в жесті, що благословляє, правицею. Він наче попереджає: коли Євангеліє буде відкрите, - буде творитися страшний суд. Він засудить тих, хто брехав, крав, вбивав, і віддячить тим, хто жив праведно і не коїв зла.
Мозаїки і фрески суцільним килимом огортають стіни, склепіння, стовпи храму. Саме мозаїки, які прикрашають центральну частину храму, створюють святковий та урочистий настрій. Мозаїка - дуже дорога та важка в роботі техніка. Стіну під мозаїку ретельно готували. її вкривали шаром вологої штукатурки, а потім за підготовленим малюнком, вдавлювали шматочки смальти завбільшки 1 сантиметр. Це треба було робити дуже швидко, бо, висихаючи, стіна ставала непридатною для роботи. Усього в Софійських мозаїках використано близько 177 кольорів та відтінків. Ще один секрет собору: придивившись уважно до мозаїк, можна побачити, що вкривають вони вигнуті, криволінійні поверхні - саме на них найвиразніше видно "мерехтливий живопис". Одна з таємниць Софії Київської пов'язана з дивним і, на перший погляд, незрозумілим підсиленням звуку. Навіть дуже тихий голос чути майже в кожному куточку храму. А секрет полягає в тому, що грецькі майстри вмурували в стіни храму велику кількість гор-щиків-голосників. Саме вони підсилюють звуки так, що відлуння голосу бринить по всьому храму. Якщо підніматися по лівій сходовій вежі на хори, можна бачити ряд напіввмурованих горщиків, які навмисно залишили відкритими. В одному з бокових нефів храму можна побачити фреску з зображенням молодого Ярослава Мудрого.
І 1. Як працювали стародавні майстри, коли створювали мозаїки ? 2. Згадай, чим сьогодні підсилюється звук? 3. Подивись уважно на скульптурний портрет Ярослава Мудрого. Що б ти міг розказати про цю людину? ІІ 1. Спробуй намалювати давньоруську фреску. 2. Вдома, з маленьких клаптиків різнокольорового паперу виклади одну з софійських мозаїк.
Фрески прикрашають решту приміщень собору. Це - багатофігурні композиції, численні зображення святих, барвисті орнаменти. Фрески, що збереглися на сходових вежах, розповідають про почесний похід княгині Ольги до столиці Візантії -Константинополя, Вражають виразністю фрески, на яких зображені сцени полювання, скоморохи та інше. Після зняття шару живопису пізнього часу, у вежах були розкриті написи -графіті. Найцікавіші написи розповідають про історичні події минулого, наприклад, є запис про смерть Ярослава Мудрого 20 лютого 1054року.
Апсида - напівциліндричний виступ у плані будівлі зі східного її фасаду.
Арка - криволінійне перекриття отвору в стіні чи просторі поміж двома опорами (стовпи, колони).
Вівтар - жертовник, східна частина православного храму.
Графіті - напис, видряпаний на стіні.
Євангеліє - релігійний твір про життя Ісуса Христа. Мозаїка - зображення, набране з різнокольорової смальти (непрозоре скло) чи камінців. Неф (нава, корабель) - витягнута в довжину частина будівлі, яка відділена колонами чи стовпами; розрізняють центральний і бокові нефи.
Фреска - розпис по свіжій вапняній штукатурці водяними фарбами.
Бєлкіна Е.В., Бойко В.М., Васильєв О.О., Глазунова Л.М., Іванюк О.Л., Левітас Ф.Л., Паламарчук Л.Б., Тараненко М.Г., Труханов М.Г., Трухан О.Ф., Чанцев Н.І., Мій Київ: Історія.Культура.Георгафія, 5 клас
Вислано читачами з інтернет-сайту
Онлайн тести, домашня робота, підготовка до уроків і все це безкоштовно скачати чи готуватись онлайн. Конспекти, шкільний план, відкритий урок я і Україна
акселеративні методи на уроці національні особливості
виділити головне в уроці - опорний каркас нічого собі уроки
відеокліпи нова система освіти
вправи на пошук інформації підручники основні допоміжні
гумор, притчі, приколи, приказки, цитати презентація уроку
додаткові доповнення реферати
домашнє завдання речовки та вікторизми
задачі та вправи (рішення та відповіді) риторичні питання від учнів
закриті вправи (тільки для використання вчителями) рівень складності звичайний І
знайди інформацію сам рівень складності високий ІІ
ідеальні уроки рівень складності олімпійський III
ілюстрації, графіки, таблиці самоперевірка
інтерактивні технології система оцінювання
календарний план на рік скласти пазл з різних частин інформації
кейси та практикуми словник термінів
комікси статті
коментарі та обговорення тематичні свята
конспект уроку тести
методичні рекомендації шпаргалка
навчальні програми що ще не відомо, не відкрито вченими
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|